GiantFillariHephaElectrobike
Näyttää tulokset 1 - 8 / 8

Aihe: Beskidy MTB Trophy

  1. #1
    Liittynyt
    01/2008
    Paikkakunta
    Helsinki/Porvoo
    Viestit
    17

    Beskidy MTB Trophy

    Puolassa ajetaan 15.-18.6.2017 Beskidy MTB Trophy -etappikilpailu www.mtbtrophy.com. Olemme mukana kisassa kolmen hengen joukkueella pyöräkauppa Mastervelon tukemana.

    Kyseinen kisa vaikuttaisi olevan ainakin vielä suomalaisille hyvin tuntematon. Aiempien vuosien listoilla ei ole Suomen lippua osunut ainakaan minun silmääni. Muutenkin kisa on aika arvoitus. Vaikka informaatiota on hyvin tarjolla reittikarttojen ja -kuvausten, kuvien ja videoidenkin muodossa, ei todellisuudesta ole takuita ennen kun on päässyt itse paikalle. Reitillä on jonkun verran asfalttia, hiekkatielle ja kärrypolkua, mutta kyllä siellä huikeita singletrackejäkin on kovasti mainostettu.

    Joka tapauksessa nousua ja kilometrejä on paljon, ja sen myötä myös tunteja tulee reitillä vierähtämään päivittäin kolmesta viiteen tuntiin. Tarkoituksena on tietty ajaa kovaa ja kärsiä vähintäänkin koko rahan edestä. Kustannuksiltaan tapahtuma on kohtuuhintainen tai suorastaan halpa esim. Swiss epiciin verrattuna.

    Laitamme tänne tuntemuksia etappien jälkeen, ja tuloksia voi seurata järjestäjän sivuilta. Kolmihenkinen joukkueemme nimi on Team Mastervelo Finland. Instagramissa kuvia voi hakea #teammastervelofinland #mastervelo
    CK Master

  2. #2
    Liittynyt
    06/2009
    Paikkakunta
    espo
    Viestit
    153
    Onnea matkaan, näistä on kyllä kiva kuulla kokemuksia ja mietteitä, josko vaikka itsekin joskus eksyisi mukaan.

  3. #3
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Wrocław, Puola
    Viestit
    0
    Vähän myöhässä, mutta tervetuloa Puolaan! Jos tarvitsette minkäänlaista apua, pistä viestiä.
    Kehittämässä Keski-Euroopan pyöräilykulttuuria

  4. #4
    Liittynyt
    01/2008
    Paikkakunta
    Helsinki/Porvoo
    Viestit
    17
    Kiitos Leopejo.

    Tänään ajettiin 62 km ja 2400 metriä nousua. Pika-analyysinä päivän etapista voisin todeta, että olipa todella raaka rata. Todella jyrkkiä ja tietysti myös pitkiä nousuja. Peruskaava oli seuraava: ylämäkeen alkuun asfalttia, sitten hiekkatietä, seuraavaksi kärrypolkua ja loppuu todella jyrkkä ulkoilutie tai polku. Sitten puoli kilsaa vauhdikasta polkua, jonka jälkeen muutama kilsa todella jyrkkää alamäkeä pään kokoisten kivenlohkareiden keskellä. Tätä toistettiin kolmesti.

    Lopussa oli muutama kilsa suomi-mtb:lle tyypillistä teknistä kivikkoa ja jopa muutama juurikin.
    CK Master

  5. #5
    Liittynyt
    07/2004
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    286

  6. #6
    Seurattu on!

    Ruotsalaisia Beskidyssä on ilmeisesti ollut enemmän ja jo useamman kerran. Parin blogistin jutut tämänvuotisesta kokemuksestaan:

    http://alexanderlapajne.blogspot.fi/...y-ongoing.html (englanniksi)
    http://sandrabackman-mtb.blogspot.fi...-2017-dnf.html (ruotsiksi)

  7. #7
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Wrocław, Puola
    Viestit
    0
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti DaNi_BoY Katso viesti
    Tuolta kuvia meidän reissusta!
    Pääsivätkö kaikki matkaan viimeiselle etapille? Toivottavasti kilpailusta jää teille positiivinen fiilis.
    Kehittämässä Keski-Euroopan pyöräilykulttuuria

  8. #8
    Liittynyt
    07/2004
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    286
    Kaikki pääsi maaliin. Vaikka itse olin varautunut että ei sillä kammella maaliin asti pääse. Laitoin jopa taxi rahaa taskuun jotta pääsisi tarvittaessa inhimilliseen aikaa reitiltä pois.
    Itselleni jäi tosi positiiviset fiilikset kisasta!
    Ehkä joskus voisi mennä uudelleen!

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •