ElectrobikeGiantHephaGarmin
Sivu 117 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 17 67 107 115 116 117 118 119 127 167 217 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.481 - 3.510 / 8526

Aihe: Talvipyöräily

  1. #3481
    Liittynyt
    12/2009
    Paikkakunta
    Kaarina
    Viestit
    386
    Tänään tuli mietittyä että kai siihen sepelin levitykseen joku järki olisi saatava. Klv:llä mennä tuhnutti auran ja sepelikoneen yhdistelmä, eli se höyläsi pari senttiä lunta pois ja sitten törkeä määrä sepeliä pintaan. Mikä järki siinäkin on, kun a) pakkaslumi ei ole kovin liukasta ja b) se sepeli uppoaa siihen lumeen kuitenkin...kivaa sitten taas kun sää lauhtuu niin tuolla väylillä on entistä enempi sepeliä. Ja sitähän ei kerätä pois ennen kesää.

    Enpä taida vaihtaa nastarenkaita tätä menoa ollenkaan. Kesärenkaat kestävät paremmin tuota sepeliä ja pakkaslumella ei ole pidon kannalta pahemmin merkitystä kummat renkaat ovat. Tänään jouduin laittamaan teknisen kerraston päälle hiukan paksummat housut ja goretex-takin, en viittiny lähteä syyspyöräilytakissa enää. Lobsterit käteen, villasukat jalkaan ja talvipyöräilypopot. Ei tullut kylmä eikä kuuma. Pakkaskelissä onkin se hyvä puoli ettei tule järjetön hiki vaan kehon lämpötila pysyy sopivana. Kaikki muut lämpötilat aiheuttavat kuumentumista vaikka laittaisi vain vähän päälle.

  2. #3482
    Sepeliaktivismista facebookissa https://www.facebook.com/groups/212794226717/ Pekka Isoniemi asiasta kyselleelle Tapio K:lle:

    Helsingin kaupunki käyttää raekooltaan 3-6 mm murskattua sepeliä kevyenliikenteen liukkaudentorjunnassa. Samaa hiekoitussepeliä käyttävät myös kaikki muut kadun ja tienpitäjät, koska tällä tavoin on todettu saavutettavan parhain liukkaudentorjunta. Muutoinkin hiekotussepelillä on helppo saatavuus ja se on edullisin käytetyistä taikka paremminkin mahdollisista liukkaudentorjuntamenetelmistä, samoin sen pysyvyys kulkuväylällä on hyvä, mikäli kiviainespartikkelin raemuoto olisi pyöreämpää, rakeet kulkeutuisivat helpommin pois kulkupinnoilta. Tämä taas aiheuttaisi liukkaudentorjunnalle sen, että työt tulisi tehdä tiheämmin, materiaalimenekki kasvaisi, mitkä puolestaan lisäisivät kustannuksia. Murskeesta valmistettu hiekoitussepeli on teräväreunaisempaa heti levittämisen jälkeen, mutta kuluessaan se pyöristyy ja renkaan vaurioittamisriski pienenee.

    Jotta liukkaudentorjunta on tehokasta, sepelin tulee olla teräväreunaista. Käytämme ajoradoilla alarajaltaan pienempirakeista sepeliä 1-6 mm, mutta kevyenliikenteen väylille se ei sovellu, sillä nämä väylät eivät yleensä ole täysin lumettomia / jäättömiä. Pienempi rakeiset sulattavat alla olevaa jäätä nopeammin ja uppoavat jään sisään ja kulkeutuvat helpommin jään rakoihin, eikä niillä saavuteta tarpeeksi hyvää kitkan parannusta kevyen liikenteen väylillä. Hiekotussepeliä ei pääsääntöisesti poisteta kulkupinnoilta talviaikaan vaikka tulisi lämmin jakso. Tämä siksi, että yllättävissä liukkaustilanteissa, esim. yöpakkasten jälkeen varhain aamulla liukkaudentorjuntasepeli ehkäisee tapaturmia ja ennen pitkää kulkupinnat jäätyvät uudelleen kun tulee seuraava pakkaskausi.

    Lasten leikkipaikoilla käytetään turva-alustana pyöreämpi pintaista luonnonsoraa ns. turvahiekkaa. Tätä on kokeiltu viime talvena Vantaalla, mutta sillä ei saavuteta tehokkuudeltaan vastaavan tasoista liukkauden torjuntaa / kitkan parannusta ja jalankulkupinnoilla luonnonsora muodostaa hetkittäin paikallisia ns. laakeripintoja, jotka ovat jalankulkijoille vaarallisempia kuin nykyisin käyttämällämme hiekoitussepelillä, sillä käyttämällämme hiekoitusmurskeellakin ihmisiä kaatuu, kun jalan alle sattuu pienten kivirakeiden muodostamia laakerikerroksia. Turvahiekka on merkittävästi kalliimpaa kuin nykyisiin käytettävät materiaalit lisäksi sen saatavuus on huonompi ainakin täällä pääkaupunkiseudulla. Viime talvena tietääkseni vain yksi tuottaja pystyi toimittamaan sitä pieniä eriä.

    On hyvin harmillista, ettei polkupyörien renkailla ole vastaavaa talvirengasluokitusta ja -käyttövaatimusta kuin autoilla. Tällaisella vaatimuksella voitaisiin saada rengasvalmistajat kehittämään renkaisiin paremmat pistosuojaukset. Toimiessamme niukkojen määrärahojen puitteissa kustannustehokkuusvaatimus asettaa rajoituksia riittävän kitkan / liukkauden torjunnan tason saavuttamiseen vaihtoehtoisella materiaaleilla. Toivon, että löydätte käyttämäänne huomattavasti kestävämmän rengastyypin näihin Etelä-Suomen rannikon puolittain lumettomiin talviolosuhteisiin.

    Kadunpitäjän tulee tarkoin punnita kunnossapitolakia, joka edellyttää katualueiden kunnossapidolta, että kadun tulee olla liikenteen tarpeita tyydyttävässä kunnossa ja varmistaa että tähän on pyritty kaikin käytettävissä olevin keinoin. Käytännössä tämä tarkoittaa poliittisella päätöksellä kunnossapitoon osoitettujen määrärahojen asettamien rajojen mukaista toimintaa. Lainsäätäjän termi "liikenteen tarpeita" kunnossapitolain perusteluissaan muistaakseni toteaa "käyttäjien määrää ja vieläpä eri vuorokaudenaikoina" mikä tulee myös käyttäjän huomioida. Viime kädessä oikeusistuin lopullisesti määrittää ratkaisuissaan tämän termin merkityksen tarkemmin.

    Mielenkiinnolla olen seurannut lehtikirjoittelua, jossa on jopa käytetty tappajasepeli -termiä ymmärtämättä ollenkaan taikka väheksyen sitä tosi seikkaa, että talvella yleisesti käytetty hiekoitussepeli vähentää ratkaisevasti jalankulkijoiden liukastumisia ja niistä aiheutuvia onnettomuuksia ja hyvin todennäköisesti pelastaa ihmishenkiä. Pyöräilijät lienevät lanseeranneet tämän virheellisen tappajasepeli -termin.

    Useammat tuntemani talvipyöräilijät väittävät, etteivät heidän käyttämänsä renkaat puhkea talvella. Eräs totesi, että ajotavalla voi olla vaikutusta, hän kertoi pyrkivänsä ennakoimaan tilanteita, jotta pystyy tarvittaessa jarruttamaan rauhallisesti. Renkaita on monen hintaisia ja vaikka sattuisi olemaan suomalainenkin tuotenimi, se ei välttämättä takaa tuotteen laadukkuutta. Renkaiden materiaali kun taitaa olla muuttunut täyskumisista osin muovisiin, ja valmistajamaa taitanee nykyisin olla jokin aasialainen valtio. Hyvänä neuvona renkaiden pistosuojauksen parantamiseen pyöräliikkeet ja -korjaamot myyvät renkaan sisäpintaan liimattavaa paksua nauhaa, joka antaa lisäturvaa renkaan rikkoutumiseen.

    Yhdistettyjen ja erotettujen kevyen liikenteen väylien hiekoitus tapahtuu samalla kalustolla. Teknisesti eikä taloudellisesti ole järkevää hiekoittaa erottujen kevyen liikenteen välien eri puolia erilaisella hiekoitusmateriaalilla.

    Pistosuojauksesta tulisi selvittää rengasvalmistajan vastuu ja ylläpitotoimiston kanta on, että normaalisti hiekoitetulla pyörätiellä puhjenneesta renkaasta tulee vaatia korvausta renkaan valmistajalta.

    Huomioitavaa on myös se että kevyen liikenteen väylien käyttäjissä on hyvin eri ikäisiä ihmisiä ja heillä erilainen kyky liikkua. Väylien ylläpito lähtee siitä että liikkuminen on kaikille mahdollista, myös kaikkein heikoimmille.

    Tämän perusteella on aika selvää, että sepelissä ei ole kovin helposti odotettavissa muutoksia. Jalankulkijoiden liukastumisen esto on ensisijaista, myös pyöräteillä.

  3. #3483
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Sillätapaa sitä pyöräilyä edistetään, että syytetään rivien välissä pyöräilijöitä negatiivisesta julkisuudesta sekä huonoista rengasvalinnoista. Hohhoijaa.

    Kumma kun pyöräilijöitä voidaan velvoittaa hankkimaan pistosuojanauhoja, mutta jalankulkijoita ei voida velvoittaa hommaamaan nastakenkiä?

    Pekka Isoniemi taitaa olla aikamoinen amatööri ainakin PR:n saralla, kylläpä tuollaisella tekstillä aika helposti saa pyöräilijän vaihtamaan autoon ja ainakin Helsinki väittää jotain ihan muuta tavoitteekseen, käytäntö eroaa teoriasta jälleen?

    Toivottavasti tuo Tapio K nyt sitten kertoo kaupungin johtoportaalle palautteessa millaisen vastauksen hän on saanut.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  4. #3484
    Liittynyt
    09/2011
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    237
    Niin ja tuo Isoniemi & Tapio K -kirjeenvaihto on siis tapahtunut loppuvuodesta 2009. Ilmeisesti linja on pysynyt samana siitä lähtien?

  5. #3485
    tempokisu Guest

    Punapää kylmyys pelottaa!

    ^^ keskikeho tarkenee hyvin, mutta varpaat, sormet ja eilen naama jäätyi -12 asteessa ( kauluri oli vedetty nenän yli), tosin oli kova tuuli.

    Nyt siellä on noin 20 astetta pakkasta; maisema on kaunis - jäätävän kaunis. Lenkkiä ei tarvii edes harkita, mutta pelottaa jo pelkkä töihin ajelu; kahtena viime talvena en nimittäin ajellut talvella juuri ollenkaan.
    Nyt haluisin kuitenkin vähän ulkoilla, Mazdaa en halua kiduttaa näillä pakkasilla. Enkä kiduta pyörän vaihteitakaan, tässä jo opin ajelemaan yhdellä vaihteella ja sujuu ihan hyvin.

    - puolentoista tunnin päästä pitäisi jo lähteä! -

  6. Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nappulakenka Katso viesti
    Nappis kaipaa vinkkejä, että kuinka saa estettyä/vähennettyä vaihtajien rasvojen kohmettumisen. Hieman ärsyttää tuo vaihtaja vipujen painelu kun mitään ei tapahdu. Satunnaisesti pykälä saattaa ottaa kiinni ja vaihteen vaihtaminen onnistuu.. Aseöljyä noihin ei varmaan oikein parane suihkuttaa?
    CRC ei jämähdä, ja poistaa kosteutta. Mutta ongelma on harvoin vaihtajavivuissa, enemmänkin siinä että vaijerin ja vaijerin kuoren väliin kulkeutuu kakkaa ja kosteutta. Irroita vaijerin kuoret ja putsaa vaijeri CRC:llä & rätillä.
    *****************************
    Alhainen kadenssi - dekadenssi?

  7. #3487
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.332
    Kokeilu toimi aika hyvin, Shimano MT-91, jota ei vissiin luokitella varsinaiseksi talvikengäksi, kenkänä. -18 C, kengän oma pohjallinen pois ja korvaus Tuplex-parketinaluseristeestä tehdyllä sukalla ja varpaatkin pysyivät lämpimänä koko tunnin. Muuten ei paljoa muutoksia -12 asteen keliin verrattuna, pakaroiden paleltumisen estämiseksi bokserit lidlin talviajohousujen alle riitti. Oma positiivinen vaikutuksensa lienee ollut myös 2 m/s myötätuulella.
    "Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."

  8. #3488
    Liittynyt
    08/2003
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    550
    Tänä aamuna ajellessa tuumin kun perusaojolasit laski viiman lasien alle ja vesi valui solkenaan silmistä, että toimisiko laskettelulasit näillä keleillä paremmin? Olisiko kannattava hankinta?
    -Olen periaatteen mies. Mutta jos jokin periaate ei satu minua miellyttämään, olen valmis vaihtamaan sen.-

  9. #3489
    Laskettelulasit toimivat loistavasti. Silmät pysyvät lämpiminä eikä myöskään kuivu viimassa. Näkökenttä pienenee hieman kyllä.

    Mulla on jokseenkin huono ääreisverenkierto, ja varpaat jäätyvät pahasti... sormetkin kylmenevät ikävästi mutta pienen ajon jälkeen lämpenevät, mutta varpaat pahenevat mitä pidempään ajaa. Töissä kun kokeilin niin kengät eivät edes ole niin kylmät sisältä, mutta silti varpaat jäätyvät :/

    Alumiinifoliot varpaiden suojaksi vai mitä?

  10. #3490
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Dalmore Katso viesti
    Tänä aamuna ajellessa tuumin kun perusaojolasit laski viiman lasien alle ja vesi valui solkenaan silmistä, että toimisiko laskettelulasit näillä keleillä paremmin? Olisiko kannattava hankinta?
    Itse olen käyttänyt laskettelulaseja, toimii ihan hyvin, kunhan uloshengitys ei pääse huurustamaan lasin ulkopintaa. Riippuu sitten millainen huivi/kypäräpipo on virityksenä, että huurustaako se hengitys niitä laseja.

    Harmillisesti mulla on Equalizer lasi, sellainen punainen siis, joten hämärässä ei enää voi käyttää noita laseja.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  11. #3491
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti reappear Katso viesti
    Laskettelulasit toimivat loistavasti. Silmät pysyvät lämpiminä eikä myöskään kuivu viimassa. Näkökenttä pienenee hieman kyllä.

    Mulla on jokseenkin huono ääreisverenkierto, ja varpaat jäätyvät pahasti... sormetkin kylmenevät ikävästi mutta pienen ajon jälkeen lämpenevät, mutta varpaat pahenevat mitä pidempään ajaa. Töissä kun kokeilin niin kengät eivät edes ole niin kylmät sisältä, mutta silti varpaat jäätyvät :/

    Alumiinifoliot varpaiden suojaksi vai mitä?
    Sellainen ohut solumuovi, jota on esimerkiksi uusien kannettavien ja littunäyttöjen suojana toimii ihan hyvin, kunhan kengät ovat vaan riittävän suuret, että moisesta tehdyn pussin saa sinne varvasosastolle mahtumaan ilman puristusta. Kaikkinainen kiristys ja puristus tietää, että ihan sama olisi jos sandaalit pistäisi jalkaan.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  12. #3492
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti CwA Katso viesti
    Sellainen ohut solumuovi, jota on esimerkiksi uusien kannettavien ja littunäyttöjen suojana toimii ihan hyvin, kunhan kengät ovat vaan riittävän suuret, että moisesta tehdyn pussin saa sinne varvasosastolle mahtumaan ilman puristusta. Kaikkinainen kiristys ja puristus tietää, että ihan sama olisi jos sandaalit pistäisi jalkaan.
    Tänään käytetyt kengät kyllä olivat hieman pienehköksi jääneet. Talvikengät uusiksi siis!

  13. #3493
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti reappear Katso viesti
    Alumiinifoliot varpaiden suojaksi vai mitä?


    Ei mulla muuta. Miksi turhaan palella ainakaan varpaistaan, kun nämäkin on keksitty jo ajat sitten. Ja samalta putiikilta saa myös sähköhanskoja jos sormet jäätyy.

  14. #3494
    ei tarkene, kun ei muutenkaan veri kierrä, eikä muut nesteet. Sitä eivät vaan liäkärit usko

  15. #3495
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    Sähköpohjalliset auttavat monia. Joillakin ne ei toimi jostain syystä esim mulla. Semmoset kertäkäyttö lämmityspussit oon joskus heittänyt kenkään pitemmille lenkeille.
    Noista sähköpohjallisista vielä, että itse en tunne niiden lämmittävän kengän sisällä ollenkaan. Mutta kai ne jotain "tuottaa" siellä sisällä kun sähköä kuitenkin kuluu.

  16. #3496
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.181
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ski Katso viesti
    ...Noista sähköpohjallisista vielä, että itse en tunne niiden lämmittävän kengän sisällä ollenkaan. Mutta kai ne jotain "tuottaa" siellä sisällä kun sähköä kuitenkin kuluu.
    Motonet?

    Kaveri kokeili tuollaisia keittiön pöydällä. Olivat yhden asteen lämpimämmät kuin ympäröivä sisäilma Sai kyllä rahat takaisin kun palautti

    Uskon kyllä, että nuo ThermIC:t on paremmat. Halvalla ei useimmiten saa hyvää.


  17. #3497
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ski Katso viesti
    Noista sähköpohjallisista vielä, että itse en tunne niiden lämmittävän kengän sisällä ollenkaan. Mutta kai ne jotain "tuottaa" siellä sisällä kun sähköä kuitenkin kuluu.
    Kovin erikoista. Tunnetko jalkapohjassasi mitään, tyyliin jos neulalla pistää päkiän alle? Itsellä ainakin omissa Therm-Iceissä niin niissä on 3 asentoa teholle, ja yleensä vaikka jalkoja kylmää ja ne laittaa päälle, niin ykkönen riittää. Joskus harvoin joutuu kakkoselle pistämään ja sekin yleensä hetkellisesti. Kolmostehoa en ole edes kokeillut, polttaa varmaan jalkaan reiän.

    Ontopic: Vaikka sähköt saa jalkoihin ja käsiin, niin silti eilenkään en uskaltanut kyllä lähteä ajamaan ulos (-15C). Keuhkoja ei voi sähköttää. Tosin olisi kait niitä suun eteen laitettavia hengityssuojaimiakin mitkä "lämmittää" sisäänhengitettävää ilmaa... eli selittelyä tämäkin.

  18. #3498
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    Mulla on ladattavilla paristoilla toimivat ThermIcit. 4 kertaa semmonen AA kokonen 2000mA. Vastuslangat vaan siellä varpaiden alla.

  19. #3499
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    VesaP joo kyllä just semmonen mieto tikkuilu tulee läpi kolmosasennolla. Pitää kokeilla vielä noilla Wölwhammereilla kans. Aiemmin ku noita käytin oli huonommat talvikengät jalassa.

  20. #3500
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.332
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti VesaP Katso viesti
    Ontopic: Vaikka sähköt saa jalkoihin ja käsiin, niin silti eilenkään en uskaltanut kyllä lähteä ajamaan ulos (-15C). Keuhkoja ei voi sähköttää. Tosin olisi kait niitä suun eteen laitettavia hengityssuojaimiakin mitkä "lämmittää" sisäänhengitettävää ilmaa... eli selittelyä tämäkin.
    Tuoltahan noita. Mä pidin ensimmäiset 4km buffia edessä, mutta kastuttuaan ilman virtaama laskee niin paljon, ettei hengityksestä tule mitään. Loput mentiin sitten ilman ja hyvinhän noi keuhkot olivat siihen mennessä tottuneet. Lisäksi pitää muistaa pitää tempo sen verran rauhallisena, ettei tarte haukoa ilmaa koko turpa auki.
    "Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."

  21. #3501
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.181
    Mistäs nuo ThermIC:t kannattaa tänäpänä tilailla jos sellaisia alkaisi haikailla?

    Pitkään arponut kunnon talvikenkien Lake/Wölvhammer hankinnan kanssa... mutta kun niissäkin foorumilaisten jalat palelee niin alkanut usko mennä


  22. #3502
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Itsellä aikaisemmin NiMH akulliset ja nykyään Li-Ion tarjoaa sähköä ja kyllä kummallakin systeemi toimi loistavasti. En osaa sanoa miten noi paristoversiot eroaa näistä akullisista vai eroaako mitenkään. No, ainakin nuo Li-Ion akulliset on kuninkaat. Virtaa riittää pitempiinkin siivuihin. Suosittelen!

  23. #3503
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ski Katso viesti
    Mulla on ladattavilla paristoilla toimivat ThermIcit. 4 kertaa semmonen AA kokonen 2000mA. Vastuslangat vaan siellä varpaiden alla.
    Löyty netistä että:

    "
    approximate and based on fresh alkaline AAA battery and outdoor temperature. Rechargeable batteries can be used but you loose about 20% power and duration time.
    "

    Siis Therm-Iccejä käsittelevällä sivulla toi. Eli ladattavat paristot ei taida antaa tarpeeksi poweria jotta vastus lämpenee kunnolla? Kokeile jollain Duracellin tms AA paristoilla kokeeksi?

  24. #3504
    tempokisu Guest

    Punapää talviajelulla

    Ite en käytä ajolaseja jos suinkin voi ajaa ilman. Nythän ne varmaan jäätyisi nassuun kiinni.

    Töisiin pääsin, ja itse asiassa keskivartalolle tuli hiki ( liikaa vaatetta; laamapaita ( tosin vanha) ja ohutuntuvatakki). Myös kädet hikosi ja sitten tietysti paleli.
    Jalat paleli heti, ja reidet.

    Ihmettelin kyllä kun pyöräteillä jälleen uusi sepelikerros !

  25. #3505
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Mistäs nuo ThermIC:t kannattaa tänäpänä tilailla jos sellaisia alkaisi haikailla?

    Pitkään arponut kunnon talvikenkien Lake/Wölvhammer hankinnan kanssa... mutta kun niissäkin foorumilaisten jalat palelee niin alkanut usko mennä
    En tiijä mistä noita nykyään saa parhaiten. Ja mulla on talvelle Lake PLUS Therm-Ic PLUS Gore Bike Wearin city goretexsuojat. Tosin vielä tuolla viimeviikon vesisadekelissä pärjäsin Sidin talvi-goretex PLUS Therm-Ic PLUS Gore Bike Wearin Thermo suojat.

    Eli jos/kun ostatte talviajokenkiä, valkatkaa suosiolla numeroa liian suuret että on hyvin tilaa noille sähköpohjallisille. Ei ainakaan mun jalat kestä pakkasta ollenkaan ilman sähköä. Oli jalassa mitkä tahansa Laket tms.

  26. #3506
    Liittynyt
    12/2000
    Paikkakunta
    Birkala
    Viestit
    11.969
    Huppu päähän ja ulos .....

  27. #3507
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Nurmijärvi
    Viestit
    3.574
    Vein tyttären unohtaman kirjan hälle kouluun ja huh. Mittarissa -15° ja 500m matkalla naama kohmettui ikävästi. Mää tissiposkeilen ja oottelen että vähän pakkaset lauhtuu ennen kuin mtn lenkkiä aattelenkaan. Keskityn massan hankintaan ja palstapyöräilyyn takan vieressä

  28. #3508
    Liittynyt
    09/2010
    Paikkakunta
    Suomen ainoa kaupunkioikeudet omaava risteys
    Viestit
    2.001
    ThermIC pariston kesto-ongelmaan ostin Prismasta (kevät-) halvennuksesta ne n. metrin mittaiset jatkojohdot. Nyt on patterilliset kotelot vyöllä takin alla luultavasti ok lämpötiloissa. Ei valittamista. Ja ladattavat paristot käytössä. Omistan myös ne omat ThermIc akut. Erona taitaa olla se, että orkkikset on vesitiiviimmät, kuin nämä patteriversiot. (Uudelleenkennottaja vaan tuhosi alkuperäisistä sen säätövivun, siksi hankin patteriversiot).
    SLAVA UKRAINI! Oikeat päätökset eivät tunnu valinnoilta.

  29. #3509
    Liittynyt
    09/2008
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    15
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Motonet?

    Kaveri kokeili tuollaisia keittiön pöydällä. Olivat yhden asteen lämpimämmät kuin ympäröivä sisäilma Sai kyllä rahat takaisin kun palautti

    Uskon kyllä, että nuo ThermIC:t on paremmat. Halvalla ei useimmiten saa hyvää.
    Mäkin kokeilin Motonetin sähköpohjallisia toissatalvena. Eivät tosiaan lämminneet havaittavasti. Enkä saanut edes rahoja takaisin kun palautin, vaan hyvityskuitin Motonettiin. Eivät suostuneet myöntämään että tuote oli viallinen.

    Viime talven pärjäsin hyvin Laken 303:silla.

  30. #3510
    Liittynyt
    09/2002
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    968
    Mielestäni oleellisinta talvipyöräilyssä on oppia tuntemaan oman kroppansa reaktiot. Ajelen 10km työmatkaa ja olotila menee kutakuinkin tässä järjestyksessä: sopiva, kylmä, sopiva, kuuma, perillä. Oikein kovilla pakkasilla (yli -25°) ensimmäisen kilometrin jälkeen alkaa vaihe jossa tuntuu, että pää räjähtää kylmyydestä mutta kun tietää tunteen menevän ohi seuraavan kilsan aikana niin sen kestää. Suosittelen kokeilemaan niitä rajoja vaikka pahalta tuntuisi, rajan takaa voi lyötyä nautinto.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •