Tästä:
Tähän:
![]()
Tästä:
Tähän:
![]()
Tuo takajarrun vaijeri on aika hienosti vedetty.![]()
Nokian Hakkapeliitta W240/W106, loppu se liukastelu...ehkä
Käytttynä ostettu Tunturin H-sarjan hybridin runko/raato. Siltä ajalta kun Tunturi kokosi fillarit vielä Suomessa. Eli vähintään 5 vuotta vanha (kokoonpano siirretty muualle 2006). Edullisesti tosiaan sillä perustein että suuri osa osista oli nurkissa ylimääräisinä pyöriviä. Uutta on ketjut, vaijerit, vaihdevivut, jarruVIPU ja teline. Sanoisinkko n. 130-140e. Runkoon ja keulaan vedetty spraylla yks pullo primeria ja toinen mattamustaa.
Bianchi Pholcuksesta tulikin sitten My Little Pony -tyylinen. Ohjainkannatin näyttää vammaisen lyhyeltä, johtuen siitä että ohjaamo on säädetty 163-senttiselle kuskille. Violetti-anodisoidut nousukahvat tarvitsee vielä hankkia jostain, koska pyörä painaa jalkoineen koreineen päivineen vasta slimmit 15,3 kiloa.
![]()
Eipä ole tullut tästä projektista täällä sen enempää spekuloitua, mutta kun kerran tuli tuo alkupiste laitettua, niin laitetaan lopputuloskin. Look 585 kompakti-Choruksilla ja DT Swissin Triconeilla:
Vielä illalla pitäisi laittaa pullotelineet, satulalaukku ja mittari, huomenna pieni testilenkki, ja sunnuntaina tämä lähtee kohti Norjaa. Eiköhän tuolla vuononreunaa kiipeile.
Look klassisella mitoituksella miellyttää silmää. Vielä kun pidät ketjun kireämmällä kuin se on tuossa kuvassa niin avot
Joo, voi olla että ketjusta olisi voinut yhden linkin enemmän poistaa, mutta tuskinpa tuota pieni-pieni yhdistelmää juuri tulee ajossa käytettyä. Kompakteilla ja 12-25 pakalla tulee 29 piikin ero, eli ihan lyhythäkkisen vaihtajan virallisen kapasiteetin ylärajoilla mennään.
Syytä ois, samassa taloudessa kun asutaan.
Ens kesänä mä sitten yritän vaihtaa avokin vanhan mummiskan pelkistettyyn sinkulaan, ja sen jälkeen tuon Bianchin vaikkapa johonkin randonneur-tyyliseen vekottimeen. Koetetaan vähän sovellettua porttiteoriaa. (Ja sitten, sitten kun mä oon saanut sen koukun kitusiin asti ni sitten tarjotaan ratayörää)
Sitäpaitsi, mä oon tasa-arvon kannalla, ja kun mulla on jo neljä fillaria, niin kai paremmallakin puoliskolla pitää olla useempi kuin yks.
Jaa projektista tulee hihnavetoinen,
I relax by taking my bicycle apart and putting it back together again.
-Michelle Pfeiffer
http://marlonsbikeblog.blogspot.fi/
Tästä tuli ihan ajokelpoinen kapistus, vielä jarrut menee vaihtoon piakkoin, mutta muilta osin toimii.
Jokunen lisäkuva
Tälläinen tälläkertaa.
Tarkoituksena maalauttaa syksyn / talven aikana alkuperäisen väriseksi.
Osat ovat alkuperäiset poislukien tankonauha joka on korkkia ihan mukavuus syistä.
![]()
Cycling El Burro
Hitaasti mutta epävarmasti.
Jos tämä opiskelija ajelis tällä parivuottatosin Jarrut ja vaijerit on vielä postissa ja ketjut olohuoneen lattialla
![]()
Tämmöstä pitäis alkaa kasaamaan:
![]()
Noi kävis hyvin tohon:
Suomen urheilupyörästä 95 rahalla.
http://www.suomenurheilupyora.fi/pro...hp?loc_id=1240
-Olen periaatteen mies. Mutta jos jokin periaate ei satu minua miellyttämään, olen valmis vaihtamaan sen.-
Sama runko - sama hinta. No ei nyt ihan, sillä tuo setti, joka siis sisälsi rungon lisäksi alukuitukeulan sekä FSA Orbit IS CX -ohjainlaakerin kustansi 399 jöröä. Toimitus maksoi 25 euroa. Ja kuten tuolta toisesta säikeestä ilmenee, niin tilauksen joutui tekemään sähköpostilla sekä maksun tilisiirrolla.
Pelkkä runko näyttää nettisivujen mukaan olevan 339 euroa, ja OCCP:stä (ehkä) poiketen sen saa haluamansa värisenä.
"pohjolassa kansa on sen kaamoksensa vanki"
Sain projektin tehtyä eräänä yönä viime viikolla. Ensin ei pitänyt asentaa kuin jokunen osa, mutta nälkä kasvoi syödessä ja aamuyöstä oli uusi krossari ajokunnossa. Eilen ehdin näppäisemään jonkinlaisen kuvankin:
(Onpas muuten kehno tausta. Ja tanko näyttää sojottavan ihan mihin sattuu, vaikka ei se kyllä sitä tee - liekö sammakkoperspektiivi syynä tähän harhaan.)
Vaihtoon menee vielä satulatolpan kiristin sekä pienempi eturieska, joka vaihtuu 34-piikkiseen. Lisäksi ketjuja pitää varmaan lyhentää. Näyttääkö muuten arvon raadinkin mielestä tuo takavaihtajalle menevä vaijerinkuori turhan pitkältä?
Painoa kokonaisuudelle kertyi rapiat yhdeksän kiloa. Ja ajossa tuntuu toodella hyvältä.
"pohjolassa kansa on sen kaamoksensa vanki"
Kirjanmerkit