Mielenkiintoista aurauspolitiikkaa oli taas tänään rantaradan varressa. Radavarsien pyöräteiden piti ainakin pari vuotta sitten tehtyjen suunnitelmien mukaan kuulua Hesan "pääpyörätieverkostoon", mutta mikä lie on laita nykyään. Kuvat on otettu tänään hieman ennen ja jälkeen kello yhdeksän. Pajamäestä lähtien auraustilanne oli seuraava: Pitäjänmäki-Valimo-väli auraamatta, Valimo-Huopalahti-väli aurattu ja hiekoitettu, Huopalahti-Ilmala-Pasila auraamatta, Pasila-Linnulaulu aurattu, Linnunlaulu-Töölönlahden itäranta auraamatta ja siitä keskustaan aurattu. Auraamattomilla pätkillä oli kuitenkin joku tai jotkut kauhakuormaajat ajaneet, mutta eivät olleet viitsineet tai pystyneet niitä mennessään auraamaan.
Kuvat ovat siis Luoteis-Helsingistä sekä Espoosta, Leppävaaran ja Mäkkylän suunnalta, Hesan keskustaan tulevien työmatkapyöräilijöiden valtaväylältä.
Haaga:

Ilmala:

Kovin mielenkiintoista olisi tietää, että onko auraamatta olevat osat reitistä jätetty auraamatta käskystä, vaikkapa sen vuoksi, että kalusto ei ole noiden pätkien auraamiseen soveltuvaa. Vai laskuttaako joku noiden auraamisesta ja todellisuudessa ajaa pätkät vain läpi, jättäen ne todellisuudessa auraamatta kenties samasta syystä. Mitään järkeähän tuossa ei ole, koska nuo ratojen varsia kulkevat reitit ovat mielestäni, niitä joita pitäisi erityisesti suosia talvikunnossapidon suhteen. Niitä pitkin kun pääsisi kulkemaan nopeasti, ilman liikennevaloja ja ilman ajoratojen varsien pyöräteillä olevaa melua, pakokaasua ja loskaa. Lisäksi radanvarsireiteiltä pääsee tarvittaessa kätevästi junan kyytiin fillarinkin kanssa, jos huono keli tai kiire yllättää.
stenu muokkasi tätä : 20.02.2012 at 12.15
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Kirjanmerkit