FillariHephaGiantElectrobike
Sivu 86 / 112 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 36 76 84 85 86 87 88 96 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.551 - 2.580 / 3354

Aihe: Maantielenkit itä-hellsingistä

  1. #2551
    Liittynyt
    06/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    232
    Hyvää 'Siirtymäkautta' Kuovipolulle, pulmarkille ja kumppaneille. Allekirjoittaneen kauden jatkaminen otti tänään takapakkia kun lähdin CCH:n crossari-lenkille Mäkkäriltä ja Spessun paska OEM rengas puhkesi parin kilsan jälkeen.

    10k tuli joka tapauksessa täyteen tällä viikolla. Palataan asiaan!

  2. #2552
    Huomenna sataa räntää ja sunnuntainakin viilentää viima. Jos ei muistaisi että nyt pitäisi olla talvi, voisi valittaa ettei tämä kevät oikein ota lämmitäkseen. No, avataan kuitenkin kausi nostamalla ketjua (ja irrottamalla maantieraketti trainerista ja viemällä se huoltoon - sikäli kuin jonon pää ei tule vastaan jo Kauppakartanonkadun kohdalla).

  3. #2553
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Huomenna sataa räntää ja sunnuntainakin viilentää viima. Jos ei muistaisi että nyt pitäisi olla talvi, voisi valittaa ettei tämä kevät oikein ota lämmitäkseen. No, avataan kuitenkin kausi nostamalla ketjua (ja irrottamalla maantieraketti trainerista ja viemällä se huoltoon - sikäli kuin jonon pää ei tule vastaan jo Kauppakartanonkadun kohdalla).
    Lenkille kyllä mutta odotellaan, että räntä loppuu. Kalustona cc, startti 11.

  4. #2554
    Kaksi viikkoa sitten taidettiin ottaa varaslähtö, mutta takaisinkutsun jälkeen päästiin tänään taas starttaamaan maantielenkin merkeissä, tosin vieläkin cc-kalustolla. Mukana oli kuusi ajajaa, joista yhdellä oli sinkula, yhdellä nastarenkaat, yhdellä levarit, yhdellä vinkuvat cantit ja kaksi oli liikkeellä hyvällä jalalla.

    Irtitiotto olikin tapahtunut tosiasia jo Jokivarrentiellä, mutta leppoisavauhtinen kvartetti kiersi Linnanpellon, Anttilan, Kilpilahden ja Boxin Salen kautta, joten sille kertyi aurinkoisia kilometrejä pyöreästi kahdeksankymmentä (+ itsekunkin siirtymät), mikä oli tässä vaiheessa kautta ihan sopivalta tuntunut määrä.


    PS Muitakin oli verraten paljon liikkeellä; erityismaininnan arvoisena Kuninkaantiellä uljaasti ohi soljunut CCH:n runsaslukuinen porukka, kärjessä komea S-Works.


    PPS Huomena näyttäisi olevan pilvisempää ja varsin mahdollisesti jopa yhden pisarankuvan verran sateistakin, mutta vähintään yhtä mahdollisesti huomennakin ajetaan.

  5. #2555
    Liittynyt
    01/2008
    Paikkakunta
    vantaa
    Viestit
    829
    Kuntojaos ajoi perinteitä kunnioittaen kuntovauhtia... Hyvä, joskin tuulinen, reissu!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    "Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-

  6. #2556
    Kuntojaos jatkoi maantiekauden aukipyörittämistä. Sääennuste ei varsinaisesti suosinut lenkin pidentämistä ja se taisi vaikuttaa myös jonkin verran porukkaa pienentävästi. Dynaamisen duon voimin kierrettiin pohjoinen peruslenkki eli ajettiin reippain mielin Kaskelantien kautta Paippisiin ja Immersbyntien kautta takaisin Mustavuoreen.

    Ensi viikonloppuna ehkä jo täysin lajinmukaisella kalustolla?

  7. #2557
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    653
    Pari kaveria oli erehtynyt parkkipaikasta sekä välineistä ja pyöri suksilla kilsan rinkiä Mustavuoressa.
    Vartioharjun Voigt

  8. #2558
    Olikos huomenna Mustavuoresta lenkille lähtijöitä? Jos kyllä niin mikäs aikataulu, perinteinen klo 10? Kalustona ilmeisesti jo maantie.

  9. #2559
    Luullakseni kyllä eli jos lähdet itse, siellä on silloin varmasti ainakin joku.

    Perinteinen, veikkaisin, mutta aamuvirkumpiakin voi olla liikkeella.

    Maantie tai cc. Pistosuojatut renkaat kuitenkin ehdoton suositus, mutta niiden puuttuessa voi tietysti parkkikselta lähdettäessä valita ajoradan kelvin sijasta. Ja jos haluaa antaa tasoitusta, voi ajaa nappuloilla tai nastoilla.


    PS Mustavuoren (tykkilumi)latu oli tuolloin vielä häkellyttävän hyvässä kunnossa eli erehtyminen välineissä oli sikäli ihan ymmärrettävää.

  10. #2560
    Ok, pistosuojia ei kyllä ole, joten hieman epävarmaa lähtö vielä.

  11. #2561
    No, nyt voidaan sanoa että Pro Race kolmosillakaan ei ollut ongelmia vaikka putsaamatonta kelviä riitti Söderkullan taakse. Muuten matkassa oli kolme maantiepyörää, kaksi cyclocrossaria, yhdet nappularenkaat ja kolme Gir'siä.

    Vallitsevissa tuuliolosuhteissa lähdettiin kiertämään jalostamon lenkki väärinpäin ja jatkettiin Boxintielle, mikä tällä kertaa riittikin pohjoiseen ilmastoon totutteleville ja vähemmän kevätkilometrejä keränneille. Satasen hakijat jatkoivat Talmantielle, Keravantielle, Tuusulantielle ja Kehä ykkoselle, Lopuksi käytiin vielä hakemassa bonusnousumetrit Korkeakallion mäestä.

    Hyvä lenkki - ja eiköhän huomennakin ajeta perinteisellä lähtöajalla ja -paikalla!

  12. #2562
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    150
    Idän pikajunan aamuvuoro lähti tänään klo 9. Kolme Gir's-veturia, hyvä sää, Ultremo DD:t kestivät. Reittinä Mustavuori - Paippinen - Halkia - Hinthaara - Nikkilä - Mustavuori. Matkaa tuli Mustavuori-Mustavuori yhteensä 114km.

    Kellojen säätämisen vuoksi aamuvuorokin taitaa lähteä huomenna vasta klo 10.

  13. #2563
    Idän pikajuna lähti liikkeelle Gir's-vetoisena hieman edellispäiväistä hyisemmässä säässä. Pohjois-Paippisissa käännyttiin Linsvedintielle, missä talviharjoittelunsa hyvin suorittaneiden ajomiesten selät jo lottonivatkin kohti Porvoota (ellei vieläkin kauemmaksi). Kuntojaos tyytyi rauhallisempaan tahtiin ja lyhyempään lenkkiin eli Pornaisten ja Linnanpellon kierrokseen. Aikaa käytettiin vajaa kolme tuntia eli keskariksi muodostui kuitenkin perinteiset 30 km/h, kiitos alun vetomiesten ja lopun suotuisten tuulien.

    Mukana oli Gir'sien lisäksi yksi kirsikanpunainen Genesis Day One, yksi "Made in Germany" ja yksi postimyyntipyörä.jossa oli sähkövaihteet ja valkoiset tankonauhat.


    PS Iltalenkkien avaus voi tapahtua jo ensi viikolla; kiinnostuneiden kannattanee aktivoitua!
    kuovipolku muokkasi tätä : 30.03.2014 at 18.19

  14. #2564
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    East End
    Viestit
    442
    Jos nyt ei räntää rupea tulemaan illansuussa, niin voishan sitä käydä Nikkilän klassikko rykäsemässä, klo 18 vai 17.30?
    "Cycling is not rocket science" (Uncle Jens)

  15. #2565
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    East End
    Viestit
    442
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ejex Katso viesti
    Jos nyt ei räntää rupea tulemaan illansuussa, niin voishan sitä käydä Nikkilän klassikko rykäsemässä, klo 18 vai 17.30?
    Klo 18, jos joudun ihan itse päättämään.
    "Cycling is not rocket science" (Uncle Jens)

  16. #2566
    Iltalenkkikauden avaus suoritettiin enemmän tai vähemmän onnistuneesti aprillipäivänä ja tänään jatkettiin viikonloppulenkkien merkeissä. Läheskään kaikki eivät olleet Malliksella, maastossa tai muuten muualla, joten täysin sääennusteen mukaisesta puuskaisesta ja navakasta lännenpuoleisesta tuulesta huolimatta porukkaa riitti muodostamaan Uudelle Porvoontielle niin komea jono että se sai eräänkin autoilijan soittamaan pitkään torveaan.

    Les amis du vent ajoi Kilpilahden highwayn, Veckoski-Andersbölen myllyn (jolta porukan pitkämatkalainen kääntyi Hinthaaran suuntaan), Linnanpellon ja Immersbyn (jossa suoritettiin jako tasoryhmiin) kautta vaihtelevalla vauhdilla ja pienen haitariliikkeen säestämänä melko tarkkaan kahden ja puolen tunnin mainion ja vahvasti Gir's-vetoisen lenkin.

    Anttilassa muuten demonstroitiin miten Jacques Anquetil ja Rudi Altig voittivat parikilpailuna ajetun Trofeo Baracchin vuonna 1962:




    Huomenna ajetaan taas - mutta säävarauksella eli ajetaan vain jos ei kovin kauhiasti sada ja ajajia on tulossa.

  17. #2567
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    684
    mitä on huomisen speksit?
    http://veloviewer.com/athlete/931321/

  18. #2568
    Sä taidat olla uusi täällä? Mustavuoren lenkkien speksit ovat pääsääntöisesti vapaamuotoisia, itseohjautuvia, huutoäänestyksellä valittuja, kulloisenkin porukan mukaan muotoutuvia ja aina arvoituksia kaikille paitsi kenties sille jonka speksiehdotuksen mukaan lähdetään ajamaan. (Siinä, muun muassa, piileekin niiden viehätys.)

    Minähän en ole kuin ahkera perässäajaja joka on yrittänyt hiukan monisanaisesti vähän dokumentoida ajettuja lenkkejä, mutta jos minun sallitaan arvata, tuskin menee kauheasti vikaan jos sanon että plusmiinus kolme tuntia, keskari kolmenkympin alle tai päälle, vaihtelevalla vauhdilla hyväjalkaisempien menohaluja kunnioittaen kuitenkaan unohtamatta kuntojaoksen tarpeita.

    Tämä siis yleisesti. Huomiseen lenkkiin ja sen toteutumiseen vaikuttaa lisäksi vahvasti säätekijä. Eli jos sade on sitä luokkaa että siellä kastuu kunnolla, sitkeimmät ja kovasisuisimmat joka sään ajomiehet - sikäli kuin niitä löytyy - joutuvat sopimaan spekseistä keskenään. Mutta joka tapauksessa tervetuloa, satoi tai paistoi!

  19. #2569
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    150
    Aamuvuoro lähtee huomenna Mustavuoresta klo 9 Porvoolaisia vastaan (joiden pyörät eivät yleensä toimi sateessa eli saattavat vielä perua). Todennäköisesti ajetaan alle 5 tuntia PK-hinkkausta tasaisilla tehoilla (jos oikein kurja sää niin lienee lähempänä 3 tuntia). Keskari lienee noin 200W. Speksi saattaa kyllä muuttua kesken lenkin jos directeur sportif käskee.

  20. #2570
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    653
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Minähän en ole kuin ahkera perässäajaja...
    Tänään olit kuitenkin kahden hengen pelotonin vetomiehenä Uudella Porvoontiellä matkalla itään ennen Kehä kolmosta. Humppakuutio näytti olevan irto-otossa ja noin 1km pelotonia edelle irti-ottokaverin kanssa.
    Vartioharjun Voigt

  21. #2571
    Itäänpäin mentiin kyllä kauniissa jonossa, takaisinpäin kuntojaos ajoi tienlaitaa ja Immersbyntielle voimansa ilmeisesti tuhlanneet vetomiehet tulivat perässä kelvillä. Humppakuution hatkasta ei oltu ollenkaan tietoisia, muuten oltaisiin toki ajettu se kiinni.

    Kello yhdeksän speksit näyttävät hyviltä ja jos sateenkesto osoittautuu riittämättömäksi tai 200 wattia odotettua rankemmaksi, voi vaihtaa maitojunan kyytiin.

  22. #2572
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    684
    joo, ja kaverit joko espanjassa tai ajamassa cc:ta.. onko sillä mustavuoren kokoontumispaikalla naviin asetettava osoite?
    http://veloviewer.com/athlete/931321/

  23. #2573
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    150
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Rituli Katso viesti
    Lähtöpaikka on sen verran salainen, ettei sillä taida olla osoitetta.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Samuli Katso viesti
    Humppakuutio näytti olevan irto-otossa ja noin 1km pelotonia edelle irti-ottokaverin kanssa.
    Olin lähtenyt omalle lenkille (yksin) jo ennen yhdeksää, joten kyseessä lienee ollut joku toinen.

  24. #2574
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Porvoo
    Viestit
    1.195
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti humppakuutio Katso viesti
    Aamuvuoro lähtee huomenna Mustavuoresta klo 9 Porvoolaisia vastaan (joiden pyörät eivät yleensä toimi sateessa eli saattavat vielä perua
    Ei toiminu Porvoolaisten pyörät tänään(kään).. Ainakaan maantie sellaiset, kohta kuitenkin cx-lenkille...
    Tommaso Primavera - Pannuhuoneen Fausto Coppi

  25. #2575
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    684
    heräsin aamulla seitsemän jälkeen. Katu oli märkä, joten ei omakaan pyörä toiminut Chapeaut vaan tosipyöräilijöille!
    http://veloviewer.com/athlete/931321/

  26. #2576
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    150
    Kolme lähti klo 9 ja kolme tuli perille. Sen verran kuraista oli, että sääret piti pestä juuriharjalla puhtaaksi vaikka jalassa oli pitkälahkeiset thermohousut. Porvoosta ei löytynyt mukaan muita ulkopyöräilijöitä. Noin satkun verran mentiin rauhallista vauhtia.

  27. #2577
    Porukan hännillä ei tosin taidettu muistaa että pian Hinthaaran jälkeen rautatie leikkaa viistoon maantien poikki. Voin muuten suositella LV Suihkusaippuaa herkkäihoisille!


    Tiistain virallinen lenkki taitaa startata hotelli Luxorin edestä klo 10 paikallista aikaa, mutta meillä Pohjolassa riittää jo valoisaa aikaa - aurinko laskee klo 20.21 - joten jo aloitettua iltalenkkikautta ei kannattane laittaa tauolle. Kiinnostuneet sopikoot lähtöajasta ym!

  28. #2578
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Helsinki, itäkeskus
    Viestit
    16
    Lähtisköhän kattelee oisko porukkalenkille menijöitä, vai kattelisko vaan baskimaan ymp. ajoja?

  29. #2579
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    East End
    Viestit
    442
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ansman Katso viesti
    Lähtisköhän kattelee oisko porukkalenkille menijöitä, vai kattelisko vaan baskimaan ymp. ajoja?
    No, oliko?
    "Cycling is not rocket science" (Uncle Jens)

  30. #2580
    Liittynyt
    12/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    226
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ejex Katso viesti
    No, oliko?
    Sama kysymys itselläkin kävi mielessä. Entäs onko huomiselle lähtijöitä?

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •