No onhan siellä Ellinmaalla se rapakko, missä voi leikkiä rantalomaa. Eikun kuviot kuntoon..![]()
Krossikommuuni / Syöte MTB
Ainakin näennäisesti dataa pukkaa nettiin:
Kuvaa
https://youtu.be/6xrlFOpr1NY
Livekierrosseuranta
http://my.raceresult.com/43407/results?lang=fi#0_29CC50
Hyvän näköinen meininki Ellinmaalla striimistäkin katsottuna!
Viimeistään nyt on aika lukea viimeistään protipsit krossitreeniin
http://home.trainingpeaks.com/blog/a...-in-cyclocross
Tiivistettynä:
1. Treenaa ihan täysiä aloittamista heti paukusta.
2. Treenaa sietämään sitä maaliin asti.
3. Opettele ajamaan sitä pyörää.
Helppoa.![]()
Helppoa se oli taas. Täysin ennakoidun mukaista. Juurikin tuollaista.![]()
Ellinmaa on erilainen taas kuin muut.
Se rankasee eri lailla.
![]()
Hyvät kisat oli taas! Omakin pyörä kulki hyvin mutta muutamat tekniikkamurheet pudottivat harmittavasti muutaman sijan. Ens viikolla jatketaan!! Jee
Kiitos hyvistä kisoista taas. Rata oli kuin minulle tehty, mutta itse olin vähän ärrimurri ja sen huomasi, että ei sitten kulkenut. Kaikki mäet oli ajettavissa ylös ja idioottina turhautumisesta tuli jalkauduttua moneen otteeseen.
Raksilaan (194/207) verrattuna jäi sykkeetkin tapista (191/201). Ensiviikolla paremmalla tuulella ja koitan työnantajalta livahtaa vähän aiemmin niin kerkiää rauhassa asennoitumaan.
koshui muokkasi tätä : 01.10.2015 at 00.45
Olihan se taas... Kiva ja monipuolinen rata, jonka kaikki mäet oli sinkulalla hyvin ajettavissa ellei edessä edetty ns. grannygearilla![]()
Kiitokset taas kommuunille mahtavasta tapahtumasta!
Kiitoksia taas kaikille osallistujille, oli hubaaKuvei perinteiseen tapaan tarjolla osoitteessa https://www.flickr.com/photos/631115...57659241111756
![]()
Krossikommuuni / Syöte MTB
Neljäs kerta minulle tätä lajia, kaikki tältä vuodelta vaikka pyörä on ollut jo kaksi aiempaakin kesää. Hienot oli baanat. Vähän pitkät kapeat pätkät meinasivat haitata nopeampien ohi päästämistä ja ensimmäisellä kierroksella tuli vauhdikkaan pururatapätkän jälkeiseen kapeaan nousuun äkkipysäys. Osuin vähän edellä menevään ja takana tuleva sitten vähän lujempaa minuun ja meni nurin. Ei ilmeisesti tullut vaurioita kun nauru kuului perästä![]()
On se vaan nättiä menoa, jee!
Ohessa eilinen ratakierros Teron kyydistä.
Mahtavaa rallia!
Erityiskiitos kaikille jotka sain kiinni, tilaa sai vallan mainiosti. Ehkä jopa liiankin helposti, välillä ajattelin jäädä hetkeksi lepäämään peesiin mutta kun tilaa tuli heti niin pakkohan se oli jatkaa ja mennä ohi. Ja eihän sitä ohituksen jälkeen kehtaa löysätä, jää vielä jalkoihin
Ja anteeksi jos huudot kuullostivat äkkipikaisilta, kaikki kyllä olivat ihan hyvällä mielellä huudettuja. Vaan kun on jo muutenkin vaikea saada tarpeeksi happea niin välillä pääsee ihmeellisen kuuloisia ähkäisyjä![]()
Tässä meikäläisen penkin alta kuvattuna pari ekaa kierrosta vähän edempänä letkaa:
Aika monelle McFly-katsojalle voisi esittää kysymyksen "are you chicken ?" kun numerolappuineen seurasivat sivusta, olihan reitti taattua Ellinmaata mutta ei se niin haastavaa ollut...
-Mika :: http://goo.gl/7OtRW
Tekeleet: Off-road täpäri @ 2012, Vendetta kopio @ 2012
Kaupalliset: MetaPhysic 700c @ 2011, M5 CrMo lowracer @ 2010
Loppukauden krossien detaljit tulevat eetteriin piakkoin some-tapahtumineen ja muine detaljeineen, mutta huudellaas nyt jo hyvissä ajoin muistutusta ensiviikon aikatauluun liittyen.
HOX!!! Ensiviikon keskiviikkokrossit Hiirosen Käpälämäessä alkavat puoli tuntia totuttua aiemmin eli startti tapahtuu klo 17.30. HOX!!!
Krossikommuuni / Syöte MTB
Onko noista Oulun avoimista vielä tietoa että monelta startti?
Oulun Krossisyksyn viimeiset viikot lähtevät käyntiin ja finaali lähenee! Muistakaahan tulla matkaan kauden huipennukseen ja ottakaa kaveritkin matkaan!
7.10.2015 Keskiviikkokrossit, Hiironen
Huomatkaa muuttunut starttiaika muihin Keskiviikkokrosseihin nähden, eli startataan jo klo 17.30 valo-olosuhteista johtuen. Muuten meno on taattua tuttua settiä, eli tiukkaa ajamista rennolla meiningillä 45 minuuttia.
Rataa aletaan merkkaamaan neljän maissa, uusia ilmoittautumisia otetaan vastaan ja numerolappuja jaetaan viidestä eteenpäin. Lähtöpaikka Hiirosen leikkikentän nurkalla, karttalinkki paikalle
10.10.2015 Oulun Avoimet Cyclocross-mestaruuskilpailut, Heinäpää
Tämänkin kauden päätteeksi ratkotaan alueen kovimmat Krossikuninkaalliset Heinäpään areenalla. Rata on aika pitkälti sama, kuin ensimmäisissä Keskiviikkokrosseissa, jotain pientä parannusta toki keksitään tälläkin kertaa. Meiningit alkavat alueella klo 15, silloin otetaan uusia ilmoittautumisia vastaan ja jaetaan numerolappuja uusille osallistujille. Startti kajahtaa klo 16.00
Koska kyseessä on kauden finaali, niin kilpailuaika on 60 minuuttia ja cyclocrosscupiin jaetaan tuplapisteet. Kisan jälkeen palkitaan päivän nopeimmat miehet, naiset ja juniorit, sekä myös koko cupin parhaat samoissa sarjoissa. Lisäksi tuttuun tapaan arvotaan huikea määrä Pyörä-Suvalan lahjoittamia tavarapalkintoja kaikkien osallistujien kesken!
18.10.2015 Cyclocross SM-kilpailut 2016, Heinäpää
Viikko Oulun Avoimien Cyclocross-kilpailujen jälkeen Heinäpäässä ratkotaan Suomen parhaiden cx-kuskien järjestys. Ensimmäinen startti on klo 10 aamulla ja miesten mestaruudet jaetaan päivän päätteeksi klo 12.45 alkaen. Kisasivuilta tarkempaa tietoa näistä karkeloista.
Kiovan Dynamo muokkasi tätä : 04.10.2015 at 19.19
Nyt näyttäis aikataulu menevän ihan minuuttipeliksi niin onko lauantaina starttilaukaus siis klo15 vai vasta vähän myöhemmin?
Elä sie Wille hättäile. Kyllä startti on lähestulkoon varmasti myöhemmin. Perinteiseesti paukku on raikunut klo 16:00![]()
Hyvä huomio, kiitoksia! Nyt on viestiin lisätty unohtunut starttiaika.
Omat krossikarkelot taisi loppua lauantaina Kolilla juostuun maastomaratoniin, sen verran otti lenkki jaloista mittaa. Taidan siirtyä linssin taakse muiden kuvaajien joukkoon ottamaan haluttua kuvamateriaalia ja videota meiningeistä
Mites muuten toi kisanumero? Suositellaanko palautettavaksi lauantain avoimien yhteydessä?
Khyl, suositellaan
Keskiviikkokrossit, Hiironen https://www.facebook.com/events/157945727884042/
Oulun Avoimet Cyclocross-mestaruuskilpailut 2015 https://www.facebook.com/events/906316886151219/
Krossikommuuni / Syöte MTB
Heijjaa heijjaa!
Huomenna pääsee vielä nautiskelemaan ja ottamaan osaa Suomen isoimpaan cyclocross-cuppiin Käpälämäessä, Hiirosessa.
Ai moneltako huomenna startti kajahtaa?
17:30
17:30
17:30
![]()
Ehkä startti striimataan enneku akku loppuu
https://youtu.be/4x-cqsztKik
Ja liveseuranta http://my2.raceresult.com/43407/?lang=fi#0_DC677C
Mukavahan tuota on täällä kotona räkätaudissa katsella. Keles..![]()
Krossikommuuni / Syöte MTB
Kylläpä oli hieno kisa,oli vauhtia... ja kanjoni. Ainut asia mikä jää suorituksellisesti harmittamaa oli tuo selellään radalla makoilu jolloin Wille weti lopullisesti ohi.
Jee, hyvä minä! Itsellä taas tippu ketjut kanjonissa rymistellessä ja porukkaa lappas sitten ohi oikeen urakalla. Hyvät angstit sai lauantaille
Kirjanmerkit