Pyörä toimii kuin unelma. Jämäkkä eikä fleksaa. Maaginen pehmeä kevyt tatsi maahan, eikä luihin iskeviä teräviä iskuja tunnu lainkaan, ikään kuin runkoon olisi integroitu piilojousto. Ohjaus on neutraali, tarkka ja leikkisän nopea, mutta silti levollisen rauhallinen. Self steeringiä ei tunnu ollenkaan. Keula nousee vaivattomast ja rullaa ylös vastapatteihin luotettavasti. Putkelle noussa maaginen helppous, joka joissain pyörissä vain on tai ei ole. Geometrioita vertaamalla en ole kyennyt hahmottamaan mistä tuo riippuu.

Vaihteet hieman takerteli uuden kuoren asettuessa ja muuta pientä mikrosäätöä matkalla. Innerbarendsit on uusi tuttavuus ja tuntuu todella hyvälle ajatellen pitempiä siirtymiä. Tuntuma vähän kuin maantiepyörän kahvoilta ajaessa. Eivät olleet yhtään tiellä maastossa ja jarruille pääsee nopeasti.

Bummer, etutavarateline ei mahtunut haarukan päälle ja vanhoista vähän ajetuista polkimista löytyi paha laakerikuluma.

Painoa kuvien kokoonpanossa karvan alle 12 kg. Tuntuu kuin olisi yhdistänyt Santa Cruz Tallboyn ja 907 Whiteoutin parhaat puolet.

Kampien leveydestä täytyy sanoa, että on sillä väliä. Tämä 4" leveys on paljon parempi kuin 5":ssa.