no niin :
http://www.cyclingnews.com/news/wada...d-meat-defence
Kuka oli se kokki joka pisti lihaan mausteita väärästä purkista ? Vai olisko kuitenkin tietoisemmasta käytöstä kyse ?
no niin :
http://www.cyclingnews.com/news/wada...d-meat-defence
Kuka oli se kokki joka pisti lihaan mausteita väärästä purkista ? Vai olisko kuitenkin tietoisemmasta käytöstä kyse ?
Onni onnettomuudessa on kaluston hajoaminen ennen kasaa loppukirissä
mitäköhän tästä seuraa?
http://www.cyclingnews.com/news/dopi...eeting-in-lyon
Landis on antanut pienen tauon jälkeen haastatteluita. Tuttua ja turvallista US Postalin dopingläppää ja UCI:n korruptiokeskeisyyttä. Uutena asiana Landis mainitsee klenbuterolin käytön yleisyyden ammattilaisten keskuudessa.
http://www.cyclingnews.com/news/land...mon-in-peloton
* * * * *
WADA: Olemme valmiina viemään Contador-casen CAS:iin.
http://www.velonation.com/News/ID/65...is-biased.aspx
https://twitter.com/ammattipyoraily
HAH HAH... Espanjan pyöräliitto "puhdistaa" mainettaan ja kerrankin antaa dopingkäryn ja kokonaisena 2 vuoden settinä vielä!
http://www.cyclingnews.com/news/asta...ort-infraction
Ainut vitsi että tuo kaveri lopetti uransa vuosi sitten...
Olisiko Igor poika kannattanut antaa jo olla rauhassa eläkepäivillään ja antaa se 2 vuotta vaikkapa Mr Contadorille?
Olisiko taktinen. Nyt ei voida sanoa, että he eivät rankaise omiaan kunnolla. Seuraavalle annetaan ehkä miedompi, ehkä ei. Kuitenkin voidaan osoittaa, että järjestelmä on käytössä ja tuomiot vaihtelevat rikkeen vakavuudesta riippuen.
Ranskan polliisi pidättänyt joitain amatööri- ja ammattilaispolkupyöräilijöitä doping-iskussa Normandiassa
http://www.cyclingnews.com/news/fren...on-in-normandy
Officers from the Office Central de Lutte contre les Atteintes à l’Environnement et à la Santé Publique (OCLAESP) apparently carried out the operation on Tuesday morning, dismantling a trafficking ring of suppliers and users
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/1...n_2201501.html
Korkeaa moraalia ja hyvällä sykkeellä hei![]()
Ulkomaalaisten pyöräilysivustojen mukaan tutkinnoissa ei ole mukana ammattilaispyöräilijöitä. En ole tutustunut jupakkaan tarkemmin, mutta näin muistelen lukeneeni, ettei prokuskeja ole jäänyt haaviin. Tai sitten heitä ei yksinkertaisesti ole, sillä Ranska on 2000-luvulla ollut yksi dopingin kehitysmaista. Käryjä on tullut erittäin harvoin. Patonkipoikien kilpalullinen menestys on ollut sen verran heikkoa 2000-luvulla, että sekin viittaa varsin puhtaaseen fransesöö-pyöräilyyn.
https://twitter.com/ammattipyoraily
Tohtori Fuentes on toheloinut jälleen d-rintamalla. Civil Guardilla on menossa tutkimukset jupakasta, josta käytetään nimeä Operaatio Vinttikoira (engl. Operation Greyhound). Vyyhdessä on mainittu mm. naisten 3 000 metrin estejuoksun hallitseva maailmanmestari Marta Dominguez.
http://www.cyclingnews.com/news/dr-f...-investigationThe Spanish Guardia Civil has reportedly carried out a major investigation into doping in athletics, with Dr Eufemiano Fuentes one of those arrested.
Also named in El Pais' report are steeplechase runner Marta Domínguez Palencia and coaches César Pérez and Manuel Pascua Piqueras. Domínguez, was world champion in the 3000 steeplechase in 2009 and won silver at the 2010 European athletic championships in Barcelona. She recently announced that she was pregnant but promised to compete in the London 2012 Olympics.
Kerrankin koskee jotain muita kuin ammattilaispyöräilijöitä.![]()
vetooo muokkasi tätä : 09.12.2010 at 19.25
https://twitter.com/ammattipyoraily
http://yle.fi/urheilu/lajit/muut/201...n_2207504.html
Ylen jutun mukaan Luis Leon Sanchez on jotenkin sotkettu tähän touhuun.
http://www.cyclingnews.com/news/coni...rnuccis-family koko perhe pannaan samalla, kaikihan syövät samaa sapuskaa..
Hahaa loistavaa.
Virhe on tainnut sattua jossain uutistoimistossa. Luin saman uutisen päivällä MTV3:n sivuilta ja jo silloin jäi tuo Luis Leon Sanchezin nimi mieleen. Sittemmin se on poistettu MTV3:n jutusta.
Cyclingnewssin juttu aiheesta:
http://www.cyclingnews.com/news/oper...n-leons-fridge
Siis jumaleisson, taas Fuentes, ja tälläkertaa siskokin mukana. Eikö ne saa tuolla näitä tyyppejä aisoihin? Linnaan kymmeneksi vuodeksi, niin saakeli johan loppuu sähkö jääkaapeista ja veret seisahtuu!![]()
Jos Piirainen on Suomessa komppanianpäällikkö (kapteeni), niin onko Dr. Fuentes Espanjassa rykmentin (eversti) tai divisioonan komentaja (kenraali)? Dr. Ferrari on Italiassa lähellä marsalkan titteliä.
Uskomatonta meininkiä Espanjassa. Ylipäätänsä se, että Guardia Civil jopa tutkii tällaisia asioita. Kaikki vitteet olivat ilmassa jo Operaatio Puerton 2006 jälkeen, mutta nyt asioille saatiin lopullinen vahvistus. Fuentes on kovan luokan tekijä d-asioissa. Tai gynekologi niin kuin hänen tarkka lääketieteellinen toimialansa ilmoitetaan. Kannattaa ostaa Fuentesilta pyöräilyyn liittyviä harjoitusvinkkejä n. 7 000 eurolla, vai mitä Frank Schleck?
Ferrarin asiakkaat saattoivat legendan mukaan maksella tohtorille puolet vuotuisesta palkastaan, jotta menestykseen edellyttämät d-aineet saatiin pumpattua kehoon. Fuentesin asiakaskunnan voisi arvioida hyvin laajaksi, johon ei kuulu pelkästään tällaisten marginaalilajien (pyöräily ja yleisuheilu) urheilijoita.
https://twitter.com/ammattipyoraily
Tämä on nyt muotia, saada siis Clenbuterol tartunta "huonosta" lihasta.
http://www.cyclingnews.com/news/rudy...or-clenbuterol
Milloinkahan joku keksii että synteettistä epoa on jossain sisäfileessä....
Edit:
Keksin täydellisen suunnitelman...
1) Ostat kaksi kuuria EPOa.
2) Ostat lehmän.
3) Piikität itsellesi yhden EPO kuurin.
4) Piikität loput epot tuohon onnetomaan luontokappaleeseen.
5) Voitat Tourin
6) Jäät kiinni dopingtestissä.
7) Väität olevasi syytön ja taistelet loppuun asti syyttömyytesi puolesta
8) Väität että söit lihaa tilalta X. Tämä tila on sinun kaverisi. Roudaat tuon kohdan 4 lehmän kaverisi pihalle.
9) UCI tulee ja testaa ko lehmän. Kaveri sanoo että oli mulla toinenkin lehmä mutta se meni lihoiksi jollekin pyöräilijälle.
10) UCI huomaa että lehmä on täynnä synteettistä epoa.
11) Sinut vapautetaan kilpailemaan ja saat 2 000 000 euron kipukorvaukset menetystä kunniasta.
12) Vedät armottomat kännit noilla palkintorahoilla ja naurat partaasi kuinka vitun tolloja kaikki ovat.
Ideaa saa käyttää vapaasti...
Paavo Puurunen, hemoglobiini 180. Olympiatason urheilija ei osaa juoda riittävästi korkean paikan harjoitteluleirillä...
http://www.hs.fi/urheilu/artikkeli/L.../1135262432218
Hylkylistalla: Mikrometri, Oatmeal Stout, kivimaa, IncBuff
"Asiatonta. Kaverin itse laatima julkinen hylkylista kertoo jo paljon."
Asiaan hieman liittyen IAAF tuo biologisen passin myös yleisurheilijoille.
Hylkylistalla: Mikrometri, Oatmeal Stout, kivimaa, IncBuff
"Asiatonta. Kaverin itse laatima julkinen hylkylista kertoo jo paljon."
Joku portugalilainen kärähtänyt eposta:
http://www.cyclingnews.com/news/port...sitive-for-epo
Tuo on ihan oikea ongelma niille, joilla Hb on luonnostaan korkea. Treenaa korkeassa ilmanalassa, joka saa aikaan Hb:n nousua ja lisäksi kuivumista. No big deal, turha mussuttaa. Tuo pelkkä Hb:n seuraaminen on vanhanaikaista ja epätasa-arvoista johtuen erilaisista luonnollisista Hb-arvoista eikä se kerro mitään epon ja/tai veritankkauksen käytöstä. Sen mittaaminen vaan sattuu olemaan helppoa, nopeaa ja halpaa.
If Jens Voigt was a country, his principle exports would be Pain, Suffering, and Agony.
Doping-uutisia vaihteeksi maastopyöräilystä:
"Maastopyöräilijälle ennätyspitkä kilpailukielto"
"Itävaltalainen maastopyöräilijä Robert Kircher on saanut kahdeksan vuoden kilpailukiellon dopingrikkomuksista. Kyseessä on pisin itävaltalaisurheilijalle koskaan määrätty kilpailukielto.
Kircher todettiin syylliseksi dopingaineiden tilaamiseen, myyntiin ja hallussapitoon. Itävallan antidoping-toimisto Nada ei ole kertonut millaisista dopingaineista on kyse.
Nadan mukaan Kircher, 33, myönsi poliisikuulusteluissa myyneensä dopingaineita muille urheilijoille. Myöhemmin hän perui tunnustuksensa".
http://uutiset.msn.hs.fi/urheilu/pyo.../1135262524542
E: Ja tämä sai "kunnian" olla tuhannes viesti.
Ananasakäämä!
Madridin pyöräilyliiton puheenjohtajan Javier Fernandezin osallisuutta johonkin dopingvyyhteen selvitellään parhaillaan. Contador on (luonnollisesti) ehtinyt kiistää kaikki kytkennät paikallisen liiton johtajaan. Contador asuu Madridin kupeessa sijaitsevassa Pintossa.
http://www.cyclingnews.com/news/cont...doping-suspect
https://twitter.com/ammattipyoraily
Juu, voi kyllä hakea. Tiedätkö millainen prosessi, vaatimukset ja kulupolitiikka? Ei ole ihan niin yksinkertaista kuin kansallisen tason ADT-erivapaus. Niin ja todistusvelvollisuus, labrakäynnit tietyssä syklissä, lääkärikannanotot, tutkimusten aikaiset dopingtestit (manipulaation varalta) , urheilijan vastuulla. Kummelin sanoin "Artisti maksaa!".
Sitten kun olet karanteenissa, niin ainakin joskus mutuilisin UCI:n lähimmän labran joka karanteenin saattoi purkaa sijaita Manner-Euroopassa...arvatkaa kuka sinnekin tehtävät teoreettiset käynnit olisi vaikka Suomesta kustantanut? AH:n viiden päivän karanteeni ja kisapaikalla uudet kokeet kuulostaa onneksi urheilijaystävällisemmältä kuin muinoinen UCI-käytäntö pyöräilyssä.
Veritestithän sitä pitäisi ottaa jos hkr ja hb arvot paukkuu yli, mutta kun esim. täysi kilpailutesti (veri ja virtsa) maksaa Suomessa pelkiltä tutkimuskuluiltaan (ulkopuolinen laboratorio, Yhtyneet Laboratoriot) n. 400 euroa. Siihen päälle sitten ADT:n tai lajiliiton testauskulut (henkilöstö, matkat, testilaitteisto yms.) niin ihan nappikaupasta ei ole kyse vastoin kuin liki jokaisen kouluterkkarin huoneesta löytyvän hb-koneen käyttökulut ja investoinnit. Niin ja tietty se että se oikea testi ei hoidu tuloksineen minuutissa kisa-aamuna.
Lajiliiton kannaltahan ns. turvarajat ovat hyvä ja halpa keino pitää "valvontaa". Valitettavasti oikean testauksen ollen kuitenkin sen verran harvinaisempaa, että tilanne voi mahdollistaa luontaisesti alhaiset hb ja hkr arvot omaavan hiihtäjän, pyssyhiihtäjän tai pyöräilijän vilpilliset keinot veriarvojen "parantamiseksi". Luontaisesti korkeat arvot omaava urheilija sen sijaan voi joutua tekemään kompromisseja harjoittelun tai valmistautumisen kanssa, mikäli ei omaa lajiliiton lupaa raja-arvot ylittäviin veriarvoihin, mutta on "vaarassa" joutua veriarvojen "turvakokeeseen".
Lajiliittojen pitäisi siirtää em testit ADT:n / Wadan huoleksi, niin olisi selkeä ja toimiva järjestelmä asiassa poikkeulupineen / erivapauksineen...
ADT:hän meillä leijonanosan testeistä teettääkin.
http://www.antidoping.fi/view.cfm?pa...7-2A86541DAD89
"Pythagoraksen mukaan katselemalla oppii lähes aina enemmän kuin päättömästi juoksemalla."
"Ernest Hemingwayta mukaillen; vain härkätaistelu, kilpapyöräily ja moottoriurheilu ovat urheilua, muut ovat pelejä."
Kirjanmerkit