Tämmönen siitä sit tuli.. Pientä säätöä vielä, kuten satulan asento.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Tämmönen siitä sit tuli.. Pientä säätöä vielä, kuten satulan asento.
Sent from my iPhone using Tapatalk
melkosen villin näkönen Inbred...
The end of the road is just the beginning...
Mitä tuolla on onella tehdään?
Härski vehje! Etupäällä voi ajaa DH:ta, takapäällä XC:tä ja polkimilla kaupungissa.
Krapula on helppo välttää olemalla juomatta krapulaa edeltävänä päivänä. -Lihastohtori-
Natsahtava On-One
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Ei paha edes 26 29er takana..Onko minkälainen tykitellä..😊
Tämän päiväiseltä lenkiltä napattu. Toinen on mun ja toinen ei.
![]()
Rickmaple muokkasi tätä : 03.07.2014 at 17.02 Syy: kuvan laatu sekoilee tapatalkissa
^ Hirveen iso vaimo sulla.
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
26" on molemmat.. Mitä tolla tehdään, ei mitään hajua.mut kun alkuperäinen keula on pöydällä levällään niin ajattelin kokeilla. Sika pehmeesti meni lähistön luontopolku ja ryteikkö. Kiva oli ajaa, mut vielä parempi sit kun saa oman 100mm joustavan FOX:n keulaan.
Specs:
Vipu: X9
Takavaihtaja: X0
Sram: 9pakka.
Kammet: XT 32ratas
Keskiönlaakeri: Hollowtech2 XTR
Jarrut: Formula Oro:t 185/160mm
Kiekot: etukiekko, Roval traversee QR 25mm tai molemmat DT Swiss XR 4.20 s240 hubilla
Keula: future shock sl 150mm/ Fox RLC 100mm
Sent from my iPhone using Tapatalk
toripolliisi muokkasi tätä : 03.07.2014 at 20.56 Syy: lisäys
Jep mullakin on kommuteeri siis badCOMPany pääsi takaisin harraste käytöön
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...44_Android.jpg
Hajotkaa isoon kuvaan! :P
Rannanjärvi ei todellakaan ole kuollut.
Uusi crossari eiliseltä eli neitsytlenkiltä. Nyt spacerit siirtyneet stemmin yläpuolelle ym. pikkusäätöä tehty.
10k-kerhon jäsen
Charge Dusterin keula, 100mm recon vaihtui 150mm revelationiin. Ulkomaan foorumeilla väittävät ettei Dusteri toimi yli 120-140mm keuloilla, mutta eilinen tunti täysii Latokasken maston maastoissa osoitti ihan muuta. Geometria tuntuu toimivalta, omaan mukavuusalueeseen tuli pari pykälää rankempaa maastoa ja entinen otb-herkkyys katosi kerralla.
routaisten peltojen pehtoori
Jep, jep...hieno peli ja varmasti hyvä! Minulla oli sammyt, etenkin takakumi jatkuvasti puhki (ajan myös CAADX, 105 sarjalainen). Nyt siellä on saksanmaalta tilattu pistosuoja kaverina ja kerran ollut vaan puhki. Ajelen hiukan vähemmillä paineilla nykyään. Olen hienosäätänyt asennon ja viihdyn nykyään race positiossa pitempiäkin aikoja. Vois vaikka nukahtaa race positioon, on se vaan mukava "kelailla" :-).
Dusteri..näyttää hyvältä..😊 samoin cannarin cyklo..maukas. .
Kiitti vaan
Ja juu on, tosin brändätty Canyoniksi. Jakkarassa lukee Ergon. En osaa sanoa asiaan paljoakaan, koska oon ajossa unohtanut koko tolpan (ja satulan) olemassaolon. Elikkäs se taitaa toimia juuri niin kuin sen pitääkin. Pitäis ehkä testata pyörää normaalin tolpan kanssa, jos vaikka huomais jonkun eron.
Noh, jos tuosta tolpasta jotain on pahaa sanottavaa, niin 73.5° satulakulma + suora tolppa + Ergonin satulan muoto (satulan levein osa on verrattain edessä) = jakkaran joutui laittamaan ihan taka-asentoonsa. Ton satulan kanssa setback-tolppa olis ollut parempi vaihtoehto, mut eiköhän noi cromokiskot kestä. Ainakin toivottavasti, sillä myös satula tuntuu yllättävän mukavalta (taitaa olla kokoa L). Satulan kaltevuudensäätökin on vähän hassu, tolppa kun pitää irrottaa että operaation voi tehdä.
Pitkän odotuksen jälkeen Singular Puffin on täällä!
Sent from my iPhone using Tapatalk
Lunni on hieno!
Jep Singular. .yksinkertainen on kaunista!😊
Ui! Jospa se oma lunnikin ehtisi tänne ensi viikon aikana. Odotus palkitaan, hieno pyörä sielläkin.
Jos vastausvaihtoehdot ovat "Kyllä" tai "Ei", niin vastaus on Kyllä. Tietysti speisseritornin korkeudella on suurin merkitys. Jokusta milliä ei huomaakaan, mutta senttien korkuiset rakennelmat ovat jo sitten pahimillaan noloja. Kukin tietysti tyylillään, vaikka tornin korkeudella yleensä valmistajan asettama yläraja onkin.
Kappas! Tunnustan erheeni ja peruuttelen sanani.. Hyvä kun selvisi tämäkin. Sitä VCLS 1.0 -tolppaa en ole nähnyt missään eri brändillä, mutta sehän on tietysti kokonaan eri tolppa.
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
1000 km ajettu Spectral AL 8.0 koko L (ja vähän enemmän ajettu Foortti, kulutus 25 l/100 km)
jees, pyörä väärinpäin ja kammet sojottaa minne sattuu
*** teamvelocycling.fi /nonamesport.com / fat-bike.fi ***
Kirjanmerkit