Olipas kivaa. Viiden kuskin voimin kierreltiin kirpeässä aamusäässä Lausteen, Vyyryläisenmäen, Vakken ja Littoisten polkuja. Mahtava keli.
Toivottavasti ei tehty ohareita mijuralle, joka sanoi täällä olevansa tulossa... Tolpalla oli yksi kuski, jonka naamaa en yhdistänyt mihinkään nimimerkkiin, eikä sitten odoteltu paljon yli puoli kuuden. Myöhemmin minulle selvisi, että se olikin OlliR eikä mijura. Mukavaa joka tapauksessa saada uusi naama yhdistettyä fooruminimeen!
Huomenna sitten uusiksi.
Kiitos lenkkiseurasta! Mahtavia nämä keväiset aamut ja polut! Pikkasen liika kylmää meinasi olla minun varpaille ja sormille. Kävin Impparin saunassa lämmittelemässä pyöräilyn jälkeen. Työkaverit kiittää kun ei hiki haise.
Mijuraan törmäsin paluumatkalla tolpalle, oli hiukan myöhästynyt lähdöstä. Mun olisi pitänyt esittäytyä heti lähdössä, niin oltaisiin odotettu mijuraa hetki.. Oli multa mennyt ohi foorumilta että mijura oli tulossa.
Kiitos lenkistä siihen asti kun olin mukana. Velvoitteet kutsuivat Kalttassuontien kulmassa ja lähdin siitä kotiin.
Tapasin kotimatkalla äitini ( 81-v.), joka sauvakäveli tavanomaisella aamulenkillään vastaan ja varoittelin häntä mahdollisista maastopyöräilijöistä. Hän kertoi, että maastopyöräliijät ovat niin tavattoman kohteliaita, kun hän niitä kohtaa. Toivottelevat hyvät huomenet ja eivät aja mummelin päälle. Hyvä meininki, kiitos !
Aamulla ennen auringonnousua oli vielä komea täysikuu.
MTB 50+ muokkasi tätä : 27.03.2013 at 15.16
ÖRM 2021
Tattista lenkistä.. Mahtava keli kyllä ja muutoin pysyi hyvin lämpimänä mutta pukeutumisessa oli joku aivopieru käyny ku olin pelkän puffin kietassu pään ympäri (tottunu jo ajeleen lämpimämmillä keleillä) ja kovemmassa vauhdissa hieman ottalohkoa jääti viima![]()
The end of the road is just the beginning...
Parituntinen aamupäivälenkki takana, keli jälleen aivan uskomattoman hieno. Yön pakkanen oli mukavasti kovettanut jo vahvasti kevään sulattamia polkuja, ja surukseni huomasin että kohta on talviajot taas ajettu. Ei muuta kun kaikki polkuja tahkoamaan niin kauan kun ne vielä kantaa.
Annas ku isi näyttää?
Koittakaame kaikki vaalia tätä mainetta. Jos saamme pidettyä tämän tyyppisen maineen, niin ei tarvitse pelätä että pyöräilyrajoituksia alkaa satelemaan Turun malliin.
Viimekesänä tunkkasin pariin otteeseen yhden ryteikön läpi ja mieleen tuli ajatus, että oksasaksilla tähän syntyisi kohtuu pienellä vaivalla mukava paria polunpätkää yhdistävä yhdyspolku, joten lähdin kyselemään tontin omistajalta, eli kaupungilta lupia puuhaan. Lupakyselyn vastaanotosta päätellen vastuuhenkilöllä ei ole mitään maastopyöräilyä vastaan.
Uudelle polulle tulee varmasti myös koiraväkeä, mutta uskon paikallisen koiraväen fiksuuteen, kunhan myös me pyöräilijät olemme fiksuja. Yhteispelillä kaikki mahtuu liikkumaan, kaikilla on mukavaa ja saamme vältettyä turhat kiellot.
Laitetaan ny tännekin kuva. Tartti hommata keveämpi keula että pysyy Jokilan pitkäpojan perässä.
![]()
Fuck e-bikes
Fuck StravaFuck tubeless
to 28.3.2013 05:30 aamulenkki Prisman tolpalta ?
ÖRM 2021
No nyt menee jännäksi...![]()
MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta
Katotaan ny mitä toi SIDi kestää. Hajoo varmaan heti kun pehmoilin enkä ostanukkaan jäykkää kuitukeppiä. Kaiken lisäksi 20 mm enemmän joustoa kun vanhassa eli hurjat 100 milliä. Onneksi ton saa lukkoon.
Paskaa flaksia sulla kyllä jos jouset on porsinu heti.
Ajaminen on poissa muodista. Mäkään tee juuri muuta kun juokse ja kohta loppuu sekin kun paikat hajoo. Sunnuntaina sentään tuli ajettua polkupyörää, sivistyneesti sinkulalla niinkun pitääkin.
Fuck e-bikes
Fuck StravaFuck tubeless
Olisiko tällä kertaa kiinnostusta pienimuotoiseen kaljahiihtoon puolentoista viikon kuluttua, joko pe-la tai la-su. Sääennusteen mukaan lunta on vielä riittävästi silloin. Kaksi vuotta sitten meillä oli JJ:n kanssa samantyyppinen retki 8-9.4, ja nyt on varmasti enemmän lunta.
Vai lähdenkö yksin taas?
www.yetirides.com
www.instagram.com/yetinylund
Päätös hiihtokauden lopettamisesta pitää, kun on työntäyteinen viikonloppu tuolloin.
Fuck e-bikes
Fuck StravaFuck tubeless
Jännäksi tää tosiaan menee, terveyttä ja kilometrejä kaikille tasapuolisesti
http://www.kilometrikisa.fi/talvi/site/index
Ville / ACT.
Ville Ilves
Onneksi en muodista välitä, vaan teen mitä lystää...
Tässä kuussa jo nipussa yli 800 km, vaikka käsi kipsissä. km-kisa toimii. Mahtaako tuo olla puoliakaan Paven määristä? Ajattelin, josko saisi lisälenkkivaihteen jäämään päälle ja ekaa kertaa 10 000 täyteen jouluun mennessä.
Pässiäisterveiset savonmualta!
Pyörähdin tuossa ehtoon edellä reilun parin tunnin CX-lenkin Suonenjoelle.
Siinä missä kotosalla pystyy heittämään pitkän cyclolenkin yhdelläkin välityksellä, täällä sai kyllä rassata pakkaa (jopa eturattaitakin) jatkuvasti laidasta laitaan. Hiin-ja-hiin, jotta väsyneet koivet selvisivät kaikista nousuista ilman tunkkausoptiota. Kyl koton o helppoo...
MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta
Oho, johtoasema vajaalla puolella kilsalla! Polje koira, polje!
crash-test-Pikke™
No niin nyt ei luovuta enää saavutetusta asemasta (1. tilasta). Eli kaikki ajaa pääsiäisenä ihan "Simona"; harmi että Bomba on ollut telakalla melkein koko kisan, koska muuten voitto olisi jo taskussa. No yritetään ajaa sunnuntaina sitten maaliviivoilla vaikka parisataa kilometriä per kuski, että voitto varmistuu!
Pääsiäisterkut koko tiimille!
Lehisj
Jos ajaisitte varmuuden vuoksi kolmesataa kilsaa per kuski...joka päivä...![]()
crash-test-Pikke™
Voi kun tulis kevät ja lumet sulais Kupittaalta![]()
Maailmassa on kaksi ääretöntä asiaa, avaruus ja ihmisten typeryys-ensimmäisestä ei olla ihan varmoja (A.Einstein)
^ Kävin eilen velon kulmalla kurkkaamassa, lohduttomalta näytti. Tänään yhdessä kaarteessa pilkotti asfalttia, kyllä tää tästä!
www.pyörätarvike.com
Keskiviikon pulkka-racing-rata...
MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta
Houkuttaako viikon treenileiri upeassa Vianden kaupungissa Luxembourgissa?!?
PÄÄPALKINTONA MAXIGREEN MATKAN NOPEIMMALLE KUSKILLE VIIKON HOTELLIMAJOITUS PUOLIHOIDOLLA
Hotel "Belle- Vue"
Kurkkaa kuvat Facebook sivuiltamme ja ilmoittaudu mukaan!
http://www.facebook.com/events/446205705429067/?fref=ts
www.mtbgreenrace.sporttisaitti.com
Kirjanmerkit