Täytyy kääntää kalenteri pari kuukautta taaksepäin, niin voisi löytyä sopivat ja "speksien mukaiset" olosuhteet renkaiden sisäänajoon...
Nyt kävin nysväämässä tuolla pimessä ja märässä kelissä 30km. Vielä kun tuulta oli 11m/s (puuskat 14m/s) niin loput sisäänajosta jäi toiselle päivälle.
Ainiin, kelvillä vielä oli jotain sepeliä viime pakkasten aikana kylvettynä, tekee varmasti hyvää sisäänajossa oleville renkaille.
Onneksi jäi vielä muutama nasta lopulle sisäänajolle, ihan kaikki ei vielä olleet irronneet
On se ihme homma, että en etes tienyt mitään pyörän nastarenkaiden sisäänajosta, kun hankin W240:set maasturiin ja nastat ovat silti paikoillaan.
Jos näissä Nordic Spikeissä ei nastat pysy "huonon" sisäänajon vuoksi pysy paikoillaan, niin menen kyllä myyjäliikkeeseen ja ilmoitan haluavani w240:set myös Hybridiin!
Ei tarvi erikseen talvi-pyöräilykenkiä, kun saa hyviä ja toimivia kenkäsuojia jotka myös lämmittävät ja suojaavat myös nilkan, tässä esimerkiksi edullinen ja hyväksi todettu vaihtoehto (itse ostin Prismasta): http://www.motonet.fi/fi/tuote/40125...r-Kengansuojat. Muitakin vaihtoehtoja on pyöräilytarvike liikkeissä useita.
Itsellä klossit aina kiinni, myös talvella jos ei ihan pääkallokelit. Kun polkimet SPD M324, niin helppoa vaihtaa klossit irti vain kääntämällä poljin.
Onneksi "lukkovalat" tehty ja vielä pariin kertaan ihan kesäkelillä.
Kirjanmerkit