Lainaus Alkujaan tämän lähetti mehukatti Katso viesti
Kannattaiskohan laitattaa 36 Floattiin talviajoa varten sisään vakio 10w öljyt vai kenties 7.5w? Kävin tossa kymmenen asteen pakkasessa ajamassa ja keula toimi tosi nihkeesti ja herkkyys oli tiessään. Voihan tietty olla, että siellä on kosteuttakin sisällä, mutta myös öljyillä lienee vaikutusta?
Ajoin muutaman talven 36-(FIT)-ketuilla: Vaimentimessa 10W ei toiminut talvella ollenkaan, 5W taas oli sään vähänkin lämmetessä liian löysä varsinkin VAN R-mallissa jossa sisäänpäinvaimennusta ei voi säätää. Sopiva kompromissi oli muistaakseni 7.5W, jonka kanssa vaimennuksen säädöt riittivät johonkin -20C-lämpötiloihin. Sama 7.5W toimi hyvin myös kesällä. Öljy oli Motorexia.

Keulat ovat erilaisia: 32 Vanillassa 5W osoittautui sopivaksi. Nykyään tallissa on vain RockShoxeja, niihin sopiva vaimenninöljy talveksi on 2.5W (ja sama toimii kesälläkin hyvin).

- Tomi