Exalith jarrupalat maantiepyörään.
Exalith jarrupalat maantiepyörään.
rovalin puolasin uusiksi..
The end of the road is just the beginning...
Sony xPeria Activen asensin uudestaan tehdasasetuksiin. Tämän jälkeen postin kaiken mahdollisen mitä ei tarvii (tai laitoin siis "disable", androidissa kun ei voi poistaa kait noita) ja asensin kaiken minkä tarvii uudestaan. Josko nyt luuri suostuisi olemaan päällä XX tuntia boottailematta itseään automaagisesti ilman luvankysymistä. :/
No joo aivan varmasti. V*tun paska tilttasi taas 30 minuutin päälläolon jälkeen kesken fillarointikotimatkan eilen.
Oliskohan Sonyn Z1 compact hyvä lenkkiluuri. Viittis TAAS uutta luuria ostaa. Noita kertyy nurkkiin kokoajan lisää. HTC Desire, HTC One X, Sony xPeria Active... Huoh. Tuo Desire olis muuten hyvä lenkilläkin, mutta se ei pidä ollenkaan vettä. Ei hjywä. OneX on semmoinen lankku että hädintuskin sopis taskuun ees, eikä pidä vettä sekään. Toi Active pitää vettä, voi vaikka kusta päälle, mutta kun se ei näytä pysyvän päällä kunnolla.
Kokojäykkään kulkineeseen sen ilmaa pitävän komponentin siihen takaan pyörivään osaan ...
Tektro Lyra jarrusatulan korvasin promax render r satulalla.
Nyt alkoi jarrut pelittämään niin kuin pitääkin.
Uuden kompuran renkaan täyttölaitteeseen asensin SKS:n suulakkeen. Ynnä tiivistin näitä halvemman hintaluokan tarvikkeita uusilla O-renkailla. Nyt eivät vuoda ja laitoin tilaukseen Lezynen letkun ABS-suulakkeineen hartaassa toivossa josko tuon sais vielä kiinnikin.
I väntan på ännu dåligare tidet
Yhden Lyran omistajana toivotan hyvää onnea, tää Lyra ei takajarrunakaan oikein minunkaan vaatimuksia täyttänyt...lTektro Lyra jarrusatulan korvasin promax render r satulalla.
Nyt alkoi jarrut pelittämään niin kuin pitääkin.
I väntan på ännu dåligare tidet
Asensin pihalle kylän semikesyjä variksia varten kylpyaltaan ja sit säädin vedenpinnan korkeutta. Eivät mahtuneet juomakupissa kylpemään vaikka yritys oli ankara.
Shimaani muokkasi tätä : 19.07.2014 at 14.08 Syy: ja työmatkuttimeen 6K ajettujen T-servien tilalle samanlaiset mut erivärisinä.
Maantiepyörään oikean kampeen flättipoljin jotta voi sandaalilla ajaa. Fitut.
I väntan på ännu dåligare tidet
Kokosin thule 9502 telineen vetokoukku valmiiksi, kohta lähteä kylmä harjoittelemaan asennust->Eli kokeilemaan koukkuun.
Cervelon FFWD -takakiekolle renkaanvaihtojumppaa. Loppuun ajettu Tufo irti ja tilalle Vittoria Evo CX II 21mm -tuubi yöksi asettumaan
-- not fast but furious --
Kykloa kasailin, vähän jäi kesken...
MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta
Madonen pesua ja hienosäätöä pidemmän eilisen lenkin jälkeen kun satoi vähän enemmän. Keskiön löysäys tehtaan jäljeltä kun kammet oli hieman nihkeät. Ketjun ultra-pesu ja voitelu. Kiekot täytyy vielä tutkia tai viedä ammattilaisen kiristettäväksi.
tuubin liimaus Jantexin teipillä kiekolle .. olipas vain vittumainen homma tuon teipin suojan katkeillessa heti alkumetreillä .. Piti sitten ottaa tuubia irti vanteelta ja poistaa suojateippi , jonka jälkeen tuubin keskittely paljaalle teipille.. Yllättävän hyvä lopputulos vaikka menikin vähän harjottelun nimissä .. Onneks oli kohtuulöysä tuo Vittorian tuubi asetella![]()
-- not fast but furious --
Bordo Combo 6100 lukon. Tuntuu vähän hurjalta laittaa toista kiloa painava lukko pyörään, joka muutoin painaa jotain kahdeksan kiloa. Toisaalta ei tuota tarvitse aina mukana pitää. Työmatkoilla saan pyörän sisälle. Mutta välillä olisi kiva käydä asioillakin. Ei oikein ilkeä ilman lukkoa uutta fillaria jättää kaupan eteen tms. Kyllä tuo aika paljon hidastaa lainaajia. kuva 1, kuva 2
TREK eturattaaksi On-One Ringmaster Chainring Black 30 T , pyörän pesun yhteydessä .. Jospa tuolla nousisi isommatkin mäet 34 T jälkeen![]()
-- not fast but furious --
Koitin paikannella hybridistä lähtevää nakutusta, kävin laittamassa renkaisiin ilmaa, kiristin jarruja ja kiristelin muttereita.
Lähetetty minun C6833 laitteesta Tapatalkilla
#fillarifoorumi @ IRCNet
Piti alkaa äkkiä vaihtamaan kakkospyörään taakse lateksisisuri lenkillä vaihdetun butyylin tilalle, joka sitten räjähti paineita laittaessa.. Oli ulkokumessa 3-4mm viiltoreikä keskellä pintaa, joten tuossa ehkä syy pariin viimeiseen rengasrikkoon ... Onneks varaosalaatikosta löytyi vähän ajettua pro3race kumea laittaa tilalle ja lisää lateksisisureita![]()
![]()
-- not fast but furious --
eturattaan viritystä 30T ==> 32T
Mopedista mylly irti.
Sidoin pari Brooksin B17-satulaa tiukemmalle ja vaihdoin stemmin.
Maantiepyörän pienempi eturatas 34 -> 36. Kyllä kulkee. Jos jaksaa polkea.
- Heavy Metal will never die!! -
Canyon Endurace CF custom
Kokosin uuden Weberin hiiligrillin. Aika hifi grilli vanhaan pallogrilliin verrattuna.
Irrotin Golfin vasemman eturenkaan ja poistin puolison avustuksella kiven jarrulevyn ja pellin välistä. Suhteellisen raastavaa ja kiusallista ääntä piti ennen operaatiota.
Otin vähän ilmaa keulasta pois. Tuntui heti paremmalta.
Satulan kohillee.
fillari10.blogspot.fi
www.kareisenpyorakorjaamo.net
Itse yrittäjä
41mm Knardit (sisureilla) asensin 29 kieakoille ja säädin levyjarrutinlevyt napaloihin kii. Sit pitäis löytää sopivanhillitynväriset pikalinkuttimet ja joku pakka että pääsis tesmaamaan mutta
ensin toki olutta eli säätökalia.
Sinisen e-13 range extender rinkulan 40t versiona+XT-pakka läskiin..
Pesin ja öljysin ketjut. Tarakat paikoilleen ja valmiina viiden päivän saaristoretkelle.
Kirjanmerkit