Näkee hyvin gynttereiden suhtautumisen englantiin kielenä. Kun mailittelin pitkin päivää asiasta eikä kuulunu vastausta. Sitten laitoin google translatorilla saksaks ja 10min päästä tuli mailiin vastaus.
Näkee hyvin gynttereiden suhtautumisen englantiin kielenä. Kun mailittelin pitkin päivää asiasta eikä kuulunu vastausta. Sitten laitoin google translatorilla saksaks ja 10min päästä tuli mailiin vastaus.
Vanha mutta lihava.
Odottavan aika on pitkä, viikko tilauksesta eikä mitään kuulunut lähettämön suunnalta.
Vanha mutta lihava.
Sama vika. Reilu viikko tilauksesta ja tänään tiedustellessani tilauksen statusta, niin ilmoittivat pyörän olevan kasattu, säädetty ja odottaa pakkausta. Eli tällä viikolla lähtee jo pakettini kohti Suomea.
Onko muilla ilmennyt ongelmia VISA-varmennuksen kanssa? Viikonloppuna ja nyt alkuviikosta en ole saanut tilausta läpi. Homma tökkää VISA-varmennukseen... tarkemmin sanottuna itse varmennus verkkopankissa (Nordea) menee läpi, mutta kuittaus siitä ei tunnu palautuvan B-D:n järjestelmään. Vaikea sanoa kummassa päässä vika on... vai onko omassa koneessa. Kokeilin tätä kahdella koneella IE-selaimella -> sama tulos. Aikaisemmin en ole tällaiseen ongelmaan törmännyt vaikka tilauksia on tullu tehtyä suht ahkerasti.
Maksoin lopulta pankkisiirrolla, mut jatkoa ajatellen tää VISA-maksu olis pakko saada toimimaan.
T:make
www.tahkomtb.fi
www.kuopys.fi
Maksa paypalilla. En saanut minkään pankin visaa toimimaan noiden nettikaupassa ja nordean masterilta meni lisäksi katevaraus turhaan.
Vanha mutta lihava.
itsellä ei ole ikinä ollut mitään ongelmia tilauksen (eikä myöskään toimituksen) kanssa.
kannattaa vaan lopettaa se vapaaehtoinen IE:n käyttö. kaiken lisäksi eikös juuri todistettu jossain tutkimuksessa että sen käyttäjät ovat keskivertoa tyhmempiä![]()
Joo, näin varmaan pitäis toimia. Ongemana on vaan tuo firman koneen kokoonpano - IE on ainoa vaihtoehto. Koneet on kait suunniteltu normaalia tyhmemmille ihmisille (ruottalainen firma).
Ei vaan, kuten sanoin on aikaisemmat tilaukset menneet sukkana läpi. Toivottavasti tää on joku väliaikainen härö...
-make
www.tahkomtb.fi
www.kuopys.fi
Itsellä on välillä töksiny, mutta yleismaailmallisemminkin olen huomannut että jos joku ei toimi kannattaa vaihtaa selainta, ja yleensä kokeilen seuraavana IE:tä. Paskahan se on mutta sivut on yleensä suunniteltu siten että ainakin explorerissa toimivat moitteitta. Se kun on se yleisin selain![]()
3rd party cookiet tilttaa tuon pankkivarmennuksen (IEllä) jossa kysytään esmes nordean juoksevaa tunnuslukua.
27.7 meni fillaritilaus sisään eikä oo mitää kuulunu. Laitoin juuri tiedustelupostia että missä mennään...
Vanha mutta lihava.
Noniin, eilenillalla oli fillari lähtenyt kohti suomilandiaa...
Vanha mutta lihava.
Taas tuli paketti noin viikossa. Nyt on uutta jarrua mankelissa!
"On parempi olla kahdentoista tuomittavana kuin kuuden kannettavana"
Oma pyöräpaketti on DHL:n mukaan viime keskiviikkona lähtenyt ja nyt vasta lähtenyt Saksasta...
5:ssä arkipäivää kulkenut Saksan sisäillä, nii taitaa mennä ensi viikkoon ennen kuin on paketti täällä asti. Aika hitaalta tuntuu tuo DHL:n kuljetus.
Tilasin maastopyörän, katsoin ensin että sopiva koko on saatavana, mutta tilauksen vahvistuksen jälkeen n. viikon kuluttua tulee postia että tilaus perutaan koska pyörää ei saakaan. Sen jälkeen päivittivät pyörät sivuille. Toisen tilauksen sain kotiovelle, jossa piti olla polkimet ja kahdet ketjut. Postiljoonin kanssa katsottiin pakettia päältäpäin jossa oli nyrkin mentävä reikä ja ketjut pilkotti näkyvissä. Avattiin samalla, kaikki oli kuitenkin mukana.
Tässä olla ketään syyttämässäkään. Tietenkään se ei ole siinä kunnossa kaupasta lähtenyt. Paketti oli kyllä todella heikkotekoinen eli huonot teippaukset eikä ollenkaan pehmustetta mukana. Joten toivon (uskon) ettei kuitenkaan kaikki pakkaukset ole samanlaisia. Ihan säkää että kesti kotiovelle asti tavarat kyydissä.
Mulle on tullu 3 pakettia ko kaupasta ja oikeestaan kaikki on ollu ala-arvoisesti pakattu/teipattu. Viime paketti oli rikki teippauksesta ja pikalinkku oli pudonnut matkalle. Soitto auttoi ja lähettivät uuden. Eli ei suurempaa ongelmaa,silti ihmettelen miten noin huonosti voi pakata.
Edellinen paketti bike-discountista oli kuin junan alle jäänyt. Onneksi sisälsi renkaita yms. hajoamatonta ja kaikki oli pysyneet mukana. Nyt on taas tulossa tavaraa ja jos tällä kertaa on sama ongelma niin vaihtuu pulju.
Ilman ongelmia ja ehjänä on tullut kolme pakettia. Toimituksen olen valkannut DPD:n hoidettavaksi kun se tulee niiden jakamana iltajakelussa toimistoajan jälkeen.
Hei,
mulle ei oikein aukene nuo Bike-Discountin tilauskäytännöt.
Ymmärsin ohjeista, että ulkomailta tilattaessa pitää kirjoittaa (faksi?) tai lähettää sähköpostia.
Pitääkö sinne ensin rekisteröityä, että saa jonkun asiakasnumeron ja sitten kirjoittaa sähköpostilla mitä haluaa tilata. Vai kuinka homma toimii?
Ei tarvii kirjoittaa faksei, sähköpostei, itseasiassa se jopa "kielletään"; hidastaa tilausta ja ruuhkauttaa palvelua. Kun netistä on tilaus laitettu koriin, niin siitä edetessä pyytää rekisteröitymään, eli keksimään jonkin tunnuksen. Pääset sit sillä katselemaan tilaustasi myöhemmin. Näin se muistaakseni meni.
Laitoin tilauksen sisään, valitsin ennakkomaksun ja sähköpostiin tuli varmistus onnistuneesta tilauksesta.
Kun tilauksen maksaa, niin pitääkö siinä ilmoittaa heidän ilmoittama tilausnumero? Onko se samalla viitenumero?
Tänään tuli oma mankeli Itellan kautta kotiovelle.
Tilaus tehty 23.7, pyörä kasattuna ja lähti DHL:n matkaan 3.8, saapui Suomeen 10.8 ja tänään 11.8 tuli paketti ovelle. Eli tilauksesta kotiovelle noin 14 arkipäivää.
Pyörä oli hyvin paketoitu ja paikallaan olevat osat olivat hyvin kiinni. Reilu rasvan/vaseliinin käyttö erityisesti osui silmään, kun ohjausakselin pölysuojien välistä tursusi rasvaa pihalle (osien putsauksessa meni melkein enemmän aikaa kun itse kasaamisessa).
2h testilenkki Keskuspuistossa tehty ja hymy on korvissa.
Kirjanmerkit