ElectrobikeHephaGiantFillari
Sivu 22 / 239 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 12 20 21 22 23 24 32 72 122 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 631 - 660 / 7160

Aihe: Pyöräprojekti

  1. #631
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270

    First ever maantiepyörä

    Viime syksyn pimeinä iltoina alkoi takaraivossa kyteä ajatus ostaa halpa maantiepyörä satunnaiseen työmatka ajoon (20km suuntaansa).


    Niinpä suuntaisin katseeni käytettyihin maantiepyöriin ja kuin sattumalta löysinkin parin viikon metsästyksen jälkeen omaan silmää ja mieltä mielyttävän mallin. Kaupat tehtiin ja saman tien tilasin myös pyörään uudet vanteet ja renkaat (koska pyörä myytiin ilman niitä).

    Pettymys oli kuitenkin valtaisa kun sain vihdoin pyörän matkahuollosta käsiini. Pyörän omistaja oli nimittäin mitannut vaakaputken päin honkia (tai ei ainakaan niin kuin minulle ilmoitti) ja se oli yli 3cm lyhyempi kuin mitä piti olla! Vivahteikkaan keskustelun seurauksena kauppa kuitenkin saatiin purettua ja rahat takaisin.



    No mitä tällä episodilla on sitten tekemistä pyöräprojektin kanssa? No ei muuten mitään, mutta nyt minulla oli siis käsissäni ne uudet vanteet ja renkaat mutta ei sitä pirun pyörää!

    Aikani yritin etsiä uutta pyörää käytettynä (ja tietenkin ilman vanteita), mutta eihän siitä mitään tullut.. Niinpä viimein tuumasin että kai sitä voi itsekkin sen pyörän osista kasata. Niinpä alkoikin armoton googlettaminen kun maantiepyörista tietämys oli lähes nolla (maasturimiehiä juu nou).


    Pikkuhiljalleen alkoi päässäni kirkastua ajatus siitä että etuhaarukan ja rungon pitäisi olla hiilikuitua ajomukavuuden nimissä, etenkin kun aikaisemmin ostamani korkeaprofiiliset ja suoraan puolatut Mavic Elite Cosmic kiekot taisivat olla pystysuunnassa aika jäykät..

    Kuiturungot vain tuntuivat melkoisen arvokkailta budjettiin nähden ja olin jo hylkäämässä niitä kunnes huomasin yhdellä ulkomaalaisessa pyöräfoorumilla keskustelun jonka aiheena oli eBayssa myytävät halvat hiilikuiturungot. Tästä innostuneena selailinkin pitkään eBayta ja olihan siellä niitä runkoja vaikka muille jakaa! Yleensä vain rungot eivät mielyttäneet omaa silmääni ja niissä oli jotain omituisuuksia. Lisäksi halusin takakolmion yläputkien olevan tiimalasin muotoiset mukavuuden nimissä.

    Lopulta löysin rungon joka mielytti omaa silmääni, josta löytyi oikea koko ja joka oli muutenkin järkevän oloinen. Rungon mukana kaupattiin suorajalkaista etuhaarukkaa, mikä taas soti omaa ”mukavuus & estetiikka” ajatteluani vastaan. Kauppias oli kuitenkin valmis tiputtamaan hintaa mikäli en haarukkaa tarvinnut ja niinpä pelonsekaisin tuntein tein kaupat rungosta. (Jälkikäteen olen huomannut että samaa runkoa on kaupattu ainakin ”Kredo Kuota” nimellä, mutta omani kaupattiin ja toimitettiin ihan ilman nimiä).

    Nyt oli siis runko hankittu, mutta siis haarukkaa vajaa. Ajattelin että kun kerran on jo runkokin hommattu eBaysta, niin ei kai se enää tässä konkurssissa tunnu jos haarukkakin sieltä löytyy (koska en muualtakaan löytänyt samanlaisella kuidulla päälystettyä haarukkaa kuin millä runko oli päällystetty). Ja kas kummaa, löytyihän se silmää ja lompakkoa mielyttävä vaihtoehto myös kokokuituisesta haarukasta! (jälkikäteen olen huomannut että tätä haarukkaa on kaupattu ”Hasa” nimellä, mutta omani kaupattiin ja toimitettiin ihan ilman nimiä).


    Kun vihdoin sain rungon hyppysiini (tulliviranomaisten ensin vietyä välistä omansa), oli jännitys melkoinen kun avasin pakettia. Mielessä pyöri vain että mihinkähän paskaan sitä taas on tullut kätensä pistettyä.. Yllätys oli kuitenkin melkoinen kun paketista paljastui varsin siististi viimeistelty ja hyvän oloinen runko (odotukset eivät olleet kovin korkealla)! Ainoat seikat mitkä hieman pisti ihmetyttämään olivat takahaarukan toisen alaputken litistys. Mitä lienee Taiwanin insinööri miettinyt kun moisen on suunnitellut..?

    Haarukka saapui myös lähes samana päivänä ja näytti sekin kelpo tekeleeltä ja sopi runkoon ulkonäön puolesta erinomaisesti. Painotkin olivat rungolla ja haarukalla suurinpiirtein sitä mitä oli ilmoitettukin (ei maailman kevyimpiä, mutta keveitä kumminkin), joten oli aika pähkäillä mitä kaikkea muuta tarvitsee ostaa jotta pyörä joskus olisi ajettavissakin.


    Koska sekä runko että haarukka olivat mustia kuituisia, niin päätin ostaa Ultegra SL:n täydellisen osasarjan koska se tummana sopi mielestäni näihin hyvin. Kammet tulivat lopulta Compact versiona ja takapakaksi 12-27 koska kuskin kunto oli totaalinen arvoitus ja täällä Jyvässeudulla on noita mäkiäkin..

    Ohjailaakeriksi tuli FSA, pullotelineiksi jotkut merkittömät kuituiset eBaysta, stemmi ja tanko Syntacelta ja satulatolppaksi Edgen kuituversio. Loput romppeet valkkautuivat oikeastaan renkaiden väriteeman mukaan keltaisiksi (Sellen satula, Eastonin teipit, jne) ja nippelit hommattiin kaikki punaisina ettei mene homma liian totiseksi (titaaniset pikalinkut, satulatolpan panta, ohjainlaakerin kiristin, jne).

    Polkimiksi ruuvattiin normi XT:n maastopolkimet (koska noihin sopivia kenkiä on nurkat täynnä ja haluan pystyä myös kavelemään pyöräilykengillä) ja lopuksi vielä teetettiin alastomaan runkoon ja haarukkaan sopivan hillityt teipit (heijastavasta materiaalista).

    Painoa pyörälle tuli ilman polkimia 7.98kg (56cm vaakaputki), joten salainen haave alta 8kg painosta täyttyi ”kevyesti”! Vanteet ja satulan vaihtamalla painoa saisi paljonkin pois, mutta tässä projektissa ei nyt gramman päälle olla koskaan oltu (ja korkeat kiekot mielyttää silmää).


    Tässä kuosissa pyörä odottikin neitsytmatkaansa muutaman kuukauden kunnes viime sunnuntaina ei enää hermo pitänyt vaan oli pakko lähteä sulaneelle maantieuralle koittamaan toimiiko tuo laisinkaan. Varmaan olisin vetänyt vanhan ristikolla varustetun jääkiekkokypärän päähäni jos sellaisen vielä omistaisin, sen verran pelotti pyörän ja haarukan kestävyys tälläisen reilu 90kg jässikän alla! Jotenkin tuntui että ei tälläinen 8kg muovipyörä voi kestää kun on tottunut 13kg täysjousto enskapyörään..

    Mutta kaikeksi yllätykseksi kaikki pelasi kuin venäläinen ydinreaktori ja mitään ei hajonnut parin tunnin ensilenkillä! Persuksiin välittyvän tärinän suuruus oli pienoinen yllätys, mutta minulla ei ole muuta vertailukohtaa kuin tuo täysjousto maasturi joten tämä ei liene ihme noilla nastojen rouhimilla teillä ja korkeilla suoraan puolatuilla vanteilla..?

    Loppujen lopuksi pyörästä taisi tulla sen verran mieluisa että sillä voi joutua jopa lähtemään lenkillekin pelkän työmatka ajon lisäksi (toki vain kauniina päivinä!). Halpahan tuosta ei tullut, ainakaan jos miettii sitä mikä alkuperäinen budjetti oli. Näin jälkikäteen tutkittuna olisin vastaavan pelin saannut luultavasti kaupasta halvemmalla, mutta tulipahan kokeiltua tämäkin.

    Hetkeäkään ei kuitenkaan ole kaduttanut, vaan oppia on tullut ainakin paljon. Ja eipähän tule ainakaan ihan samanlaista vastaan joka kulmassa jos ei muuta..


    EDIT: Kuvat tulee myöhemmin kun ei ne toimineetkaan..
    -W- muokkasi tätä : 21.03.2009 at 17.37 Syy: EDIT: Kuvat tulee myöhemmin kun ei ne toimineetkaan..

  2. #632
    opnykanen Guest
    Mukava tarina! Täytyypä tarkkailla jos vaikka joskus osuisi silmiin PIkkuhiljaa alkaa täälä Jyväskylässä olla tiet kohtuullisessa ajokunnossa, tosin sepeliä kyllä rittää. Nyt tulee ihan arvauksella, mutta voisiko tuo toinen litistetty takahaarukan putki liittyä siihen, että sinne kampipuolelle tulee polkiessa enemmän vääntöä? Korjatkaa paremmin tietävät jos ( ja kun ) olen väärässä

    EDIT: niin ja kuva olis kiva!

  3. #633
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Näkyykö nuo mun laittamat kuvat ollenkaan, vai siitä litatusta takahaarukan putkestako kaipailet kuvia..?

  4. #634
    anapa Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti -W- Katso viesti
    Näkyykö nuo mun laittamat kuvat ollenkaan, vai siitä litatusta takahaarukan putkestako kaipailet kuvia..?
    Minulla ei näy ainakaan mitään. (kiinnostaisi kyllä nähdä nuin hyvän tarinan jälkeen)

  5. #635
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    No voi helkkari...

    Täytyy sitten funtsia jokin muu konsti saada nuo näkösälle kun ei tuo näköjään toimikkaan..

  6. #636
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.390
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti -W- Katso viesti
    Näkyykö nuo mun laittamat kuvat ollenkaan, vai siitä litatusta takahaarukan putkestako kaipailet kuvia..?
    Itse sain kuvat näkymään kun kopioin kuvien ominaisuuksista osoitteen ja liitin sen internetselaimen osoitekenttään.

  7. #637
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Otetaanpas uusi yritys!

    Voisiko joku sano näkyykö tämä kuva vai ei:


  8. #638
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.390
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti -W- Katso viesti
    Otetaanpas uusi yritys!

    Voisiko joku sano näkyykö tämä kuva vai ei:
    Näkyy.

  9. #639
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Kiitoksia, pistetään sitten nuo luputkin tällä konstilla (viimeksi joskus satavuotta sitten laittanut kuvia näkösälle nettiin!):











  10. #640
    Liittynyt
    01/2006
    Viestit
    1.209
    Teline on kyllä OK mutta tuo filo on hirveän näköinen lousku.
    Ei radiaalipinnoitettua kiekkoa noin tehdä vaan sen pitää olla G3 eli pinnat on kolmen groupissa.
    Kuluttajakin voi olla oikeassa-ainakin paikassa.

  11. #641
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Joo, telineen saa jokainen Ikeasta kuudella kybää, fillari on paska ja kiekot jokainen voi PINNATA ihan niin kuin huvittaa..

  12. #642
    Liittynyt
    08/2006
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    1.170
    Mikä on radiaalipinnoitettu
    OLMO Dynamic 2005
    Specialized Tricros single 2008
    FUJI Classic Track 2011
    Colnago Master 2014

  13. #643
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.794
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kpyora Katso viesti
    Mikä on radiaalipinnoitettu
    Pinnat on suorassa eikä keskenään ristissä.

  14. #644
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    ratikan luvattu maa
    Viestit
    1.108
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mikrometri Katso viesti
    Teline on kyllä OK mutta tuo filo on hirveän näköinen lousku.
    Ei ole Mikrometrin mieleen kun ei heti löydy yhtäläisyyksiä Inseran tai Yosemiten kanssa
    Die Kanonen von Kauppi
    |ex 10k-kerho|
    "ajelee takana, porukan perällä vaan ja syö patukkaa siellä koko ajan" E. Lummelampi

  15. #645
    Liittynyt
    05/2008
    Paikkakunta
    Porvoo
    Viestit
    969
    Mukava ja kauhian tutunoloinen tarina Mulla meni toisin päin ensin oli maantiepyörä ja sitten aattelin kokeilla maastofillaria... Voin yrittää kertoa mun tarinan (valokuvilla) tai onhan se täällä jossain säikeessä muistaakseni jo kerrottu varoittava esimerkkinä

    Lopputulos on hieno musta myrkky

  16. #646
    swinger1 Guest
    Upeahan toi on!! Tosiaan MM olis halunnut kuvassa olevan Sodomite Triplalla niin sit ois kelvannu =)

  17. #647
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Valitettavasti meidän taloudesta ei löydy sen paremmin Yosemitea, Inseraa tai Sodomite Triplaakaan (mikä hitto tuo jälkimmäinen ikinä sitten onkaan)..

    On vain tämä paska musta myrkky, tylsä Giant ja onneton Specialized..


    A.B. muuten osui oikeaan suomentaessaan tuon nimen. Sana musta tuli siitä kun köyhällä aasian pojalla ei ole riittänyt maalia mihinkään osaan vaan kaikki on tylsän mustaa kuitua (lukuunottamatta pihin sakemannin väsäämiä stemmiä ja tankoa johon on sitten valittu se halvin maali - musta).

    Sana myrkky taas johtaa juonensa siihen että koko projekti oli yhtä myrkkyä alkuperäiselle budjetille ja toisaalta taas siihen että koko katiska saattaa olla vielä myrkkyä omistajansa terveydelle jos se päättää hajota kesken ajon..


    No mutta onni onnettomuudessa on se että tässä ei tiputa kovin korkealta (satula 104cm maasta) ja jos kinukkivehje ei kestä, niin ainahan rungon ja haarukan voi korvata länsituotteilla. Kunhan vaan legot pysyisi suussa jos näin käy..


    Toivottavasti kaikki nyt siis tajuavat että en yritä mitenkään tässä sanoa että eBay:n halvat kuituosat ovat avain onneen, päin vastoin! Itse päätin tämän kikottimen kasata ihan puhtaasta mielenkiinnosta ja katsoa onko noista oikeasti mihinkään. Ja tämä haarukka ja runko eivät kuitenkaan ole ihan niitä kaikista halvimpia/hirveimpiä mitä tuolla myydään, joskaan ei kyllä taatusti maailman parhaitakaan. Sanonta "Jos haluat halvan ja hyvän niin joudut ostamaan kaksi eri kampetta" pätee tämänkin suhteen ja aikahan se näyttää kuinka tämä oikeasti kestää ja pelaa. Ensituntumat ovat kuitenkin ihan ok.

    Niin ja sen verran vielä että ihan oikeasti kuitupyörän saa kaupasta paljon halvemmalla kuin ostamalla erikseen kaikki osat. Ja saa ihan "merkki" rungollakin vieläpä.

  18. #648
    Liittynyt
    01/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    684
    Kunhan vaan legot pysyisi suussa jos näin käy..
    No en mä niistä leegoistakaan niin huolissani olisi... =D Fabio Casartelli vois olla iloinen jos sais käyttää tekareita nykyään.
    No juu, se siitä.

    Pyörä on todella hieno!

  19. #649
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Tuo on kyllä tuhannen totta. Siitä on ihan oikeasti leikki kaukana jos haarukka vaikka päättää napsahtaa kerrasta poikki (legojen menetys oli lähinnä vitsi)...

    Ei auta kuin toivoa parasta ja pelätä pahinta, näinhän se on riippumatta siitä millä vekottimella ajetaan tai ollaan ajamatta. Sen verran kuitenkin tuli ikuisena skeptikkona pahoinpideltyä tuota haarukkaa ennen paikalleen laittoa (ja sen jälkeen) että kyllä se olisi jo poikki jos ihan helpolla mennäkseen olisi..

    Täytyy tarkkailla tilannetta tulevaisuudessa rasitusvaurioden varalta (minkä kyllä tekisin oli kyseessä sitten kuinka tahansa kallis kuitu tai alupyörä) ja jos liikaa alkaa hirvittää niin vaihdetaan vanhasta maasturista joustokeula tuohon..
    -W- muokkasi tätä : 21.03.2009 at 22.31 Syy: typo

  20. #650
    Liittynyt
    02/2009
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    156
    Tästä lähtee Cervélo Soloistin kokoaminen.

  21. #651
    Liittynyt
    09/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    213
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti -W- Katso viesti
    Tuo on kyllä tuhannen totta. Siitä on ihan oikeasti leikki kaukana jos haarukka vaikka päättää napsahtaa kerrasta poikki (legojen menetys oli lähinnä vitsi)...

    Ei auta kuin toivoa parasta ja pelätä pahinta, näinhän se on riippumatta siitä millä vekottimella ajetaan tai ollaan ajamatta. Sen verran kuitenkin tuli ikuisena skeptikkona pahoinpideltyä tuota haarukkaa ennen paikalleen laittoa (ja sen jälkeen) että kyllä se olisi jo poikki jos ihan helpolla mennäkseen olisi..

    Täytyy tarkkailla tilannetta tulevaisuudessa rasitusvaurioden varalta (minkä kyllä tekisin oli kyseessä sitten kuinka tahansa kallis kuitu tai alupyörä) ja jos liikaa alkaa hirvittää niin vaihdetaan vanhasta maasturista joustokeula tuohon..
    Minähän en maantiekiitureista mitään tiedä, mutta toi pyörä tarinoineen kaikkineen on erittäin hieno. Kyllä varmasti tunteja on vierähtänyt koneen äärellä osia kyttäillessä ja budjettikin ylittynyt, mutta luulen sen olleen vaivan arvoista. Niinkuin sanoit, projektin varrella on oppinut paljon uutta ja se tietohan ei hukkaan mene

    Respect!
    Kävellen olis jo perillä.

  22. #652
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Helsinki / Chamonix Mont-Blanc
    Viestit
    332
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mikrometri Katso viesti
    Teline on kyllä OK mutta tuo filo on hirveän näköinen lousku.
    Ei radiaalipinnoitettua kiekkoa noin tehdä vaan sen pitää olla G3 eli pinnat on kolmen groupissa.

    Olisi kiva nähdä millaisella kalustolla matkaa taitat kampia pyöritellen Laitappa parista kiituristasi kuva tänne tai pyöräsi kuva keskustelusäikeeseen...

    / Panu.

  23. #653
    Liittynyt
    12/2007
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    63

    Tuli kiire

    Kiitos "-W-":lle hienosta tarinasta, oli kyllä mukavaa luettavaa kaikin puolin. Nyt tuli kiire kellariin oman pyöräprojektin pariin, kun vielä ehtii ennen kauden alkua...

  24. #654
    Liittynyt
    09/2008
    Viestit
    270
    Tähän voisi vielä kolme asiaa listata mitä ovat jäänneet tässä projektissa hiukan harmittamaan:


    1. Fillarin runko taitaa olla Kuota Kredon kopio. Runkoa ostaessani en moisesta tiennyt mitään koska runkoa myytiin vain hiilukuiturunkona ilman mitään muita hehkutuksia tai brändäyksiä. Nyt vain jälkikäteen olen huomannyt että aika saman näköinen vehje on kuin Kuota Kredo, mikä taas ei mielytä kauheasti koska olen sitä mieltä että suora kopiointi on perseestä! Jos tämän olisin tiennyt, niin olisi runko varmaan jäännyt ostamatta (löysin runkoa etsiessäni täydellisen kopiorungon Orbean Orcasta jonka jätin henkeäni haukkoen ostamatta vaikka kyseinen Orca onkin märkä päiväuneni). Ehkäpä runko ja haarukka vielä joskus päivittyvät aitoihin Orbea Orcan osiin kunhan niitä alkaa saada käytettynä sopivaan hintaan, kuka tietää..

    2. Väriskaala ja ulkonäkö tuli tietämättäni melko samaksi kuin Scorpionin pyörissä. Vasta pyörän valmistuttua huomasin kyseisen merkin olemassa olon ja kirosin itsekseni että pitipä sattua.. Onneksi sentään satula on eri värinen ja teippejä vähän säädyllisempi määrä.

    3. Ultegra SL:n harmaa väripinta on melkoisen arka naarmuille! Ensimmäisen lenkin jälkeen on kammet jo skraiduilla ja kahvoissakin jälkiä. Olisin hieman parempaa laatua pinnoitukselta kyllä tuohon hintaan odottanut..

  25. #655
    Liittynyt
    02/2008
    Paikkakunta
    Pervåå
    Viestit
    139
    Orcan kopio? Senhän vois ostaa seinäkoristeeksi
    Satunnainen piilopyöräilijä

  26. #656
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Manse
    Viestit
    911
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti -W- Katso viesti
    Kiitoksia, pistetään sitten nuo luputkin tällä konstilla (viimeksi joskus satavuotta sitten laittanut kuvia näkösälle nettiin!):
    aiva törkeen nätti maantiekiituri, hiilari rungo on nnii hieno ettei tiiä raaskisko itte ollenkaa ajella jos omistaisin
    www.perttuparssinen.com│www.facebook.com/parssinenperttu/ │www.twitter.com/PerttuParssinen

  27. #657
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    142

    Jihuu!



    Melkeinpä parin vuoden pähkäilyn jälkeen pöörä on nyt valmis. Pikkuhiljaa pyörälenkkien siirryttyä yhä enemmän metsän puolelle(pois autojen, mopojen jne. pärinästä) alkoi ajatus elämäni ensimmäisestä maastopyörästä muhimaan. Tähän asti lenkit/retket on kuljettu mm. vanhoilla crescent/tunturi retkipyörillä, hyrbidillä ja kauppamatkat/arkipyöräilyt 3 vaihteisella 20v vanhalla tunturi popilla.
    Kun valmista omien oletettujen tarpeiden mukaista maastopyörä mallia ei kaupanhyllyiltä löytynyt, tuli perinnehenkisen(terästä, jäykkä etuhaarukka) metsälenkki/retkipyörä suuntauneen mallin itse kasaaminen ajankohtaiseksi. Lisäksi pyörän hankinta hiukan helpottui näin “osamaksulla” hankkien, ehkä tuosta osien puolesta samalla tuli hiukan alkup. suunnitelmaa laadukkaampi.

    Pyörän värimaailmasta tuli melkolailla musta-valkoinen, ajatuksena oli kyllä laittaa hiukan värikkäämmätkin osat, esim. ohjainlaakriksi Chris King(punainen/vihreä?) ja sävysävyyn sopivat kaapelikuoret, mutta tällä kertaa vielä päädyin ~120 eur edullisempaan ratkaisuun. No, tietääpähän jo nyt mistä kohtaa lähtee osia päivittämään. Ja voisipa tuossa jossain vaiheessa joustokeulaakin kokeilla.


    Mut mut, kyllä olen tyytyväinen! Noin viiden metsä/polku/jorpakko lenkin jälkeen ei voi kuin ihmetellä kuinka lenkkeily on nytten ihan erilailla mukavaa! Ainahan pyöräily on maistunut mutta nyt voi koluta joka ikisen aikoinaan ajamattoman/tutkimattoman polun. Kuskin naama on näyttänyt viime aikoina enimmäkseen tältä:


    Paljon vinkkejä ja ohjeita pyörän kasaukseen ja säätöihin on löytynyt mm. setä Sheldonilta(r.i.p). Samoin mm. osavalintoihin ja kasaukseen hyviä juttuja löytyy kaiken muun tärkeän pohdinnan(”mitä teit/söit/säädit/jne. viimeksi”, ”kissa/koira/marsu/norsu/kakka topikit”) seasta tältä palstalta. Viimeksi on tullut lueskeltua mm. jorinoita liittyen kaulaputken katkaisuun ja ohjainlaakerin laakerikuppien asentamiseen. Eli tässä samalla kiitokset kaikille palstalaisille!

    Parit kuvat pyörästä nyt tuollaisessa ”puhtaassa” muodossa ennenkuin menen ja täräytän tuohon kiinni nousukahvat, rapakaaret, tavaratelineen ja Bilteman(R) sivulaukut. ;-) Venttiilit/rengasmerkinnät eivät kuvissa ole aivan oikeassa kulmassa, pahoittelut! Osaspeksit tässä.
    Onni on polkupyörä

  28. #658
    Liittynyt
    09/2002
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    966
    Nätti Inbredi. Kiinnostaisi tietää, minkä mittainen olet? Olen itse hiukan miettinyt tuota runkoa, mutta koko on vielä hakusessa.

  29. #659
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    142
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti cuppis Katso viesti
    Nätti Inbredi. Kiinnostaisi tietää, minkä mittainen olet? Olen itse hiukan miettinyt tuota runkoa, mutta koko on vielä hakusessa.
    Kuski 181cm. Geometria on tuossa valmistajan mukaan sama kuin Slot Dropout Inbredissä, tuo 18" runko noin 5'9" - 6'1"(~175-185cm) ajajalle.

    Edittiä: Sopivaksi kuskin jalan sisämitaksi on-one ilmoittaa tuolle 18" rungolle 30"-34"(~76-86cm), oma koiven sisämitta 85cm eli ehkä suhteessa pitkät jalat. Satulaputkessa(400mm) on noston varaa vielä ~2cm eli riittää kyllä.
    Onni on polkupyörä

  30. #660
    Liittynyt
    10/2007
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    575
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti cuppis Katso viesti
    Nätti Inbredi. Kiinnostaisi tietää, minkä mittainen olet? Olen itse hiukan miettinyt tuota runkoa, mutta koko on vielä hakusessa.
    Itsekin (182cm) ajelen 18" Inbredillä, juurikin passelin kokoinen (80mm stemmi). Pitkää tolppaahan tuo tosiaan vaatii, on sen verran matala runko.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •