Vähän kuin kiristäisit venttiilihatun. Kiinni ja inan verran päälle puristusta.
Vähän kuin kiristäisit venttiilihatun. Kiinni ja inan verran päälle puristusta.
Niin kireelle ku ilman työkaluja menee.
Holokki auki ku H. Moilane.
Sen nauhan pitäisi näyttää suurin piirtein tältä: http://bontrager.com/model/02566
Mitkä kiekot sinulla on? Yleensä ensiasennus nauhoina on ihan norminauhat, jotka eivät ole tarkoitettu tubeless käyttöön, mutta pitää yleensä ilmat. Oikeissa nauhoissa on reunoilla ura, johon kumin reuna uppoaa. Bontragerin venttiili toimii oikean nauhan kanssa moitteetta, ei sen sinisen.
PS. kahdet ylimääräisetkin saattaisi löytyä, jos ovat oikean malliset.
Toi sun venttiilis istuu ihan jees Mavicin UST-vanteeseen, mutta muissa se ei oikein toimi. Tuollaista suosittelen - http://www.chainreactioncycles.com/M...?ModelID=38826 - löytyy hyvällä tuurilla useemmastakin pööräkaupasta ihan suomenniemeltä. Kummi tiivistää venttiilin aukon hyvin eikä kiristystä irveen asti tarvita.
Ittellä oli yks setti B:n Race X Lite- kiakkoja ja mulla siinä sinisessä vannenauhassa luki myös "Tubeless Ready Rim Strip - use with Bontrager Juicy sealant only" - voipi toki olla et noitakin on monenlaisia.
@noob - sun edittis perusteella vannenauhas on tavan vannenauha => menee vaihtoon tai virittelyks...
Noniin, viritellin nyt sitten oikeen urakalla.
Kakkos/kaupunkipyörässä on Fulcrumin redmetal3 vanteet ja niiden mukana noi venttiilitkin tuli. Vedin kokeilun vuoksi toisen kumin fulcrumeihin ja se nousi nätisti vanteelle ja näyttäisi olevan tiivis.
En tiiä miten toi redmetal kolmoset kestää rymistelyä keskuspuistossa mutta taidan nyt heittää ne tohon täpäriin ja ajelen niillä kunnes jaksan yrittää noita bontragereita uudelleen.
Jos jollain on nurkissa bontragerin vaneisiin sopivia venttiileitä niin olen kiinnostunut.
Tossa se alkuperäinen vannenauha
![]()
Noob muokkasi tätä : 17.05.2010 at 22.08
Noniin. Nyt nousi RQ iloiseseti vanteelle kun ei ollut -10 asteen pakkasia jäädyttämässä sormia ja saippuavesiä. Itseasiassa harva kumi on noin helposti noussutkaan (tämä liittyen aikaisempaan vuodatukseen).
Viime kesänä Race King 29x2.2:t nousi ZTR-vanteille melko kivuttomasti jalkapumpulla. Nyt, kun jouduin raottamaan renkaita sen verran, että sain korvasienet pois renkaista pyörimästä, olikin jo huomattavasti enemmän haastetta. Reunanauha oli selvästi löystynyt ja valskasi joka puolelta. Lopulta onnistui, kun sain käsin vedettyä reunaa pois vanteen keskiurasta, jolloin reuna kiristyi ja tiivistyi. Kovasti vaan yritti aina luiskahtaa takaisin sinne keskelle.
Minä kävin paikallisesta merkkiliikkeestä oikeat, Bontragerin tubeless vannenauhat, sinisten tilalle ja samasta paikasta löytyi myös Bontragerin tubeless venttiilit. Nuo tubeless vannenauhat ovat kovaa muovia eli täysin erilaiset verrattuna joustaviin norminauhoihin. Symmetrisille ja ei symmetrisille vanteille on olemassa omat versiot, sillä nauhan profiili on kopio vanteesta. Näillä sain omat tubeless kumit paikoilleen ja tiiviiksi ilman ongelmia.
Tänään lenkillä jokin viilsi sen verran pahasti Fat Albertin nappulan juuresta että monen tunninkin jälkeen vuotaa vaikka litkua on reilusti. Jos hetkeksi tiivistyy niin aukeaa heti uudelleen jos istuu pyörän päälle tai pumppaa lisää ilmaa. Litkusta tulee nopeasti lammikko renaan alle...
Meneekö suosiolla roskikseen, vai tuleeko siitä vielä peliä?
Moniin uusiin Tubeles kumeihin ei voi paikkaa laittaa,materiaali sellaista että liima kuahahtaa ja ei pysy tai kankaat niin pinnassa ettei voi hioa.
ehkä ajoin,ehkä en....
Pahat sedät 50/60
No jos joku haluaa kokeilla saa melkein uuden taka-lihavan-albertin 2.4" koossa. En itse jaksa sählätä. Ei reikä kädessä pyöritellessä edes näytä kovin isolta, hyvä kun tulee läpi sisäpinnasta. Kumman paljon litkua siitä ulos kuitenkin pursuaa.
Mä voin hakee pois. Seiskalta tänään? Puuttuu just yks takausti, mut en saa aikaiseksi investointilupaa pyydellä iteltäni kun ajot on niin vähäsiä enkä talvella tarvii. Mulla olis yks autonrengaskin, mikä pitäis paikata ja koiranpaskapaikkaa siihen suositteli noi autoharrastajat. Ei kai se sama tossa toimi, mutta jotain muuta vois koittaa.
Onko kenelläkään vinkkejä, millä liian tiukkaan tiivistyneen renkaan saa pois vanteelta?
Ehdin jo vaihtaa ja litkuttaa eteen nastakumin (kesän pyörinyt litkutettu tubeless kumi lähti suhtellisen kivuttomasti pois paikoiltaan ja ice spiker tiivistyi ongelmitta tilalle). Nyt ahertelen takarenkaan kimpussa. Ensimmäinen reuna lähti pois paikoiltaan, mutta toinen reuna on tiivistynyt hel#*tin tiukasti vanteeseen kiinni, ettei lähde paikaltaan ei sitten millään!
Vaikuttaa siltä, että tiivistyslitku on liimannut reunan niin huolella, ettei normaalit konstit riitä.
Voiko noita litkuja liuottaa tai jotain? Onko muita irrotusvinkkejä, ennenkuin revin renkaan pikkupalasina ja samalla vaurioitan vanteenkin pilalle?![]()
Mullon yks hillityn punainen kiekkosetti, DTSwissin E2200, jossa tuohon ilmiöön ei tartte ees litkua.
Melkein kaikki kummit mitkä noilla vanteilla on käyny, jämähtää kiinni siihen reunauraan. Hyvää sormitreeniä...
sit ku sormet, aika tai kärsivällisyys on loppunu, niin oon laittanu kiekon kantin makaamaan säätämön
kynnyksen päälle niin että jumiva reuna on ylöspäin ja sit oon raakasti kovapohjaisen popon kantapään
sijoittanu kumille vanteeseen kiinni ja siirtäny elopainoni äkkiliikkeellä ko. jalalle ... yleensä irtoaa.
Kiitokset neuvosta, pitää muistaa keväällä. Nyt turvauduin sivuleikkureihin, kun kumi oli jo vaihtokunnossa muutenkin. Reunasta kuitunauha varoen poikki ja kerralla tuli useampi milli kantin halkaisijaan lisää. Rengas oli Mountain Kingin Tubeless versio, jotka taitavat olla tiukkojen renkaiden maineessa.
Ice Spikereiden ensimmäinen tubeless lenkki jäi huomisiltaan![]()
terves!
pyöränä hardtail, kiekkot deore xt, renkaat specialized sworks renegade 2bliss tubeless, ja bontrager litkut, kuskin paino 100kg
siinä resepti kun lähdin ensimmäistä kertaa asentamaan tubelesta. Asensin renkaan ja käytin apuna muovisia rengas rautoja. ok.. sain renkaisiin ilmat ja litkut sisään ja koeajon suoritettua.. sitten seuraavana päivänä 50km lenkki ja puolivälissä huomataan että takarenkaassa reikä, yritän "liottaa" reikää litkussa, silti rengasta piti pumpata 15min välein.
Seuraavana päivänä rengas oli tyhjentyny melkein totaalisesti, sitten irroitin renkaan ja pesin vanteen ja renkaan fairyllä ja asensin uudestaan. litkut sisään ja ilmaa täyteen ja pakolliset pyöritykset, sen jälkeen hieroin saippua vettä kylkiin, ja huomaan koko kyljen olevan täynnä mikroskooppisen pieniä ilmaavuotavia reikiä, ja kuulen kuinka ilmat vuotaa kumin lävitse..
Olen miettinyt palaanko sisäkumin käyttäjäksi takaisin...
Olitko sekoittanut litkua?
Toisaalta heitä roskiin tollaset renkaat, tai vie takuupalautukseen.
Älä suotta, vaihda litkuksi Stan's.
Holokki auki ku H. Moilane.
Juu ei ne omatkaan Schwalbet Bontragerin litkuilla tiivistyneet. Stania vaan kehiin.
Saas nähä mitä itelle käy. S-works fast trak 2blissit menossa XT UST kiekoille kohta. Stanin litkuilla. Kohta siivotaan taas![]()
Kyllä ravistin litkua ennen käyttöä. Toivottavasti asia korjaantuu staniin vaihtamalla. Mutta mitä mieltä renkaista kuuluuko palauttaa liikkeeseen? vai onko muilla ollut saman laisia "mikroreikiä" entä korjaantuiko oikeanlaisella litkulla? Muuten renkaat oli kevyet ja hyvin rullaavat!
Joissain tavallisissa (ei tubeless) kevyissä kisarenkaissa on niin ohuet kyljet, että litkut puskee läpi. Jos ne haluu tiivistymään niin se ottaa oman aikansa, jos silloinkaan onnistuu. Tubeless-renkaat ei pitäisi kyllä vuotaa tuolla tavalla kyljistä eli jotain vikaa tuntuisi olevan.
"Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo
Itse laittelin hiljattain Stan's Crest 29" vanteille Small Block 8 ei-UST -renkaat Stanin tubeless -kamoilla. Eturengas piti hyvin (eli muutaman tunnin) jopa ilman litkua. Litkuilla sitten ihan normaalisti, nyt on ollut viikon ilman pumppauksia.
Takarenkaan seinämässä sen sijaan oli pieni "mikroreikä", josta ilmat tuli ilman litkuja pihisemällä pihalle. Yhden asiantuntevan pyöräliikkeen mukaan tämä ei ole ko. renkaalle normaalia, toisen mukaan oli. Litkuilla toikin vuoto näyttää talttuneen hyvin. Pari päivää makuutin kiekkoa kyljellään. Ajamaan en ole vielä päässyt takakiekolla, muttta veikkaan että pitää.
Ymmärtääkseni nämä "Tubeless ready" renkaat, joista eri valmistajilla on erinäisiä nimityksiä(2bliss, TL-ready, etc...), eroavat tavallisista taittuvakylkisistä kumeista lähinnä tämän "reunanauhan" muodon ja rakenteen osalta, kun taas kykien rakenne on sitten samanlainen kuin normaalissa taittuvakylkisessä sisäkumikäyttöön tarkoitetussa renkaassa. Eli tämä "tubeless reunus" aikaansaa(tai ainakin pitäisi) sen että kovempaa kantatessa tai renkaan muuten voimakkaasti taittuessa tai vääntyessä ilmaa ei pääse pihalle vanteen ja renkaan välistä suhahtamaan, mikä tuntuu olevan isohko ongelma tavallisella taittuvakylkisellä.
Näissä tubeless-ready renkaissa kyljet sitten taasen voivat vuotaa hyvinkin reilusti ilmaa läpi ilman litkuja(samoin kuin normi taittuvakylkiset). Sen mitä olen lyhyen kokemukseni perusteella huomannut, on jotta lähestulkoon kaikista ei-oikeista-UST renkaista on ilman litkuja "tuullut" ilmat läpi kyljistä ihan reippaasti, mutta litkun(stanin) laittamisen jälkeen ovat sitten tiivistyneet vaihtelevalla nopeudella, useimmat ovat tiivistyneet melko nopsaan pienen ravistelun ja heiluttelun jälkeen. Kokemuksia on kertynyt ainakin Schwalben, Contin, Spessun, Panaracerin ja Maxxiksen renkaista...
Disclaimer, tämä on sitten hyvinkin puhtaasti mutuilua, mutta empiiriset kokeet ovat ainakin toistaiseksi vahvistaneet teoriaa...
I'm in a band called 1023MB, we haven't had any Gigs yet...
ainakin surullisen kuuluisat contin raceking supersonicit suorastaan vaahtoavat kyljistä, oli sitten litkuna stania tai caffelatexia tai omaa sotkua. Kyllä ne on kuitenkin aina tiivistyneet, yleensä ajamalla
Kirjanmerkit