Koska ajan paljon yritän pitää vierintävastuksen kurissa, mistä syystä korkeahko rengaspaine.
Schwalben kohdalla neljä nastariviä urasta nousemiseen ei paljoa auta siksi, että jos uraan joutuu ja siitä yrittää Schwalben kanssa ulos, kaatuu helposti, vaikka yrittäisi nousta niistä varovaisestikin - ikäviä kokemuksia on! Vanha nokialainen on paljon vakaampi rengas.
Nastat kaatuivat Schwalbesta melko kuluneella renkaalla. Ajoin renkaat kyllä asianmukaisesti sisään, joten se ei ollut syy ongelmaan. Painoa pyörässä kyllä on (sähköavusteinen pyörä, jossa mukana tavaraa, mm. rengasrikkojen varalle). Renkaan kumi pehmeämpää kuin kesärenkaan. Rengasta ei voi suositella, jos on paljon painoa.
No Schwalbea en enää ikinä osta - tuli ostettua, koska sain edullisesti (Winterin 29 € ja Marathon Winterin tarjouksesta puoleen hintaan) ja piti olla pistosuojattu. Tuo pistosuojaus on kyllä aika epäuskottava.
Mitä Continentaliin tulee, siinä enemmän nastoja kuin Schwalbessa. Nastat vaikuttavan olevan kiinni riittävän tukevissa kuvioissa. Voisi ihan hyvin toimia, mutta kuten kerroin aiemmin, uskaltaisin ostaa vain 240-nastaisena, jotta voisi ajaa kovillakin paineilla (120-nastaisella voisi turvallisesti ajaa vain painesuositusten alarajan tuntumassa).
Pinnoitetusta renkaasta ei vielä ajokokemusta.
Mikä on UCI puulaaki?
tapiom muokkasi tätä : 25.10.2014 at 20.19Syy: kirjoitusvirheiden korjausta + täydennystä
Kirjanmerkit