Lainaus Alkujaan tämän lähetti late. Katso viesti
Miten Radonin takuu toimii suomessa? Voinko viedä pyörän suoraan Fillariosaan takuuhuoltoon, vai täytyykö takuuasiat hoitaa aina bike-discountin kautta?

Tarvetta huollolle taitaa olla kun pari viikkoa vanhan Slide 130 8.0n takaiskari vuotaa vähän öljyä ja poploc lopetti toimintansa / etuhaarukka on jämähtänyt lukittuun asentoon.
Minun muistaakseni tuo Fillariosa ei enää kuulu tuohon Radonin jakeluun. Saatan olla väärässäkin, joten kannattaa tarkastaa asia. Jos irrotat iskarin pyörästä, niin sitten pitäisi onnistua huollon Suomessakin olettaen, että sillä on Suomessa maahantuoja. Sillä on oma takuunsa, mutta pyöräänhän suomalaisilla liikkeillä ei ole velvollisuutta koskea, kun sitä ei Suomessa myydä. Ainakin Rockshoxin ja Foxin huollot onnistuvat. Varmasti siis ainakin joissain liikkeissäkin, eikä tarvitse postitella maahantuojalle (tai kenties liike postittaa tai kenties liike itse on myös maahantuoja).