FillariGiantElectrobikeHepha
Sivu 121 / 237 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 21 71 111 119 120 121 122 123 131 171 221 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.601 - 3.630 / 7087

Aihe: Hiihtojutut

  1. #3601
    Liittynyt
    12/2000
    Paikkakunta
    Birkala
    Viestit
    11.969
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Farina Katso viesti
    Joidenkin mielestä mihin vuodenaikaan vaan ja verovaroilla valmistelluista laduista huolimatta. Samoin kävely ladulla on ihan harmitonta touhua...
    täällä päin nyt latupohja ihan mustalla mullalla niin kai jo voi mennä kävellen ja polkupyörällä

  2. #3602
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    356
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti izmo Katso viesti
    täällä päin nyt latupohja ihan mustalla mullalla niin kai jo voi mennä kävellen ja polkupyörällä
    Sarkasmia koitin tavoitella alkuperäisessä viestissäni... Kait siellä latupohjilla saa pyöräillä, jos hiihtäminen on mahdotonta lumitilanteen takia. Jotkut sankarit vaan puskee kävellen, pyöräillen ja parhaat jopa sauvakävellen latupohjalle ja se korpeaa hieman. Lumettomalla latupohjalla/pururadalla pyöräilyäkin jotkut kyllä vierastaa. Ainakin Kaupissa on joskus kuulunut napinaa perästä, vaikka olen rauhassa ohitellut lenkkeilijöitä.

  3. #3603
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti izmo Katso viesti
    täällä päin nyt latupohja ihan mustalla mullalla niin kai jo voi mennä kävellen ja polkupyörällä
    Jos latupohjalla ei ole lunta niin se on polku.
    Jos et aja et voi ottaa!

  4. #3604
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    722
    Kyllä niitten latupohjien kesäinen pyöräily on toisinaan merkein kielletty. Tosin välistä hieman vaikea ymmärtää miksi näin toimittu...

  5. #3605
    Liittynyt
    09/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    24
    Onko kokemuksia suksivoiteiden kuljettamisesta lentokoneessa? Olen käsittänyt, että voiteenpoistoaineet, pikavoiteet ja muut herkästi syttyvät aineet eli lähes kaikki nestemäiset ovat ainakin kiellettyjä. Entäpä fluorivoiteet, saakohan viedä edes ruumaan? Synteettisiä purkkivoiteita saa varmaankin viedä, entäpä tervaa sisältävät?

  6. #3606
    Tämmöistä tekstiä löytyy Trafin sivuilta:

    Kiinteät suksivoiteet ja liisterivoiteet ovat sallittuja käsimatkatavaroissa tai ruumaan menevissä matkatavaroissa. HUOM! Fluoria sisältävät voiteet ovat kiellettyjä. Jos voidepakkauksessa on teksti "syttyvää", on kuljetus lentokoneessa kokonaan kiellettyä. Aerosolien osalta katso kohdasta ”aerosolit”. Useimmat voiteen poistoaineet ovat palavia nesteitä ja siksi kokonaan kiellettyjä.

  7. #3607
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Onko kenelläkään vinkkiä paikoista kohtuullisen etäisyyden päässä Lahdesta, joissa pääsisi vielä hiihtämään tulevana viikonloppuna? Lahden urheilukeskuksessa ei enää ole hiihdettävää latua, Hollolassa Heinsuolla ei myöskään eikä Nastolassakaan tiettävästi. Vierumäen sivujen 26.12 päivitetyn tiedon perusteella sielläkin on latu huonossa kunnossa.

    Mistä löytyisi hiihdettävää baanaa?
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  8. #3608
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Eilen alkoi vesisateet Kuusamossakin ja asteet kohosivat plussan puolelle. Iltasella kävin Petäjälammella 3 x 3 kunnes meni hermot. Imua oli kuin entipojalla Pohjanhovin parketilla. Ei taviksen voitelutaidoilla enää pärjänny. Sama keli on jatkunut, lumet sulaa silmissä ja joka paikka on jäätiköllä. Jipii.

    lisäys: pari päivää myöhemmin -2 pakkasta ja huikean lipakka luisto paanoilla, jotka oli kuitenkin melkoisen muhkuraisia. Voi kun pystyisi sitä tahtia hiihtämään aina 5 x 3km meni aika kivuttomasti, mitä nyt muutaman kerran meinasin vetästä kunnolla kumolleen. Menee aloittelijan piikkiin.
    J T K muokkasi tätä : 28.12.2013 at 17.24
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  9. #3609
    Liittynyt
    06/2003
    Paikkakunta
    Mettäkylä
    Viestit
    9.014
    Kun ulkona ei pääse suksille (ainakaan täällä eteläkolmanneksessa), niin tuota suksimista vois katsoa vaikka Tour de Skin muodossa töllöstä. Koska en edelleenkään rahojani laita plustv:n suuntaan (mikä ikinä nykyään sen nimi onkaan) edellesin kusetuksen takia, niin mistäs muualta TdS:ää vois katsoa?

    Onko muita kuin Eurosport player?
    - Heroes are ordinary people in extraordinary situations doing the right thing -

  10. #3610
    Liittynyt
    09/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.210
    livetv.ru ja puuttuvat merkit
    Freude am Fahren.

  11. #3611
    Me kävimme joulun aikaan Ramsaussa mutkan ja pitää kyllä sanoa, että suomalaisilla olisi vielä "pikkuisen" opeteltavaa latujen tekemisestä. Vaikka lunta ei ollut kuin parikymmentä senttiä, niin nuo saivat silti liki priimat ladut aikaiseksi niin pertsalle, kuin vapaallekin. Ja sitä latua on leveästi ja paljon. Näin amatöörihiihtäjälle myös positiivinen juttu oli se, että mäet olivat kohtuu loivapiirteisiä, jos vertaa vaikka Ylläs-Äkäslompolo alueeseen. Sellaisia kuokalla kynnettäviä seiniä oli maailmancupin latua lukuunottamatta hyvin vähän. Eikä se silti ihan tasaista peltoaukeata ollut...

    Muutama kuva ja tarina aiheesta blogilla, jos jotakuta sattuu matkakohteena kiinnostamaan:
    Osa 1.
    Osa 2.
    Osa 3.

  12. #3612
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    JKL
    Viestit
    882
    ^Uuh, kidutusta lukea noita juttuja ja katsella työpaikan ikkunasta vihreää ruohikkoa.
    Ramsaussa en ole käynyt kuin syksyllä -92 jäätikköhiihtämässä, mutta mukavat muistot siitä leiristä jäi. Keski-Euroopan latujen tasoa ihastelimme toissa talvena Sveitsissä. Eipä tosin Äkäslompololon joulunalusviikon olosuhteitakaan voi kauheasti moittia.
    Oliko Ramsaussa muuten latumaksua? Sveitsissä voi ostaa noin satasen vuosikortin tai maksaa päivämaksuja (voi olla, että viikkokorttejakin on tarjolla). Päivähinnat taisivat olla 8 frangia eli reilu 6€.

  13. #3613
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kiovan Dynamo Katso viesti
    Me kävimme joulun aikaan Ramsaussa mutkan ...
    Mielenkiintoista tarinaa talvisesta Ramsausta.

    Me kävimme heinäkuussa hiihtelemässä Ramsaussa. Ensin lennettiin Wieniin ja sieltä vuokra-autolla Ramsauhun, jossa oltiin seitsemän yötä. Omat sukset oli mukana, kulkivat Air Berlinillä hintaan 50 eur/suunta/suksipussi. Kesähiihto tapahtuu tuolla blogissanne mainitulla Dachsteinin jäätiköllä. Heinäkuussa oli kohtuullinen helle-aalto Itävallassa ja jäätikölläkin oli parhaillaan +15C kun olimme siellä hiihtelemässä. Lunta kuitenkin riitti, tosin melko kosteaa ja jauhomaista se oli noissa olosuhteissa. Mielenkiintoinen kokemus kuitenkin.

    Mikä oli teidän majoituspaikkanne Ramsaussa? Me olimme Verweilzeit-nimisen majatalon huoneistossa, joita voi lämpimästi suositella muillekin Ramsaun kävijöille. Huoneisto oli sijainniltaan keskeinen, tilava ja siisti. Alakerran kaikille avoimessa ravintolassa myös laadukasta, maukasta, raikasta ruokaa vaihteluna välillä syödyille raskaammille pöperöille.

    Paluumatkalla Wienissä yövyimme sattumalta samassa Hotel Caprissa kuin Kiovan Dynamokin. Suositeltava hotelli sekin, mutta meidän siellä ollessamme ulkolämpötila oli yli +30C ja huoneessa ei ollut ilmastointia => tukahduttavan kuumaa.
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  14. #3614
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti HeliT Katso viesti
    ^Uuh, kidutusta lukea noita juttuja ja katsella työpaikan ikkunasta vihreää ruohikkoa.
    Ramsaussa en ole käynyt kuin syksyllä -92 jäätikköhiihtämässä, mutta mukavat muistot siitä leiristä jäi. Keski-Euroopan latujen tasoa ihastelimme toissa talvena Sveitsissä. Eipä tosin Äkäslompololon joulunalusviikon olosuhteitakaan voi kauheasti moittia.
    Oliko Ramsaussa muuten latumaksua? Sveitsissä voi ostaa noin satasen vuosikortin tai maksaa päivämaksuja (voi olla, että viikkokorttejakin on tarjolla). Päivähinnat taisivat olla 8 frangia eli reilu 6€.
    Olihan siellä. Viikon kortti maksoi 29,50 euroa, päivätaksa olisi ollut 8,50 euroa. Ei minusta sinänsä paha, kun näkee, mitä sillä rahalla oikeasti saadaan aikaan. Tuolla kortilla saa lisäksi matkustaa paikallisbussilla kylien välillä eurolla/suunta. Ja nuo jopa valvovat tuon kortin käyttöä, meidänkin reissun aikana kortti ratsattiin kahdesti.

    Tuolta lisää: http://www.ramsau.com/en/winter/cross-country-biathlon/

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Portti Katso viesti
    Mikä oli teidän majoituspaikkanne Ramsaussa? Me olimme Verweilzeit-nimisen majatalon huoneistossa, joita voi lämpimästi suositella muillekin Ramsaun kävijöille.
    Me asustelimme Hotel Pension Heroldissa puolihoidolla. Kyllä tuotakin kehtaa suositella matkailijalle, ladut olivat aivan takapihalla, huoneet isoja ja siistejä, sekä ruoka todella hyvää. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oli sitten kuulemma suomalaishiihtäjillekin tuttu ruokapaikka Gasthaus Peter Rosegger, missä oli myös aivan holtittoman hyvät sapuskat.

    Yhtenä päivänä kävimme lounaalla syömässä pastat tuossa Verweilzeitin alakerrassa. Eipä valittamista siinäkään, oikein hyvä annos.

  15. #3615
    IncBuff Guest
    Onkos noista Fischerin Zero pitopohjasuksista kellään kokemusta? Hotsittais vähän hommata vaparikapuloiden rinnalle helppohoitoiset pertsakalikat keväthangilla ja nollakeleillä hiihtelyä varten.

  16. #3616
    Liittynyt
    01/2005
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    184
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    Onkos noista Fischerin Zero pitopohjasuksista kellään kokemusta? Hotsittais vähän hommata vaparikapuloiden rinnalle helppohoitoiset pertsakalikat keväthangilla ja nollakeleillä hiihtelyä varten.
    Vajaa parisataa nyt hiihdellyt fisun RCS zero+ suksilla, ja ihan tyytyväinen olen ollut. Jääladulla pito on hieman haastava, mutta yleensä pito ollut riittävän ja seinäpidon välillä. Luistossa ei ole ollut valittamista. Sukset vaatii kyllä tekniikan hallinnan. Satavalla lumella pientä jäätymisriskiä.
    Life is short, go ride!

  17. #3617
    Pyöräpummi Guest
    Norjan parhaat hiihtoalueet ja keskukset murtsikalle: dn.no Aktiv
    Edellisessä artikkelissa on kerrottu mm sesongin pituus, korkeudet ja latujen määrät.
    Luennollisestikin korkeammalla olevilla alueilla sesonki on pidempi ja lunta on etelässäkin.

    Beitostølen
    Geilo
    Golsfjellet
    Gålå
    Hedmarksvidda
    Hovden
    Meråker
    Oslomarka
    Rauland
    Sjusjøen



  18. #3618
    IncBuff Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti speteke Katso viesti
    Vajaa parisataa nyt hiihdellyt fisun RCS zero+ suksilla, ja ihan tyytyväinen olen ollut. Jääladulla pito on hieman haastava, mutta yleensä pito ollut riittävän ja seinäpidon välillä. Luistossa ei ole ollut valittamista. Sukset vaatii kyllä tekniikan hallinnan. Satavalla lumella pientä jäätymisriskiä.
    No joo tekniikasta ei ole kyllä kovin varmaa havaintoa. Olen varmaan viimeksi pertsaa hiihdellyt joskus koulun liikuntatunneilla ja sen jälkeen armeijassa mitä ei lasketa. Pitäisiköhän sitä katsella jotain muita sitten.

  19. #3619
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.856
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    No joo tekniikasta ei ole kyllä kovin varmaa havaintoa. Olen varmaan viimeksi pertsaa hiihdellyt joskus koulun liikuntatunneilla ja sen jälkeen armeijassa mitä ei lasketa. Pitäisiköhän sitä katsella jotain muita sitten.
    Katoppa tämän topicin sivu 99 Siellä muutama kommentti pitopohjista.
    Sitten on tämä Nanogrip-topic jossa on jotain kokemuksia ja vertailuja pitopohja vs. Nano/Optigrip pohjaisista suksista.
    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...kset&p=1790525

  20. #3620
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Phyh, muka jossain Ramsaussa paremmat ladut kuin Petäjälammella...

    Kyllä se oli iltalenkillä jo orastavasti nautittavaa, kun ei koko aikaa ollut lentämässä turvalleen. Eka satanen häämöttää niin alkaa tasapaino pikkuhiljaa löytymään. Ladut olivat yllättävän hyvät keliin nähden (+1...0 ja tihkusadetta, siis vesisadetta), meikäläisen kohtuullisen jämäkät rossiknoolit olivat elementissään. Kunpa itsekin olisi.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  21. #3621
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    No joo tekniikasta ei ole kyllä kovin varmaa havaintoa. Olen varmaan viimeksi pertsaa hiihdellyt joskus koulun liikuntatunneilla ja sen jälkeen armeijassa mitä ei lasketa. Pitäisiköhän sitä katsella jotain muita sitten.
    Heli oli ainakin melko liekeissä noista Skinteceistä. Käy varovasti kysymässä sen toimiston ovelta kommenttia niistä?

    JTK: Kyllä me Petäjälammellekin vielä tullaan, älä huoli. Ehkä jopa nopeammin, kuin uskotkaan...

  22. #3622
    Liittynyt
    01/2008
    Viestit
    1.544
    Eipä oo lunta Savossakaan. Onneksi tuli hiihdeltyä viime viikko Sallassa, jossa lunta ja baanaa riitti.

    - pyörä kulkee, kun sitä polkee -

  23. #3623
    Liittynyt
    01/2005
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    184
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    No joo tekniikasta ei ole kyllä kovin varmaa havaintoa. Olen varmaan viimeksi pertsaa hiihdellyt joskus koulun liikuntatunneilla ja sen jälkeen armeijassa mitä ei lasketa. Pitäisiköhän sitä katsella jotain muita sitten.
    Perinteinen on yllätävän teknistä Mutta kyllä noilla eteenpäin pääsee, ja zerot varmaan paras/helpoin vaihtoehto noista nano/liisteri/zero suksista. Skintecit ilmeisesti toimii laajemmalla alueella, mutta ovat taas selkeesti kalleimmat.
    Life is short, go ride!

  24. #3624
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Kuusamossa on nyt todella hyvät hiihtokelit. Eilen ja tänään on heikompitaitoinenkin vapaan hiihtäjä päässyt nauttimaan mukavasta luistosta ja tasaisista laduista. Huomenna jatkuu. Hiihetään nyt kun on keliä.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  25. #3625
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    JKL
    Viestit
    882
    ^Tässä juuri pohdimme, että minne lähtisimme yhdistetylle hiihto- ja työviikolle viikon päästä. Rukalleko? Onkos JTK rinteiden kunnosta tietoa?

  26. #3626
    Liittynyt
    09/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.210

  27. #3627
    ^
    Olipa hyvä pätkä Lirarenilta!

    Ja tosiaan, Kuusamossa kelpaa kyllä hiihdellä. Toveri JTK:n kanssa käytiin tänään potkuttelemassa pari tuntia aivan huippuluistolla!

  28. #3628
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Joo, oli hyvä hiihtoleiri kyllä kaikkinensa. Kelitkin osuivat vuodenaikaan nähden todella kohdilleen ja ladut olivat kunnoltaan kohtuullisesta erittäin hyviin. Voi sanoa, että nyt on väsy. Kun ei ole mikään erityinen hiihtäjänä ja hiihtokausi tuli avattua vasta itsenäisyyspäivän tienoilla (eli aika vähän oli kilsoja takana), niin viitenä päivänä hiihtoa tekee kumman hyyteisen olon!
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  29. #3629
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti HeliT Katso viesti
    ^Tässä juuri pohdimme, että minne lähtisimme yhdistetylle hiihto- ja työviikolle viikon päästä. Rukalleko? Onkos JTK rinteiden kunnosta tietoa?
    En osaa kyllä sanoa, kun en itse rinteessä ole yli 20 vuoteen käynyt Mutta mitä tytärtä on kuunnellut, niin pikkaisen oli jäistä meininkiä joulun jälkeen, kun silloin oli täälläkin suojasäitä ja vesisateita. Tuoreita havaintoja ei nyt ole hänelläkään. Tällä hetkellähän sielä on venäläisiä koko paikka täynnä, mutta luultavasti ensiviikonlopulla on jo väljempää.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  30. #3630
    Maastohiihtoon suosittelen lämpimästi Saariselkää. Lopettelen itse juuri viikon hiihtoleiriä, ladut ovat sopivia pk-harjoitteluun, pitkiä, loivia ylämäkiä joissa voi myös hioa hiihtotekniikkaa. Väkeä on vähän, ja Norwegianin halpalennoilla pääsee etelästä nopeasti. Laskettelurinne sitä tarvitseville on myös tarjolla.
    „Quäl dich, du Sau!“ (Udo Böltz)

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •