HephaElectrobikeFillariGiant
Sivu 7 / 28 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 5 6 7 8 9 17 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 181 - 210 / 836

Aihe: Kuusamossakin ajetaan!

  1. #181
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Jopa oli mukavat Puistocrossit! Aurinko paistoi ja lämmintä piisasi, kun parikymmentä kuskia apuratasikäisestä alakouluikäseen ajeli tyytyväisenä radoilla ja kävi myös erilaisilla tehtävärasteilla. Jokainen kuski sai oman numeron kuin ainakin rossikisoissa ja yhteislähdössä oli värinää.

    Kanttiinista sai mehua, kaffea ja kyrsää, joten vanhemmatkin viihtyivät. Jokaisella rossaajalle annettiin muistoksi juomapullo sisältäen pienen yllärin lakun ja tikkarin muodossa. Johan oli muikeata ilmettä sankareilla
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  2. #182
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Täytyypä kehaista Kuusamossa autoilevien ohituksia pyöräilijästä, ainakin näiden parin lenkin perusteella. Liekö porot opettaneet hyville tavoille?

    Kiitokset myös paikallisille kauniiden ilmojen järjestämisestä, tänään UV-säteilyä tuli nautittua koko päivä. Ensin hinkkasin maasturilla Kuusamosta Kitkalle, siellä grilliruokaa ja pari olutta, paluumatkalla pyörähdin katsastamassa Rukan keskustan tilanteen ja reisiä hapotti aika makoisasti nousun jälkeen. Siitä sitten takaisin mökille ja 102 km näytti mittari kun olin perillä.

    Kuvittelin pääseväni saunaan ja uimaan, mutta vielä mitä - poika patisti tunniksi pelaamaan sulkapalloa. Kun tässä saunan jälkeen lipittää kylmää olutta, niin ei voi välttyä kehumasta jotta Kuusamo on kyllä ulkoilmaihmiselle aikalailla lähellä paratiisia.

    Huomenna jos tekisi muutaman tunnin rennon ajelun, kun säätiedotus lupaa +28 ja aurinkoa. Ei tästä kyllä loma parane!

  3. #183
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Kuulostaa hyvältä reissulta! Kelit on nyt kyllä enempi kuin kohdillaan!

    Tulepa pyörähdä huomenna iltasella 18.30 Sänkikankaalle, katotaan jos joku haluaa ajaa tempoa helteellä. Saa sitä vierailijanakin koettaa kellotusta!

    Ja sänkikangas löytyy, kun lähdet Torangin markettien kiertoliittymästä Kajaanin suuntaan n.9km, käännyt vasempaan Lämsänkyläntielle - siinä bussipysäkillä on lähtö.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  4. #184
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Huomenna on kuulemma vapaa-aikaa (= ajoaikaa) aamupäivä kun poika on puntilla ja naisväki koiran kera kuulemma uiskentelee. Illaksi mennään sitten "atimoihin" rouvan sukulaisten luo, joten 18:30 ei onnistu kun pitää kerätä pisteitä pitkää talvea varten

    Eikä meikäläisen kunnolla ja maastopyörällä paljon tempoilla muutenkaan, hyvä kun jaksaa ajaa edes jonkinlaisia pk-lenkkejä ajella. Jos ihan rehellisiä ollaan, niin mielummin kyllä lähtisin vaikka tempoajoihin kuin taas kahvia ja pullaa kiskomaan vaimon loputtoman suuren suvun iloksi

  5. #185
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Man´s got to do what man´s got to do...syö nyt kostoksi suvun pullat siitä ilosta
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  6. #186
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti BONK Katso viesti
    Kiitokset myös paikallisille kauniiden ilmojen järjestämisestä...
    Se on noilla aina tommosta...

    Mutta tosiaan, tsemppiä kuusamolaisille viikonlopun kisoihin! Ja Ossille matkaan niitä valkoisia pitkähihaisia "ajopaitoja", jos tilanne riehaantuu.

  7. #187
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Tänään aioin kipaista Vuotungin suunnassa tuon JTK:n aiemmin laittaman lenkin, mutta hetikohta lentoaseman jälkeen Vuotungin suuntaan hokasin maastopyöräilyreitin merkin vasemmalla ja kohta sitä oltiinkin jo Nissinvaaralla. Pahoja railoja ja syviä autonrenkaan jälkiä varoessa meno oli aika tukkoista, taisi tosin eilinen liikunta painaa kintereissä. Nousua tuli meikäläiselle riittävästi vielä kun käväisin Rukan golfkentällä limpparilla.

    Paluumatkalla pysähdyin vielä tienvarsigrillillä kahvilla ja jätskillä. Paikalliset varmaan tunnistavat peräkärrygrillin, jossa on 25 euron hintainen annos Tsiisus sentäs, Mättö-Örvelö jäi kuitenkin vielä tilaamatta

  8. #188
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402

    Helletempo osa V

    Aa...Pipsan grilli

    Sinnehän tullaan kauempaakin murkinoimaan. Pitäis iteki testata joskus!

    Helletempossa hurjasteltiin uusia hlökohtaisia ennätyksiä. Riika 20.53, Jussi 17.00, minä 15.05 ja Vesku 16.30. Tuuli tyyntyi sopivasti, ettei haitannut ja ratas rullasi loistavasti kuumalla tarmakilla!
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  9. #189
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Mihinkäs se teidän temporeitti Lämsänkylän risteyksestä lähtee, takaisin keskustaan? Eilen ajelin nimittäin mökkeilemään n. 40 km siivun tuon Lämsänkylän risteyksen kautta, josta Hiltusentielle ja siitä sitten eteenpäin.

    Hiltusentiellä muuten otettiin nuoren poron kanssa ihan oma tempokisa. Keskellä tietä seisova poro katseli lähestyvää pyöräilijää ihan lähietäisyydelle asti, kunnes hyppäsi jolkottelemaan tien sivuun rinnalle. Kun hetikohta alkoi ylämäki, niin mokoma hyppäsi eteeni juoksemaan ja silloin päätin laittaa kaikki peliin ja runttasin ylämäkeen sen mitä äijästä lähti. Kevyellä loikalla poro kuitenkin jätti meikäläisen kuin seisomaan ja mäen päällä pysähtyi vielä säälien katsomaan minua, ennen kuin painui takaisin metsään. Olen ihan varma, että kuulin sen sanovan "luuseri"

    Takaisintulo pitikin sitten hoitaa auton kyydissä, kun suurten kalansaaliiden kunniaksi piti nostaa sen verran monta maljaa...

  10. #190
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Eikun se lähtee siitä bussipysäkiltä itärajan suuntaan, eli juurikin sinne Hiltusentien suunnalle. Kympin kääntöpaikka on maasepän pajan kohdalla bussipysäkki.

    Huomenna su-lenkki klo 11.00 alkaen aakkosbaarin pihasta, ajellaan 3-4h siivu.
    J T K muokkasi tätä : 02.07.2011 at 19.48
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  11. #191
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Sunnuntailenkki ajettiin kuusamolaisessa NORMAALISSA kesäsäässä = +10° + napakassa itätuulessa. Aakkosbaarilta lähti matkaan Lasse, Oula, Aimo, Vesku ja Ossi minun lisäksi. Suuntasimme tulevalle kisareitille Rukan suuntaan, aikomuksena ajaa kisareitti ja jotain siihen vielä päälle. Vanhat konkarit menivät ilmeisesti hämilleen parin minuutin ajon jälkeen sinivuokkojen puhallusratsian takia, vaikkeivät miekkamiehet olleetkaan kiinnostuneita pyöräilijöiden tilasta. Nimittäin pari ukkoa oli kumollaan letkan hidastaessa ratsian kohdalla. Karmea noituminen ja melskaus alkoi siinä pientareella, kun isännät mesosivat ja selvittelivät vermeitään.

    No, siitäkin selvittiin ja eikun matkaan. Kunnes Wetterin kohdalla kolisi uudestaan. Toinen kaatunut jäi pysäkille oikomaan siipeensä saanutta RS-kasikymppistä, kun toinen alunperin kaatunut rytisteli uudestaan ittensä kumoon! Ami jatkoi vielä rukajärven risteykseen asti, mutta kääntyi takaisin kun lonkka ilmoitteli kovemmista oireista. Toivotaan, ettei pahempaa aiheutunut!

    Loppuporukka lähti jatkamaan Rukan suuntaan ja tästä eteenpäin ajotahti kasvoi ilmeisesti turhautumisen ja muun kiihtymyksen takia. Rukan S-Marketilla pidettiin pieni tauko ja tuumailtiin kisareitin lopun vauhdikkuutta (kisareitin maalia edeltää vauhdikas n.2km lasku). Tästä jatkettiin Konttaista kohti, pahimmat höyryt ilmeisesti laantuneena kun vauhti taas tasaantui. Meikäläinen joutui rengashommiin juuri ennen Konttaisen kovaa nousukohtaa, joku metallipiikki tarttui renkaaseen ja päästeli ilmat pihalle. Sopivasti hapotteli jalkoja vartin remontin jälkeen, kun lähti kinnaamaan nousua ylös! Virkkulantietä ajettiin sitten hyvää haipakkaa sivumyötäisessä ja sama tahti jatkui Petäjävaaran ja Tahkolanrannan välillä. Toiset kirmaili irtiottoon ja pääjoukko yritti ajaa kiinni - turhaan onnistumatta. Kovat ovat kovia! Rukajärven tien risteyksessä tutkittiin tien kuntoa, paikka-ainetta tarvitaan siihenkin kisoja ennen.

    Rukajärventiellä höyryily jatkui edelleen ja vauhti oli kaikkea muuta kuin peekoolenkillä, mutta mitäs siitä. Vitostiellä päätettiin lähteä kiertämään vielä Nissinvaaran kautta ja Kapustavaarasta alastullessa piti taas koettaa kulkua - reilu 74kmh sai kelattua vauhtia toisen peesistä jo väsyneillä jaloilla Siitä sitten keskustaan, jossa ajettiin vielä Torankijärvi ympäri ja siitä sitten itse kukin kotiin. Reipasvauhtinen lenkki, jossa oli vähän turhan paljon sähellystä aluksi. Mittariin kertyi 105km ja ajoaikaa meni 3h 40min, paikkaushommat ja muut tauot venyttivät päivän pituuden reilusti yli neljään tuntiin. Perseenkovetussarjaa siis reilusti.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  12. #192
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Dodiin, tiistailenkki ajettiinkin pitkästä aikaa isommalla porukalla, hyvä niin! Meitähän taisi olla peräti yhdeksän letkassa ja se on aika mukava määrä se. Joku sielä ajeli isopyöräiselläkin ja ainakin suurin piirtein selväpäisenä. Tosin kävihän se täyttä tylsistymistä vastaan muutaman kerran pyrähtelemässä ojan toisella puolen

    Lenkki venähti väkimärästä ja yleisestä hauskasta johtuen 2h 20min mittaan, matkaa kertyi 59km.

    Huomenna pötkötellään ja tankkaillaan, torstaina sitten ratatreenit.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  13. #193
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Huomenna yhteislenkki 10.00 ABC:lta, katotaan porukan päätöksellä mitä ajetaan. Mie en vejä, peesaan kuin Leuka koko lenkin
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  14. #194
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Nostetaanpa pinnalle ja samalla infoa viikon ajeluista:

    - tiistaina 26.7. leppoisa 1-2h lenkki, kokoontuminen abc:lle 18.30 alkaen;
    - keskiviikkona 27.7. harjoitustempo klo 18.30 alkaen, kokoontuminen hyvissä ajoin Sänkikankaan koulun p-paikalle.

    Mukaan saa tulla kuka vain kiinnostunut sillä kalustolla mitä löytyy.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  15. #195
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Harjoitustempo jouduttiin perumaan sateen takia, tänään kuitenkin uusi yritys - sama paikka ja aika. Teretulemas!
    J T K muokkasi tätä : 28.07.2011 at 21.15
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  16. #196
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Kokonaista kaksi kuskia oli tänään koettamassa kelloa vastaan: Asmo ajoi oman ennätyksensä 18.30 (hienoa!) ja mie sain aikaiseksi 15.24 - kävi niin, että "kattila paloi pohjaan" liian äkkiä (sykkeet 182/190), eikä jaksanut lopussa tuupata. Ihan ok silti.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  17. #197
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Ajettiin tuleva kisareitti läpi, ensin siirtymänä Kuusamosta Rukalle ja siitä sitten kisareitille. Sen verran voisi luonnehtia reitistä, että ei kannata edellispäivänä ajaa viittä-kuutta tuntia maastopyörällä Syötteellä, tai missään muuallakaan Ikinä ei ole olleet jalat niin tyhjät kuin tänään, ajamalla kuitenkin tultiin läpi rapeassa 3 tunnissa ja matkaa kertyi 87km.

    Eilen tosiaan Toraslammen taival + Pitämävaaran reitti ja kirsikkana kakussa kiipeäminen Hotelli Iso-Syötteen pihaan = mies ihan nakit ja muusit Seuraavat päivät keskityn syömiseen
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  18. #198
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Huomenna suuntaillaan kisareitille, viikonpäästä onkin jo kisat. Nyt en ajanut kuin reilu 2,5h maastoa ja sorateitä, joten josko se vähän paremmin kulkisi kuin edellisellä...kympiltä abc:lle.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  19. #199
    Baboon Guest

    Hymy

    Tervehdys Kuusamon lajitoverit. Viikko tuli vietettyä Kainuun kumpuilevassa maastossa. Tukikohtana Ruka. Joku saattoi välillä nähdäkin oranssin Sup:n. Näin etelän miehenä täytyy todeta, että tiet on teillä pääsääntöisesti upeassa kunnossa.

    Reiteistä:

    Koska tukikohtana oli Ruka ja päivämatkat avg n.100km, oli reitit suht samoja. Kisareitti on aivan upee ja nopee sitä pikku möykkyä lukuunottamatta. Tahkolanrannantie-vuotunki akseli yksi parhaimpia reittejä mitä ikinä ajanut. Tarkoitan tällä maaseudun rauhaa ja mukavan nopeeta baanaa. Elämäni ensimmäinen hirvikolari oli tällä reitillä enemmän kuin lähellä...polkupyörällä...

    Vuotunki-nissilänvaara-kuusamo, mitenpäin tahansa ajettuna, tarjoaa jokusen nousumetrinkin niitä haluavalle. Tien kunto tosin paikoin aika surkee. Lähes etelän tasoo...

    Temporeittikin tuli koluttua matkalla kun kävin Kuusamon portilla kahveella. Oli muuten huomattavan hyväkuntoinen asfaltti...

    Sallassakin tuli piipahdettua kun ei enää muuta keksinyt. Konalla tuli myös vedettyä tunturia ylös ja alas molemmilta puolilta. Ei oo kyllä mun juttu kun on niin paljon rankempaa kun toi maantiepyöräily

    Kaikenkaikkiaan upea loma pyöränselässä upeissa maisemissa. Toivotan teille kaikille hyvää kesänjatkoa ja turvallisia kilometrejä pyöränselässä.

    PS. Kuusamo-Ruka välille olisi ehdottomasti saatava leveämpi piennar. Nyt se loppuu Pipsan grillille...

    PPS. S-market-masto väli on hanurista. Jos meinaan asut maston juurella...

    http://www.kaupinkanuunat.net

  20. #200
    IncBuff Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Baboon Katso viesti
    Tervehdys Kuusamon lajitoverit. Viikko tuli vietettyä Kainuun kumpuilevassa maastossa. Tukikohtana Ruka.
    Ootko sää nyt ollu Kainuussa vai Kuusamossa

    Sori oli pakko

  21. #201
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Juu, Koillismaalla olet ollut

    Mutta hienoa, että olet päässyt ajelemaan reiteillämme, kyllähän täällä ajettavaa löytyy eikä tarvitse tylsistyä pääsääntöisesti. Kuten ei tänäänkään, kyllä sitä mäkikaurista sai kaivella jokseenkin tuloksetta niissä muutamissa pikkunyppylöissä, joita kisareitilläkin on. Tarvisko koettaa ettiä mäkiporoa?

    Ajeltiin mukavan reipasta vauhtia tänään, eilinen 2,5h maasto/soratielenkki ei painanut niin hirveästi joten vetohommiakin tuli tehtyä. 3h 5min ja 93km tänään, nyt evästä napaan.

    e: ne pientareet ovat tosiaan täällä yksi vitsi, lukuunottamatta keskusta-Pipsan grillin väliä. Siihen lisänä keskiviivan täryura, niin autot ajelevat välillä niin läheltä, että puntit vaan lepattaa. Olisit vaan ottanut huoneen sieltä maston juurelta, niin olisit saanut nautiskella koko rahan edestä Ainiin, eihän sielä taida ollakaan muita kuin niitä mitäliene kankkusten ja kurrien lukaaleja..
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  22. #202
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Maantie-ja ratakisojen jälkeen on aika siirtyä maastohommiin. Ajateltiin käydä huomenna pikkuporukalla ajamassa ns. Kouvervaaran reitti, näkeepi samalla missä kunnossa esim. pitkokset on.

    http://www.ruka.fi/site_images/Pyora...usamo_1999.pdf
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  23. #203
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Voi pojat. Meillä on huima reitti nurkilla. Vanha kartta piti kutinsa, opasteet ovat kunnossa ja pitkoksetkin vielä ok. Tosin laitan palautetta Kaupungille, että muutama pätkä pitäisi laittaa uusiksi. Katelkaa kuvia, maisemat ovat paikoin aivan mykistäviä.

    Ajoimme 44km ja tästä on soratietä arviolta puolet. Loput polkua ja metsäautotietä. Kaikkea löytyy; mävöä, julmaa mäkeä, kivikkoa, juurakkoa, unelmabaanaa, pitkosta. Kuka haluaa syksyllä lenkille, ajetaan uudestaan taatusti!
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  24. #204
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti j t k Katso viesti
    kuka haluaa syksyllä lenkille
    _o/

  25. #205
    IncBuff Guest
    Jaa voishan sitä pyörän konttiin nostaa ja käydä kerrankin Kuusamossa ajamassa eikä vain grillaamassa makkaraa ja juomassa olutta. Joku lauantai passais hyvin jarruna roikkumiseen.

  26. #206
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Cyclos Kuusamo järjestää syksyn tapahtumakalenteriin lasten ABC-taitoajon Taivalkosken ABC-liikenneasemalle su 4.9.2011 klo 12-13.30. Tapahtuma on ohjattu, ilmainen ja tapahtuu suljetulla turvallisella alueella. Tervetuloa harjoittelemaan pyöräilyn taitoajoa! Mehutarjoilu!


    Samaan tapahtumaan liittyen ajetaan Kuusamon ABC-liikenneasemalta lähtevä ABC-kuntoajo klo 10 alkaen, suunnaten Taivalkosken ABC:lle. Kuntoajossa ajetaan porukassa syksyn keleistä nauttien, maltillisella vauhdilla. Mukaan lähtee huoltoauto, johon voi jättää varusteita ja autosta järjestetään ajajien huoltoa tarpeen mukaan. Kuntoajo pysähtyy Taivalkoskella tauolle, josta ajetaan takaisin Kuusamoon (matkaa kertyy 120km).

    Ilmoittautuminen tapahtuu Kuusamon ABC:n pihalla klo 9.30, jossa voi maksaa käteismaksun 5e (seuran jäsenille ilmainen!). Huolehdithan myös omasta vakuutusturvastasi, tapahtumassa ajetaan omalla vastuulla liikennesääntöjä noudattaen. Kypärä on pakollinen.

    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  27. #207
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    ^-^-^-^-^-^--^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^--^-^-^-^-^-^-^
    Huomenna ajellaan, ennustelee mukavaa keliä kaiken hyvän lisäksi.
    ^-^-^-^-^-^--^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^--^-^-^-^-^-^-^

    http://www.foreca.fi/Finland/Kuusamo
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  28. #208
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Esa, Ville, Harri, Jaska, Asmo, Vesa, Tane ja minä ajeltiin todella hulppeassa syyssäässä vajaa 5h / 131km reissu, ja Pasi oli ajamassa huoltoa. Mukavaa hommaa kun keli suosi! Aamusella nyt oli vähän rapsakan viielä keli, kun mittarissa tönötti kokonaista +4 astetta lähtiessä. Siitäpä se kuitenkin lämpeni päivää kohden. Yksi takarengas puhkesi ja meikäläisen rengas melkein, oli saanut sivuosumaa jostain sen verran että sisuri pullotti jo kyljen ulkopuolella! Onneksi kesti reissun..

    Taivalkoskella oli kokonaista 3 lasta ajamassa taitoradalla, ihmetyttää kovasti. No, toimintaa tarjottiin kumminkin. Ainakin niillä kolmella jannulla oli suupielet ylöspäin puoltoistatuntia meidän lisäksi, joten hommahan kannatti sen puolesta!
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

  29. #209
    Liittynyt
    04/2010
    Paikkakunta
    iisalmi
    Viestit
    28
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti J T K Katso viesti
    Voi pojat. Meillä on huima reitti nurkilla. Vanha kartta piti kutinsa, opasteet ovat kunnossa ja pitkoksetkin vielä ok. Tosin laitan palautetta Kaupungille, että muutama pätkä pitäisi laittaa uusiksi. Katelkaa kuvia, maisemat ovat paikoin aivan mykistäviä.

    Ajoimme 44km ja tästä on soratietä arviolta puolet. Loput polkua ja metsäautotietä. Kaikkea löytyy; mävöä, julmaa mäkeä, kivikkoa, juurakkoa, unelmabaanaa, pitkosta. Kuka haluaa syksyllä lenkille, ajetaan uudestaan taatusti!
    Selailin pyöräilyjuttuja silmään sattui tutunnäköisiä kuvia,hienot on maisemat ja kyllä kelpaa niissä maisemissa harrastaa.Tein 2009 pyöräretken sinne Kuusamoon.Tässäpä kuvia

    https://picasaweb.google.com/1138492...7Sp6_u4YDpswE#

  30. #210
    Liittynyt
    07/2009
    Viestit
    2.402
    Jep, hienoa kuvia! Oivanki ja Kouvervaaran reitti on kyllä ajamisen arvoista maastoa.
    *Ketjut ovat sotkemista varten*

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •