Sadeasulle ei kauheasti ole muuten ollut käyttöä, mutta näillä kovilla pakkasilla sadeasu pysäyttää viiman tehokkaammin kuin kalvoasusteet.
Sadeasulle ei kauheasti ole muuten ollut käyttöä, mutta näillä kovilla pakkasilla sadeasu pysäyttää viiman tehokkaammin kuin kalvoasusteet.
Holokki auki ku H. Moilane.
Tänään klo 14 aikaan Rovaniemellä oli -28 °C, ja Forecan tuntuu kuin -lukema näytti -37°C:ää. Kun en autoa omista ja piti puntille päästä (suuntaansa vähän reilut 5km), niin näillä varusteilla mentiin:
Jos alhaalta aloittaa, niin jalassa Meindelin Vakuum GTX, tulevan anopin kutomat villasukat sekä Sugoin tekniset sukat; alaosassa alimpana juoksutrikoot (punttia varten), Niken fleecevuoriset pieruverkkarit joiden päällä Sastan Goretex-kuorihousut; yläosassa Milletin t-paita, Haglöfsin mikrofleece sekä päällä kovilla pakkasilla loistava Haltin toppatakki sekä selässä Deuterin reppu (lämmittää sekin mukavasti!); kädessä Hestran Heli Skit; päässä rannikkojääkäriajoilta haltuun jäänyt SA-Int-mallinen polartec-fleece-kommandohuppu, jonka päällä buffi, Giron kypärä ja suht hyvin ajoviimalla huurtumattomana pysyneet Oakleyn Jawbonet. Ei tullut yhtään kylmä kun rauhassa ajeli, vaikka Ounasvaaran alamäessä vauhdit kohosivat lähemmäs 30km/h. Olisi mennyt reippaasti enemmänkin kuin tuo ~12km!
-Lauri
Ps. Pahoittelen saman tien reissulta jälkeen itselaukaisijalla otettua huonoa räpsyä. Oli kuitenkin sen verran eeppinen vaatetus että päätin ottaa kuvan![]()
Posket ja nenä jäätyy tosi helposti nyt jos pitää yhtään lujempaa vauhtia.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
…mistä syystä kannattee kehitellä jokin suoja naamalle, joko kokopeittävä (esim. buffiviritelmä) taikka tuollainen suureiällinen kommandohuppu. Tuossa meikäläisen hupussa on se erittäin hyvää, että siinä on helppo niistää räät nenästä ottamalla tuosta nenän ylittävästä palasta kiinni, niistämällä tavallaan tuosta silmien aukosta yli ja löpsäyttämällä takaisin nenälle. Muut viritykset eivät ole toimineet yhtä hyvin niistämisen osalta kuin tuo
-Lauri
Tsadissa tänään vain 16 astetta pakkasta ja suht tyyntä ainakin Viikin tienoilla. Vanhaa kovaa ja uutta pehmoista lunta, kaunista kuni joulukortissa.
Eipä näkynyt muita faillarilenkillä ja vähän älyttömältä tuntui välillä fillaroida kun vieresssä kulki hienoja latuja.
Klosseista en pidä kiinni jääräpäisesti, jalassa tänäänkin huopikkaat ja kivaa on ollut.
Panin nyt oman pakkasrajani tähän 16-17 asteeseen, ei tosiaan tarvii kommandopipoa kun vaihti on lumessa niin hidas.
Ehkä ajoin, ehkä ajoin.
Mä en voi tukkia naamaa noin. Nenästä vuotaa näillä pakkasilla todella vetistä limaa joka jäädyttää naaman totaalisesti ellei sitä välillä pyyhi pois. Naamarit jäätyvä ylähuulen ja nenän väliin kiinni ja se tekee kipeää.![]()
Kommandohuppu ja laskettelulasit, niin ei naama palele.
Tänään meinasin jäädyttää sormet. Lenkin puolivälissä kävin lämmittelemässä varpaita ja syömässä. Käsineet olivat kostuneet hiestä, eivätkä ne sitten kuivaneet tauolla tarpeeksi. Kotiinpäin polkiessa sormenpäät menivät vartissa melkein tunnottomiksi ja piti pysähtyä matkalla olleeseen kahvilaan syömään laskiaispullaa, samalla kuivattelin hanskat lämpöpatterin päällä. Loppumatka menikin sitten mukavasti kermavaahdon voimalla.
Edit. Sipoossa oli aamupäivästä pakkasta -20-22 (Garminin mittarin mukaan) ja hengitys jäätyi kivasti laseihin. Yksi jääpuikko tippui rappukäytävään, mutta toisen sain ikuistettua.
![]()
Talvipyöräilyssä paras on luonnon kokeminen.
Äsken Saimaan jäällä esimerkiksi.
Täydellisessa hiljaisuudessa sain olla todistamassa
kun auringonvalo muuttui kuunvaloksi.
Ei siinä pakkasrajoja mietitä,
eikä muita merkkeja tai logoja pohdita kun
TöppösetJalkaan
RukkasetKäteen
PipoPäähän
ja UlosHopihopi![]()
http://www.pellossalo.fi/
Kävin tänään kokemassa tuota luontoa ja hiljaisuutta umpihangessa. -20 astetta on aika optimi keli kunnon lumikenkälenkille, vaikka lumi olikin hyvin kantavaa ja kulku kevyttä.
-
Jees. Perjantaina tuli taas huomattua. En jaksanut kiskoa töistä lähtiessä alushuppua alimmaiseksi, niin oli sitten vasemmassa poskessa kiva tulitikkuaskin kokoinen kova paukama.
Nooh... eipä siinä, vähän punottaa enää. Jatkossa varovaisempi myös silloin kun laiskottaa.
Niin. Kun sanoin, ettei ollut jalkojen kanssa ongelmia, en kertonut koko totuutta. Naamassa edelleen buffin reunojen jäljet: nenää ympäröivät ja nenä vartta päällystävä puna. On hiukan kosketusarkakin.
Mullakin klyyvari juoksee aika roimasti, siksi kommandoviritelmät eivät toimi. Ajattelinkin ensi kerralla vetäistä hiihtäjätyyliin lääketeippiä muutaman soiron poskipäältä poskipäälle naaman poikki nenän päältä.
Veikkaan, että sitten kun keksin systeemin, jolla joka paikka pysyy lämpösenä, on jo kesä.
Onko vitalis niminen vedentön voide tuttua? Suosittelen tutustumaan jos ei ole jo entuudesta tuttua. Mulla ainakin auttaa kivasti kestämään viimaa, vaikka se ei virallisesti ole tarkoitettu siihen.
"The only thing necessary for evil to triumph is for enough good men to do nothing"
http://ilmatieteenlaitos.fi/jaatilan...nguageId=fi_FI
Etusivulta Merisää ja Itämeri -> Jäätilanne. Samat pdf:t kuit ruåttissa mutta suomeksi.
Riding straight ahead in a forward fashion.
Itse en suosittelisi. Pakkasella erilaisista "suojavoiteista" on todennäköisesti enemmän haittaa kuin hyötyä.
Itse kyllä joudun rasvaamaan ihoa näin pakkasilla tuon kuivan ilman takia, mutta yritän kyllä laittaa sitä rasvaa joskus muulloin kuin ennen ulosmenoa, mieluummin vaikka iltaisin. Nenä, huulet ja kämmenselät ovat nuo pääasialliset rasvaamisen kohteet.
Toisaalta jostakin olen kuullut sellaisen vinkin, että pakkaskeleillä tulisi välttää liiallista kasvojen pesua, jolloin ihon luonnollisesti erittämät rasvat jäisivät paremmin iholle. Enpä kyllä tiedä onko tälläkään mitään merkittävää vaikutusta.
Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.
Kyllä sillä on. Rasvainen iho kestää kylmää paremmin kuin kuiva iho, ja kaikkein paras suoja olisi ihon oma luontainen tali. Tämän takia peseytymistä tulisi mieluusti välttää, jos tietää touhuavansa ulkona kipakassa pakkaskelissä. Sauna ja siitä suoraan pakkaseen on aika huono yhdistelmä.
Vedettömistä voiteista ei kait ole suoraan haittaakaan, jos ne laittaa iholle tarpeeksi ajoissa. Jos taas iholla on tuore voidekerros ulos mentäessä, niin se ei millään muotoa eristä tai estä paleltumia, mutta se saattaa tehdä sen, että viima ei tunnu iholla niin ikävältä. Ja se taas saattaa johtaa siihen, että hölmöyksissään palelluttaa itsensä aivan huomaamatta.
-tänään -28 ja cyclollla 49 km ,karvahattu ja kommando pipo ja huopa kummarit,,,ihan siedettävää
Amerikkalaisen vierailijan näkemyksiä talvipyöräilystä Suomessa:
http://www.bikeforums.net/showthread...ing-in-Finland
Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.
Ymmärrän rasvan käyttämisen jos se on riittävästi imeytynyt ihoon. Terve iho on pakkasella parempi kuin kuiva.
Harvoinhan kasvojen iho on kuiva ja hilseilevä.
Parta ja viikset ovat parempi suoja, kuin mitkään rasvat, näillä pakkasilla
Lapsena poikana ollessa äiti käytti tuota aikaisemmin mainittua vitalista ja posket meinas paleltua.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
Ei kannata käydä aamulla suihkussa.
Haha. Kylläpä hymyilytti topicia lukiessa.
En tiedä onko tässä kyseisessä harrastuksessa tarkoituksena osoittaa itselleen tai kanssakulkijoilleen mihin pystyy ja mihin ei, vaan onko kyse jopa jonkinlaisesta masokimista?
Joitain postauksia lukiessa mieleen tuli että topicin otsikko vois olla vaikka "kuka on kovin jätkä". Ei siinä mitään, hieno harrastus mikäli tykkää (joidenkin viesteistä voi saada käsityksen ettei tykkää)
Itsehän en talvella pyöränselkään nouse![]()
Chuck Norris doesn't use Facebook or Twitter, he's already following you.
Ei kai mitään masokismiä? Mukava mennä ohuella softshellillä ja aluspaidalla tonne -10 - -15C .. sit tarvii fleeseä väliin, ei vaan oo vielä varastoista löytynyt.
Ei ole. Kyse on vaan joka päiväisestä liikkumisen tarpeesta paikkojen A, B ja joskus C tai D välillä. En ole lenkkikilsoja viimeiseen 2 viikkoon kerännyt kun pakkaset on huidelleen parissa kympissä ja suurimman osan ajasta ylikin, mutta kaiken liikkumisen tarpeen olen pyörällä hoitanut.
Kirjanmerkit