HephaElectrobikeGiantFillari
Sivu 131 / 140 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 31 81 121 129 130 131 132 133 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.901 - 3.930 / 4198

Aihe: Tee-Se-Itse valot

  1. #3901
    mutanaama Guest
    Kyllä ja helposti.

  2. #3902
    Liittynyt
    03/2010
    Viestit
    254
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Eri Katso viesti
    1. kytkimen painallus -> ledi syttyy, 350mA 2. painallus, 600mA 3. painallus 1000mA jne jne.
    Aika pieniä nuo ajattelemasi tehoasentojen välit ovat. Jos on tarkoitus hienosäätää toiminta-aikaa niin OK, mutta silmälle noilla asetuksilla ei paljon eroa ole. Jotta eri asetuksilla olisi edes selvästi erottuva tehoero olisi suhteen(ledin virran) oltava vähintään 3, mielellään 5. Itse laittaisin esim. 100mA, 300mA ja 1000mA, jos 1000mA on max. teho. Edellyttäen, että ajurilla voi itse valita virrat.

  3. #3903
    mutanaama Guest
    Maxflexin asetus lähtee aina 45mA ja siitä sitten portaittain maksimiin. Erot ovat erittäin selvät, huoli siitä pois. Mulla lamppu toimii niin, että nopea painallus tuo aina täyden tehon päälle tai sammuttaa valon. Kun lamppu on pois päältä, pidän kytkintä pohjassa ja lamppu kirkastuu noin 2s välein.
    Muitakin moodeja on, mutta mä olen tuohon tyytyväinen.

  4. #3904
    mattipatti Guest

    Ruma

    Kaveri kysyi tehokasta valoa pyöräänsä. Ei jaksanut erityisesti ruveta väsäämään, joten oikasin hieman.

    12*3W ledi, 3S lipo 6000mAh piilotettuna juomapulloon. Hiton ruma

    Painaa kyllä ihan tarpeeksi.

    Jos tää ei riitä, niin tossa on ihan hyvä runko, johon väsätä vaikka 12 10W lediä ja uudet driverit.....

    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/a...achmentid=5883

  5. #3905
    Jokos tää oli täällä?

    TeijoH:n viimeisin tulkinta ajovaloista.

    http://teamtuska.sohva.org/site/?p=648
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  6. #3906
    zeus 745 Guest
    no niin ensimmäinen oma kasaama valo valmis. kokoonpano seuraavanlainen : runko ViewPoint vanha runko , sisään tungettu 3x xml ja ajurina Lflex. akkupakettina 3s2p kasattu AW 3100 kennoilla. runko +kytkin ja tankokiinnike marwilta (loistava kiinnike). ledit led-techiltä ja ajuri tasklediltä. lamppua ajetaan 2 modena 500/2500mA joka toistaiseksi riittää. valoa tuntuisi ainakin riittävän lumikelillä, joskin ehkä saisi kuvio kantaa pidemmälle. seuraava versio tehdään wf500 valopäähän johon saa enenmän linssiyhdistelmiä.

  7. #3907
    Rizla Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti zippo Katso viesti

    Löytyiskö simppeliä/halpaa pikaratkaisua esim. pelkkä etuvastus?
    Ledinä Soeul P7 ja prätkän akusta otetaan tasajännite about 12,6V.
    Tämän pitäis toimia.
    http://www.partco.biz/verkkokauppa/p...ducts_id=15653
    on Watit vähän yläkanttiin, mutta eipähän kuumene liikaa.

    Muutaman "getto" lampun tehny itsekin ja hyvin on kestänyt käytössä.

  8. #3908
    Liittynyt
    11/2008
    Viestit
    100
    Onko kukaan palstan DIY-hemmoista saanut yhteydenottoa eräältä suomalaiselta mieshenkilöltä, joka kaipaa led-suunnittelijaa perusteilla olevaan firmaan? Tehtävänä olisi suunnitella "maailman paras led-käsivalaisin" ja palkkiona 25 000 euron (50%) osuus firmasta.... Tuotekehitysbudjetti tosin oli varsin pieni. Itse kieltäydyin asiallisten neuvottelujen jälkeen. Uskaltaako (saako) kukaan tunnustaa?

    Tuli mieleen, kun näin tällaisen myynnissä:

    http://www.taskulamput.fi/tuote/pure...lood_10000_lm/

    Varmaan jotain tuollaista oli kaverin tavoitteena.

  9. #3909
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    4.224

    Viesti

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JH1 Katso viesti
    Onko kukaan palstan DIY-hemmoista saanut yhteydenottoa eräältä suomalaiselta mieshenkilöltä, joka kaipaa led-suunnittelijaa perusteilla olevaan firmaan? Tehtävänä olisi suunnitella "maailman paras led-käsivalaisin" ja palkkiona 25 000 euron (50%) osuus firmasta.... Tuotekehitysbudjetti tosin oli varsin pieni. Itse kieltäydyin asiallisten neuvottelujen jälkeen. Uskaltaako (saako) kukaan tunnustaa?

    Tuli mieleen, kun näin tällaisen myynnissä:

    http://www.taskulamput.fi/tuote/pure...lood_10000_lm/

    Varmaan jotain tuollaista oli kaverin tavoitteena.
    Vai tällaista... Minun mielestäni tuotekehitysbudjetti on varsin suuri, jos se on heti kättelyssä puolet koko firman osakekannasta ensimmäisen (ensimmäisten?) lamppujen suunnittelijalle.

    Vaan en kyllä heti näe miten tuollaista uutta firmaa kannattaisi täällä perustaa. Vielä muutama vuosi sitten olisi ehkä kannattanut (kuten olisi ehkä kannattanut myös lamppukaupan/maahantuonnin aloitus, nyt on useita edullisia nettipuljuja jo pystyssä). Pitäisi keskittyä joko juuri suuriin ja kalliisiin teholamppuihin tyyliin Polarionin tai Lupinen kilpailijat ja tehdä homma hyvin, tai sitten teettää lamput kaukoidässä. Muuten tulee lopputulokseksi vaan jotain Finnpowereita. Ja se kiinassa valmistaminen taas on sellainen suo että ilman luotettavia kumppaneita ja tiukkaa kokemusta ei kannata yrittääkään. Esimerkiksi 4Sevensiltä on varastettu useampi uusi malli, jotkut jo protovaiheessa (viejinä ainakin sen nimiset valmistajat kuin Klarus ja Skilhunt), ja useammissa malleissa taas on ollut laatuongelmia (laturista piti tehdä recall, uutta Preon P0:aa ei voi käyttää luotettavasti eneloopeilla jne...). Jonkun näkemäni tiedon mukaan Sparkin perustajat saattoivat olla entisiä Zebralightin insinöörejä, tosin mitään tietoa en ole nähnyt että siinä olisi mitään mallitietoja varastettu, aika persoonallisia ovat Sparkin valaisimet. No, olihan 4Sevensin perustajakin alunperin Fenixin tukkuri. Niin, ja jenkeissä taas Surefire on haastanut juuri useampia valmistajia (4Sevens, Jetbeam yms.) oikeuteen ilmeisesti aika perustavaa laatua olevista patenttirikkomuksista.

    Missäs voisi olla tilaa? Ehkä pomminvarmoissa peruslampuissa joita voisi markkinoida viranomaistahoille ja joissa katetta voi pitää kohdallaan? Erikoisledeillä varustettuissa kynälampuissa esim. lääkäreille? Tms.

    Joo, meikäläiseen ei kukaan ole ollut yhteydessä kuten voinee viestistäkin päätellä. Tosin enpä tässä ketjussa omia lamppuja oikeasti ole tehnytkään, ja onpa tainnut privaboksikin olla jo aika pitkään täynnä.

  10. #3910
    mikar Guest
    Moron,Taskledin ajurille kävi pieni työtapaturmaja pitäis videovaloon saada uusi driveri,tämmönen tuli vastaan ja laitoin jo tilaukseen http://pcb-components.de/ lampussa oli aikaisemmin 5cellin lipo mutta se ei taida toimia tällä,kysymys kuuluu mikä akku olis passeli??4cellin lipo?nimh?sais jännitteen aika tarkalleen säädettyä.Ledit on 9kpl xml 3s3p driveri tuo 9000mA malli löytyy linkin sivujen vasemmasta reunasta Buck/step-down

  11. #3911
    Osaisko joku viisaampi neuvoa minkä kokoista sulaketta mun valosysteemi kaipaa.
    Akkuina 4kpl AW:n 18650 2600mAh sarjassa (täytenä 16,8V / 10400mAh).
    Driverina Taskledin hipCC, joka pyörittää kahta sarjassa olevaa SSC P7 lediä 2.8A.

  12. #3912
    Liittynyt
    03/2010
    Viestit
    254
    Paketti on varmaan 16.8V/2600mAh, jos 4 kpl kennoja on sarjassa. Periaatteessa 2A sulake pitäisi riittää, mutta mielestäni sulake voi hyvin olla 3A. Kun sulake on oikosulkusuojana niin kennojen antama virta pystyy kyllä polttamaan tuon 3A sulakkeenkin.

  13. #3913
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Akkumies Katso viesti
    Paketti on varmaan 16.8V/2600mAh, jos 4 kpl kennoja on sarjassa. Periaatteessa 2A sulake pitäisi riittää, mutta mielestäni sulake voi hyvin olla 3A. Kun sulake on oikosulkusuojana niin kennojen antama virta pystyy kyllä polttamaan tuon 3A sulakkeenkin.
    Joo niinpä tietysti, rinnan kytkennässä olisi tuo 10400mAh. Joo taidan 3A sulakkeen laittaa. Kiitoksia

  14. #3914
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    4.224
    Kolmen ampeerin sulake on hyvä. Mutta jos kennot menisivät oikosulkuun, niin kyllä siinä palaisi yhtä lailla viiden, kahdeksan tai vaikka kymmenen ampeerin sulakekin. Ja sitten vielä toisaalta, reilussa viidessä ampeerissa rävähtäisi päälle myös kennojen oma oikosulkusuojaus. Kun AW:n kennoista on kyse, siihen voisi jopa luottaakin (varsinkin kun sarjassa yhden kennon suojan laukeaminenkin riittäisi). Mutta juu, kolmen ampeerin sulake on hyvä.

  15. #3915
    Laskinko oikein? Eli 12V systeemiin tarkoitettu 3A sulake olisi tehonkestoltaan 36W.
    Tällöin 16.8V systeemissä se vastaisi 2,14A (36W / 16,8V).

  16. #3916
    Liittynyt
    03/2010
    Viestit
    254
    Sulakkeessa olennaista on max, virta, jonka kestää ja max. jännite mille on tarkoitettu. Käytännössä autosulakkeet ovat 32V jännitteelle tarkoitettuja. Jos järjestelmässä on nimellistä jännitettä paljon suurempi jännite on riskinä, että oikosulkutilanteessa sulake palaa, mutta sen katkoskohdan yli jää valokaari palamaan ja virtapiiri ei katkea. Samoin sulake tulisi todella kuumaksi. Eli sulakkeella ei pidä ajatella watteja vaan virtaa ja max. jännitettä.

  17. #3917
    Liittynyt
    11/2008
    Viestit
    100
    No niin, illat taas pimenevät ja syksy lähestyy. Mulla on nyt valmiina protokappale uudesta led-valaisimesta, tällä kertaa otsalla pidettävästä sellaisesta. Siis juoksu/suunnistus/hiihtovalo pimeää pelkääville. Valoa lähtee vaatimattomat 3 000 - 4 000 lm.

    Ajattelin tehdä noita 10 kpl:n pilottierän, mutta en viitsi alkaa pistosahalla jyystämään osia ja sitten viilata niitä viikkokaudet.

    Tietääkö kukaan mistä/keneltä kannattaisi ostaa alumiininpalat valmiina? Ne pitäisi olla ns. kauppalaadun alumiinia (0.5, 1.5 ja 2.0 mm) ilman pintakäsittelyä. N. 10 kpl erilaisia eli satakunta peltiä pitäisi vääntää. Leikkaus, aukotus ja taivutus eli peruskauraa. Piirustukset osista mulla ovat vain Word/pdf-muodossa.

    Saa heittää vinkillä.

  18. #3918
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Ainakin joskus muinoin ammattikoulut tekivät asiakastöinä tuollaisia juttuja ihan naurettavaan hintaan.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  19. #3919
    Liittynyt
    11/2008
    Viestit
    100
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti H. Moilanen Katso viesti
    Ainakin joskus muinoin ammattikoulut tekivät asiakastöinä tuollaisia juttuja ihan naurettavaan hintaan.
    Jep, tuo on ollut mielessäkin. Nyt vain ovat oppilaitokset vielä kiinni.

    Täytyy kysyä vielä parista tutusta metallifirmasta joista toisesta olen jo yhden tarjouksen aiemmin saanut.

  20. #3920
    Liittynyt
    11/2008
    Viestit
    100
    Menee vähän suunnistuksen ja juoksun puolelle, mutta tällainen on nyt odottamassa iltojen pimenemistä ja toinen kappale työn alla:


    http://www.elisanet.fi/hietala/led/otsavalo2/

  21. #3921
    Liittynyt
    03/2010
    Viestit
    254

    Ilmainen 2D ohjelma

    Tässä ilmainen 2D ohjelma DIY projekteihin:
    http://www.cadon.fi/Tuotteet/Ilmaine...FQowmAod3k8A4w
    Ja lontoonkielinen alkuperäisversio:
    http://www.3ds.com/products/draftsight/overview/
    Ohjelma on käytännössä Autocad kopio eli jos on käyttänyt autocad:ä niin pitäisi pärjätä tämänkin kanssa.
    Olen käyttänyt ohjelmaa ja sillä onnistuu mm. DXF käännökset hyvin, jos on tarvetta esim. laserleikkeitä.

    Aika tehokkaan näköinen valaisin JH1:llä. Mikä ledi(t) valaisimessa on käytössä?

  22. #3922
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    eMachineshop on ilmainen 3D-versio. Ohjelmasta pystyy suoraan tilaamaan piirtämänsä kappaleet. Itse en ole kokeillut tuota tilausoptiota, mutta kuuleman mukaan toimii, eikä hinta ole hirvittävä.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  23. #3923
    Liittynyt
    01/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    684
    Aika rapsakka valo JH1:llä. Onko noi kuvat otettu siis 1/2.8,2sec ja IS0 200?

  24. #3924
    Liittynyt
    01/2007
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.046
    Exifit näyttäis kyllä aika paljon jotain muuta: f2.8 10s iso80. ei silti, kivasti näyttää
    Loppukiri alkaa sadan kilometrin jälkeen.

  25. #3925
    Liittynyt
    11/2008
    Viestit
    100
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Itsok Katso viesti
    Exifit näyttäis kyllä aika paljon jotain muuta: f2.8 10s iso80. ei silti, kivasti näyttää
    Juu, Panasonic mallia 2005 tekee sellaista kuraa ISO-arvolla 200, että käytän epästandardisti matalampaa ISO-arvoa ja pidempää valotusaikaa. Näköjään pitäisi olla valotusaika alle 8 sekuntia eikä 10 sekuntia niin olisi lähempänä standardia.

  26. #3926
    Liittynyt
    01/2000
    Paikkakunta
    Lpr
    Viestit
    271
    Laittaisitko silti tuon 2sek iso 200 mukaisen kuvan. Ei sen laadulla tässä tapauksessa oo väliä. Digikameralla kun vaan saa melkein pilkkopimeenkin näyttämään päivältä kun tarpeeks pitkään "valottaa".

  27. #3927
    Liittynyt
    11/2008
    Viestit
    100
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TuAn Katso viesti
    Laittaisitko silti tuon 2sek iso 200 mukaisen kuvan. Ei sen laadulla tässä tapauksessa oo väliä. Digikameralla kun vaan saa melkein pilkkopimeenkin näyttämään päivältä kun tarpeeks pitkään "valottaa".
    En valitettavasti ole ottanut kuvia ISO-arvolla 200 joten ei sellaisia ole. Yritän muistaa, kun seuraavan kerran heilun kameran ja valon kanssa.

  28. #3928
    Liittynyt
    11/1999
    Paikkakunta
    Ravindolas
    Viestit
    654
    Mistä taipuisaa, pakkasen kestävää, _kaksinapaista_ kaapelia? Neliömillin ainakin sais olla johdinpinta-alaa.
    --

  29. #3929
    Liittynyt
    10/2003
    Paikkakunta
    turgu
    Viestit
    1.721
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Grr Katso viesti
    Mistä taipuisaa, pakkasen kestävää, _kaksinapaista_ kaapelia? Neliömillin ainakin sais olla johdinpinta-alaa.
    kuinka paksu kuori saa olla ? (siis koko johdon ulkomitta)
    - Mitä etuja on pyörän keksimisestä? Neliskanttinen pyörä pomppii. -

  30. #3930
    Liittynyt
    11/1999
    Paikkakunta
    Ravindolas
    Viestit
    654
    Hmm, sanotaan vaikka n. 7mm, ei tartte olla pyöreää. Vähän niinkuin kumikaapeli, mutta kuparissa mieluusti enemmän säikeitä ja letkussa taipuisuutta kuten silikonieristeisissä. Laitanko kaksi silikonia sukkaan?
    --

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •