GarminElectrobikeGiantHepha
Sivu 80 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 30 70 78 79 80 81 82 90 130 180 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.371 - 2.400 / 8526

Aihe: Talvipyöräily

  1. #2371
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.440
    Olihan se valoisampaa kun pikkasen oli lumihöttöä kuorrutuksena.
    Autoteillä näytti liippaantuneelta ja kesärenkaiset autot liukasteli.
    Eilen laitoin marawinterit yhteen kiekkosettiin, työmatkailua varten.
    Kivan kuiva keli kun ei rapa lennä.

  2. #2372
    Liittynyt
    09/2011
    Viestit
    1.702
    Tulipas se talvi äkkiä. Yleensä on lunta räntää loskaa ja lumi sulaa muutaman kerran heti pois.
    Alle laitan tänään 6x talvirengasta. 2kpl fillariin.
    Kun ei talvikävelykään onnistu. Kyynerpää edellä auton puskuriin, mutta onneksi ei vaurioita ( isosti kolahti).
    http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119

  3. #2373
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    2.391
    Teki mieli laittaa nastat alle mut epäilen et huomisen aikana sulaa. Täytyy olla vaan tarkkana jäisien urien varalle.
    Rongan tunnelin alamäki Tammelasta päin oli onneksi hiekotettu.

  4. #2374
    Liittynyt
    06/2008
    Paikkakunta
    Jokela
    Viestit
    1.140
    Olipas mukava kun ei tarvinnut toista päivää kulkea töihin nastat ropisten Lunta oli kerros pyörätien päällä ja lumen alla paikkapaikoin kunnon kerros puiden lehtiä. Lunta satoi vaakasuoraan päin pläsiä, siinä oli jo alkutalven tuntua Pakkastakin oli muutama aste.

  5. #2375
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Herwood
    Viestit
    308


    Ihan kiva keli polkea, kierrettiin Suolikon lenkki koiran kaa. Hyvin piti nastakumit, oli jopa jäätä paikkapaikoin.

    EDIT: Joo oli koira irti osan lenkistä. Puolustuksena vastaantulijoiden puute ja tottelevainen koira (pysyy käskystä rinnalla).

  6. #2376
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    400
    Onneksi laitoin nastat alle jo toissapäivänä, oli aamulla suht liukasta. Tosin 4 barin paineet oli hiukan liikaa, paaaljon vähemmälläkin olis pärjänny.

  7. #2377
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.555
    Slikseillä pärjää kevleillä, autojen seassa nastoilla nastenpaa. Ei kannata käydä aamulla suihkussa niin ei naama jäädy viimassa.

  8. #2378
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Uleaborg
    Viestit
    2.070
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Smo Katso viesti
    Ei kannata käydä aamulla suihkussa niin ei naama jäädy viimassa.
    Näin! Aamulla pestään ainoastaan hampaat ja kädet. Töissä sitten perusteellisempi peseytyminen.

  9. #2379
    Liittynyt
    07/2012
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    85
    pakkanen herättää kyllä mukavasti aamulla töihin, varsinkin jos on pakkasta -36c

  10. #2380
    Liittynyt
    11/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    145
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sirkkeli Katso viesti


    Ihan kiva keli polkea, kierrettiin Suolikon lenkki koiran kaa. Hyvin piti nastakumit, oli jopa jäätä paikkapaikoin.

    EDIT: Joo oli koira irti osan lenkistä. Puolustuksena vastaantulijoiden puute ja tottelevainen koira (pysyy käskystä rinnalla).
    Viimeksi kun tarkistin, niin tuossa, jos oikein tunnistin paikan, on jalkakäytävä, ei pyörätietä Jos olen oikeassa, paheksun syvästi, jos taas väärässä, pahoittelen

    Mutta asiaan, tänään tosiaan ensimmäinen "talvikelipäivä", hain pyöräkärry perässä (Croozer kids for 2) vanhempaa poikaa (nuorempi oli kyydissä mukana) kerhosta vähän matkan päästä ja jatkoin matkaa mm. kaupan kautta kotiin. Paikoitellen, erityisesti ylämäissä ja liikkeellelähdettäessä, rengas lipsui. Mulla tosin ei ole talvirenkaita ja toivonkin pärjääväni noilla juuri vaihtamillani uusilla kesärenkailla (halvat Continentalit). Mielessä kävi kyllä ostaa piikkipyörät rouvan vanhempaan pyörään, jolloin talvikelillä vois käyttää sitä.

    Edit: sen haluan vielä sanoa, että oli aika hienoa kun paikallisen kauppakeskuksen (DUO Herwoodissa) pyöräparkissa oli reilusti tilaa. Näinpä myös jonkun ammattilaisemmin pyöräilijän, joka pyöräili autotiellä, ok, se oli kyllä paremmassa pyöräilykunnossa. Ajoin siitä itekki vähän pätkää kun pyörätie oli tukittu jollain helkutin kuorma-autolla.

  11. #2381
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Herwood
    Viestit
    308
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SeKo Katso viesti
    Viimeksi kun tarkistin, niin tuossa, jos oikein tunnistin paikan, on jalkakäytävä, ei pyörätietä Jos olen oikeassa, paheksun syvästi, jos taas väärässä, pahoittelen
    Luultavasti tiedät paikan, se lasku (eli toi solmu) tuossa kolmosen ja nelosen välillä http://www.endomondo.com/workouts/rM6dKB1-BAU ... käsittääkseni tuossa kyllä saa polkea kunhan ei mene heti järven vieressä menevälle "luontopolulle"... (jota kyllä tunnustan myös polkeneeni)..

  12. #2382
    Liittynyt
    09/2010
    Paikkakunta
    Suomen ainoa kaupunkioikeudet omaava risteys
    Viestit
    2.001
    Täällä talviajokauden avaus eilen illalla. Kelveillä lunta yli 15 cm. Hauskaa oli hybridilläkin (Maraton Winterit alla), mutta toimivampi peli olisi ollut 29" täpäri Mountain Kingien 2.4 kera.
    SLAVA UKRAINI! Oikeat päätökset eivät tunnu valinnoilta.

  13. #2383
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.397
    En ole pakkasten alettua ehtinyt vielä lenkille, mutta oliko paikallinen havaintoni Espoosta oikea: hiekoitussepelin kylväminen pääkaupunkiseudun kevleille jo aloitettu?

  14. #2384
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Espoo, Kalajavri
    Viestit
    254
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TuH Katso viesti
    En ole pakkasten alettua ehtinyt vielä lenkille, mutta oliko paikallinen havaintoni Espoosta oikea: hiekoitussepelin kylväminen pääkaupunkiseudun kevleille jo aloitettu?
    Välillä Vallila-Kalajärvi (eli radanvartta Huopalahteen ja siitä Vihdintien vartta) oli sepeliä vain Pasilan aseman lähiympäristössä. Havainto noin klo 18 eilen.
    Irtopyöräilijä

  15. #2385
    ^^ On alotettu ainakin Stadin puolella
    Siitä ali missä aita on matalin.

  16. #2386
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.397
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mjpk Katso viesti
    Välillä Vallila-Kalajärvi (eli radanvartta Huopalahteen ja siitä Vihdintien vartta) oli sepeliä vain Pasilan aseman lähiympäristössä. Havainto noin klo 18 eilen.
    Tää on niin tätä. Forecan 10 päivän ennuste Espooseen lupaa plussakelejä niin pitkälle kuin ennustetta riittää, mutta totta kai sepelien pitää jäädä muistoksi heti ensipakkasista...

  17. #2387
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    85
    ^ Hyvä oli etten eilen "jaksanut" juuri hommaamiani nastarenkaita alle vaihtaa, vaikka teki mieli kokeillakkin. Aamulenkillä oli 7,5 pakkasta lähtiessä ja oli paikoin merikin satama-altaissa (pienvene) jo jäässä, mutta tiet oli kuivia, lumet lähti samantein pois joten nastoja ei kaivannutkaan. Vielä kun ennuste on tuollainen, niin menee varmaan sen kuukauden vielä normi renkailla.

  18. #2388
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    700
    Tänään tuli korkattua talvipyöräily. Testissä oli tuleva pyörä ja uudet talviajokengät. Uudet racing ralphit piti yllättävän hyvin tamppaantuneellakin lumella.
    Maisematkin olivat niin älyttömän hienot, harmi vaan kun jäi kamera kotia.
    On olemassa miesten työt ja yhteiset työt...



  19. #2389
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Tänään tuli talviaikaan siirtymisen kunniaksi aloitettua talvipyöräilyyn totuttelu pienellä 30 km lenkuralla. Mukavaa oli, kun polut ja hiekkatiet olivat vaihteeksi kovia.

    Toivottavasti sitä sapelisepeliä ei saada vielä paljoa kylvettyä, ei tekisi mieli vielä vaihtaa nastarenkaisiin (ne kun kestävät parhaiten kyseistä renkaantuhoajaa).
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  20. #2390
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Kotham
    Viestit
    240
    Kothamissa ei vielä lunta ole kuin väriksi, mutta eilen oli ensimmäinen yllättävähkö tilanne, kun laski alas mutkaan ja tietty siellä alhaalla oli sitten jäätävä tienpinta. Varovaista jarruttelua suoralla linjalla ja ojan törmällä pysähdys. Mieluummin hissukseen ojaan kuin kääntäen katuun... ja tänään ei vielä ole edes kerinnyt tien päälle. Eikä tuo pimeys juurikaan edes houkuttelekaan. Ensimmäisten liukkaiden kans on aina totuttelua. Alla about 7 000km ajetut gummit pelittävät kyl viel hyvin... Poika torstaina testasi naamansa kestävyyttä katuun; naarmuja poskeen ja silmä mustaksi (silmälasit) höystettynä suurella mustelmalla reiteen... ehkä siinä oli "oppirahat".

  21. #2391
    Liittynyt
    06/2008
    Paikkakunta
    Kouvola
    Viestit
    3.275
    Täälläkin tuli avattua "talvikausi" reilulla 30km maastolenkillä. Alkuun oli aivan mahtavaa kun pyörä rullasi hurmaavan kevyesti jäisillä poluilla. 10 kilometrin ja muutaman lutakon jälkeen olikin jo sitten vaihteet ja jarrut niin jumissa jäisestä mähmästä että ajoin suosiolla viimeisen 15km tasaisella.

    Lenkin jälkeen hybridillä ja sen 42mm leveällä rengastuksella nopea reissu äänestyspaikalle. Aika rauhallisesti sai jarrutella alamäissä ettei pyörä lähtenyt alta. No, seinällä on nastarenkaat odottamassa suurempaa arkiajon tarvetta.
    "Jaffan juon useimmiten suoraan pullosta." - palstapersoona 16.01.15

  22. #2392
    Liittynyt
    03/2010
    Paikkakunta
    Lohja/Koisjärvi
    Viestit
    1.421
    Täällä maalaisjulli pohtii monen vuoden jälkeen, josko ajelis talvellakin fillarilla. Lohjalla asuessani tuli toki yläaste- ja lukioaika pyöräiltyä pahimmissakin mytereissä opinahjoon, mutta believe me; päätettyäni mielenhäiriössä 9 vuotta sitten rakentaa omakotitalon kesämökkipaikkakunnalle ja - tontille, ympäri vuoden pyöräily ei olekaan enää ihan tosta vaan toteutettavissa. Ainakin tuo kolme ekaa kilsaa kunnossapidon ulkopuolella olevaa yksityistietä asettaa omat haasteensa ja eihän täällä mitään kevyenliikenteenväyliä oo eikä tuu äänesti sitten kunnallisvaaleissa ketä tahansa. Ehkä olen vain skeptinen,,, Missä päin Suomi-neitoa tämän ketjun fillaroitsijat vaikuttavat ja matkaa taittavat ?

    Juu ja muuten ei; työmatkapyöräily multa ei onnistu eli kyseeseen tulis mun tapauksessani puhdas hupiajo. Duunimatkaa on 60 kilsaa sivu.

  23. #2393
    Muuten on tämä talvipyöräily ollut oikein mukavaa, mutta aika ajoin on ollut pikku vaikeuksia lukkopolkimien kanssa. Pitäis hankkia talvikengät flättipolkimille. Tai sitten taistella kumisaappailla jos odotettavissa on tällaista:


  24. #2394
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    400
    Tulee mukavasti lisävastusta kun lunta kertyy vanteisiin muutaman kilon edestä.

  25. #2395
    Liittynyt
    09/2011
    Viestit
    1.702
    Väittäisin, että fivetenillä pärjää -8°c asti. Mahtuu villasukat ja kenkä itsessäänkin on aika pullukka l. lämmin.
    5-10 impact se korkeampi malli.
    Niin. Minä pärjään tällä
    Jake_Kona muokkasi tätä : 28.10.2012 at 22.47
    http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119

  26. #2396
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Kuu
    Viestit
    1.029
    Ihan turha arvailla missä muut pärjäävät tai ovat pärjäämättä. Ihmiset kylmettyvät todella yksilöllisesti.

  27. #2397
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Pääkaupunkiseudulla saattaa hyvin alkanut talvipyöräilykausi loppua lyhyeen, sen verran lämpimämmiltä näyttävät lähipäivien sääennusteet.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  28. #2398
    Liittynyt
    09/2011
    Viestit
    1.702
    Sehän tietysti toimii jokaiselle, että kokeilee millä varustuksella pärjää. Ja jos kylmettyy jo ekoilla kilometreillä kääntyy takaisin vaihtamaan pakkassaappaat
    http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119

  29. #2399
    Ei mua kylmyys haittaa niinkään, vaan kenkiin päätyvä lumi (jos on siis matalavartiset popot). Onhan noita kävely- tai muita ulkoilukenkiä joissa on vartta, mutta ne on yleensä aika jäykkiä ja massiivisia just nilkan kohdalta. Eikä niiden pohjatkaan taida oikein toimia polkimien kanssa parhaalla mahdollisella tavalla.

  30. #2400
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.555
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kugelschreiber Katso viesti
    Ei mua kylmyys haittaa niinkään, vaan kenkiin päätyvä lumi (jos on siis matalavartiset popot). Onhan noita kävely- tai muita ulkoilukenkiä joissa on vartta, mutta ne on yleensä aika jäykkiä ja massiivisia just nilkan kohdalta. Eikä niiden pohjatkaan taida oikein toimia polkimien kanssa parhaalla mahdollisella tavalla.
    Voi käyttää säärystimiä.. femmalla saa varustelekasta.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •