Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
Niin, vähän tuntuu, että punttipuolella ravinto-oppi on paljon helpompaa. Ei tarvitse murehtia muusta kuin lihasten kasvusta.
Pyöräilyssä pitäisi nimenomaan miettiä tuota teho/painosuhdetta ja sitten vielä tärkemäpänä seikkana täytyisi pystyä tuottamaan aina vaan korkeampaa tehoa pienellä hiilarin kulutuksella.
Aika veemäistä touhua. Taidan vaan polkea tuota penteleen fillaria.
Punttipuolelle mahtuu muutamiakin lajeja, joista kehonrakennus on vain yksi. Painonnostossa ja voimanostossa on painoluokat, jolloin painonlisäys ei yleisesti ole hyvä asia. Lihasten kasvun murehtiminen on erikoinen yhtälö, jossa pitäisi kulutuksen lisäksi miettiä hiilarien, rasvan ja proteiinin paras jakauma kullakin aterialla. Ei millään pahalla, mutta kommentistasi paistaa pahasti tietämättömyys. Kyllä siellä punttipuolella on ihan yhtä lailla hifistelyä kuin pyöräilyssä, tosin hieman eri asioissa.

PS. Lihasta voi kasvattaa rasvan samalla palaessa. Pitkään nostaneilla se vaan on huomattavasti vaikeampaa. Suosittelen Google Scholaria.