Ai niin tollanenkin lupaus oli. Kuulostikin kyllä oudolta toi 1000 W. Saksa-tyyppiset 500W 45 km/h sähköavusteiset pyöräthän piti myös vuodenvaihteessa tulla periaatteessa sallituiksi koko EU:ssa, mutta eivät tainneet tulla, koska kaikista yksityiskohdista ei pystytty sopimaan (ketkä olivat ne sopijaosapuolet, joiden se piti sopia, jäi epäselväksi). Sitten kun ne saadaan sovittua, veikkaan että Suomi saa niitäkin viivytettyä muutaman kymmenen vuotta yksinkertaisesti vain unohtamalla säätää asiaankuuluvat pykälät.
Ajoneuvohommissahan Suomessa on aina toiminut se periaate, että rohkeimpien pitää hankkia kiistanalaiset vehkeet ulkomailta ja alkaa käyttää niitä, ja sitten käräjöidä, olivatko ne laillisia. Näin ainakin autoissa, etenkin niiden verotuksen ja esim. jenkeistä tuotujen autojen lamppujen ja ikkunoiden E-hyväksyntien suhteen on ollut. Eikä taida Segwayllekaan olla saatu mitään virallista kantaa, onko sellainen laillinen vai ei.
Kuka siis tekisi palveluksen suomalaisille sähköpyöräilijöille ja hankkisi Saksasta 45 km/h pedelecin ja lähtisi kyselykierrokselle vakuutusyhtiöön (minkälaista vakuutusta tarjoavat), katsastuskonttoriin (tarviiko rekisteröidä) ja poliisille (saako ajaa kelveillä ja millaista kypärää pitää käyttää).
Kirjanmerkit