Kyllä siitä joku on juonut ja henkiin jäänyt, olisko ollut viimeisellä Paarmabonanzalla. En nyt muista kuka oli.
Niinjuu, ulkopuolisesta paineesta johtuen tänään ulkoilee alumiinin ja hiilikuidun epäpyhä liitto. Droppitankoja lenkillä ainakin kaksin kappalein.
Fuck e-bikes
Fuck StravaFuck tubeless
Se lähde ei ole aina hirveän runsasvetinen ja montussa on paljon maatuvaa lehteä ym. iljettävää. Mataluudesta johtuen siitä on vaikea ottaa vettä sotkematta pohjamutaa joukkoon. Kai se muuten on juotavaa.
Pääsekkö sää Juha urbaanilenkille ens sunnuntaina? Ajetaan kaikki polut.
Fuck e-bikes
Fuck StravaFuck tubeless
Kolme sivua taaksepäin oli Teijosta puhetta... kesäloman alkutempauksena sinne olisi nyt mahdollista päästä jonoa muodostamaan. Aikataulu on tarkentumatta, mutta alustavasti näin:
Su 10.6 klo ~ 6.30 ??? Paitsi jos sataa...
Lähtö Salon torilta, suunta Teijon yläpäähän, Nenustannummen parkkipaikalle. Golfkenttä kiertäen, Lehmijärven uimarannan ja Kirjakkalan ruukkialueen kautta. Tällä osuudella on vain pikkuisen asfalttia, pikkuteitä, tunkkausta (ylä-/alamäkeen) ja pieniä pätkiä polku vielä tulollaan (~ 1 km), ei sovi heikkohermoisille. Paikoitellen siis hankalampaa, mutta pääosin aivan priima polkuja. Matkan kestoarvio 3.5 t, jotain 35 km.
Nenustannummi klo ~ 10.00
Nenustannummesta voi liittyä jonoon, ja haluaa ajaa vain Teijon retkeilyalueen lenkin (alle 40 km, puolimatkassa luontotalo, josta saa vettä/kahvia jne.). Teijon keskustassa oleva kyläsauna auki kesäaikana su 16-19 (paree varnistaa kuitenkin).
Teijon lenkin jälkeen taas takaisin Salon keskustaan päin, eri reittiä tietysti mahdollisuuksien mukaan (ja mennäänhän sentään eri suuntaan...). Lehmijärvi - Salo osuus lähes kokonaan eri reittiä, eli merkattua retkeilyreittiä, jossa polkuja ja metsätietä. Jos olen yksin, saatan tulla takaisin mittarillakin![]()
Kisahuuman taustalta Salosta tulleen tiedon mukaan Salon puolen reitistä (Salo - Lehmijärvi retkeilyreitti jne.) on myrskynkaatamat putsattu. Ne ja muut epäselvät kohdat kävin itsekkin ajamassa, ja hyvältä näyttää. Itselleni ensimmäinen noin pitkä matka tänä vuonna, eli tällä lenkillä ei ajeta kovaa (ei saa sekoittaa turkulaisten tavalliseen "Tällä lenkillä ei ajeta kovaa"-vauhtiin).
Kiinnostuneita?
Edittiä:
Lisämuuttuja tähän, ajoin juuri metsää päin. Käsi pipi. Katotaan kui paranee...
Edittiä:
Käsi paranee, väriä löytyy, mutta kestää jo ajamista. Kukaan ei ole lämmennyt retkelle? Aikataulu voipi muuttua, riippuu siitä lähteekö joku eli ei.
Su EI ajeta jarruttelematta, ettei tule uusi pipi...
![]()
artzi muokkasi tätä : 04.06.2012 at 23.35
Cyclot ajettu seitsemän kuskin voimin. Vauhti oli tällä kertaa palauttava miinus. Välillä jumpattiin laatujuurakossa, 6 bar painein vältti rengasrikot, eikä käynyt kuten maastopyörällä viime sunnuntaina. Lämpimästä kelistä huolimatta jalat lämpeni vasta loppulenkistä. Kiitos kaikille taas, oli kivaa.
Fuck e-bikes
Fuck StravaFuck tubeless
On se vaan hienoa ajaa metsässä pyörällä, saunoa päälle ja nesteytys Karhulla. Kesä o hienoo...
Juoksen Cooperin testin kahteentoista minuuttiin.
Cyclocross on hieno laji. Kiitos lenkistä.
www.yetirides.com
www.instagram.com/yetinylund
Joo, oli laatujumppaa laatujuurakoissa, varsinkin kun oli ihan cyclolla cycloilemassa. Hienoa oli, kiitos.
Kiitos myös haavansidontatarpeista, jokohan nyt ymmärtäisi ottaa omat reppuun mukaan, ehkä viisi vuotta ollut mielessä että pitäisi...
Minulla on ollut tällainen Ortlebin pakkaus vahvennettuna omavalintaisilla sidetarpeilla. On pysynyt kuivana ja ehjänä jo useita vuosia, vaikka on pyörinyt repussa jokaisella lenkillä.
Täällä oli vielä se käppyrä sunnuntain cyclosta.
Suo, kalja ja läski.
Lähetin juuri Tahkomajoitukseen ilmoittautuneille sähköpostia. Jos et saanut viestiä se johtuu siitä, että et ole ilmoittautunut
Ainakin yksi paikka olisi vielä vapaana, jos joku vielä empii.
Suo, kalja ja läski.
Minulla on Tahkon osallistumisoikeus, joka jää käyttämättä. Laita yksityisviesti jos tällainen kiinnostaa.
www.yetirides.com
www.instagram.com/yetinylund
Juuri se. Oisin kyllä suonu Henkalle sen kolmannen sijan ku oli ollu kolmas vielä kilsa ennen maalia ja aikasemmin oli keskiökin hajonnut jotenkin. Mutta kyllähän tuokin on erittäin kovan luokan suoritus, osoitus siitä että kyseessä on äijä joka kuuluu maailman eliittiin omassa lajissaan.
Mitä perkelettä? Eikai kyseessä ole Kullaanvuoren torni? Vai missä tuo torni sijaitsi..?
Kukkulavuori on tosiaan Raision asuntomessualueella (Kaanaalla) kuten jutussa kerrottiin. Lähimmät rakennukset ovat puukerrostaloja.
- Kauas on pitkä matka. Painava on raskas kantaa.
Kiitos Greenmanille käppyrästä. Nyt minullekin selvisi, että Vansvuoria on kaksi. Se toinen on tuolla.
Ensiviikon keskiviikkoaamuna olisi mahdollista nähdä Venuksen kulkevan auringon edestä, riittäisiköhän tuo tekosyyksi lähteä aamulenkille?
Toivottavasti tämä ei latista sitä lenkillä kuultua "kaikki on ajettavissa" tietoa.
Tuli vielä mieleen, että Kukkulavuoren ja Kullaanvuoren (eli Kullanvuoren eli Kullavuoren) lisäksi Raisiosta löytyy myös Kuuanvuori (eli Kuuvanvuori eli Kuuvavuori) - sielläkin jonkinmoinen torni. Taitaa olla vielä niin, että Kuuanvuoren viereinen nyppylä on nimeltään pikku-Kuuanvuori - vai olikohan se sittenkin toisin päin. Ei siis mikään ihme jos joskus menee paikat sekaisin...![]()
- Kauas on pitkä matka. Painava on raskas kantaa.
Kirjanmerkit