Terve
Ajettiin sunnutai aamun perus-setti.

Katteltiin aamulla hämillään toisiamme, kun kapteeni ei ollutkaan paikalla. Onneksi porukasta löytyi hyviä luotseja ja päästiin matkaan voimalla kahdeksan miehen. Suuntana tuttu ja turvallinen Tupoksen ABC.

Ensin Maikkulaan ja sitten vähemmän tunnettua reittiä myöten Iinatin läpi Iinatin tielle. Iinatintie ajettiin nurinpäin Kaakkuriin. Varmaan siksi maisemat oli outoja. Kokkokankaantiellä törmättiin märkään yllätykseen.
Moottoritien alituksen kohdalla oli pyörätielle ja tielle kertynyt paannejäätä. Jääkansi näytti ajettavalta. Etumiehet tunnustelemaan ja hups ainakin kolme ukkoa pyörineen vajosi jään läpi. Kirjaimellisesti pyörän napoja myöten.
Ukkojen pelastus jäistä ja taiteilua paikan ohi miten kukin parhaaksi näki.
Jarruthan ne pyöristä hävisi. Kaksi pyörää kävi sulatuksella ABC:n tuulikaapissa. ABC:llä perus kahvi ja pulla tarjottimelle.

Loppumatka ajettiin Kempeleen ja Oulunsalon kautta Oritkarin mäntyjä kastelemaan. Olon helpotuksen jälkeen Tuiran alakanavan varteen loppuporinoihin. Pohjoisen miehet kohti pohjoista ja etelän miehet vastakkaiseen suuntaan.

Trippi näytti 65 km
Pyörät pyöri 3h 6min
keskinopeus 20,98 km/h
Sykettä mitattu 3h 40 min
keskisyke 136
kulutus 2411 kcal.

Terveisiä kapteenille. Parantele maltilla.

t HAMU

ps. jos ette ole jo tutustuneet seuraavaan palveluu, niin käykääpä katsomassa osoitteessa www.liikuntakaverit.fi