GiantGarminElectrobike
Sivu 11 / 29 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 9 10 11 12 13 21 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 301 - 330 / 860

Aihe: Retro MTB, fotoja ja jorinaa

  1. #301
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Herwood
    Viestit
    308
    Siitäpä jollekkin rahakkaalle retroilijalle projekti:

    http://viewitem.eim.ebay.fi/-Ritchey...586140507/item


  2. #302
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Kuu
    Viestit
    1.029
    Hienoja kuvia ja tarinoita on. Minulla ei olekaan varsinaisesti asiaan liittyvää muuta kuin muistikuvia siitä kun naapurissa asunut V-P Pihlavisto joskus '86 tai '87 näkyi lenkkeilevän muistaakseni Muddy Fox-merkkisellä maasturilla.

  3. #303
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Seinäjoki
    Viestit
    65






    Siinä pientä tietoa maahantuojista ja pyöräseuroista vuodelta 1992.
    En tiiä kiinnostaako tämmöset ketään mutta siinä on.

  4. #304
    Liittynyt
    09/2007
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    1.138
    Fillaritorilla bongattu siisti ja edullinen GT Karakoram runko, valitettavasti "hirvi" kokoinen meikäläiselle. Siitä jollekin hieno projekti.
    Vastustan tyranniaa viimeiseen asti
    Ei lähde saatana Moskovasta, njet

  5. #305
    jarvinen Guest
    Olen omistanut Klein Pulse Racen vuosimallia -98, mutta sillä ei taida tässä topikissa irrota hatunnostoa, kun on niin uutta kalustoa ja vaijeritkaan ei kulje rungon sisällä. Mutta eipä hätiä, koska huutelen tähän sen takia, että haluttaisiin löytää noita komeimpia pyöriä ja vielä mielummin pyörä/kuski yhdistelmiä kuvattavaksi (yhdistelmän ei tartte enää olla komea, kunhan pyörä on).

    Eli siis haluttas kuvata Polku-lehteen retro pelejä studiolla. Koska ne on hävyttömän hienoja ja toisekseen pieni palanen historiaa tekisi kaikille hyvää.. Millasia/minkä aikakauden kalustoa halutaan kuvata on sinällään auki, kun ajatus tähän lähti neon väreistä Ketjun nyt selanneena niin näyttää siltä, että Kleinin ohittaminen olisi oikeusmurha ja innostuin noista täysjousto pyöristä kanssa, kun ovat niin erikoisen näköisiä nykypäivänä. Konkretisoituu selkeiten se pyörien kehitys nykypäivänä alottaneelle noissa jousto puolen hommissa.

    Studio sijaitsee helsingissä eli se rajaa vähän, kun porkkana mitä on tarjota niin on vaan näkyvyys retro harrastukselle ja tietty saa kuvat omista leluistaan itselleen omaan käyttöön. Koska porkkana on kuvat itselle niin pitää varmaan koittaa mainostaa eli kuvaajan referenssejä ja osviittaa siitä mitä studion leluilla saa aikaan löytyy -> http://www.fotonokka.fi/photographers/mikko+tikka/ (Oikeasta reunasta klikkailemalla pääsee eteenpäin)

    Saa myös ilmiantaa kaverin, joka on menettänyt rahansa ja vapaa-aikansa tällä harrastukselle, kun mä vähän epäilen, että kukaan ei kehtaa itseään tarjota Yksityisviestillä tavoittaa tai voi rimpautellakkin 050-neljäsataa1607/aku.

  6. #306
    Liittynyt
    09/2001
    Paikkakunta
    Turun lähellä...
    Viestit
    2.270
    Turusta löytyy kasa 1990-95 Kleineja kuorrutettuna aidoilla ajopaidoilla....
    *** teamvelocycling.fi /nonamesport.com / fat-bike.fi ***

  7. #307
    Liittynyt
    10/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    298
    Alkavan viikonlopun kunniaksi korjasin tuonne muutaman sivun päähän Verlicchin ja Ransun hinnastojen kuvalinkit.

  8. #308
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Joensuu
    Viestit
    4
    80-luvun lopun muddy fox tuli huudettua viime syksynä. Kitkavaihteet löytyy, ja takajarrut ilmeisesti hetkellisen muotioikun vuoksi alhaalla. Hauska peli.



    Delete Mariachi muokkasi tätä : 04.05.2012 at 01.18

  9. #309
    Kangasalta löytyisi retro mtb Kona AA -95. Tuumakoko on muistaakseni 20 ja väri punainen . Joku vuosi sitten takakiekko korkkasi työmatkalla ja on sen jälkeen maannut varastossa. Nyt muuton alta lähdössä kierrätykseen. Jos joku moista tarvitsee niin pari viikkoa olisi vielä ilmaiseksi noudettavissa Kangasalta. Mailatkaa:

    Juho74@gmail.com

  10. #310
    Liittynyt
    11/2005
    Viestit
    1.510
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Delete Mariachi Katso viesti
    80-luvun lopun muddy fox tuli huudettua viime syksynä. Kitkavaihteet löytyy, ja takajarrut ilmeisesti hetkellisen muotioikun vuoksi alhaalla. Hauska peli.
    Takajarru ei ole muotioikun vuoksi alhaalla. Takahaarukan alaputket on paksumpaa putkea joten jarrutettaessa ne eivät anna periksi ts. jarrutusvoima menee paremmin siihen että jarrupaloja painetaan vanheita vasten. Eikä jarrutusvoima mene putkien levittämiseen. Tuota ratkaisua taisi olla vuoden-kaksi käytössä. Ei ollut kovin hyvä ratkaisu kun kaikki renkaan nostama roina kertyy maastoajossa jarruhin.

    Meikäläisellä on -89 Miyata, jossa on vastaavanlainen U-jarru takahaarukan alaputkien alla...
    Suomen suomalainen

  11. #311
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.088
    Tollane semi-retro, -96 mallin rungon ja keulan ympärille kasailtu osia vuosien varrelta.. toimiva ja kohtuu keveä kokoonpano, onhan siinä xtr:ää, nokonia, yms. ja rungon sävyyn mätsäävä satulatolppa =)




    *EI ENÄÄ TARVETTA*
    ps. jos jollain olis samaa paria olevat _edulliset_ v-jarrukiekot ja vielä kohtuu kevyet, niin saa pistää yksityisviestiä..!! *EI ENÄÄ TARVETTA*
    Kemizti muokkasi tätä : 25.05.2012 at 10.32 Syy: vaihdoin ajantasaisen kuvan..
    Paljon pyöriä, liian vähän aikaa..

  12. #312
    Liittynyt
    06/2000
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    569
    Nostetaas tätäkin ketjua välillä...

    Tässä olisi viimeisin ja näillä näkyminen viimeinen(?) retroprojektini: Merlin Metalworksin XLM (Extralight Mountain) vuodelta 1996.
    9,74 kiloa ihanaa kaksoisohennettua titaania ja hifi-osaa sellaisilta mm. valmistajilta kuin Avid, Chris King, onZa, Pace, Ringlé ja Syncros.








  13. #313
    No ohan toi ihan perkeleen hieno!
    #1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja

    There can be only one.

  14. #314
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Töölö
    Viestit
    13
    Upea Merlin!

    Ittellä nyt kaikki AMP mallit B2'sta B5'een, pari niistä uskomattomia helmiä mitä tulee osiin. Ja nyt kun kaikki AMP't on kerätty mulla työn alla Fat Chance Shock a Billy projekti (AMP'n perä) - siitä tulee upea!

  15. #315
    Lahti32 Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti BlueRoan Katso viesti
    Vihdoin ja viimein sain sen hommattua varastooni. Ollut levossa vanhempien luona lähes 20 vuotta. Nyt pieni tai vähemmän pieni käyttöönottohuolto ja radalle/kadulle/työmatkoille.

    Rossin Adventure...


    On tutun näköinen fillari. Noin 20 vuotta sitten oma Rossin Adventure varastettiin Haaransillalta Limingasta eikä koskaan löytynyt. Ostin sen Oulun Laatupyörästä viimeisillä säästöilläni silloin ja pari pitkää matkaa sillä ehdin ajaa kun se katosi. Tuli vaan mieleen että missä se nyt on, kaiverrutin henkilötunnukseni keskiön pohjaan. Tämäkin yksilö voisi olla minun. Väri ja varusteet täsmäävät täysin.

  16. #316
    On ajatuksella kasattu Merlin. Hienoa jälkeä. Toivottavasti nähdään foorumilla jatkossakin näin tyylikkäitä ilmestyksiä. Tässä säikeessä olisi kiinnostava nähdä kokonaisten pyörien lisäksi yksittäisiä osia, retro-keräilijöiden kokoelmista.

  17. #317
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Töölö
    Viestit
    13
    Hyvä idea toi osa jude, ne kun ovat usein yksittäisinä juttuina pisteenä i'n päällä retroilussa.
    Täsä muuten muutama viikko sitten ottamani video AMP ja osakokoelmasta:
    http://www.youtube.com/watch?v=EGXG5...e_gdata_player

  18. #318
    Jäätävää settiä!!! Pakko kattoa useamman kerran.

  19. #319
    Liittynyt
    10/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    298
    Saunatonttu tykkää . Katoppa onko jäänyt mutaa renkaisiin kun käyt seuraavan kerran paikalla..

    Mun Salsan runko odottaa vielä maalausta ja yhden reiän umpeenjuottamista. Olivat menneet maalinpoistossa kysymättä poraamaan reiän viistoputkeen keskiön juureen, jotta pullotelineen rei'istä putkeen päässyt happo pääsi pois. Tämähän olisi voitu välttää tukkimalla pullotelineen reiät (vanhoissa, alkuperäisen Salsan rungoissahan ei ole putkien päissä ilmanvaihtoreikiä), mutta 2 välikättä prosessin tiedonkulussa on vähän liikaa.
    No, runkoa odotellessa nämä osat voivat fiilistellä keskenään:


    Just eilen illalla vaihdoin takavaihtajaan uuden, lyhyemmän (medium) häkin ja aamupäivällä sain vietyä huollon (purku-putsaus-kasaus) loppuun.

    https://picasaweb.google.com/1142485...-S_JXUjpGxxQE#

  20. #320
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Nurmijärvi
    Viestit
    3.574
    Huh, kuinka hieno Merlin + saunallinen amuliinia on täryttävä.

    Tizumon joulukuusi-prokkis vaikuttaa kutkuttavalta.
    "Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
    Anatole France

  21. #321
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    12.518
    PAUL Components Harvinaista herkkua tänä päivänä. Joskus 90-luvun puolivälissä tuommoisia olen pääsyt näkemään livenä. Takavaihtaja on upea, mutta sen toimivuus ollut aikoinaan kyseenalaista.
    Toiseksi eniten ketuttaa kaikki

  22. #322
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    12.518
    Löytyis tuommoinen uusi Rock Shoxin ajamaton jarrulevynapa eteen. (siis White Industries valmistama) Mistähän löytyis asiaankuuluva jarrulevy? Siis kolmen pultin kiinnitys.

    Toiseksi eniten ketuttaa kaikki

  23. #323
    Hienoa settiä! Laitetaan pari kuvaa omistakin kokoelmista.

    Precision Billetin Proshift takavaihtaja ja vaihteenvalisimet. Atin kumit matkalla noihin grippareihin.

    Ei paha paino...?

    Muistaako joku nämä? Psycho Psycles cable hangeri cantilevereihin. Olivat aikanaan kalliita... ja maksavat nykyäänkin...

  24. #324
    Liittynyt
    10/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    298
    Eihän noin julmaa tuijotusta voi unohtaa ..

    Pauleista täytyy vielä todeta niinkuin Disraeli Gears-sivuston ylläpitäjä näiden tosiasioiden jälkeen, että "still, it was a wild and colourful party while it lasted".
    Ehkä surkein Paulin tuote -evö- on ne jarrujen vaijerinkiristysosat, joissa pultti on terästä ja mutteri alumiinia. Miten voi niin yksinkertainen osa olla niin huono?
    Mut oikeesti, pikkujuttu. Pulttia ei vedetä sen mutterin läpi kuin kerran elämässä, ellei vastaan tule joku retrointoilija joka purkaa osiin kaiken 15-20 vuotta vanhan.

    Kävisköhän tuohon Whiten napaan joku moderni levy jos sattuisi olemaan rei'ille paikat sopivissa kohdissa?

  25. #325
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    12.518
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tizumo Katso viesti
    Kävisköhän tuohon Whiten napaan joku moderni levy jos sattuisi olemaan rei'ille paikat sopivissa kohdissa?
    Eipä ole tullut vastaan. Mutta tokihan johonkin passeliin levyyn voi tehdä uudet reijät. On vaan levyt niin tiukkaa tavaraa, ettei reikiä kotikonstein kykene tekemään
    Toiseksi eniten ketuttaa kaikki

  26. #326
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    919
    Onkohan Hopen 3-pultti levyissä kuinka lähellä reijät?
    Cycling El Burro
    Hitaasti mutta epävarmasti.

  27. #327
    Saattaapi jarrulevy vedellä kieroksi jos poraillessa/sorvaillessa pääsee lämpiämään.
    #1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja

    There can be only one.

  28. #328
    Formulalla taisi olla 3 pultti laikkoja, mutta tietty kiven alla nyt. Toi oli vissiin 130mm tai 135mm. Yks vaihtoehto olis kuvissa. Just tälle navalle, en sitten tiedä onko järkee, mutta onko tässä muutenkaan.


  29. #329
    Liittynyt
    10/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    298
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti viskaali Katso viesti
    en sitten tiedä onko järkee, mutta onko tässä muutenkaan.
    No ei, mut fiilistä ja muuta kivaa senkin edestä.
    Sama juttu kuin ralliautojen historic-luokassa.

  30. #330
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    12.518
    Tuommoinen koneistettu käikäle ratkaisisi asian

    Tokihan kokonaan uudet jarrukalipeeritkin olisi saatavilla

    http://www.ebay.com/itm/ROCK-SHOX-DI...item3a79d683e6
    Toiseksi eniten ketuttaa kaikki

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •