Joo ei tolla mitalla tartte mielestäni arpoa yhtään.
Mittaa itellä (tai oli joskus) 188cm ja alla L-kokoinen Evolink. Hiukan ahtaan tuntuinen on. Vaihdoin toisenlaisen tangon jonka pistin kohdilleen enempi seisovilla tapahtuvaa ajamista varten ja näin siirtyi tupit sentin eteenpäin. Tämä helpotti.
Nyt kyllä ottaisin ilman muuta XL-koon.
Joo, XL-kokoista pääsin koeajamaan -> kyllä se on just se oikea :-).
No, joko olet siirtymässä Polettajaksi?
Mitä runkokokoa suosittelisitte, olen n. 180 cm pitkä, jalan sisämittä n. 88cm. käyttö enemmän metässä kuin parkeissa tms.
Edellinen trail pyörä oli L kokoa 455 reachilla ja 630 vaakaputken pituudella, istualteen se oli juuri passeli mutta seisaalteen inan ahtaan oloinen oli.. Eli riittäisiköhän tuo M kokoisen evolinkin reachin kasvu 455 > 480?
Myös pallottelen vielä 140 ja 158 versioiden välillä..
Ite 182 ja sisäjalka öpaut 87. Ällä 158 tuntu passelilta, ei lainkaa liian pitkä ainakaa. Omassa pyörässä ~450 reach ja milli pidempi tobtube mitä L evolinkissä(koska satulakulma). Suosittelen koeajoa jos mahollista. Pk seudulla on tuo 158 L koossa koeajettavana. Tuo M koon polehan ois istualteen vähä ahtaampi kuin sun nykyinen.
Mulla mittaa 178 ja M-koko passeli (Evolink 140). L ei tuntunut ylisuurelta, kun sitä koeajoin.
Kannattaa koeajaa.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Täällä 180cm ja inseam 83. M koon evolinkillä ajelen. Just siin rajoilla, mutta M.n ottaisin kyllä edelleen ellei sitten pelkkää enskaa ajais.
Siellä olis nyt Sataviiskasin (ilmeisesti) perusmalli -550€ alennuksella eli hinnaksi jää 3550€. "Five only".
https://polebicycles.com/polestore/p...k-158-29-v1-3/
Oliko jossain listausta evolinkin omistajien setupeista? siis mitä iskareita ovat käyttäneet jne. Ihan kuin muistaisin jossain nähneeni mutten muista missä.
Löytyi sittenkin facebookin kautta: https://docs.google.com/spreadsheets...KMz1_DAM#gid=0
Tuo 158bp, eli alennuksessa oleva malli lähti tilaukseen, L- koolla mennään, kiitokset kommenteista runkokoon suhteen!
Oisin kans tilannu mut ei hyväksyny osariaEvolink säästöpossussa vähän vajetta vielä
![]()
No tulihan se tilattua, kiitos polen aspan, joka muutenkin ollu avuliasL koon 158 highway grey ilmaiskarilla tuli tilattua. En malta odottaa
Harmi että assegait on loppu koronan takia kuulemma.
Ibis ketjussahan yksi Ibiksen ostaja päivitteli Assegain olevan melko järeä tarkoitukseensa. Ota Pole rullaavilla nakeilla ja tehkää vaihtokauppa![]()
Onkohan evolink muuten poistumassa mallistosta tai päivittymässä? Kun aleja pukkaa tuolleen.
Ymmärsin Leon kirjoittamasta Polen koronviruspäivityksestä, että näin tapahtuisi. Myyvät runkoja kesäkuuhun saakka ja sit se ois siinä.
https://polebicycles.com/pole-takes-...o-coronavirus/
Hmm vai oisko ale siinä? Joka tapauksessa hyvä että kerkesin omani tilata. BBB tapahtumassa vielä puhuttiin että evolink ei olis mihinkään katoamassa, että olis eniten myyvä pyörä ym. Jää polen geometria aika harvojen herkuks jos myyvät jatkossa vain koneistettuja malleja. Tosin muilla valmistajilla on jo aika vastaavia geometrioita. Veikkaan silti että evolinkki jatkaisi vähintää päivitettynä
Ainakin tuosta tekstistä voi päätellä tuotannon loppuvan ainakin nykyisessä muodossa. Ainakaan en ymmärrä mksi muuten olisivat lisänneet kommentin takuun jatkuvan normaaliin tapaan ja varaosia tulee löytymään varastosta.
