Lainaus Alkujaan tämän lähetti vetooo Katso viesti
- Voitti Vueltassa vuonna 2001 etapin ja juhlisti sitä täysin ainutlaatuisella tavalla. Laittoi jarrut kiinni 3 metriä ennen maalia ja käveli pyörä kourissa maaliviivan paremmalle puolelle.
Kuvasta ei näy, mutta takana tilannetta seuranneen kisapäällikön auto joutui tekemään melkoiset sikaanit, ettei kisa olisi jäänyt Simeonin viimeiseksi. Sen verran yllättävä se jarrutus oli. Muistan säikähtäneeni perinpohjaisesti.

Takaisin itse aiheeseen eli AC:hen. Simeoni ja Contador eivät ole tainneet kohdata kertaakaan tositoimissa? Eipä tainneet. Oli pakko ottaa tämä varsin oleellinen juttu esiin ettei mene tutuksi offariksi.
Ei ole AC paljoa Italiassa kisaillut, eikä Simeoni Italian ulkopuolella. Ainoa mikä taitaisi tulla mieleen on viime vuoden Giro. (Ei pääse tarkastamaan Simeonin ajamia kisoja, kun Safari ei päästä joukkueen sivuille. Onkohan sekin Armstrongin syytä)

ObTopic: Sen cyclingnewsin jutun perusteella melkein luulisi, että seuraava seura on Caissen ja Alonson yhdistelmä. Siinä on se hankaluus, että sekä Caisse, että Alonson mukanaan tuoma Santander ovat pankkeja. Toisaalta pankkihan se Banestokin oli, siinä välissä oli vain se koripallomaakunta