Ajelin harjulla pikkupolkua, joka muutaman kilometrin jälkeen päättyi motokelkalla tehtyyn pertsalatuun Jalan liikkuneet olivat menneet kuka minnekin ja polku ei jatkunut. Oli polku tainnut jäädä ladun alle. Tiesin kyllä että harjun toiselle puolelle oli vedetty pertsalatu, mutta miksi tänne toiselle puolellekin, vanhalle pikkupolulle, jossa on hankala ajella kelkallakin.
Ajelin sitten kelkan suksiuraa (siihen oli niillä kepeillä tökitty reikiä) muutama sata metriä, metriäkään en ajanut latua. Oli aika kökköä ajaa siinä kelkan suksiurassa, oli yhtä leveä kuin kumi.
Yksi hiihijäkin tuli vastaan, ei moittinut pyöräilijää, ihmetteli vaan pyörän isoja renkaita. Pari sanaa siinä vaihdettiin ja jatkettiin matkaa. En mene tuonne ennen kuin ladut sulaa , ärr mär.
Kirjanmerkit