Kilon kevyemmästä lampusta saa 1000 lumenia, sekin on reilusti tehokkaampi kuin vuosi pari sitten myydyt xenonit.
Kaverin Wilmaa kokeilin, siihen en kyllä vaihtaisi, huono keilan muoto eikä mikään erikoisen tehokas. keilan muoto tietysti on subjektiivinen asia ja riippuu käyttötarkoituksesta/suunnistustekniikasta.

Sitten kun alan rakentamaan,teen kerrasta sellaisen että voi sokaista muut enkä mitään "kohtuullista ja riittävää" ;-)

Kävelyyn/juoksuun riittää pieni petzlkin,mutta nyt ei ole kyse siitä... =)
Editti_
Noniin, totesin että eihän tuo trohin lamppukaan paina pääosaltaan kuin tuon ylläolevan reilut parisataa grammaa, eli ei tää 4-5xP7 painosta periaatteessa olis kiinni. Lampun ja akun paino on meidän piireissä vähän "eritelty" eli jos sanotaan että on painava lamppu, niin tarkoittaa pääosaa. akun painohan on vain tehontarpeesta kiinni.

Muutama vuosi sitten on kuulkaas vielä suunnistettu tuommoinen jytky selässä. tai no mä en tuommoista raaskinut kantaa, yritin olla sen verran nopea ;-)