Olisiko kenelläkään pääkaupunkiseudulla isla bikesin Beinn 20 small fillaria kokeiltavaksi. Pojalla (5v. 106 cm/inseam 48 cm) on pitkät jalat, että polkee äkkiä polvet suussa pienemmillä rungoilla ja nyt haluaisin kokeilla olisiko ko. pyörä sopiva muuten pituuden suhteen.
Poika täyttää huhtikuussa 2 ja lähinnä tämän keskusteluketjun innoittamana olisi aikomus hommata sille Rothan menopeliksi. Siispä, löytyisikö kiinnostuneita tekemään pikkupyörien kimppatilausta (jos semmoinen edelleen onnistuu tuolta Islasta), tahikka onko jollain sattumoisin ylimääräinen Rothan nurkissa pyörimässä?
EDIT: Nyt vasta huomasin tuon Manu Aalin viestin ylempänä. Jos M.A luet tätä niin oletko jo laittanut tilauksen menemään?
Siskonpojan synttärit ovat maaliskuun lopulla ja tuollainen Rothani olisi passeli lahja. Mistä päin Smuckles olet?
Onkos muuten täällä kokemuksia CRC:n Adventure Zooom Beginner bikestä?
http://www.chainreactioncycles.com/M...?ModelID=51811
Pirkkalassa ollaan, eli siinä mielessä kävisi hyvinkin kätevästi tämä!
Varaan pari päivää harkintaan. Paljonko postikulut Islalta ovat?
Zooomin puolesta puhuisi että tarvitsisi muutenkin tilata pari juttua CRC:stä..
Kyllä toimii Islan asiakaspalvelu nopeasti. Laitoin kyselyä postikuluista ja seitsemässä minuutissa tuli vastaus
Sanoivat että normaalisti postikulut Suomeen £30 per pyörä, mutta kaksi Rothania menisi noilla samoilla kuluilla eli se olisi sitten £15 per pyörä.
Meillä kuopus 2,5 vee pyöräkuumeilee lumen keskellä. On saanut talven potkia violetilla Rothanillaan sisälläkin, mutta nyt kuumeisena istuu tuossa vieressä ja hokee mantraa "mä haluun oman POLKUpyörän, siinä PITÄÄ olla polkimet". Synttärilahja taitaa siis olla selvä, pitää varmaan kevään aikana laittaa Islalle tilausta menemään pienestä Cnocista. Kukahan meistä malttaa odottaa kesäkuuhun asti? Onneks mun synttärit on jo maaliskuussa.![]()
"nothing is sacred,
when everyone's talking
and no one is listening"
(Lagwagon - Messengers)
Tässä on näköjään ollut puhetta ihan nöösienkin pyöristä. Voihan niitä tietty briteistäkin tilata. Meillä täytettiin reilu viikko sitten 2v ja tuollainen lahja löytyi paikallisesta Hong Kongista 69 eurolla.
Opetelkoon nyt polkemista olohuoneessa ja nostetaan niitä apupyöriä sitten kun päästään ulos.
Ton jarruvaijerin voisin oikeastaan lyhentää just nyt.
![]()
Kaar ittelles vaa
Smuckles: päädyin tilaamaan Zooomin CRC:stä. Toivottavasti saat jonkun toisen mukaan kimppatilaukseen![]()
Tuota Zooomia en tunne, mutta Islabikesin Rothan on nähty ja koettu ja se vakuutti. Rothan on tehty oikeista osista lapsen tarpeiden mukaisesti, se on pyörä, ei lelu. Polkimet on sitten se seuraava askel, saa nähdä onko tuo meilläkin edessä ensi kesänä, kun tyttö on silloin 3,5 v. Rothanilla saa kyllä mennä niin kauan, että tulee vähän lisää vauhtia ja uskallusta.
Eniten rautalankaa kuluu koulutettuihin idiootteihin.
Olisin kiinnostunut ostamaan Beinn 20 (S), jos joltain löytyy sellainen ylimääräisenä. Yksityisviestillä tavoittaa.
Mistäs lähdetään liikkeelle jos aletaan kehittelemään 10 vuotiaalle paukapäälle pomminkestävää pyörää?
Vaihteellisessa ja etujousitetussa oli kuulemma takavaihtaja ja kammet solmussa alta aikayksikön.
Onko olemassa jotain yksivaihteista tai napavaihteista ja ehkä levyjarrullista vaihtoehtoa joka kestää huoletonta käsittelyä?
Mistä etsintä kannattaisi aloittaa?
Omalle n. 155 cm pitkälle paukapäälle kehiteltiin fillari tuosta:
Vitus Single Speed
Ajoi juurikin rullalle entisen BH:nsa ekoilla syysliukkailla, ja sai sitten tuosta pomminkestävän talvipyörän. Nastarenkaat, lokarit ja lukkopolkimet. Hyvin meni talvi, ajaa (paukkupakkasia ja pahimpia lumimyräköitä lukuunottamatta, jolloin mieluummin käveli) 4-5 kertaa viikossa koristreeneihin ja partioon.
Kaipaisi ehkä vähän pienempää välitystä, mutta kerrankin kun valmentaja tarjoutui heittämään pojan kotiin koristreeneistä, poika totesi takaisin, että tästä ne jalat saa lisää voimaa.
Ehkä sitten ensi talveksi. Kesälle eri kujeet.
"nothing is sacred,
when everyone's talking
and no one is listening"
(Lagwagon - Messengers)
Ajattelin kanssa, että yhteiseksi hauskapidoksi BMX voisi olla kiva juttu ensi kesälle, mutta ei se mielestäni mikään hyvä kulkuväline ole kasvavalle pojalle. Riippuu tietenkin ajomatkoista ja paikasta sekin...
"nothing is sacred,
when everyone's talking
and no one is listening"
(Lagwagon - Messengers)
Meillä rakennettiin nyt 14 vee isännälle käyttöpyörä toissakesänä DMR Trailstar 2:n sinkularunkoon. Kammet, stemmi ja tanko Truvativin DH tavaraa. Vanteiksi 24 tuuman Sun ringlen MTX- mitkä lie. Ainoa, minkä kanssa on ollut ongelmia, on Shimanon levarit, mutta muilta osin pomminkestävä peli.
Ja joo, onhan se pirun painava, mutta kasvaapahan lihakset ...ja luonne![]()
Käyttäjälle Zooomi menee vasta 27. päivä.. mutta laitan ensivaikutelmia kunhan saan vempeleen käsiini.
Se taitaa tuo Zooomi olla identtinen tuote Ridgeback Scootin kanssa. Kuva ja lyhyt alustus löytyy edellisen sivun jälkipuoliskolta. Siihen lisäten, ajamaan ei meillä päästy vielä viime syksynä, mutta eiköhän jo lumien sulettua. Kasvua on sen verran talven aikana tapahtunut. Eli käyttäjän kokemuksia en pysty antamaan, mutta kyllä se näin palveluntarjoajan näkökulmasta ihan asiallinen peli on. Winstanleybikesiltä se meille saapui, muistaakseni ~75€ kuluineen tuolloin. Nyt en ole hintoja tarkkaillut.
Niinpä näyttäisi olevan. Winstanleys myy näemmä molempia malleja, hintaa 79,99 ja 71,99 puntaa Zooomi ensin mainittuna.
Viime keväänä tilasin rothanin ja cnocin samassa paketissa 30£ postimaksuilla
Omatoiminen pikkupoika kotona, pihalla ja päiväkodissa.
Tällänen olis ylimääräisenä Salossa...
Laadukas kapistus.
http://www.huuto.net/kohteet/lasten-...ized/169155463
Olisko kellään myydä Islabikes Rothania? Kimpassa voisin myös tilata jonkun kanssa. Ouluun pitäisi pyörä saada..
Zoomi oli melkeinpä liiankin iso 3 vuotta täyttäneelle pikkumiehelle. No, kunhan lumet sulaa niin pääsee harjoittelemaan ulkosalle ja kesällä voidaan mennä yhdessä mökille "krossaamaan" kun pyörätkin ovat samanväriset![]()
Rothanin tilailu on minullakin tässä ennen lumien sulamista suunnitelmissa. Tampereen suunnalla on tarkoitus rullailla, joten Ouluun lähtevän pyörän kanssa ei varmaan merkittävää yhteistoimintahyötyä tule.
Kirjanmerkit