FillariElectrobikeHephaGiant
Näyttää tulokset 1 - 17 / 17

Aihe: Nastat talveksi Oivaan

  1. #1
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    400

    Nastat talveksi Oivaan

    Aiheita olis varmasti löytynyt, mutta Commodore kuusneloseni ei sallinut käyttää hakua. Sanokaas te viisaampina, minkälaiset kummit pitäs alle laittaa, jotta pysyis pystys? Viime talven menin Nokian 54-584 kesäkumeilla, jotka kyllä piti lumella, mutta jäällä ei oltu pidosta kuultukaa.

    Itte oon kattellu Nokian W240 -kumeja eteen ja satakutosia taakse, mutta en kyllä osaa sanoa, toimisko noin. Toinen vaihtoehto olis jotku ISP:t.

    Vastauksia odotellessa

  2. #2
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Tuolta löytyisi 30+ sivua yleistä keskustelua nastarenkaista:

    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...ad.php?t=25793
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  3. #3
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    510
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JohnFr Katso viesti
    Itte oon kattellu Nokian W240 -kumeja eteen ja satakutosia taakse, mutta en kyllä osaa sanoa, toimisko noin.
    Ei toimi, noita ei saa oikean kokoisina (vain -559 ja/tai -622). Suomityreksellä näkyy olevan tarjolla 40-584 100-nastaisena ja 54-584 peräti 62 nastalla.
    Pöysti! Sinä et tiedä, minkälaista porukkaa suomalaisissa lajiliitoissa on. Ju-ma-lau-ta! Ne on valmiit mihin vaan.

  4. #4
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    400
    Luulis, että sinne mahtuis 622 pyörimään, mutta jos ei niin sitten ei. Ja 62-nastanen vaikuttaa aika pitämättömältä.

    Tietysti toi 559 mahtuis, mutta sitte kyllä putoo keskinopeus aika tavalla.

  5. #5
    Jussi_L Guest
    Eivät vaan käy Oivan vanteille noista kumpikaan, siis 559 tai 622. Taitaa olla tuohon 54-584 kokoon nastarenkaita saatavilla aika kehnosti...

  6. #6
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    510
    Niin, kiekkoja (tai ainakin vanteita ja pinnoja) vaihtamalla saisi lisää valikoimaa, Matalapainerenkaiden kohdalla se on tosiaan aika rajattu. Kyllä 622 mm kiekko varmaan rungon puolesta mahtuisikin, sen sijaan veikkaisin lokasuojien ottavan kiinni (ne voi tietysti talveksi ottaa pois...), 559 mm mahtuu varmasti ja nastarengaskeleillä keskinopeuteen vaikuttavat kyllä yleensä ihan muut seikat.
    Pöysti! Sinä et tiedä, minkälaista porukkaa suomalaisissa lajiliitoissa on. Ju-ma-lau-ta! Ne on valmiit mihin vaan.

  7. #7
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.239
    Kumpaa nyt ollaan vaihtamassa, kiekkoja vai renkaita, mä tipahdin? Kysyjä siis vaihtaisi Oivaan toiset kiekot talveksi...?

  8. #8
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    400
    Tarkemman tutkimisen jälkeen unohdan ajatuksen vanteiden vaihtamisesta. Pitkään ettittyäni löysin kuin löysinkin liikkeen, jossa myytiin 584-kokosia nastakummia, joten ei tarvii enää kun odottaa että ne saa lisää kyseisiä kapistuksia (olivat päässeet loppumaan). Toisin sanoen homma tuli hoidetuksi, mutta kiitos silti vinkeistä!

  9. #9
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922

    Talvirenkaat Jaguariin 650b 27,5'' 584mm

    Morjens pitkästä aikaa! Tuli hommattua koiran kanssa menoon ja kauppareisuille talvipyöräksi tamperelainen Jaguar. Nyt sitten kummastelen pitäisikö valkata vähästä 27,5'' 650b 584 tarjonnasta edullinen vähänastainen ja enemmän kaupunkirengas vai ISP tai Extreme?

    Nokian Hakka Stud A10 54/584 (edullisimmat)
    vai
    Schwalbe Ice Spiker Pro 57-584
    Suomi Tyres Extreme 584 54

    Pyörässä on vain takajarru. Jäiset tiet varsinkin koira hihnassa vähän hirvityttää. Hihnaa pidän kädessä ja paljon mennään ohjaten vain yhdellä kädellä.

    Extremea en nyt löydä juuri mistään varastoista, mutta Schwalbea saattaisi saada. Halvemmat ja ilmeisesti rullaavammat voisivat olla ihan OK, koska maastoon en juuri mene, mutta nastojen vähyys niissä askarruttaa.

    Schwalbet näyttäisi olevan kaikkein leveimmät, jos nyt 54-57mm erolla mitään merkitystä on.

    Extreme/Ice Spike: mahtavasti nastoja ja harvemmat nappulat, traktorimainen/jääketjumainen sitkeä pito ja "rullaus"?
    Hakka A10: rullaus lie paras ja varmaan lumella OK myös... ainoastaan ne pahimmat jäät siinä sitten hirvittäisi... ne jonka takia talvirenkaita eniten tarvitsee?

    Löytyykö kokemuksia? Onko arveluni oikeat? Minulla ei ole juurikaan lumella ja jäällä ajosta vielä kokemusta. Ymmärrän kyllä että itse se on valittava, mutta kyselen kuitenkin. Sen tiedän, että hyvin matalilla paineilla näillä mennään.

    Terveisin Kimmo


    http://www.bikeshop.fi/Nokian_Hakka_...081/&listpos=2

    http://www.fillarikellari.fi/nastare...94-suomi-tyres

    http://www.bikeshop.fi/Nastarenkaat_...auppa/g522000/
    tienlaita muokkasi tätä : 15.12.2014 at 19.08
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  10. #10
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922
    Olen nyt lueskellut foorumin mainintoja A10, Ice Spikes Pro ja Extreme 294 renkaista. (google pelaa hyvin tähän tyyliin: A10 site:fillarifoorumi.fi)

    Voiko siinä olla mieltä että edessä olisi tuo vähempinastainen "trekking" malli ja vetävä+jarruttava sitten mahdollisimman pitävä maastorengas?

    Toisaalta sitten, jos vaan menisi kohtuuhintaiseen eli tässä A10 54mm leveänä niine harvoinen nastoineen eteen ja taakse, kaipa silläkin eteenpäin pääsisi. Kyse on kuitenkin siitä, millaisissa paikoissa ja keleissä voi ajaa. Kai vähempinastainenkin sentään ääriliukkaallakin on jotenkin ajettava, kunhan on tarpeeksi tasaista kohtaa.


    Löytyi vielä 584 rengas lisää, muttei sitä mistään oikeasti löydä. http://www.nicetrac.com/wp/winter-tires/snow-300s/

    Tuossa tyypit ajelee jäähallissa 100 piikkisillä: https://www.youtube.com/watch?v=9_sxyugoMhk#t=394
    tienlaita muokkasi tätä : 15.12.2014 at 22.04
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  11. #11
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922
    Oho! Ihan oikein kaatui poika siinä lopussa. Sus siunakkoon. On ne hurjia nuo nuoret.

    Suosittuja nämä mummot ja papat fillarifoorumilla! Jos olisi eri paria renkaat, niin olisiko jalkajarrusta huolimatta parempi laittaa pitävämpi eteen?
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  12. #12
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922
    No hoh hoh, näyttää olevan vain 56mm etuhaarukan leveys renkaan kohdalta Jaguarissa. Mikä lie todellinen leveys 54-584 A10:ssä? http://www.bikeshop.fi/Nokian_Hakka_54_584_nastarenga/ekauppa/pNO217081/&listpos=2


    Edit: Pyörän haarukka ei välttämättä ole alkuperäinen. Huomasin myös että siinä on nyt vanhempi nokialainen kesäkumi edessä jossa lukee sama 54-584, mutta mitaten leveys on 49mm.
    tienlaita muokkasi tätä : 18.12.2014 at 13.48
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  13. #13
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    26
    Valmistajat ilmoittaa yleensä hieman yläkannattiin noi leveydet. Schwalben matalapainekumi HS315 54-584 on 47mm tönärillä mitattuna ja 57-584 Ice Spiker Pro 53mm Oivan 24mm vanteella.

  14. #14
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922
    Tuonne toisaalle ilmaantui aihetta.

    Alkujaan tämän lähetti Reippailija

    Mitäs rengasta 584 koossa suositeltais eteen Helkaman Jääkäriin?

    JH-R kirjoitti:

    Riippuu minkälaiseen ajoon nastarengasta kaipaat?
    Olit ilmeisesti ajatellut laittaa vain eteen nastarenkaan...
    Suosittelen kuitenkin laittamaan vähintään 100/120 nastaisen renkaan myös taakse. Liukkaalla kelillä lähtee muuten perä alta ennen kuin ehdit kissaa sanoa
    Myös uraisella tiellä perä pyrkii jäämään uriin, jos takana nastoja.
    Ainiin, mikä rengas... se on nyt sinun tarpeesta kiinni. Jos muutaman kilometrin työ/kauppa ajoa, niin mikä ettei; kokeile vaikka Nicetrack renkaita, jos vaativampi tarve niin Contineltal tai Suomi Tyres.
    Minä suosittelisin 200/240 nastaista kumia eteen ja 100/120 nastainen taakse. Renkaiden ei tarvitse olla samaa merkkiä, jos vaikeuksia löytää samalta valmistajalta sopivaa rengasparia.
    Tämä oli vain minun mielipide, odotellaan foorumin raadilta muita mielipiteitä?
    (J-HR)


    ealex kirjoitti:

    ^ Tuskin kolmelta valmistajalta löytyisi 27,5” renkaita Jääkäriin sopivalla leveydellä ja vieläpä niin, että nastamääriä voi valita. ISP Evo olisi paras, mutta en tiedä mahtuuko (57-584). Suomityresin uutuus WXC voisi myös olla käyttökelpoinen, jos mahtuu (57-584). Nicetracilla näyttäisi olevan Snow 300 55-584, jos jostain löytyy ja jos mahtuu. Mutta voi olla että ikivanhaan Suomityres 62A joutuu tyytymään. (ealex)
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  15. #15
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PikkuEme Katso viesti
    Valmistajat ilmoittaa yleensä hieman yläkannattiin noi leveydet. Schwalben matalapainekumi HS315 54-584 on 47mm tönärillä mitattuna ja 57-584 Ice Spiker Pro 53mm Oivan 24mm vanteella.
    Lienet mitannut huomaamatta että sivunappulat ovat uloimpana. Mulla nyt ISP:t alla ja levein kohta on 55,5mm. Joka toinen kulmikas sivunappula on poikittain kulma sivulle päin ja siinä on sen levein kohta.

    Pienen rihtaamisen jälkeen näyttää siltä että hyvä tuli. Tuleepahan ainakin pidettyä etukiekko suorana! Toinen renkaista näytti myös mutkittelevan enemmän vaikka kuinka päästi ilmoja ja väänteli ja pumppasi uudestaan. Ajon jälkeen taas rapsutti etuhaarukkaan enemmän. Sitten vaihdoin suoremman renkaan takaa eteen ja muutaman pinnan pienen kiristyksen jälkeen näyttää pysyvän linjassaan. Rakoa haarukkaan on 1mm. (Mutta Oiva tämä ei siis ole.)

    Aivan mahtavasti on tiessä kiinni. Todelliset mummorenkaat. Hauraitten luitten vakuutus. Miten nuoret hurjat kehtaavat sellaisilla edes ajaa, kun ei mitään tarvitse enää varoa?

    Tulin tilanneeksi Saksasta lähinnä saatavuuden takia. 63€ kappale, kympin postit. Ice Spiker Pro Evo LS.
    tienlaita muokkasi tätä : 28.01.2015 at 18.26
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  16. #16
    Liittynyt
    04/2008
    Paikkakunta
    Karjaa
    Viestit
    922
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tienlaita Katso viesti
    Rakoa haarukkaan on 1mm. (Mutta Oiva tämä ei siis ole.)
    Saan sinne toisen millin tilaa kun veistän nappuloista. Reunarivissä joka toinen kuusikulmaisista nappuloista on kulmittain ja sen pystyy veistämään niin, ettei nappulan nastaa tukeva vahvuus kuitenkaan vähene. Eli siis kulma vain pois joka toisesta reunanappulasta.
    what can be said at all
    can
    be said clearly

  17. #17
    Liittynyt
    05/2012
    Viestit
    1.735
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tienlaita Katso viesti
    Aivan mahtavasti on tiessä kiinni. Todelliset mummorenkaat. Hauraitten luitten vakuutus. Miten nuoret hurjat kehtaavat sellaisilla edes ajaa, kun ei mitään tarvitse enää varoa?
    Vauhtia lisää ja kyllä ne pidon rajat tulee vastaan. Toivottavasti yksi kävelyvauhtia uraisella jäätiköllä taitellut Cyclokusi tajusi, että vaihtoehtoja on, kun poljin alamäkeen lisää vauhtia vielä 40 nopeudessa. Tänä talvena ollut kyllä paikkoja jossa on saanut mennä varovasti suunnilleen samantasoisilla renkailla (Extreme). Lunta kun tulee muhkuraisen jään päälle tarpeeksi paksusti, niin pito heikkenee kummasti.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •