Olen tuossa speksaillut vaimon BMC TF02:seen uutta keulaa vanhan Marsun tilalle. RCZ:n tarjouksista olen katsellut Formulan 120 mm joustavaa Thirty Threetä, mutta se kun on niin pahuksen kallis. Siitä ei myöskään löydy vielä paljon mistään tosielämän kokemusperäistä faktaa, kun valmistaja on uusi keulojen osalta. Tämän takia myös sen kestävyys pidempiaikaisessa käytössä arvelluttaa.
Toisena vaihtoehtona on pyörinyt DT Swissin EXM 150, mutta kun rungossa on takana vain 120 mm joustoa ja nykyinen keulakin on 120 mm, niin pelkään että rungon kestävyyttä (tosin kuski painaa 48 kiloa eikä tosiaankaan rymistele maastossa ajaessaan). Samoin arvuuttelen meneekö rungon geometriat ihan keturalleen noin paljon pidemmällä keulalla.
Löytyisikö täältä keneltäkään käyttökokemuksia noista keuloista tai muuta varteenotettavaa kommenttia aiheeseen liittyen.
Kirjanmerkit