The clearance sale stops in June, and after that, EVOLINK sales will end. Our warranty stands for the frames as usual, and we will keep spare parts in our stock.
Vähän harmi kun Stamina on jo heti lyhyempi (Evolink L aika sama kuin Stamina XL). Ehkä markkinat ei olekaan olleet valmiina niin pitkäön pyörään kuin Evolink ja nyt Staminalla pitää ottaa askel taaksepäin.
Staminan ja Machinen kanssa on varmaan helpompaa varastoida runkoja kun kaikki on saman värisiä. Tässä säästää ja toimitus nopeutuu.
Ite on miettinyt josko tilaisi Stamina 140 runkosetin ja siisrtäisi Evolikistä (131) romut Staminaan. Kaikki pitäisi olla siirtokelpoisia.
Jaksaisko joku Facebookissa oleva tsekkailla mitä Pole bicycle user groupissa on asiasta huudeltu?
Samaa siellä on kyselty. Ei ole polelaiset ottaneet kantaa.
Saapa ny sitten nähdä. Kuten tuosta kirjoituksesta voi päätellä niin Pole on kusessa kuten kaikki muutkin pienyrittäjät. Toivotaan parasta.
Eiköhän tuossa se suurin etu ole kuitenkin siinä, että Pole tuottaa nuo rungot Suomessa niin niitä ei tarvitse varastoida niin paljon, joten tuotantoa voidaan mukauttaa kysynnän mukaan toisin kuin Evolinkkien jne. tapauksessa, kun rungot tulee alihankkijalta kaukoidästä, jolloin pitää arvailla ja sitoa pääomaa varastoon tai sitten pitää toimitusajat pitkinä ja kerätä paljon tilauksia ennen tilauksen viemistä alihankintaan, josta valmiiden runkojen saapuminen kestää taas kuukausia.
Aika moni joka haluaisi staminan tuntuu ostavan evolinkin koska tuntuvasti halvempi. Mutta ymmärrän kyllä, onhan staminat polen mukaan joka suhteessa vähän parempia. Ite jotenkin vierastan vielä noita koneistettuja, muutenkin kun hinnan takia. Toivottavasti evolink palvelee mua mahdollisimman pitkään.
Ite pyysin vielä 170mm lyrikillä, mutta eivät ole siihen vielä vastanneet. Mainostavat kyllä nopeita toimituksia stokkitavarasta, mutta en pidättele henkeä, vaikka pyörätön tällä hetkellä olenkin. Tai lähinnä sanoivat että assegai toimituksissa viiveitä, että voidaan katsoa toiset renkaat, jotta toimitus olisi nopea. En ees oikeen kerenny katsomaan komponenttilistausta kun tilasin niin hätäseen, mutta nyt kun katsoin niin toivottavasti tulis sitä mitä luvattuAlko mun mielestä olemaan aika hyvä osasarja tuohon hintaan, varsinkin kun trendi nykyää semmonen että 4-5ke pyörissäkin nx ellei jopa sx sarjaa ym. Itehän piti aluks ite kasata runkosetistä pyörä, mut onneks en kerenny hamstraamaan osia, ois tullu kalliimmaks ja huonommilla osilla.
Joka kohtaan: sama!
Tietenkin Stamina ja Machine ovat parempia kuin Evolinkit koska ne ovat eri pyöriä: geometria on eri ja takajousitussysteemi on eri. On tainnut olla Evolinkin geo sama jo viimeiset neljä vuotta?
Itse vahvasti uskon että nyt otetaan varmaan päälle ja minimoidaan riskit kun tilanne on kaikilta osin epävarma. Koneistetut pyörät kun tehdään oman katon alla niin ei tarvitse tehdä varastoon yhtään liikaa fillareita jne. Jos ja kun tästä koronatouhusta selvitään niin sitten varmaankin uudet Evolinkit tulille?!
Kirjanmerkit