Täpärikuume on pahasti päällä ja pyöräkin on pitkän haarukoinnin jälkeen löytynyt Spessun Camber Evosta. Nyt pitäisi selvittää vielä oikea koko. Olen 178cm, inseam 84cm, Spessun ko. mallin koko-ohjeen mukaan siis juuri M (168-178cm) ja L (178-188cm) välissä. L-kokoista Camberia olen päässyt testaamaan ihan poluillakin ja tuntuihan se ihan hyvältä, mutta ehkä siinä oli silti aavistus huteruuden tunnetta ajaessa. Jotenkin olisin kallellaan M-kokoiseen myös ajatuksen "mieluummin kokoalueen ylä- kuin alapäässä" vuoksi. Ostaako siis L josta on ihan oikeaa tuntumaa maastosta vaiko M sokkona?

Jossain kehotettiin tällaisessa tilanteessa mittaamaan ns. Ape Index eli käsien välin suhde omaan pituuteen; jos siipiväli suurempi kuin oma pituus, pitäisi ottaa isompi, muutoin pienempi koko. Noh, eipä ratkaissut mitään kun käsien väli oli täsmälleen sama kuin pituuskin, eli 178cm.

Linkki pyörän mittoihin: http://www.specialized.com/us/en/bik...vo-29#geometry

Kokemukset kyseisestä pyörästä ovat muuten myös tervetulleita. Yllättävän vähän on tällä foorumilla keskustelua tästä vehkeestä, vaikka voisi ominaisuuksiltaan kuvitella olevan kovinkin suosittu Suomen poluilla.

Loppuun vielä lisäkysymys viisaammille: Jos mukana tulevan 120mm Reban mahdollisesti vaihtaisi jossain kohtaa 130mm Pikeen, olisiko tällä haittavaikutusta pyörän geometriaan? Alkuperäinen tavoite oli nimittäin löytää 130/130mm -joustoinen täpäri, mutta ei oikein löytynyt mieleistä. 130/120mm Camber voisi olla aika lähellä sitä mitä alun perin lähdin etsimään.