Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nickname Katso viesti
^ Kyllä, tuollaista pelle pelottoman vikaa pitäisi löytyä kaikista, letkussa tulee siis paine kupille asti ja uimurin laskiessa avaa venttiilin eli mekaaninen vai onko joku hienompi sähkö systeemi? Ihan vaan mielenkiinnosta ex maalainen kyselee, olen nähnyt vain sellaisia juomakuppeja missä eläin painaa turvalla levyä ja kuppi täyttyy.,
Tein joskus lehmien laitumelle juottoaltaan. Peltitynnyri pituussuunnassa halki ja toiseen päätyyn uimuri, joka suojataan eli jää piiloon. Jalakset alle, että seisoo paikallaan.
Isoissa pihatoissa on erilaisia muovi- ja rosterialtaita. Ne pitää puhdistaa päivittäin - kippilaite tai erilaisia tulppia sivussa. Uimurit tietysti piilossa, mutta varsin perinteisiä mekaanisia.
PS. Aiheen ohi, mutta jos ex. maalaista kiinnostaa: Lypsyrobotit maksavat 150.000, teollisuusrobotit 700.000. Lypsyrobotissa on huomattavan hienoa tekniikkaa ja älyä, mm. lypsimien kiinnitys edes taas keinuvaan lehmään, useat maidon ja lehmän analyysit ja maidon erottelu. Teollisuusrobo on varsin tyhmä.