GarminElectrobikeGiantHepha
Sivu 82 / 380 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 32 72 80 81 82 83 84 92 132 182 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.431 - 2.460 / 11400

Aihe: Onnettomuuksia ja muita suru-uutisia

  1. #2431
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://poliisi.fi/poliisi/pohjois-ka...257B9E003A3C94

    Joensuun Enossa tapahtui tänään klo 9.12 kahden polkupyöräilijän yhteentörmäys. Törmäys sattui Enon K-Marketin ja S-Marketin välisessä alikulkutunnelissa. Toinen vuonna 1969 syntynyt enolaismies oli ilmeisesti tullut S-Marketin suunnasta ja toinen vuonna 1932 syntynyt enolaismies taasen K-Marketilta päin. Molemmat pyöräilijät loukkaantuivat tapahtuneessa lievästi. Poliisi puhallutti kuljettajat tapahtuman jälkeen; nuorempi puhalsi 1.30 promillea, vanhemman puhallustulos oli nolla.
    Paikalla on poliisin tiedon mukaan ollut myös jalankulkija jota pyydetään ottamaan yhteyttä poliisiin asian selvittämiseksi.
    Tapahtunutta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Yhteydenotot ja havainnot pyydetään ilmoittamaan tutkijalle puhelinnumeroon 071 875 6463/Myller

  2. #2432
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...i_12-vuotiaan/

    Helsingin Haltialassa polkupyöräilleet ala-asteikäiset pojat joutuivat väistämään pakettiautoa iltapäivällä keskiviikkona 3. heinäkuuta.
    12-vuotias poika ajoi polkupyörällä ystävänsä kanssa Laamannintietä, kun avolavapakettiauto ajoi heitä vastaan kevyen liikenteen väylälle.
    Pojat väistivät nopeasti tien sivuun. Toinen pyöristä kuitenkin jäi tohinassa kevytväylälle, jolloin pakettiauto ajoi sen etupyörän yli. Autoa ajanut noin 20-vuotias mieskuljettaja ei pysähtynyt tapahtumapaikalle vaan jatkoi matkaansa.

  3. #2433
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Tuo kuvaus hieman hämmentää, kun muistaakseni Laamannintiellä kulkee pelkkä ajorata. Lähitienoolla on kyllä useita yhdistettyjä jalkakäytäviä ja pyöräteitä.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  4. #2434
    Liittynyt
    08/2003
    Paikkakunta
    Dublin, Ireland
    Viestit
    741
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Risto Koivunen Katso viesti
    Tuo kuvaus hieman hämmentää, kun muistaakseni Laamannintiellä kulkee pelkkä ajorata. Lähitienoolla on kyllä useita yhdistettyjä jalkakäytäviä ja pyöräteitä.
    Oisko ollu toi "hiekkatie" https://maps.google.com/maps?q=Laama...300.57,,0,6.39
    Wolfhound muokkasi tätä : 05.07.2013 at 18.56 Syy: Parempi linkki
    "Lisää tätä samaa ja isommat kivet"

    The MAD Finn

  5. #2435
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    402
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...ntormayksessa/

    Pyöräilijät loukkaantuivat rajussa yhteentörmäyksessä

    Kaksi pyöräilijää loukkaantui lievästi polkupyörien kolarissa Munkkiniemessä maanantai-iltana.
    Ajoneuvot vaurioituvat kovassa vauhdissa sattuneessa törmäyksessä pahoin. Onnettomuus sattui Ramsaynranta 5:n kohdalla.
    Tapahtumat saivat alkunsa, kun nainen ajoi pyörällään hiekkatieltä Meilahden suunnalta kevyen liikenteen väylälle. Samaan aikaan Munkkiniemestä päin tuli omalla ajokillaan mies, joka törmäsi naisen pyörän sivuun.
    Polkijat löivät törmäyksessä päänsä yhteen ja kaatuivat nurmikolle. Kumpikin sai kasvoihinsa haavan. Naisen vamma vaati tikkejä, ja hänet vietiin sairaalaan.
    Kuvittelisin että oikealta tulevaa ei ole osattu väistää.
    "The only thing necessary for evil to triumph is for enough good men to do nothing"

  6. #2436
    Hallu Guest
    Eilen alkuillasta Tampereella kun noustaan Hervannanvaltaväylältä Sotilaankadulle. Viron kilvissä oleva farkku audi oli kolhassut naispuoleista pyöräijää. Paikalla oli jo poliisit kun pyöräilin ohi. Ei näyttänyt onneksi pahasti sattuneen

  7. #2437
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    Hit and run kolmion takaa. http://poliisi.fi/poliisi/pohjois-sa...257BA3003BDF52

    Maanantaina 8.7.2013 puolenpäivän aikaan tapahtui Lapinlahdella Kivistöntien ja Tunnelitien risteyksessä pyöräilijän ja henkilöauton välinen kolari, jossa alustavien tietojen mukaan pyöräilijä loukkaantui lievästi. Pyöräilijä ajoi Kivistöntietä kun sen eteen ajoi Tunnelitieltä tumma mahdollisesti Citroën-merkkinen henkilöauto. Auton kuljettaja nousi autosta ja puhutti pyöräilijää, mutta lähti paikalta pois jättämättä tietojaan itsestään.
    Poliiisi pyytää auton kuljettajaa tai silminnäkijöitä ottamaan yhteyttä poliisiin p. 071 875 6769 tai p. 071 875 6732

  8. #2438
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Hit & run on kovasti pesiytynyt suomaiseen liikennekulttuuriin. Huonoon suuntaan ollaan menossa. Jottain pitäis tehdä.

  9. #2439
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    "Henkilöauton kuljettaja kertoi paikalle tulleelle poliisille, ettei ollut havainnut pyöräilijää kääntyessään."
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut..._pyorailijaan/

  10. #2440
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    "Henkilöauton kuljettaja kertoi paikalle tulleelle poliisille, ettei ollut havainnut pyöräilijää kääntyessään."
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut..._pyorailijaan/
    Tuo selitys on taidettu kuulla jo vähän liian monta kertaa. Silti täytyyy todeta, että tuossa ilmoitetussa kohtaa Pukinmäenkaarella ei tuo näkyvyys ajoradalta viereiselle pyörätielle ole ehkä aivan paras mahdollinen - joku katusuunnittelija on nimittäin ilmeisesti keksinyt, että siihen ajoradan ja pyörätien väliin jäävälle viherkaistaleelle olisi kiva istuttaa jotain pikkuisia puita. Tulos näyttää sitten Googlen katukuvassa tältä (heinäkuu 2009):

    http://goo.gl/maps/rP8Gr

    Tietysti kun näkyvyydelle on esteitä, niin ajoneuvoa pitäisi kuljettaa sen mukaisesti.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  11. #2441
    Liittynyt
    06/2001
    Paikkakunta
    A****a
    Viestit
    2.746
    Joensuussakin taas kolahtanut:
    Autoilija törmäsi polkupyöräilijään suojatiella


    Ei kai tuosssa mitään, mutta seuraavat uutisoinnin standardikorjaukset ovat tässäkin paikallaan:
    - Pyöräilijän kannalta paikka on pyörätien jatke
    - Autolijan väistämisvelvollisuus on armeliaasti unohdettu, kuten GoogleMaps kertoo.

    Myöskään sitä uutinen ei kerro (mutta kaikki paikalliset toki tietävät), että Kosti Aaltosen tie johtaa samaisen sanomalehti Karjalaisen painotaloon, jossa taitaa majailla myös Laakkonen Yhtiöt -konsenin hallintotoimintojakin? Ja nimenähän Laakkonen on tietysti tunnettu autokaupoistaan. Joten ei kannata antaa huonoa kuvaa oman talon tuotteista?
    "Keep your distance and don't follow me"

  12. #2442
    Liittynyt
    09/2006
    Viestit
    115
    Alla poliisin tiedotteessa kerrottu onnettomuus lienee tapahtunut tässä kohtaa? http://goo.gl/maps/rBKk4

    5. Polkupyöräilijä ja henkilöauto törmäilivät Sörnäisissä
    Sörnäisten rantatien Itäväylälle johtajan rampin kohdalla sattui tiistaina 9.7. puoli viiden aikaan iltapäivällä liikenneonnettomuus, missä polkupyöräilijä törmäsi Sörnäisten rantatietä Itäväylän suuntaan kulkeneen henkilöauton vasempaan etuosaan niin, että oli lentänyt ensin auton konepellille ja sitten tuulilasin kautta toiselle puolelle katuun. Henkilöauto oli tilanteessa juuri lähtenyt liikkeelle annettuaan tietä kahdelle muulle polkupyöräilijälle eikä kuljettaja ollut huomannut vasemmalta kevyen liikenteen väylää lähestynyttä pyöräilijää. Pyöräilijällä oli ollut jonkin verran vauhtia eikä hän ehtinyt kertomansa mukaan enää jarruttamaan ja välttämään törmäystä. Pyöräilijä toimitettiin ambulanssilla tarkempiin tutkimuksiin. Pyörä vaurioitui tilanteessa pahoin ja henkilöautoon tuli naarmuja konepeltiin ja sen tuulilasi meni säröille.

    http://www.poliisi.fi/poliisi/helsin...F?opendocument

  13. #2443
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    Onpahan taas kolissut ja urakalla. http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...Kboksi_news_p4

    Helsingissä sattui eilen torstaina peräti viisi henkilövahinkoja tuottanutta polkupyöräkolaria. Tapauksista kolme tapahtui aamuliikenteessä, joista kahdessa pyöräilijä kolaroi pakettiauton kanssa.
    Yksi kolareista kävi Pitkänsillan eteläpuolella. Kevyen liikenteen väylää keskustaan päin pyöräillyt mies törmäsi Kaisaniemenrantaan kääntyvään pakettiautoon. Pyöräilijä kaatui ja loukkaantui lievästi.
    Toinen pakettiautohaveri sattui Herttoniemessä, kun pakettiauton kanssa kypärättä kolaroinut mies kaatui ja sai haavan päähänsä.
    Aamun kolmatta fillarikolaria todistettiin Pihlajamäessä, kun polkupyöräilijä ajoi päin kääntyvää linja-autoa. Pyöräilijä kaatui maahan ja loukkasi itsensä lievästi.
    Illalla ja iltapäivällä polkupyöräilijät kolaroivat keskenään sekä henkilöauton kanssa.
    Pasilassa punaista valoa päin polkenut 10-vuotias poika törmäsi kääntyvään autoon, kaatui ja sai lieviä vammoja. Helsinginkadulla Kallioon päin pyöräilleet fillaristit kolaroivat keskenään, kun ohitusta yrittänyt osui kyynärpäällään ohitettavaan. Edellä ajanut kaatui ja loukkaantui lievästi.

  14. #2444
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Liikennepaot jatkuvat. Varsin huonoa kehitystä.

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013...60861_uu.shtml
    Pyöräilijä päivystykseen kolarista auton kanssa - autoilija poistui paikalta

  15. #2445
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    Mopon ja polkupyörän välinen liikenneonnettomuus Huhdintiellä. Polkupyörää kuljettanut 64-vuotias nainen oli kääntynyt Kahilaisentieltä ajosuunnassaan oikealle Huhdintielle ja kuljettanut polkupyörää Huhdintien oikeassa reunassa. Takaa lähestynyt mopoilija, 15-vuotias poika, oli törmännyt edessä ajavaan pyöräilijään. Mopoilija ja pyöräilijä kaatuivat. Ambulanssi kuljetti polkupyöräilijän sairaalaan tarkistettavaksi. Mopoilija ja hänen kyydissään ollut matkustaja loukkaantuivat lievästi. Mopoon tuli vähäisiä maalivaurioita.

    http://poliisi.fi/poliisi/lansi-uusi...257BA8002F2C5B

  16. #2446
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.542
    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ar...582281433.html Taksi ajoi keskisormea näyttäneen tytön päälle...

  17. #2447
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    En huomannut selitys taas kerran. On se kumma kun suoraan vastaantulevaa pyöräilijääkään ei nähdä eikä huomata kuten Savonlinnan tapauksessa.

    http://poliisi.fi/poliisi/etela-savo...257BAA00253ED2
    Aika: ma 15.7.2013 klo17.15
    Paikka: Mikkeli, Mannerheimintie 20

    Polkupyöräilijän ja pakettiauton välinen liikenneonnettomuus Mikkelissä Mannerheimintiellä, jossa pyöräilijälle tuli vähäisiä vammoja.
    Kuusitoistavuotias polkupyöräilijä oli ajanut Mannerheimintien oikealla puolella jalkakäytävää pitkin kohti Mikkelin rautatieasemaa, kun samaan suuntaan ajanut pakettiautoilija kääntyi oikealle pyöräilijän eteen tarkoituksenaan ajaa kerrostalon pihaan. Pakettiauton kuljettaja ei havainnut kertomansa mukaan pyöräilijää kadun varressa pysäköitynä olleiden ajoneuvojen vuoksi.
    Pyöräilijälle tuli vähäisiä vammoja ja autoon ja polkupyörään pieniä vaurioita.


    Liikenneturvallisuuden vaarantaminen, vammantuottamus (10608)

    Aika: 15.7.2013 kello 18.00 - 18.15
    Paikka: Savonlinna, Valtatie 14 X Harjutie

    Henkilöauto kääntyi vasemmalle Harjutielle valtatie 14:ltä. Henkilöauton kuljettaja ei havainnut vastaantulevaa polkupyöräilijää, vaan törmäsi tähän. Polkupyöräilijäajoi suoraanvaltatie 14 kohti Punkaharjua. Henkilöauton kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja vammantuottamuksesta. Polkupyöräilijä vietiin Savonlinnan keskussairaalaan hoitoon.

  18. #2448
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    Lapin poliisilaitoksen tiedote

    16.07.2013

    Polkupyörä ja mopoilija kolaroivat Rovaniemellä 15.7.2013 Saarenkylässä Sodankyläntiellä.
    Poliisi sai tehtävän Sodankylän tielle, jossa mopoilija ja pyöräilijä olivat kolaroineet. Kolme mopoilijaa olivat ajaneet peräkkäin keskustan suunnasta Saarenkylään kevyenliikenteen väylällä, jossa mopolla ajo oli sallittu. Loivassa mutkassa heitä oli ajanut vastaan pyöräilijä. Ensimmäisenä mennyt mopoilija oli väistänyt pyöräilijää, mutta perässä tulleet eivät ehtineet tehdä väistöliikettä, jonka seurauksena kaksi mopoilijaa ja pyöräilijä ajoivat kolarin. Törmäyksessä osapuolet loukkantuivat lievästi. Lisäksi osapuolet kärsivät aineellisia vahinkoja. Pyörä ja mopot vaurioituivat yhteentörmäyksessä. Ambulanssi kävi tarkastamassa osapuoletn vammat.

  19. #2449
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...suojatiella.4/

    Poliisin mukaan nainen oli ylittämässä suojatietä Viilarintien ja Itäväylän liittymän risteyksessä, kun Itäväylän suunnasta tullut henkilöauto törmäsi häneen.

  20. #2450
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...suojatiella.4/

    Poliisin mukaan nainen oli ylittämässä suojatietä Viilarintien ja Itäväylän liittymän risteyksessä, kun Itäväylän suunnasta tullut henkilöauto törmäsi häneen.
    Tuossa kohtaa on kyllä pyörätien jatke joka on kaikenlisäksi jo maalattu uudella merkintätavalla. Sen lisäksi Itäväylältä tulevilla autoilla on peräti kaksi kolmiota ja niiden alla lisäkilvet kaksisuuntainen pyörätie ennen pyörätien jatketta.

  21. #2451
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Savonlinna
    Viestit
    499
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pyörällä ja autolla Katso viesti

    Liikenneturvallisuuden vaarantaminen, vammantuottamus (10608)

    Aika: 15.7.2013 kello 18.00 - 18.15
    Paikka: Savonlinna, Valtatie 14 X Harjutie

    Henkilöauto kääntyi vasemmalle Harjutielle valtatie 14:ltä. Henkilöauton kuljettaja ei havainnut vastaantulevaa polkupyöräilijää, vaan törmäsi tähän. Polkupyöräilijäajoi suoraanvaltatie 14 kohti Punkaharjua. Henkilöauton kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja vammantuottamuksesta. Polkupyöräilijä vietiin Savonlinnan keskussairaalaan hoitoon.
    Tämä uhri sattui olemaan meidän seuran Elite-kuski ja ollaan juuri porukalla menossa sairaalaan katsomaan kaverin vointia. 4 kylkiluuta poikki ja selkänikama murtunut, pernan tilanne oli eilen vielä auki onko siinä vammoja + tietysti normaalit lukuisat ruhjeet. Ennuste on hyvä että toipuu ensi kaudeksi ajokuntoon mutta onneksi ei henki mennyt.

    "Maybe I'm not a multi-billionaire, but you know, I actually won the crowd, and that's something important." -Jens Voigt
    www.pellossalo.fi

  22. #2452
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://poliisi.fi/poliisi/helsinki/h...257BAB00266E7E

    Poliisin tiedotteessakin puhutaan suojatiestä. Eikö edes poliisit tiedä mikä on pyörätien jatke ?

  23. #2453
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Eipä taida olla ensimmäinen kerta, kun poliisin tiedotteissa on pyörätien jatke hakusessa. Tuossa Viilarintien nurkilla ne pyörätien jatkeet näyttävät olevan jopa ihan eksplisiittisesti merkittyjä, ainakin Google Maps kuvien mukaan (vuodelta 2009) - ja näyttäisi löytyvän samoista kuvista kolmion alta kaksisuuntaisesta pyörätiestäkin varoittavia kylttejä..
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  24. #2454
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...inkeskustassa/

    Auto törmäsi pyöräilijään Helsingin Kampissa keskiviikkona iltapäivällä. Onnettomuus sattui Urho Kekkosen kadun ja Fredrikinkadun risteyksessä.
    Poliisin mukaan mies loukkaantui törmäyksessä. Hänet kuljetettiin hoitoon Marian sairaalaan.
    Viranomaiset hälytettiin onnettomuuspaikalle noin kello 16.40, eikä tapahtumien kulku ollut selvillä vielä keskiviikkona alkuillastakaan.
    Poliisi tutkii tapausta liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

  25. #2455
    Liittynyt
    09/2006
    Viestit
    115
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Risto Koivunen Katso viesti
    Eipä taida olla ensimmäinen kerta, kun poliisin tiedotteissa on pyörätien jatke hakusessa. Tuossa Viilarintien nurkilla ne pyörätien jatkeet näyttävät olevan jopa ihan eksplisiittisesti merkittyjä, ainakin Google Maps kuvien mukaan (vuodelta 2009) - ja näyttäisi löytyvän samoista kuvista kolmion alta kaksisuuntaisesta pyörätiestäkin varoittavia kylttejä..
    Juu kyllä ne on samoin merkittyjä edelleen. Itäväylältä laskeutujilla tuntuu jäävän usein se kaasupoljin jumiin eikä kolmiosta niin väliä. Tuossa risteyksessä tungetaan surutta kolmion takaa niin autoilijoiden, pyöräilijöiden kuin muidenkin eteen. Samassa risteyksessä kuoli jokunen vuosi sitten suoraan Sahaajankatua-Viilarintietä ajanut mopoilija, jonka eteen autoilija ajoi tuolta rampilta kolmion takaa.

  26. #2456
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pyörällä ja autolla Katso viesti
    http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uut...inkeskustassa/

    Auto törmäsi pyöräilijään Helsingin Kampissa keskiviikkona iltapäivällä. Onnettomuus sattui Urho Kekkosen kadun ja Fredrikinkadun risteyksessä.
    Poliisin mukaan mies loukkaantui törmäyksessä. Hänet kuljetettiin hoitoon Marian sairaalaan.
    Viranomaiset hälytettiin onnettomuuspaikalle noin kello 16.40, eikä tapahtumien kulku ollut selvillä vielä keskiviikkona alkuillastakaan.
    Poliisi tutkii tapausta liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
    Metron uutisoinnin kommenteista lainaus, joten totuudesta ei mitään varmuutta:

    "Silminnäkijänä tilanteelle:
    Auto ajoi Fredaa pitkin bussikaistalle päin, eli sinne minne ei saa autolla ajaa.
    Pyöräilijä ajoi samansuuntaisesti. Arvelisin (näin vain tilanteen siinä vaiheessa kun pyöräilijä lensi), että pyöräiliä oli kääntymässä vasemmalle päin, eikä ymmärtänyt että auto ajaa suoraan kun sinne ei saa autolla ajaa.

    Vauhti autolla oli aika kova (Arvioisin 30km/h) koska pyöräilijä lensi konepellin kautta noin 3-4 metriä maahan. Sentäs kylki edellä, ettei pää. Kypärää ei ollut."

    Ja toinen:

    "Olin paikalla tämän tapahtuessa. Tosiaan mies PYÖRÄLLÄ ajoi suojatietä fredan yli sähkötalolle päin ja auto tuli Fredrikinkatua Kamppiin päin. Pyörä lensi n. 5 metrin päähän ja mies oli hetken konepellillä, mistä sitten lensi asfaltille."

  27. #2457
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PeeJii Katso viesti
    Itäväylältä laskeutujilla tuntuu jäävän usein se kaasupoljin jumiin eikä kolmiosta niin väliä. Tuossa risteyksessä tungetaan surutta kolmion takaa niin autoilijoiden, pyöräilijöiden kuin muidenkin eteen.
    Eipä tuo tien geometriakaan kauheasti näytä kannustavan vauhdin tiputtamista: ajetaan melko suoraan ja alamäkeen, sitten kaista jakautuu kahtia eri suuntaan kääntyville, ja tuossa Viilarintien risteyksessä näyttäisi olevan vielä kivasti loivennetut kaarteet molempiin suuntiin kääntyville. Että ei ehkä ihme, jos joku on sieltä joskus tullut vauhdilla.

    Eikä tuossa näytä noita liikenteen ohjauslaitteitakaan kovin runsaasti käytetyn - ainakin Google Mapsin kuvissa ainoa näkyvä merkki rampilla on taajamamerkki hieman ennen kolmiota. Ei edes sellaista lisäkilvellä varustettua kärkikolmiota ennakkovaroitusmerkkinä.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  28. #2458
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    12-vuotias poika loukkaantui ajettuaan pyörällä auton kylkeen Gerbyssä keskiviikkona klo 13 jälkeen. Poika oli kaverinsa kanssa pyöräillyt pitkin Rajakaaren kevyen liikenteen väylää. Hän oli tullut ajoradalle kärkikolmion takaa väistämättä henkilöautoa, johon oli törmännyt. Poika oli iskeytynyt auton tuulilasiin. Hän valitti jalkaansa ja hänen päästään tuli verta. Poika toimitettiin lääkäriin.

    9-vuotias pyöräilijäpoika ja kuusikymppinen moottoripyöräilijä kolaroivat Vähäkyrössä Riihikujan ja Jokivarsitien risteyksessä keskiviikkona klo 19. Poika oli tehnyt Jokivarsitiellä pyörällään u-käännöksen, kun samaan aikaan moottoripyöräilijä oli ajanut pitkin Jokivarsitietä. Motoristi törmäsi ajokaistallaan kääntymässä olevaan pyöräilijään. Molemmat osapuolet saivat kolhuja, ja ambulanssi kävi tarkastamassa heidät. Vakavammilta vahingoilta kuitenkin vältyttiin.

    http://poliisi.fi/poliisi/pohjanmaa/...257BAC00201413

    Mielenkiintoista että tuossa ensimmäisessä uutisessa on muistettu mainita se että pyöräilijä tuli kolmion takaa. Erittäin harvoin kuitenkin poliisin tiedotteissa vastavaa mainintaa on, kun auto on tullut kolmion takaa, kuten ei mainittu tässäkään http://poliisi.fi/poliisi/helsinki/h...257BAB00266E7E

  29. #2459
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://poliisi.fi/poliisi/etela-pohj...257BAB004EB71A

    Tänään klo 11.20 Seinäjoella Törnäväntien ja Vuoritien risteyksessä oli polkupyörän ja kuorma-autoyhdistelmän välinen liikenneonnettomuus. Alavutelainen keski-ikäinen mies oli ajanut ajoneuvoyhdistelmällä Törnäväntietä kohti Seinäjoen keskustaa. Yhdistelmä oli lähtenyt Vuoritien liikennevaloista kääntymään kulkusuunnassaan oikealle, kun polkupyörällä tullut paikkakuntalainen keski-ikäinen mies oli osunut perävaunun kylkeen ja kaatunut tiehen. Pyöräilijä oli kuljetettu sairaalaan tarkastettavaksi. Mies oli ilmeisesti loukannut onnettomuudessa päätään.

  30. #2460
    Kuten näistä lukuisista suru-uutisista voimme taas todeta. Pahimmat onnettomuudet/jatkuvat vaaratilanteet tapahtuvat autojen ja pyöräilijöitten välillä,ei suinkaan kelveillä jalankulkijoitten ja pyöräijöittein välillä.
    Ja autoväylien viereen mahdollisesti (hope Not) rakennettavat erilliset pyöräkaistat eivät tätä ongelmaa tule poistamaan,voivat joissakin kohdin jopa pahentaa ongelmaa.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •