GarminGiantElectrobikeHepha
Sivu 72 / 166 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 22 62 70 71 72 73 74 82 122 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.131 - 2.160 / 4974

Aihe: Sunnuntain yhteislenkit Oulussa

  1. #2131
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    Huominen 08-lenkki

    Moikka,

    Ajellaan huomenna 08-lenkillä vaihteeksi pohjoiseen Iin suuntaan.
    Mulla on huomenna kiireempi aikataulu, sillä heti puolenpäivän jälkeen pitäisi olla jo Raahessa rippijuhlissa.

    Minä erkanen letkasta jossakin Haukiputtaan ja Iin välillä. Ajakaa te muut Iihin kahville ja päättäkää loppulenkin reitti porukalla.

    Lähtö on aamukasilta Haapalehdon Shelliltä, tervetuloa!

  2. #2132
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    Tämän päivän 08-lenkki

    Moikka,

    Tänään ajeltiin 08-lenkki pohjoisen suuuntaan. Aamukasilta Haapalehdon Shellille kokoontui 18 pyöräilijää kylmässä +4 C asteen kelissä. Aurinko paistoi ja ilmakin lämpeni pikkuhiljaa mukavasti.

    Pienessä myötätuulessa ajeltiin vanhaa nelostietä pohjoiseen. Haukiputtaan ja Iin välillä minun piti kääntää oman ajoneuvon keula kohti etelää, koska puolenpäivän jälkeen piti olla Raahessa rippijuhlissa. Tomppa lähti mukaan kahden miehen osastoon kohti etelää.

    Muu letka jatkoi Iihin kahville.

    Omaan matkamittariin ehti kertyä noin 80 km tänä aamuna.

    08-lenkit jatkuvat taas ensi pyhänä. Lähtö on perinteiseen aikaan aamukasilta Haapalehdon Shelliltä.

  3. #2133
    Olin aamulla rullasuksilenkillä Haukiputaalla, kun kasiletka paineli uutta reittiä kohti Virpiniemeä. Upeaa baanaa, ainakin suksilla. Keli näytti aurinkoiselta, puttaalla lämpöä olikin vain 11 astetta ja mullahan oli lyhyet housut ja kesäajopaita päällä
    - fitteekki, hierontaa ja henkilökohtaista valmennusta-

  4. #2134
    SEH Guest
    Onko tulevana torstaina "hitaammille/aloittelijoille" lenkkiä? Mistä se lähtee jos on?

  5. #2135
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SEH Katso viesti
    Onko tulevana torstaina "hitaammille/aloittelijoille" lenkkiä? Mistä se lähtee jos on?
    Minä en pääse tällä viikolla työreissun vuoksi mukaan, mutta toivottavasti muita innokkaita ajajia on.

  6. #2136
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    533
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SEH Katso viesti
    Onko tulevana torstaina "hitaammille/aloittelijoille" lenkkiä? Mistä se lähtee jos on?
    torstaina klo 1800 linnanmaan prisman abc:n puoleinen pääty. itse tulen paikalle jos ei sada vettä kaatamalla.

  7. #2137
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Itse niinikään huomenna estynyt ja seuraavasta viikosta ei osaa sanoa Erkkikään, mikä on tilanne..
    Krossikommuuni / Syöte MTB

  8. #2138
    Liittynyt
    03/2008
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    656
    Tsadissa olen huomenna joten jää väliin. Ensi viikolla uusi yritys
    --
    Hiljaa hyvä tulee.

  9. #2139
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Oulu / Syöte
    Viestit
    1.822
    Paikalla myös, jos ei hirveitä määriä vettä tule ja jos vain suinkin töistä paikalle ehdin.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jaksu Katso viesti
    torstaina klo 1800 linnanmaan prisman abc:n puoleinen pääty. itse tulen paikalle jos ei sada vettä kaatamalla.
    px / #55 / pekkatahkola@youtube / ptahkola@instagram / syotemtb.fi / pappiskapartio.blogspot.fi / krossikommuuni.fi

  10. #2140
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Oliko torstain lenkillä osallistujia?

    Ja olisiko nyt sunnuntaille 08-lenkin lisäksi tilausta tuolle rauhallisemmalle ryhmälle? Itse saattaisin esim. klo12 lähteä 100-120km lenkille, varsinkin jos keli on kohdallaan ja muita kiinnostuneita riittää..
    Krossikommuuni / Syöte MTB

  11. #2141
    Minä voisin lähteä kyllä sunnuntaina klo 12 rauhalliselle satasen tai vähän yli lenkille. Paikka? Linnanmaan Prisma?

  12. #2142
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    82
    Haukiputaalla avataan jälleen uusi tienpätkä. Hiihtelin tänään Virpasta Haukiputaalle tarkoituksenani käväistä lenkin lomassa katsomassa Expertin tuhopolttoa. Matkalla jäähallin jälkeen Konetieltä erkani kulkusuunnassa vasemmalle hiihtoladun parkkipaikan kohdalta uusi tie, joka päättyy uuden Holman koulun kohdalle Rannantielle. Rannantietä pääseekin sitten takaisin kylälle. Käykääpä ajamassa tämäkin pätkä. On muuten hiihtäjillekin oikein mainio lisämauste lenkille. Kiviniemestä Holmaan ja takaisin tulee matkaa rapiat 25 km.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Klossi Katso viesti
    Kävin muutama päivä sitten suksimassa Virpiniemessä ja ihmettelin silloin asfaltoitua pyörätietä joka alkoi Virpan parkkipaikalta jatkuen mäen yli. Tänään lähdin ajelemaan maantiepyörällä tarkoituksenani katsoa, mihin tie johtaa....
    Yllätyksekseni se jatkui aina Haukiputaan Annalankankaalle asti. Tässäpä mukava lisä maantielenkkien reittivaihtoehdoksi.

    27082011947.jpg

  13. #2143
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Oulu / Syöte
    Viestit
    1.822
    Torstain lenkille lähti neljä kuskia pyörittämään kampia Alakylän, Tirinkylän, Huttukylän sillan ja Ylikiimingintien kautta. Matkaa tais tulla reilu 60 kilsaa. Hyvä lenkki oli. Ens kerralla varmaan alkaa jo jonkinsorttinen valaistuskalusto olla tarpeen, kun nytkin alkoi jo vähän hämärtää ihan lenkin lopussa. Ja etenkin kotisiirtymällä
    px / #55 / pekkatahkola@youtube / ptahkola@instagram / syotemtb.fi / pappiskapartio.blogspot.fi / krossikommuuni.fi

  14. #2144
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    Huominen 08-lenkki

    Moikka,

    Ajellaan huomisella 08-lenkillä Ylikiimingin lenkki. Ensin Oulujoen pohjoispuolen tietä pitkin Laukan sillalle, josta sitten Ylikiimingin Seolle kahville. Soittelin äsken baarimestarille ja pöytävaraukset on tehty aamuksi. Ruokalistalla on ainakin kahvia, pullaa ja tyttömunkkeja. Patiollakin kuulemma vielä hyvin tarkenee.

    Ajellaan rauhallisesti, ainoastaan kahvikirissä voi kaasun painaa pohjaan. Muuten pidetään se tavallinen max. 30 km/h matkavauhti. Tänään oli puhetta lenkin viimeisistä kilometreistä. Aidon pk1-hengen mukaisesti mennessä on tärkeää, että pidetään myös loppukilometreillä se tavallinen matkavauhti.

    Lupailee huomiselle oikein mukavaa ajokeliä, eli pikkuhousuilla ja kesäpaidalla saattaapi tarjeta ajella. Aamusella irtohihat ja -lahkeet mukaan, niin hyvä tulee.

    Lähtö Haapalehdon Shelliltä aamukasilta, tervetuloa!

  15. #2145
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Korhonen Katso viesti
    Minä voisin lähteä kyllä sunnuntaina klo 12 rauhalliselle satasen tai vähän yli lenkille. Paikka? Linnanmaan Prisma?
    Huomiseksi saattaa olla ennustettu krapulaa, mutta ehkä klo12 Linnanmaan Prismalla olisi mahdollinen
    Krossikommuuni / Syöte MTB

  16. #2146
    Liittynyt
    10/2007
    Viestit
    231
    Täsäpä tämän päivän kierros ja muutama kuva.

    http://www.sports-tracker.com/#/workout/hamu/8pl52m33s8qsm402

    H
    aMu

  17. #2147
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    145

  18. #2148
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    08-lenkki Ylikiimingissä

    Moikka,

    Tänään ajeltiin Ylikiinmingin kierros paksussa hernerokkasumussa. Aamukasilta Haapalehdon Shellille kokoontui 25 pyöräilijää. Lämpömittarit näyttivät +10 C lukemia ja kosteusmittarit olivat lähes tapissa. Sumu oli niin paksua, että ajolasit piti heti ottaa pois, kun niissä ei ole tuulilasinpyyhkimiä. Näkyvyyttä oli vajaat 100 metriä.

    Alkumatkalla ajeltiin Laukan sillalle pienessä vastatuulessa. Ylikiimingin tiellä penkalla tehtiin perinteiset pajujen kastelut. Pienessä myötäisessä ajeltiin kaikessa rauhassa Ylikiimingin lähelle, jossa pistettiin vapaataival liikkeelle. Vähän oli vaikea ottaa liikennemerkkikiriä, kun merkki näkyi sumun takia vasta viime hetkessä. Karstat saatiin kuitenkin pöllyytettyä koneista irti ja sykekin ponkaisi hetkeksi ihan sinne punaiselle rajoitinalueelle.

    Kahvilassa oli kokki pannut parasta pöytään, eli tarjolla oli munkkia ja kahvia lämmikkeeksi. Lupauksista huolimatta patiokelit eivät olleetkaan ihan kohdallaan, joten kaikki tyytyivät sisäruokintaan.

    Kahvin jälkeen palattiin tien päälle. Lopuksi ajeltiin Huttukylän ja Puron tien kautta Kiimingin takamaille. Takalon tietä pitkin ajeltiin Alakylään, jossa tuli vastaan jonkinlainen korkea erikoiskuljetus. Pari tuttua pyöräilijääkin tuli vastaan maastureilla.Kuivasjärven ympyrän loppuparlamenttiin ajeltiin ihan rauhallisesti ilman sen suurempia kiihdytyksiä.

    Loppuparlamentissa oli puhetta lähiviikkojen lenkeistä. Ajetaan vielä kahtena sunnuntaina 08-lenkeillä maantiellä. Sitten kun kalenteriin käännetään lokakuun lehti, siirtyvät 08-lenkitkin syksyn soratiekauteen.

    Kiitoksia kaikille oikein mukavasta lenkistä! Mustaan pyörään kertyi tänään 111 km ajassa 3,41 tuntia. Loppuparlamentista ehti vielä sunnuntain toiselle yhteislenkille, joka lähti Linnanmaan Prisman kulmilta kello 12. Ainakin Pekka lähti vielä jatkamaan päivän lenkkiä tuohon letkaan.

    08-lenkit jatkuvat taas ensi sunnuntaina kello 08.00 Haapalehdon Shelliltä.

  19. #2149
    Hitaammalle lenkille starttasi Linnanmaalta neljä pyöräilijää klo 12 aikaan. Ajeltiin Iin suuntaan, poikettiin kokeilemassa Haukiputaalla uutta pyörätietä, käytiin ihailemassa kaivinkoneen kauhaa ja paluumatkalle kiersimme Virpiniemen uuden pyörätien kautta. Jäätelötauko pidettiin Martinniemessä Teboililla. Matkalla ehdimme nähdä niin sadetta kuin paistettakin ja saimme myös viranomaislausunnon siitä, että olemme kilpapyöräilijöitä. Aplodit annoimme Haukiputaalla sille herrasmiehelle, joka tuli meitä vastaan huomattavan suuren etukiekon omaavalla pyörällään. Kilometrejä minun mittariini kertyi vähän yli 101 kpl ja seinäkello ehti juosta 4h 40min, josta pyörä oli liikkeellä 3h 49min eli ajonaikainen keskinopeus oli vähän yli 26km/h.

  20. #2150
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Jees Pekka kerkesi kanssa matkaan vielä nautiskeluosastollekin. Krapulanpoistolenkin kohokohdat olivat itsellä ehdottomasti Haukiputaalla nähty hieno Penny Farthing, jäätelötauko ja tuo huumorilla asiaan suhtautuneen poliisin muistutus ajoradan laidasta, kun joku Iiläinen oli soittanut "keskellä nelostietä pyöräilevistä kilpapyöräilijöistä". Nätisti siitä parijonossa jatkettiin matkaa, aivan niinkuin siihenkin saakka oli tehty

    Omaan mittariin kertyi lopulta pienen kaupungin kiertoajelun myötä 131km ja keskari tosiaan hieman reilu 26km/h. Todistettavasti aurinkokin välillä paisteli, tässä Pekan kanssa samassa veneessä Toppilansaaressa..

    Krossikommuuni / Syöte MTB

  21. #2151
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Oulu / Syöte
    Viestit
    1.822
    Jeps:

    "kansalaiset on soittanu että täällä neljä kilpapyöräilijää ajaa keskellä tietä"
    "tultiin sitte sanomaan että älkää tehkö niin"
    "ja nyt on sanottu. hyvää päivänjatkoa!"

    Asiallinen poliisisetä, repeili itsekin Toivotimma hyvät päivänjatkot ja jatkoimma rauhallista lenkkiämme tien reunassa, kuten siihenkin asti Teki melkein mieli kysyä, että oliko tuo kansalaisten määrä oikeasti monikollinen..
    px / #55 / pekkatahkola@youtube / ptahkola@instagram / syotemtb.fi / pappiskapartio.blogspot.fi / krossikommuuni.fi

  22. #2152
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Hei tämä ankkuri tajusi juuri olevansa kanssa kilpapyöräilijä
    Krossikommuuni / Syöte MTB

  23. #2153
    Liittynyt
    09/2011
    Paikkakunta
    entinen haukipudas
    Viestit
    44
    kiitoksia "aploodeista".vaihtelunvuoksi on ihan jees ajella välillä sekäsuorassa.
    ter.highwheelman from kiviniemi.

  24. #2154
    SEH Guest
    Onko huomenna 'hitaammille' lenkkiä linnanmaan prismalta?

  25. #2155
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Oulu / Syöte
    Viestit
    1.822
    Huomenna ainaski miä taian suunnata tonne: http://epareilu.blogspot.com/2011/07...t-1592011.html
    px / #55 / pekkatahkola@youtube / ptahkola@instagram / syotemtb.fi / pappiskapartio.blogspot.fi / krossikommuuni.fi

  26. #2156
    Minä olen lähdössä Prismalta klo 18, jos ei puukkoja ja puntareita sada. Tai julmasti vettä.

  27. #2157
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Meikäläinen lenkkeilee illalla tuonne Ylläreiden suuntaan lapset kärryssä eli ei maantietä tänään.
    Krossikommuuni / Syöte MTB

  28. #2158
    Liittynyt
    12/2008
    Viestit
    405
    Olikohan se Prisman luota lähtenyt porukka polkemassa Alakyläntietä pitkin kohti Kiiminkiä tuossa klo 18 jälkeen? Taidan joskus tulla letkan jatkoksi, tämän ketjun aikaisemmissa viesteissä esille tullut keskivauhti passais itellekin.

  29. #2159
    Tänään Prismalta starttasi lenkille 4 pyöräilijää. Ajeltiin letkassa Alakylään, tultiin ilmeisesti Kuutiota ja paria muutakin selkeästi maantielenkillä ollutta vastaan. Alakylästä jatkettiin kohti Martinniemeä Kiiminkijoen yli, Asemakylän ohi ja Haukiputaan keskustan kautta Virpiniemeen uutta pyörätietä pitkin ja Virpiniemestä edelleen lähelle lähtöpaikkaa. Loppuparlamentti pidettiin vanhan teknologiakylän kulmilla.

    Reitin alkupuoliskolla tuuli jonkun verran tuiversi vastaan, mutta vastaavasti sitten Haukiputaan seutuvilta reitin käännyttyä etelää kohti alkoivat mukavammat tuuliolot ja matka kulki joutuin. Loppumatkasta Rajakylässä laiteltiin jo valojakin päälle. Sen verran ehti hämärää tulla.

    Kilometrejä kertyi 54 ja aikaa tuhraantui 2h 7min (jos oikein kuulin ja muistan lukemat) eli keskinopeus oli n. 25,5 km/h, mikä on aika tarkkaan sama luku kuin oli omassa mittarissanikin, jossa mukana tosin oli hiukkasen siirtoajoakin.

  30. #2160
    Liittynyt
    03/2008
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    656
    55,6km oli jäljen perusteella.
    --
    Hiljaa hyvä tulee.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •