Isopyörästä ei edelleenkään mitään uutta. Lähipäivinä toivottavasti selkiää kun saivat (?) muuttonsa hoidettua. Veheriä sen sijaan hahmottuu. Puuttuu enää stemmi, ehkä kammet (riippuu 29äristä), jarrulevyt, takaratas (tilasin jo), 10mm speiseri ja vähän kiveniskuteippiä. Ai niin ja se chain tug.
Tähän mennessä:
18" Dropout slut
FSA Orbit XL II
Mary (vaihtuu ehkä EA70 mid-riseriin)
Inbred-penkki (vaihtunee keveempään ellei ole ihan ässä)
540:t simpat
SLX-jarrut
Svelte-clämppi
Pari speiseriä
Joku sinkulakitti (eli pari speiseriä ja lukkorengas)
XTR tai PC-1
XR4.2d x2, läjä dt pinnoja (oisko ollu race) ja pari 775-napaa sekä simpan pikalinkut
Bob-On -gripit
Maksalaatikko
Joku 160mm etuadapteri taakse
Reba SL 100mm w/ pop-lock
BBG:n musta perusbashi
Thomson Elite 410mm suora
On-One 32-hampainen eturatas
Oisko siinä ollu kaikki. Hirveen kiinnostavaahan tämmöstä on lukea.
Mielenkiintoinen satula tuossa xx881z:n inbredissä. Mikähän merkki ja malli se mahtaa olla?
Spedeilin eilen tolla tyttöinpyörällä vähän - erittäinkin vähän - rapuissa ja aika hyvin sain maalia pois ketjupysystä tai mikä se suomeksi onkaan. Ajattelin, että Bilteman mustaa vasaralakkaa vetelen siihen, niin josko se pitäis. Sen verran on kova pää, ettei liskonnahkaa tai sisäkumia enää laiteta. Veheriään taidan teurastaa sisurin.
Nyt on taas teräs tarjouksessa. Rungot 99 tai 110 puntaa.
Pitäiskö, pitäiskö ostaa kaappiin jemmaan yksi 456.
Saahan sitä keuloja muualtakin.
http://www.carboncycles.cc/?s=0&t=2
Ja taas näyttää foorumi'hörhöily' tuottavan tulosta: KIITOS vinkistä.
Koko 'kilpavarustelun' alku oli nykyinen matala ja lyhyellä ohjainputkella oleva keula Kona Unit:issani, tosta taitaa saada sen kaivatun stongan noston ja ajoasennon rentouttajan aikaiseksi. Tossa on toi raami kumminkin 'hieman' laadukkaampi kuin On One:n perus Inbred.
Nyt tulis Jumpalle vihreä pallo!
Ja toimaritkin maksettuina.
Toinen pallo!
edit: Keulojen hinta 'häälyy' riippuen mistä sivulta katsoo - ennakoi postareita?
steelmän muokkasi tätä : 11.02.2010 at 11.25
Missä suhteessa Unitin runko on laadukkaampi kuin Inbred??
En usko, että pahemmin muuten, mutta pintakäsittely voi hyvinkin olla kestävämpi. Se nyt on ainakin minulle sinänsä sivuseikka, jos hinta on kohdillaan (nyt viimeistään alkaa olla) ja tykkään geometriasta.
juminy muokkasi tätä : 11.02.2010 at 21.17
Muutaman vuoden vanhassa Unitissa on vielä Dedacciain putket. On se kai Inbrediä vähän kevyempi ja liukuvat dropit ovat kätsymmät, mielipidekysymys tosin.. Nykymaailman unitithan ovatkin sitten perus 4130 CroMoa Konan spekseihin ohennettuna. Vähän vielä vanhemmassa Unitissa olisikin sitten jo OX-platinumia putket ja se oli aikoinaan todella edullinen (ja vähän arvostettu) runko siihen nähden mitä rahansa vastineeksi sai. Mulla on ollut vuodesta 2006 tuollainen 2004-mallinen Explosif (http://farm4.static.flickr.com/3499/...730f2e3d_b.jpg), joka on siis sama runko kuin Unit, mutta sillä erotuksella, että rungossa on vaijeriviennit. 18" runko painaa 2.040 g liukuvien droppien kera, V-jarrutapit pois viilattuna. Laatu tietysti voi terkoittaa eri immeisille kovin eri asiaa. Jos haluaa 80 milliä pidempää keulaa, niin Inbredissä on parempi geometria ja runko kestää varmasti kovempaa kyytiä. Mutta tuollaisena täysjäykkänä pelinä Unit on kevyempi ja kulkee mukavammin.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Danke Stenulle (näitten erikoistietäjälle) selvityksestä.
Runko -06 on ohennettua ja kaikkea muuta kuin 'pyöreää vesijohtoputkea', elää ja jne. Tuo vuosmallin taisi olla juuri viimeinen näillä 'hipo'rungoilla tehty Unit, sen jälkeen on 'laskeuduttu' enemmän ja vähemmän On One -tasolle .... B-)
Tossa kuvaa rungon selostettarrasta.
![]()
Oot varmaan lukenu On-Onen kirjotukset noista tarroista?
No, mulle ei ole niin väliä noi tarrat, Inbredin rungot vaan toimii niin kuin pitääkin - kustomi ohennettua putkea kun ovat. Eri koot on luonnollisesti tehty omiin, oikealla tavalla ohennettuihin putkiinsa, ei noi ole ihan perus vesijohtoa, niin kuin hinta antaisi ymmärtää.
Oha tuo jopa sata rammaa keposampi raami.
Eni vei, jokainen ajaa sillä mikä tuntuu mieluisalta!
Juu on tullut luettua ...... joskin aina omaa täytyy kehua, siis heidänkin.
Ja On One:lla edelleen 'just arrived' laatikossa Carbon Fork - 26in MTB Canti And Disc, ihan niin kuin kuukausi sitten kun heillä oli se alkuvuoden alekampanja. Hienoa.
Mitään en puolustele, mutta kyllä näyttää olevan 2 kpl 26" kuitukeulaa
disc/canti varustein varastossa .
Toi Kona kyllä huutaa teräskeulaa. Ja just tommosta kuin siinä onkin. Etit vaan pidemmän. Surlyn 1x1 taitaa olla vähän lyhyt (jos toi 420mm pitää paikkansa), ei vastaa oikein edes 80mm joustokeulaa sägi huomioiden (pitäis olla joku 430-435mm). Mut paljon siinä nyt on a-c ja paljon pitäis olla?
Ite ostin tuossa just käytettynä 450mm a-c -mittaisen teräskepin. Inbredissä ajattelin kokeilla jossain vaiheessa.
Jos pitää olla hiilaria, niin laittaisin ite mieluummin exoticin kuin on-onen. Tiedä sit kumpi on parempi, mut e on mun silmään paremman näkönen. Oliko halvempikin, en muista enää.
juminy muokkasi tätä : 11.02.2010 at 23.39
No noinhan se kuuluukin olla kun kuukaudesta toiseen hehkuttavat tuon disc/canti- versionsa
juuri varastoonsa tuloa. Mutta se mikä 'ihmetyttää' on se että sitä dics-specific-keulaa ei saada ei sitten millään lisää, ollut kuukaus toisensa jälkeen OOS-tilanteessa.
Juminy:lle: tais e olla edullisempi. Ja kait mustaolkaisena hillitymmän oloinenkin mutta kuten sanoit teräs se olisi sopusoinnussa tohon, paikalla olevakin menettelisi mutta kun ovat menneet vetämään kaulaputken 'munia' myöden poikki ... :-(
[QUOTE=juminy;1341309]Mut paljon siinä nyt on a-c ja paljon pitäis olla?
QUOTE]
Tämä meni ekalla lukukerralla ohi, nyt 420 mm, sais olla sen 440-445 mutta eniten harmittaa tuo lyhkäseksi vedetty kaulaputki.
Muuten ihka oikeasti miten toi On One:n porukka pyörittää tota varastoaan? Muistan aika hyvin 13.1.10 loppuneen alen aikana 'yrittäneeni' pakata ittelleni mieluista pakettia ja kaikenlaista puuttui, esim. On-One Seatclamp 29.8 Bolt Up oli silloin loppu, on edelleen loppu .....
Eikö siellä osata ostaa tai vaatia toimittajilta mitään?
Joo, olen lukenut sen ihan yhtä varauksella kuin kaiken muunkin lukemani markkinointihömpän.
Mä en puhunut vesijohdosta, kirjoitin Inbredin olevan perus 4130-cromoa, niinkuin se onkin. Sitä olennaisinta tietoa, että onko putki lämpökäsiteltyä vai ei, ei tekstistä muistaakseni löydy. Käsittelemättömän ja lämpökäsitellyn 4130 cromon vetomurtolujuuksissa on aika iso ero. Sitäpaitsi mulla on pieni epäilys, että tässä vuosien mittaan nuo "size specific buttingit" ovat muuttuneet "price specific buttingeiksi". Sitä mukaan kun hinta on keventynyt, on Inbredi tainnut lihoa. Muistelisin, että silloin aikoinaan ne alkuperäiset valkoiset Inbredit olivat noin 2.1 kilon runkoja. Onko kukaan punninnut mitä nämä nykyiset painavat?
Juu, ja jos huomioidaan, että Unitin dropit pultteineen ja hiluineen painavat ehkä semmoiset 100-150 grammaa enemmän kuin Inbredin slotit, niin voisi arvioida, että putkien painossa on sellainen 200 gramman ero. Ja kun se 200 grammaa on pois sieltä putkien sisäpinnalta, niin se kyllä ihan oikeasti vaikuttaa ajotuntumaan.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Tismalleen samaa mieltä.
Steelmanille vinkiksi, että Kona on tehnyt tälle vuodelle 440 millisen version P2:sta. Uutta haarukkaa mainostetaan "kolmoisohennettuna", niin kuin ne alkuperäiset Spinnerin tekemät 90-luvun P2:set olivat. Tiedä sitten mitä oikeasti tarkoittaa, mutta testanneet ainakin väittävät sen olevan mukavampi kuin mitä nuo perus-P2:set ovat. Evansilta näytti ainakin saavan: http://www.evanscycles.com/products/kona/project-2-triple-butted-mtb-fork--ec017291
Salsan Cromoto on erinomainen, edullinen, kevyehkö ja mukava teräshaarukka, mutta Kyllä Unittiin tosiaan P2:nen istuu parhaiten.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Eikä tuohon Evansin hintaan kannata mielestäni muita edes katella. En kyllä tiedä mimmoset postikulut napsahtaa, mutta noin muuten. Enpä olisi yllättynyt, jos ongelmia on. Heillähän tuntuisi olevan skaalaus meneillään ja saamastani palvelusta päätellen ei ihan ongelmattomasti. Lupauksia on toki riittänyt: "hoidetaan pian", "maanantaiksi", "tänään". Suosittelen maksamaan Paypalin kautta, jos On-Onelta tilaa. Voi saada helpoiten hommat hoidettua ongelmatilanteissa.
juminy muokkasi tätä : 12.02.2010 at 11.04
Kiitoos poikaitten kommenteista, järkähmättömänä loksujen kannattajana toi uusi P2 on kyllä
se paras vaihtoehto, harmi kun tää käissi aukes vasta nyt, Evans meinaa hyvitti mua 2 viikkoa sitten noin samalla summalla, oisin saannut tuon varmaan 'sopivilla' ehdoilla. Pitänee
yrittää mennä 'reittä' pitkin ja kattoo kuinka käy B-)
Itellä reilun 20 v. todella monitasoinen kokemuspohja logistiikasta ja kiertoajoista tuotannollisista tehtaista joissa on puskettu tavaraa päivässä yli 100 000 kiloa pakettiin ( 100 ml - 1000 kg välillä) tuotteita joissa on ollut komponentteja muutamasta muutamaan kymmeneen, on meinaa hieno fiilari( alle 30 v. jamppana ja päällä t-paita ja farkut :-) kun pystyt syöttämään varastoa juuri niillä tuotteilla mitä se 'huutaa' mutta auta armias jos jostain 30 tonnin mällin teosta puuttuu joku 'muutaman euron' komponentti, siitä ei hyvä heilu!
Hoidin muutaman vuoden myös materiaalien 'kotiinkutsuja', mulle ei päästy 'lässyttämään' puuttuvista materiaaleista (vaikka tuotevastaavat monasti myöhästelivät ties minkä muutostensa kanssa) , noh, joskus keinot oli vähän arvelluttavia mutta tarkoitus kyllä
pyhitti keinot .... B-) ihan isojen herrojen puolestakin.
Kirjanmerkit