Nyt on takana eka testiajo lainatuilla Enve AM-kiekoilla (26"). Mitäs noista nyt sanoisi, pyörä ainakin keveni vaa'an mukaan reilut puoli kiloa kertalaakista verrattuna Hope Pro 2 + DT Comp + EX500 -settiin. Painonsäästöstä tosin about puolet taitaa tulla itse kehistä ja toinen puoli kevyemmistä navoista/pinnoista. Vähentyneen painon kyllä huomaa ajossa selvästi, sillä tuntuu et pyörä liikkuu kevyemmin eteenpäin ja ylämäet nousee paremmin (ne pienet mitä täällä on). Tosin samalla renkaatkin vaihtui 2.5 EXO Minioneista 2.4 EXO Ardenteiksi, joten silläkin saattaa olla oma osansa. Tuo leveä vanne tuntuu muuten aika tehokkaasti estävän leveän enskarenkaan taittumista vanteelta mutkissa, joka korostuu pienempiä paineita käytettäessä. Hiilarikiekkojen pitäis olla myös jäykemmät ja siten paremmat esim. nopeissa mutkissa, mutta tätä en huomannut ainakaan Keskuspuistossa kovin selvästi. Luulen, että hissimäessä ja enskakisoissa siitä vois saada paremman kuvan. Ei nää mainitut edut kuitenkaan absoluuttisesti tarkasteltuna taida olla 2kE arvoiset, mutta ainakaan omaan pyörään ei kyllä oo muita päivityksiä, joilla lähtis noin paljon painoa pois ilman, että suorituskyky/kestävyys heikentyis. Siinä mielessä noi Enven kiekot on kyllä ainutlaatuiset. Ulkomaiden foorumeilla on porukkaa, jotka on ajanu Enveillä jo useemman vuoden, eikä missään oo kuulunu rikki menneistä yksilöistä. Mutta edullisempi vaihtoehto olis DT 240s (tai muu kevyt napa) + DT Aerolite + Flow EX -setti, jolla sais puolet tuosta Enven setin painonsäästöstä plus about saman levyisen vanteen. Menee tosin ulkomailta tilaamiseksi, kun Suomesta ei kuulemma saa DT Aerolite -pinnoja. Esim. EX1750-kiekkosetissä käytetään tietääkseni niitä, joten pitäis kestää hyvin enska/AM-käyttöä. Myös Foxcompin Toikka sanoi, että jos haluu parhaat ja kevyimmät pinnat maastoon, niin ne on Aerolitet. Bike Componentsin Whizz Wheels -valikoimassa näyttäis olevan em. settiä (tosin vielä vanhalla Flow:lla) reilusti alle puolella Enven setin hinnasta.
mehukatti muokkasi tätä : 31.07.2012 at 10.15
Viimeisimmät hankkimani kiekot ovat kahdella eri filosofialla. Toinen aivan budjettiluokan ja toinen high-end-tyyppinen setti.
Budjettisetti: http://www.actionsports.de/gb/Wheels...ck::20848.html
Eli todella edullinen ja kohtuullisen kevyt setti.
High-End: DT Swiss XRC 330, DT Swiss 240 navat ja DT Swiss Aerolite pinnat alunippelein. Molemiin Stanin vanneteipit (5g/vanne) ja stanin venttiilit ja litkut. Renkaina molemmissa seteissä Continentalin Race King 2,2 Supersonicit. Molemmat setit pitää ilmat hyvin sisällä ja ovat tukevia ajella. Kevyempi setti toki tuntuu kiihtyvän ja kiipeävän paremmin. Kevyempi setti painaa vannenauhoin 1320 grammaa, mutta kannattaako maksaa noin 1600 euroa, jää itse kunkin harkittavaksi.
MH
Oma maasturi tarvitsee jo välttämättä uudet kiekot. Ihmettelin kun takanapa klonksuu ja sisältä löytyi pari haljennutta laakerinkuulaa! Samaten vapaaratas on sökö. Ja etunapakin loppuunkulunut. Nyt ajaminen on aika tuskaa, kun ei oikein rullaa.... Eli mikä olisi edullisin setti mikä olisi järkevää ostaa. Kilometrejä tulee vuodessa 5-7tuhatta, pääasiassa melko tasaisella ja helpoilla metsäpoluilla. Harmittaa muutenkin kun pyörä on päässyt niin huonoon kuntoon..koko voimansiirto vetelee viimeisiään, joustokeula on jumiutunut jne...ajamisesta on kadonut se paras ilo, mutta elämä on kolhinnut sebn verran että ei ole rahaa edes välttämättömiin korjauksiin. Mutta ne kiekot/navat on pakko uusia kun muuten ei pääse kulkemaan työmatkoja, fillari on ainoa kulkupeli. Rahaa olisi käytettävissä max. 120€. Anteeksi vuodatus, mutta harmittaa kun rakas harrastus ei enää tunnu kivalta kun välineet hajoaa![]()
Valitettavasti toistan taas tämän saman laulun joka on tällä foorumilla se yleisin - halvalla ei saa hyvää ja erityisesti kiekkoihin kannattaa sijoittaa. 120 euroa on aika vähän, mutta Mavicilta saa pätevät kiekot melkein siihen hintaan. Ajoin Crossrideillä viime vuonna vaihtelevaa maastoajoa (mm. Tahkon) melkein 2000km. Sillä matkalla en rihdannut kiekkoja kertaakaan ja etunen oli täysin suora, takakiekko melkein. Jäi todella hyvä maku niistä, lähtivät kun myin koko pyörän.
http://www.bike-components.de/produc...fradsatz-.html
Et maininnut millä akseleilla kiekkojen tulisi kiinnittyä tai tulisiko niiden olla vanne- vai levyjarrulliset ja jos levyllä, onko levy kiinni 6 pultilla vai centerlockilla, mutta tuossa olisi perinteiset 9mm pikalinkut ja 6 pultin levykiinnitys.
"Jaffan juon useimmiten suoraan pullosta." - palstapersoona 16.01.15
Eli juuri noilla pikalinkuilla ja 6-pulttiset levyt on kyseessä. Kyllä noi taitaa mennä yli budjetista väistämättä. Tää on oikeesti niin nöyryyttävää kun ei ole varaa ei sitten niin mihinkään.
Kaverin jäykkäperäsessä on red metal 10 nimikeellä nää kiekot: http://www.bike-discount.de/shop/k73...sc-6-bolt.html
Huikee hinta-laatusuhde, mukana tais tulla vielä pikalinkut.
Kiitos vastauksista. Kävi pyörää läpi ja huomasin, että myös keskiölaakerit on sökönä, etu-ja takarattaat on lopussa ja tosiaan se manitou black joustokeula on pilalla. Eli ei tätä pyörää meikäläinen nyt kuntoon pysty laittamaan. Kävellään sitten. Kiitos ja anteeksi.
Ei nyt heitetä kirvestä kaivoon. Sinänsä sillä 120e budjetilla ei nyt saa kuin muutaman nippelin pyörään mutta itse lähtisin katselemaan mitä sanoo käytettyjen markkinat. Toki yhtä hyvän pyörän turillaan saa kuin millainen sinulla on nyt, huonokuntoisen siis. En tunne/tiedä millainen työsuhteesi on mutta jos siinä on pidempään tiedossa hommaa ja pyörä on ehdoton menopeli niin sitten tekisin sellaisen "riskybisness" Ratkaisun ja ottaisin uuden mieluisan pyörän ja kauppiailta yleensä löytyy valmiita ratkaisuja (Tuohi tjsp) maksuunkin.
Minun mielestä vanha pyörä ei ole vielä valmis paaliin, runkokin siinä on suora toisin kuin omassa kakkos projektissa![]()
Samat fiilikset kyllä usein maastopyöräharrastuksen kanssa. Harvemmin täällä kukaan tulee nostaneeksi tuota kissaa pöydälle mutta todettakoon nyt ohimennen ihan ääneen, että maastopyöräilyssä nää harrastusvälineet on aivan hel**tin kalliita!
Mutta asiaan: Hyvällä alennuksella saattaisi reilun 140 euron hinnalla saada kyllä kiekot. Itelläni on Mavicin kehillä (joku 117) maastokiekot, jotka tuntuis kyllä kestävän täkäläiset juurakot ja kivikot mun alla ihan hyvin. Painokaan ei ole ihan hirveä.
Fillaritoria kyttäämällä löytyy varmasti käytetyt aikanaan myös.
<offtopic>
Harrastin vuoden jenkkifutista, tuntui vakuutuksineen ja lisensseineen tosi kalliilta. Kauden jälkeen totesin ettei laji ehkä ole minua varten (varsinkaan kun aloittaa lajin 1. divaritasolla) ja vielä kun meni polvi sököksi syksyllä, lopetin siihen. Tilalle tuli maastopyöräily ja valokuvaus. Ei voi oikein sanoa kummankaan harrastuksen olevan jenkkifutista halvempi, mutta niin se vaan meinaa olla että ihminen elää ja harrastaa elintasonsa mukaan. Siihen uskoon olen yrittänyt tuudittautua että XC-maastopyöräily ja digitaalivalokuvaus on ainakin motocrossia ja filmivalokuvausta halvempaa. Kertapanostus saa olla vähän suurempi kun käyttö ei varsinaisesti maksa mitään. Että ehkä joku maksaa vastaavasta vielä vähän enemmän. Toivottavasti.
</offtopic>
"Jaffan juon useimmiten suoraan pullosta." - palstapersoona 16.01.15
RCZ kiekkosatsi tuli eilen vihdoin ja viimein. Laittelin kasaan seuraavilla tingeleillä: BBB Powerstop jarrulevyt, Lite Axis "pika"lukot, Herrmans 6bar nauhat, Shwalbe AV14 sisurit ja Shwalbe Marathon Supreme taittuvina päälle.
Takarenkaasta kuului pari terävää napsahdusta 4-bar kohdalla. Jännä nähdä, pieni pelko kankussa että tuli sisuri nippelin reijästä läpi. Tutkitaan asiaa kun keritään, ajokelitkään ei ole suotuisat tänään.
Jokatapauksessa nyt noilla maastokiekoilla marketti möhkö continental city toureilla menee uskomattoman kevyesti joten parannusta vielä luvassa.
Napsuminen kuuluu asiaan ensiasennnuksen yhteydessä. Pinnoihin jääneet jännitykset aukeavat ja siitä johtuu äänisaaste.
Holokki auki ku H. Moilane.
Kellään kokemusta Easton EA 70 XC kiekkosetistä? http://www.chainreactioncycles.com/K...?ModelID=85165 ainakin alennus-% kohdallaan. Ajattelin jäykkäperäiseen polkuajeluille...
Ei kannata ottaa CRC'n alennusprosentteja itsestäänselvyytenä, usein lähtöhinnat on merkitty aika korkeiksi. Välillä Saksasta saa osia halvemmalla kuin CRC'stä vaikka siellä ei ole merkitty alennusta, ja CRC'llä on 30% tarjous...
Mut noista kiekoista ei ole kokemusta, Hi5Bikes myy kuitenkin suomessa samaan hintaan.
Eturatas (laita vaan keskimmäinen, jos oikein tiukkaa on) maksaa noin kympin, sanotaan 15e, niin ei toivottavasti mene alakanttiin. Sitte takapakka, deore-pakka maksaa jotain alle 20e. Laita tilalle jäykkä keula, käytettynä siinä 30...80e hintaluokassa. Samaan hintaan voi jonkun joustokepinkin käytettynä löytää. Halvimmillaan on saanut Toraa muistaakseni RCZ:lta 50e hintaan (saatan muistaa väärinkin toki). Se keskiölaakeri 10-20e riippuen vähän mimmonen se on. Sitte ne kiekot, Iglumies tuossa linkkas aika edukkaat. Menee kokonaisuus yli 120e, mutta jos laitat muut ja keulan sitte vähän myöhemmin kun sopiva tulee vastaan? Älähän luovuta, kysy apua, niin eiköhän sulle edulliset osat neuvota.
http://fi.rosebikes.eu (postarit kympin)
http://www.bike-discount.de (postarit kuutisen euroa)
Sanokaas kun en osaa päättää. Pitäis saada huolettomat xc-reenikiekot kevyelle hulivilikuskille.
Otanko nää: http://www.rczbikeshop.com/englishue...-9mm-rear.html
Vaiko irto-osista XT navat, 32 comp/supercomp pinnaa, Stanin kehät?
--
Kyllä mä mielummin ottaisin osista kootun, ja jos budjetti on tiukka niin Mavicin kehillä (olettaen, että hinta jää melkein satasen alemmaksi).
Joku ehkä sitten tietää mitä noi RCZ'n brändäämät osat on, mutta vaikea uskoa että mitään kovin laadukasta kannattaa uudelleen nimetä...
Itseasiassa hintaluokka on noin about sama, noita Stanin vanhempia tarjouskehiä löytyy järkevään hintaan vanhaltakin mantereelta.
RCZ:n navat on joy/novatechiä, kehistä ei tietoo.
Muitakin settejä saa ehdottaa, halvalla hyvää, mielellään 6-pulttisena, eteen 15mm.
--
Ostin heinäkuussa parin mavic deemax -kiekkoja ylävitosesta. Nyt oli viimeinkin parina iltana aikaa punkea niille renkaat (hirveä homma) ja asentaa niihin jarrulevyt ja takapakka. Omassa pyörässä on 142x12 taka-akseli, joten asensin myös niiden sovitteet.
Kokeillessani takakiekkoa paikoilleen huomasin että deemaxissa on takapakka noin ~2-3mm sisempänä verrattuna toiseen kiekkopariini (Stans Flow, Hope Pro 2 Evo). Tämän vahvistin myös mittaamalla. Täten kiekkojen vaihto vaatii joka kerta sekä jarrujen keskittämisen sekä takavaihtajan rajoittimien että vaijerin kireyden säätämisen.
Osasin odottaa että toinen kiekkopari ei mene heittämällä samoihin asetuksiin, mutta onko tuollainen reilun parin millin heitto takapakassa normaalia? Jarrujen säätämisen osasin odottaa mutta noin iso heitto takapakan kohdalla tuli itselleni yllätyksenä. Pyörittäessäni paikoillaan ennen säätämistä ketju ei meinannut nousta isoimmalle (36) hammasrattaalle ja tippui pienimmältä (11) hammasrattaalta pakan ja takakolmion väliin.
^outo juttu. Kyllä mun kiekot, joista toisessa Mavic ja toisessa Hope Pro II -napa menee ihan heittämällä (no joo jarrusatulaan pientä)...
Tulee mieleen, että kuuluuko (sullakin) olla Mavicissa spacer siinä pakan alla? Tai voiko olla mahdollista, että olet asentanut akselisovitteet jotenkin väärään päähän akselia?
Aika iso ero, mulla on Hadleyssä ehkä puolen millin ero Deemaxeihin. Kasetin taakse laitoin semmosen ihan ohuen spacerin (jotain muovia), en tiiä vaikuttiko se... Mut jarrulevyynhän tuo ei vaikuta...
Ei sulla nyt olis jotkut pääty-tulpat väärin? Mulla on 12/135 joten en joutunut laittamaan sovittimia, nyt veikkaisin, että ongelma liittyy niihin koska Hadley'ssä ei ollut valtavaa eroa edelliseen I9'ään, eikä kyllä tähän Maviciin.
En laittanut kasetin taakse mitään spaceria, koska minulla ei sellaista ollut. Muistan tosin nyt että kyseisestä spacerista on ollut puhetta tässä topicissa kun on keskusteltu kasetin kiristyksestä mavicin vapaarattaalle. Kasetti tosin kiristyi hyvin ja ainakin vetopuolen sovite on saman syvyinen kuin Hopen navan sovitteessa. Jarrun puoleinen sovite meni sormella painamalla paikoilleen (itse asiassa se löystyi parin irroituskerran jälkeen niin paljon että se putoaa pois itsestään) ja kiekkoa paikalleen sovitettaessa akseliväli tuntui näppituntumalla samalta kuin toisen kiekkoparin kohdallakin.
Täytyypä ottaa ja soittaa ylävitoseen ja kysyä josko sieltä puuttuu se oikea sovite kasetin takaa.
Ei se sovitin ollut kuin jotain millin murto-osia, ja vissiin näissä malleissa sitä ei pitäisi enään tarvita. Jotenkin sen nyt täytyy liittyä kuitenkin niihin adaptereihin, mulla taitaa jo 12/135 akselille olla jotkut palikat päissä, jos toinen puuttuisi / väärin päin / toisessa päässä 12/135 ja toisessa 12/142 niin sehän jo selittäisi heiton?
Soitin ylävitoseen, jossa sanoivat että shimanon kasetissa pitää käyttää sovitetta. Pitäisi olla niissä kiekon mukana tulleissa tarvikkeissa. täytyy katsoa kotona ja mittailla uudestaan. adaptereista vetopuolen yksilö vaihdettiin kokonaan ja jarrujen puoleinen sovite asetettiin olemassa olevan päälle. Tässä on malli minkä mukaan toimin:
http://www.pinkbike.com/news/Tech-Tu...xles-2011.html
Esimerkissä on eri kiekko, mutta ainakin kuvien pohjalta adapterit näyttävät samanlaisilta. Mutta jos sovite on tosiaan vain millin murto-osia niin se ei silti selitä heittoa. Mielessä tosin kävi että onkohan adapterit oikeat. Pitää katsoa ja mittailla uudelleen ja jos ei muu auta niin pitää mennä käymään herttoniemen liikkeessä.
kyprok muokkasi tätä : 11.09.2012 at 12.32 Syy: Jäsentäminen
Ei mullakaan mitään sovitetta mukana tullut, kävin hakemassa myöhemmin kun luulin, että oli kasetti sivussa. Loppujen lopuksi vika olikin ihan muualla (vanha ketju venynyt törkeästi ja uusi kasetti, vaihteet menivät miten sattuu).
Toi SX ei tartte mitään spacereita pakan taakse shimano-mallisella vapaarattaalla. Deemaksista en tiedä.
Niiden 142x12mm adapterien oikeellisuuden saat selville tönärillä, jos leveys on jotain muuta kun 142mm niin jossain on
mätää. Liekö sitä takanapaa avattu / kasattu väärin? Onks se satulan puoleinen adapteriholkki oikein päin? Onhan
se vapaarattaan puoleinen adapteri varmasti pohjassa?
Nää pitää katsoa uudelleen kun pääsen tänään takaisin tilanteen ääreen. Pitää kaivaa jostain tönäri esiin ja aloittaa siitä. Adapterit ovat oikein päin ja niin syvällä kuin ne menevät. Takanapa tuli avattua puolivahingossa ja ainut minkä vedin esiin oli vapaaratas, mutta sekin meni takaisin paikoilleen pohjaan saakka ilman ongelmia.
Kirjanmerkit