Kiitos hyvästä lenkistä! Tulen jatkossakin pitämään useasti perää, oli sen verran leppoisaa puuhaa
Tässä pari huomiota tältä päivältä:
-kun ajat parijonossa/jonossa/sekalaisessa pääjoukossa niin älä koskaan vilkuile taaksepäin tai sivuille. Katse tiukasti eteenpäin. Painopisteesi piirtyy sinne minne katsot ja tämä aiheuttaa pyörän heilumista. -> kasan riski kasvaa
-Myös alamäessä parijono! Tänään parissa alamäessä parijono levittäytyi koko kaistan levyiseksi joka on vaarallista. Paina hellästi jarrua ettet törmää edellä ajavan renkaaseen ja pidä paikkasi. Ei äkkijarrutuksia.
-Jos alat uupumaan ja rakoa alkaa syntymään edellä ajavaan niin korota ihan rohkeasti ääntä ja pyydä että joko hidastetaan tahtia tai pyydä takana mahdollisesti ajavaa parempi kuntoista leikkimään apukiskia ja vetämään sinut takaisin jonoon mikäli hän ei tätä älyä tehdä. Väsytät vain itseäsi enemmän jos alat jo valmiiksi väsyneenä repimään rakoa kiinni. Peesissä ajamine on aina kevyempää ja säästää voimia!
-Kun peesaat, niin älä peesaa samassa linjassa edellä ajavan renkaaseen vaan hieman lomittain. Näin yllättävässä tilanteessa saadaan minimoitua rengaskosketuksia.
-muista että edessäsi ja takanasi ja sivullasi on pyöräilijöitä, älä siis tee mitään yllättävää. Jos tämä jännittää sinua ja et ole omasta ajostasi aivan varma, niin tuumaile tilannetta vaikkapa jonon viimeisenä, näin saat varmuutta omaan ajamiseen ja pikkuhiljaa voit kokeilla parijonossa ajelua.
-Jos näet yllättävän kuopan, niin älä tee paniikinomaista kiertoliikettä, vaan aja siitä yli rohkeasti.
-Pari tietä ovat reitillä kapeampia, jotta autot mahtuvat ohittamaan turvallisesti täytyy parijonon muuttua jonoksi. Jos takaa huudetaan, "auto! Menkää jonoksi" niin suosittelen näin toimimaan. Toki tiiviimpi parijono on yksi vaihtoehto, mutta jonoksi siirtyminen on turvallisempi rakaisu.
Tässä näitä mitä tuli mieleen!
"Sun elämä on kuin katsoisi hidastettua junaturmaa"
www.pauliinapohtii.blogspot.com
Kirjanmerkit