FillariElectrobikeGiantHepha
Sivu 6 / 6 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 4 5 6
Näyttää tulokset 151 - 154 / 154

Aihe: Italiaan syyskuun lopulla

  1. #151
    Liittynyt
    07/2012
    Viestit
    325
    Minäkin olen muutamassakin Italian kolkassa pyöräilyä harrastanut, mutten missään muualla niin kovassa liikenteessä kuin Comolla. Varsinkin kaupunkien seudut ovat ruuhkaisia.
    Toisaalta tuo Madonna del Ghisallo ja samalla seudulla Muro di Sormano kuuluvat jokaisen maantiepyöräilyä harrastavan kerran elämässä - kohteisiin. Tuolla seudulla autoliikennettäkin on huomattavasti vähemmän.

  2. #152
    Keväällä 2010, suunnilleen toukokuun puolessavälissä, ajoin reissun yhteydessä Milanosta Comoon, melkein järven ympäri, Menaggion kohdalta Luganoon ja sieltä junalla Saksaan. Osuus Como-Bellaggio-Lecco oli varsin mäkistä, loppuosa helpohkoa. Useammasta kohdasta olisi lähtenyt tie vuorille kiitettävän jyrkän näköistä nousua, maisemat olivat todella upeita. Päällyste oli paikoitellen huonoa, maantiepyöräilijöitä ei näkynyt kuin muutama. Liikennettä en kokenut mitenkään ongelmalliseksi, autoilijat antoivat hyvin tilaa kun tarakalla oli teltta ja makuupussi poikittain, "turvaviirinä" vararengas ja ajoin sievästi reunassa. Toukokuun lopulla v. 2014 tulin samanlaisella varustuksella perjantaipäivänä länsirannikolla SS1-tietä Roomaan, kilometrien jono eteni suunnilleen samaa vauhtia kuin minä ja ehdin nähdä useamman kamikaze-tunkeutumisen jonoon mutta pyörällä sai ajaa rauhassa. Vähän ennen Vatikaania jono katosi jonnekin. Ateenankin läpi on päässyt samanlaisella kuormalla kohtuullisen ongelmitta, suurin ongelma liikenteelle oli nähdäkseni tupla- ja triplapysäköidyt autot jolloin leveälläkään kadulla ei ollut ehkä kuin 1 vapaa ajokaista kumpaankin suuntaan. Luulen että oleellista on näyttää leveältä sekä takaa että edestä tuleville.

  3. #153
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Parit suositukset videon muodossa viime viikolta Bolognan seudulta, https://www.youtube.com/@EskoLius/videos

    Tosi mukava kaupunki, ja ympäröivässä maastossa monenlaista keskikokoista mäkeä sekä tasaista. Tulevan Tour de Francen etappiakin tuli kierrettyä.
    10k-kerhon jäsen

  4. #154
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Päiviö Pollari Katso viesti
    ...ajoin Milanosta Comoon, melkein järven ympäri, Menaggion kohdalta Luganoon ja sieltä junalla Saksaan. Osuus Como-Bellaggio-Lecco oli varsin mäkistä, loppuosa helpohkoa. Useammasta kohdasta olisi lähtenyt tie vuorille kiitettävän jyrkän näköistä nousua,
    Comon seudusta. Jos ei ole kiire, niin Leccosta voisi ajaa Barzion suuntaan menevää tietä ja Tacenossa käännös oikealle 'mäkeen'. Itse olen heilunut tuolla vain autolla ja kävellen.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •