Lainaus Alkujaan tämän lähetti abruzziamo Katso viesti
Voit toki kuitenkin kertoa mitä tämmöinen vanhojen doping-juttujen kaivelu hyödyttää? Onko siitä jotain hyötyä, että vanhan koulun jätkät kärähtää? Mitäs se tekisi sitten tälle pyöräilylle, sitä saa miettiä. Ketkäs sen jälkeen sitten käräytetään? Vaikka nämä tämän hetken "supernuoret". Turhaa rypistelyä, suoritusta parantavat keinot on tosiasia joka kuuluu huippu-urheiluun. Ei sitä saa pois, eikä pidäkkään saada.
Jos aprikoidaan vähän tätä näkökulmaa, niin kai se on aivan sama vedetäänkö siellä puhtaana vai mömmöissä kunhan kaikki ovat samalla viivalla (lääketieteelliset vaikutukset, turvallisuus jne. ovat toki oma lukunsa). Siltä pohjalta on ihan hyvä tutkailla sekä kulloisenkin kirjatun säännöstön että de facto-säännöstön noudattamista.

Toisaalta voitaisiin tietysti miettiä että onko se "reilua" että Contador jolle on sattunut paremmat geenit tienaa miljoonia siinä kun vähän huonommalla perimällä mutta vaikka kaksinkertaisella treenipanoksella joku apuajaja sinnittelee minimipalkalla?