Lainaus Alkujaan tämän lähetti harmis Katso viesti
Maastoajoon. Möinkin heti tänään entisen jäykkäperämaasturin pois niin sai varastoon tilaa. Maantiepyörä on sekä sellainen perinteinen yksivaihteinen miestenpyörä "asiointipyöränä", jolla käydään kaupassa, baarissa jne.
Hmm okei.

Sen verran tiedän (luulen ainakin), että maastossa vietetään läskillä pääasiassa aikaa, mutta mietin noista vaihteista ja muutenkin renkaista, että pääseekö tolla (muutenkin kun kivien yli), vai pitääkö hiki hatussa polkea.

Polkenut ainoastaan 3x8 (noinko ne rattaat ilmoitetaan, en tiedä), joten tuollainen 1x9 (?) pistää mietityttämään.

Talvipyöräksihän tuollainen on vissiin aika lyömätön, nurin ei taida mennä väkisinkään.

Olisi mielenkiintoinen ajaa ja kokeilla kyllä. Mieli tekisi ostaakin, mutta fatbike on nyt uusien hankintojen torakkakastia, eli se aivan viimeisimmistä viimeisin.