Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tauno Katso viesti
Kävin tänään Hiihtomajan maastossa juoksulenkillä ja näin siellä harmaapipoisen (siis ei kypärää) nuoren kundin ajelemassa valkoisella täysjoustopyörällä. Veteli aika ketterästi pahoista paikoista ja ylämäet lepopulssilla. Tuli vähän tuo meidän Erkki mieleen, mutta Erkillähän on sentään kypärä. Onko joku muu nähnyt?

Saattaa tietysti olla näitä alamäkimiehiä. Ei viitsi fullface -kypärää laittaa tuommoiseen leppoisaan veryttelyyn.
Jos se oli valkoinen Commenkaali, millä kaveri ajoi, saattais olla yksi tuttu crossinharrastaja. Reipas eteneminen vaikeissa paikoissa viittaisi häneen. Kaveri oli alkukesällä meidän mukana keskiviikon porukkalenkillä kerran. Se jolla oli satula päin persettä. Ajoi Tahkonkin vähän reiluun 3½ tuntiin.
Tänään mukava porukkalenkki, oli sosiaalistakin vaihteeksi. Ja kikkojen hierontaa. Heccu opasti taas pari oudompaa polkua. Jäikö jollekulle gepsijälki?