Kyllä tykkäsin reitistä. Kokeilun vuoksi ajoin tänä vuonna jäykällä fatbikella, ehkä palaan jousitettuun pyörään ensi vuonna.
Kyllä tykkäsin reitistä. Kokeilun vuoksi ajoin tänä vuonna jäykällä fatbikella, ehkä palaan jousitettuun pyörään ensi vuonna.
Kaikesta yllä olevasta lainauksesta 100% samaa mieltä!
Ymmärrän toki kun on kyse maastopyöräilystä, että ei koko kisaa pyörä-, ulkoilu-, metsäautoteillä tarvitse/pidä ajattaa, mutta ei se umpimetsäkään koko ajan jatkuvine kivikkojuurakkojumppineenkaan (välillä toki lepuutetaan jalkoja mutaisilla kanervikkopätkillä akseleita myöden) hääviä ole, vaikka olisi kolmesataa milliä joustava täpäri alla. Suomen maastopohja nyt suurimmalta osaltaan on mitä on, sitä ihanaa flowbaanaa/singletrackia on valitettavan niukalti ja osa kuuluu vielä jonkin suojeluohjelman piiriin. Eli kuuluisaa lausahdusta lainaten: Näillä mennään! Hyvä, kun jotkut tahot vielä näitä - suosiotaan vuosi vuodelta menettäviä - MTB-tapahtumia jaksavat järkätä. Siitä hatunnosto, kumarrus ja kiitos!
Noh mitä siinä tuolla aikaarvonta-akselilla +-2 vuotta nyt tapahtui, eli alkupään polut muutettiin ulkoiluradaksi ja sitten golfkentän perustaminen muutti loputkin polut tiepätkiksi
. Myöhemmin sitten hiekoitettu kelkkaurat esim tuulivaarasta eteenpäin.
Alunperin tapahtuman maineen luonut tahkomtb oli suurimmaksi osaksi päällystämätöntä polkua.
Vanha mutta lihava.
Moni maanomistajakin luopui yhden henkilön busineksen sponssoroinnista, kun korvaus reitistä maiden läpi oli melkolailla vitsi. Kaveri kuitenkin teki hyvät tilit tapahtumasta, niin moni ajatteli että jos maankäytöstä ei voi maksaa kun muutaman pennosen niin unohdetaan koko asia.
Nimimerkillä 'yedi' vuosia sitten. Wanha salasana on unohtunut, niin jatketaan uudistetulla nimimerkillä...
Huh huh. Tahkon osallistuminen maksettu, mitähän tästä taas tulee. Edellisestä kerrasta on jo kahdeksan vuotta aikaa ja kuntokin on surkea.
Jos reissun porukka on sitten sitäkin parempi.![]()
XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.
Nyt tässä alkaa vanhaa miestä ihmetyttää.
Onko gravel jyrännyt skenessä niin vahvasti, ettei legendaarinen Tahko MTB enää herätä keskusteluja. Joskus taannoin Tahkon rengasvalinnoistakin jaksettiin jauhaa viikkokaupalla![]()
XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.
Tai tämä foorumi on vain kuollut.
No kyllähän ny Tahkolle.
240:sta pitäisi lähteä taklaamaan, kun toissa vuonna jäi monsuunissa ja lähestyvästä hypotermiassa kahteen kierrokseen. Jos tuon saisi vihdoin pois työlistalta, niin ei välttämättä hetkeen tarvitsisi Tahkolle mennä. 120 ja 180 on ajettu useampaan kertaan sinkulalla, täysjäykällä ja milloin milläkin. Nyt tosin täpäri alla, sillä turha tuota on tehdä itselleen liian vaikeaksi, kun vaikeaa tulee olemaan kuitenkin.
Rangastuksena Pirelli XC RC Lite, jos on märkää ja Specialized Air Trak Flex Lite, jos on kuivaa.
Ei jaksa edes itsensä kanssa spekuloida rengastuksesta. Toivotaan kuivaa, niin ei tarvitse alkaa.
Se olisi tänä vuonna TahkoMTB nro 12. Kesän odotetuin tapahtuma jälleen kerran ja näyttäähän tuo osallistujalistan pituus että tapahtuma on edelleen Suomen selkeä ykkönen mitä maastopyöräilyyn tulee.
Onkohan kukaan natiivi käynyt katsomassa millaista kuravelliä siellä on viikonloppuna tarjolla?
XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.
Ilmoittele tänne sitten meille discordittomillekin, kiitos. Rengasvalinta on jo tehty joten luistelemaan sinne lähdetään joka tapauksessa, mutta osaapa ainakin varautua henkisesti.
Huollot 10/10 ja oli ihan kiva taas kurvailla ja hyvää ajoseuraa löytyi reitin varrelta Mutta tapahtuma ei ole enää entisensä. Suihkua ei löydy, ruokapaikkaa en löytänyt, merkkaus oli paikoitellen huonoa. Kai se suihku oli jossain tapahtuma/elämys härdellissä, mutta setämies haluaa sen vanhan suihkun takaisin. Startti oli sitten ylhäältä, vaikka tapahtuma muuten on alhaalla. Tapahtuma alhaalla, mutta numerot noudetaan ylhäältä. Olet ylhäällä, mutta suihkut onkin alhaalla, kai, vai mitä tästä pitää päätellä "Varaa pyyhe ja vaihtovaatteet Drop bagiin, niin pääset nauttimaan maalitunnelmasta heti oman suorituksesi jälkeen!" 13-15 Tahkoa takana ja koskaan en ole ollut näin sekaisin mistä mikäkin löytyy. "Osallistujaruokailu on tarjolla kello 12-21. Ruokailuun oikeuttava lippu jaetaan osallistujamateriaalin mukana.", joo, mutta missä. Ehkä kilometrit alkaa painaa.
Mjaa.
Mielestäni oli fiksua, että maali (ja uusille kierroksille lähtö) oli alhaalla, millä saatiin maalialueelle lisää tilaa ja pidemmillä matkoilla vältettiin turha hotellille nousu ja sitä seuraava tieosuus. Ruokailu oli hotellilla, kuten on ollut (ainakin) viimeiset 12 vuotta ja pesupaikka oli käsittääkseni maalialueella, missä oli pukeutumistilat ja paljut. Tapahtumainfossa tuli sähköpostiin myös kartta, missä kaikki paikat oli merkittyinä. Ei se niin vaikeaa ole.
Varsinaista pesupaikkaa rannassa ei ollut, vain paljut ja saunat. Peseytyminen sitten järvessä. Hotellissa oli saunat käytössä, mutta tästä en itse huomannut infoa, sellainen saattoi toki jossain olla. Olihan tuossa hieman kahden paikan välillä kulkua, mutta maaliintulo oli parempi kuin aiemmin. Miksei lähtökin voisi olla samassa paikassa.
Joo, vaimo oli myös etsinyt lähtöä alhaalta, kun viime vuonna se oli siinä. Ei sitä myöskään LUE missään siellä infossa.
Kyltitys pitäisi olla kunnossa, että lukisi selkeästi "EI SUIHKUJA" , kun ei sellaisia löydy. Samoin pitäisi siellä tapahtumainfossa lukea, että järjestäjän puolesta ei ole suihkuja, osaisi siihen varautua. En kehtaa mutaisena mennä minnekkään kylpylään pyörimään. Sitten kyltitys alas: "ILMOITTAUTIMINEN" "RUOKAILU" siihen yhdystien varteen . Tapahtumainfossa voisi lukea trendikkään sanailun sijaan, että mistä se ruokailu löytyy. Sanaakaan Piazzasta ei siellä ollut, jos se sillä oli. Ei siinä kisan jälkeen pää toimi sen vertaa, että tajuaisi etsiä mitään pdf-tiedostoja.
Kyllä 120€ pitäisi saada muutama opaskyltti ja suihku.
Itse olin huoltojoukoissa ja huollettavat kuskit tuli mökille pesulle, mutta olisihan se voinut hieman ottaa päähän jos kisan jälkeinen ainoa pesumahdollisuus olisi ollut uimaranta ja palju, eihän tuossa nyt julkisissa ulkotiloissa uikkarit päällä saa itseään edes kokopuhtaaksi asti pestyä?
Toinen mitä ihmeteltiin oli iltabileet. Ennakko-oletuksena oli, että sellaiset jossain on, koska on aina ollut. Oma edellinen kokemus 13 vuotta sitten, enkä edes muista käytiinkö niissä bileissä, joten ei ollut kovin vahvaa muistikuvaa että mistä niitä lähteä etsimään. Ei löytynyt kilpailun omilta sivuilta niistä mitään mainintaa, mutta vahva tieto oli että sellaiset jossain on, kun kuulopuhetta oli kuulunut, että Peltsi ne juontaa. Lopulta sitten kun Tahkon ravintoloiden omia nettisivuja tarpeeksi kaivoimme löytyi Syvärin Kunkun tapahtumakalenterista lauantai-illalle tieto, että siellä on Tahkon iltabileet. Mutta olisihan niitä nyt toki voinut ihan tapahtuman omillakin sivuilla mainostaa, nyt meni vähän fiiliksellä tietäjät tietää ja löytäjät löytää.
Hämmentävää, etteikö tapahtumasta ollut tarvittava määrä infoa etukäteen jaossa sähköpostin ja instan kautta. Olin varmasti itse sitten jossain toisessa Tahko-tapahtumassa lauantaina, kun sain kaiken vastaavan ja tarvittavan tiedon hyvissä ajoin etukäteen sähköpostiini. Jopa ihan kartta tuli tapahtuma-alueesta siltä varalta että lukemiseen ei kulu turhaa energiaa.
Viimeisestä ajokerrasta on vierähtänyt kolme vuotta ja minusta tapahtuma on parantanut juoksuaan monessakin suhteessa. Kyllä tuolla saa rahoilleen vastinetta IMHO.
Peikkomainen flaksi
Täysin samaa mieltä Petterin kanssa. Kaikki tarvittava info tuli kyllä järjestäjältä sähköpostiin pari päivää ennen tapahtumaa, kartat yms. Ensi vuoden ilmoittautuminen maksettu!
Nyt kun tarkistin, niin spostiin oli tullut info, että siinä olette tässä oikeassa. Ihmettelen vain, miksi ihmeessä tätä samaa tietoa ei voi lukea myös nettisivuilla, tuskin on liikesalaisuus. Nettisivuilla pitäisi lukea ajantasainen tieto. Ei, ig/snäppi/discord/trallalllaa.
Edelleen fakta on että 120€ et saa suihkua, niin on se aika köyhää. Ennen sai ja melkein jokaisessa hikisessä pienen seuran järkkäämässä XCM kisassakin on sellainen tarjolla murto-osalla hinnasta. Ratkaistiin homma nyt sillä, että maksettiin viereiseen campingiin 8€ huoltokäytimaksu ja käytiin siinä suihkussa ennen kotimatkaa. Tätä pidän tapahtuman arvon laskuna.
Neljä kierrosta, huhhuh
https://kauasjapitkalle.blogspot.com...40km-2025.html
Mukavaa lukemista tämä kisaraportti. Kiitos!
Kelin suhteen kävi hyvä säkä, koska seuraavana päivänä sunnuntaina Savon perukoilla vettä tuli koko päivän ja edellisen yön.
Joskus kauan sitten 26" aikakaudella yritin itsekkin ajaa 240km mutta kahteen kierrokseen jäi aikarajan umpeutumise takia. Siihen aikaan oli jokaiselle kierrokselle määrätty aikaraja joka piti alittaa päästäkseen seuraavalle kiekalle. 180km tuli ajettua muutaman kerran.
Vuonna 2016 ei ollut jokaiselle kierrokselle aika rajaa, vaan kolme ekaa kierrosta kun selvitti, niin päästettiin viimeiselle kierrokselle. Toki 2016 elettiin jo 29" aikaa ;-) Yhden kerran 240 matkalle osallistunut ja maaliin päässyt sekä kerran 180. Enimmäkseen 120 matkaa. Motivaatio tapahtumaa kohtaa lopahti tuon 2016 vuoden 240 suorituksen jälkeen. Kaksi 120 matkaa käynyt ajelemassa sen jälkeen, joten 16kertaa on Tahkolla tullut oltua ja nähnyt miten reitti on muuttunut ja tapahtuma kehittynyt. Tuloksia tulee katsottua vuosittain kun tuttuja mukana, ehkä vielä joskus itsekin.
MC KRAMPPI - Mud, sweat & coffee breaks 2000
mc_kramppi
Saako pitkiltä matkoilta enää buffia?
Kirjanmerkit