HephaElectrobikeFillariGiant
Sivu 37 / 89 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 27 35 36 37 38 39 47 87 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.081 - 1.110 / 2654

Aihe: XXL

  1. #1081
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    1.039
    ^
    Nyt tais jäädä linkki lyhyeksi...
    --
    Enimmäkseen vain istun, ja tuijotan papereita. Ja yritän selvittää, onko missään mitään järkeä. Yleensä ei ole. -
    Michael Kosterlitz

  2. #1082
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    73
    ^^ Olenko mä ainoa jolla toi linkki ei toimi?

    Tämän pitäisi toimia: http://www.talouselama.fi/uutiset/ku...apaus/a2295162

  3. #1083
    Liittynyt
    09/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    833
    Pitäähän virkamiehienkin keksiä jotain valitettavaa. Että alkoi taas ketuttamaan tämä Suomen kieltojen, rajoitusten, lakien, suositusten jne. typeryyksien luvattu maa.

  4. #1084
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Se tuli jostain syystä kokonaisena laitettuna liian leveänä tohon viestikenttään ja on lähetyksen yhteydessä lyhentynyt, mutta hyvä, että joku sai laitettua kokonaisena.

    ja ne kuitit on tosiaan tulostettavissa uudelleen, ainakin jos asiakas on tietonsa antanut esim oston yhteydessä joskus. Vaikka asiakas olisi ihan itse sen kuittinsa hukannut, on hän sen tuotteen kuitenkin ostanut ja siten oikeutettu hyvityksenkin saamaan, kyllä ne kuitit voisi tulostaa silloinkin.
    Hintalupaus ei toimisi varsinkaan jos olisi useammassa liikkeessä, se vaatisi jo asiakkaalta niin mahdotonta ajankäyttöä hintojen hakuun ja seurantaan, mitä vaatii jo nyt XXL, varsinkin jos on ostanut enemmän tavaraa. Eikä sekään vielä riitä, kun pitäisi muistaa kytätä joka ikisellä ostoksella ja hyvityksen haulla, että sinulle palautetaan oikea kuitti ja jokaisella ostoksella, että hinnat ovat oikein.
    Kuinkakohan pitkät jonot siellä olisi jos jokainen varmistaisi hinnat kassalla, vaikka sitten osaston kautta, ettei tarvitsisi toistaa kertaa lähteä hintaa korjauttamaan? kuten olen joutunut tekemään klossien kanssa ja nyt pitäisi vielä renkaankin kanssa sama homma.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  5. #1085
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Se on ihan hyvä, että hulluimpiin markkinointiväitteisiin puututaan ja kyllähän nuo XXL:n hinnat, mistä alennus lasketaan, ovat välillä aika epärealistisia, eivät ainakaan markkinahintoja. Kuitenkin, alennetut tuoteet ovat kyllä usein edukkaampia kuin muualla, joskus jopa edukkaampia kuin ulkomaisissa nettikaupoissa eikä normihintatasokaan ole ainakaan sieltä kalliimmasta päästä. XXL on aiheuttanut todellisen paniikin kilpailijoissa ja markkinoinut ne ihan kirjaimellisesti maan rakoon joten varmasti kaikki Intersportit, Sportiat, Budgetit sun muut ovat nyt yhteisrintamassa huutamassa ja lobbaamassa virkamiestä hätiin

  6. #1086
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Tokihan siellä on välillä edullisia hintoja, mutta jos osa asiakkaista ei edes saa käytännössä niitä hintalupauksia sieltä haettua silloin kun sieltä olisi ihan rahaakin tulossa niin aika turha keksintö. Ja tuo asiakaspalvelun tökkiminen on iso miinus. Missään muussa liikkeessä ei ole ainakaan omalle kohdalle sattunut, että 1 myyjä pyytää kauppaan ja lupaa hyvityksen ja kun menet toinen myyjä evää sen.

    Toisekseen XXL ei pidä valikoimissaan esim pienikokoisten xs tai xxs pyöräilyvaatteita, niitä on lähes mahdoton sieltä löytää. Siinä suhteessa jo Intersportkin pesee XXLn. Heillä on jatkuvasti tarjolla kaikenkokoisia pyöräilyvaatteita ja olen itse saanut sieltä erittäin edulliseen hintaan.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  7. #1087
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    579
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sotanorsu666 Katso viesti
    Menee vähän offtopichommiksi, mutta Gigantillahan oli ennen käytössä ns. hintatakuu
    niin muuten olikin aikanaan sain astetta paremman sonyn blurayn halvemmalla gigantista ku totesin että verkkokaupassa olisi se ja se malli halvempaan hintaan.
    tuossa ns. paremmassa sisäinen wifi toisessa olisi pitänyt ostaa lisälaite.

    offtopikkia tämäkin.

  8. #1088
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Klaukkala
    Viestit
    185
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nana Katso viesti
    Tokihan siellä on välillä edullisia hintoja, mutta jos osa asiakkaista ei edes saa käytännössä niitä hintalupauksia sieltä haettua silloin kun sieltä olisi ihan rahaakin tulossa niin aika turha keksintö.
    Ei ymmärrä logiikkaa -> muutamalla asiakkaalla ongelmia hintalupauksen kanssa = turha keksintö. Entä ne sadat/tuhannet asiakkaat, jotka ovat hyötyneet tuosta lupauksesta? Olisitko tyytyväisempi, jos lafka poistaisi lupauksen kokonaan? Oma kokemukseni on, että XXL on tuonut toivottua kilpailua Suomen aiemmin ah niin kuolleelle urheilukauppatoimialalle.

  9. #1089
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Totta ihmeessä sen pitää toimia kaikille, ihan kaikille ja myös silloin kun pitäisi hyvittää enemmän kuin 3e.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  10. #1090
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Klaukkala
    Viestit
    185
    Samaa mieltä, että lupauksen on oltava sama kaikille. Hintalupauksessa on kuitenkin rajoitteet (esim. tämä kuittirajoite), jolloin jotkut asiakkaat saattavat olla eri mieltä rajauksen tulkinnasta. Harvat riitatilanteet eivät tee koko järjestelmästä turhaa. Uskon, että XXL ei turhaan lähde eväämään keneltäkään hintalupausta, jos vaaditut kriteerit täyttyvät. Oletko oikeasti sitä mieltä, että jos jokainen mielestään hintalupaukseen oikeutettu ei hyvitystä saa, tulee mieluummin koko järjestelmä poistaa?

  11. #1091
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    73
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti BONK Katso viesti
    alennetut tuoteet ovat kyllä usein edukkaampia kuin muualla, joskus jopa edukkaampia kuin ulkomaisissa nettikaupoissa eikä normihintatasokaan ole ainakaan sieltä kalliimmasta päästä. XXL on aiheuttanut todellisen paniikin kilpailijoissa ja markkinoinut ne ihan kirjaimellisesti maan rakoon joten varmasti kaikki Intersportit, Sportiat, Budgetit sun muut ovat nyt yhteisrintamassa huutamassa ja lobbaamassa virkamiestä hätiin
    Tästä samaa mieltä. Äsken kävin ostamassa Shimano SPD-SL PD-R540 (black) lukkopolkimet, ei edes bc:ssä päästä tuon hinnan alle. Mielestäni XXL:n hinnat ovat kilpailukykyiset jopa ilman tuota hintatakuuta.

  12. #1092
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    joo, kuluttajavirastoon lähtee tämä juttu. Kävin siellä hakemassa halvempaa hintaa Race-Kingeistä ja samalla hakemassa sitä hyvitystä _taas_. Ei tullut kumpaakaan.

    Ovat tarkoituksella laittaneet erittäin harhaanjohtavasti nettisivuilleen Race-King 2.2 20e erittelemättä mistä versiosta kyse. Kyse onkin wired versiosta. Törkeen harhaanjohtavaa mainontaa tuollainen, sitten RS onkin reippaasti kalliimpi.

    Joo, ei oltu laitettu yhtään mitään merkintää tietoihini vaikka luvattiin, ei kuulemma edes voi laittaa. Sitten sanottiin, että voit ostaa jotakin ja saada sitten hyvityksen. Kysyin, että pitäskö tässä nyt koko summalla vielä ostaa jtn, että saa luvatun hyvityksen. Ei tartte, voit ostaa ihan mitä vaan. No hain tuotteen ja sitten sanottiin, että voin saada vain 3e "hyvitystä" koska tuote niin halpa. Haistakaa xxxxx. Haetaan sitten kuluttajaviraston kautta ja valitetaan samalla harhaanjohtavasta markkinoinnista, turhasta ravauttamisesta ja täten erittäin huonosta palvelusta.

    Jep, kyllä olen sitä mieltä, että hintalupaus EI PIDÄ jos vain osa saa halvemman hinnan, joka otetaan perimällä muilta liikaa.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  13. #1093
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    ja ei, minusta tämänkaltaista systeemiä ei kannata pitää pystyssä, joka markkinoi harhaanjohtavasti, kohtelee huonosti asiakkaitaan ja veloittaa ihan mitä sattuu, tarjoten edut vain osalle.
    Ei systeemiä voi arvioida sen mukaan, miten se parhaimmillaan toimii jos toinen pää on valovuosien päässä siitä ja järjestelmä asettaa siten asiakkaat täysin eriarvoiseen asemaan sen mukaan miten hyvä tuuri sattuu käymään esim. kuittien palautuksissa.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  14. #1094
    Liittynyt
    09/2012
    Viestit
    1.634
    Ihme juttu kun muut on tyytyväisiä...
    Don’t know if it’s illegal to be handsome and ride a bike at the same time but whatever, I live dangerously


  15. #1095
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    ^
    Voi kuule ei ole kaikki tyytyväisiä. Ei varmaan olis tehty muuten kuluttajavirastoon valituksia.
    ja tuo on kaikenkaikkiaan todella luokatonta palvelua, mitä ei pitäisi osua kenenkään kohdalle, ei siinä ole mitään puolustelemista, etenkään kun asiaa ei edes yritetä korjata.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  16. #1096
    Liittynyt
    05/2012
    Viestit
    125
    Ei sulle kukaan ole kertonut että jos liikkeen (aivan sama minkä) palvelu ei miellytä, niin silloin saa äänestää lompakolla. Älä mene kauppaan jos palvelu on niin kehnoa ja yadayada, vaikka kuinka tarjoaisivat tuotta xyzö edullisemmin kuin yksikään muu liike.

    XXL:n hintatakuu on omalta osalta pitänyt hyvin. Kerran jopa täysin huomaamatta, kun myyjä tunnisti ja vinkkasi asiasta. Kuittikin löytyi kaupan toimesta kun ystävällisesti kysyin. Mutta joka liikkeeseen sattuu asiakkaita joille asiat ei toimi.

  17. #1097
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    73
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nana Katso viesti
    ^
    Voi kuule ei ole kaikki tyytyväisiä. Ei varmaan olis tehty muuten kuluttajavirastoon valituksia.
    Onko mahdollista että sen valituksen on voinut tehdä kilpaileva yritys ? Ainakaan siinä talouselämän jutusta ei käy ilmi kuka on varsinaisen valituksen alullepanija, puhutaan vain kuluttaja-asiamies sitä ja tätä.

  18. #1098
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    En minä tiedä kuka tuon kyseisen ilmoituksen on alulle pannut, vai onko suoraan kuluttajavirasto, mutta en lainkaan ihmettele jos virastoon tulee kyselyjä tai valituksia tästä hinnoittelupolitiikasta, sen verran asiakasta työllistävä se on, etenkin jos enemmän ostaa ja tosiaan jos on mahdotonta saada hyvityksiä esim mikäli myyjä vie kuittisi niin...

    Minä en hlökohtaisesti pysty pitämään vaaleanpunaisia laseja silmilläni ja kuvitella, että kaikki on hyvin jos kuulen selkeistä väärinkäytöksistä tms, mitä ei edes yritetä korjata, tietäisinhän silloin, että niin voi käydä myös minulle. Ei ole sen vuoksi mitään syytä miksi kuluttaja tällaista suosisi.
    ja todellakin aion äänestää lompakollani. Minusta vain jokainen liike ansaitsee mahdollisuuden korjata asia, XXL on niitä saanut useamman ja torpannut niistä jokaikisen. Näinpä vien rahani muualle ja hoidan tämän asian kuluttajaviraston kautta.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  19. #1099
    harmis Guest
    Toivottavasti muistat sitten kahden-kolmen vuoden päästä ilmoittaa täällä kuinka asiassa kävi
    Jokainen on varmaan huomannut että verkkokaupan tekstit ei aina pidä todellisuuden kanssa paikkaansa tai ovat hyvin puutteellisia. Meinaan siis esim. pyörien varusteita ym. Huonoja käännöksiä jne. Mutta ihan tyytyväinen olen sekä verkkokauppaan että tammiston myymälän henkilökuntaan ollut asioidessani siellä.
    harmis muokkasi tätä : 20.08.2015 at 19.47

  20. #1100
    IncBuff Guest
    Oma paketti on ollut aamulla Oulussa. Nyt näemmä Rovaniemellä. Että sellasta.

  21. #1101
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.142
    Itsellä on kyllä kaikki toiminut todella hienosti. Laitoin eilen(19.8.) viestiä XXL:n asiakaspalveluun hintatakuusta kun huomasin, että heinäkuun loppupuolella tyttärelle ostamani sadeasua myytiin 5€ halvempaan hintaan. Sain saman päivän aikana vastauksen, että olen oikeutettu hintalupaushyvitykseen, koska kampanja oli voimassa 13.8.-19.8 ja olin yhteydessä heihin kampanjan olessa aktiivinen. En valitettavasti ehtinyt eilen paikalle, mutta tänään käytiin tyttären kanssa pyöräilemässä ja samalla käytiin hakemassa hyvitys ja kaikki meni todella hienosti. Myyjä ei missään vaiheessa kyseenalaistanut pyyntöäni ja tarvittaessa olisi voinut näyttää hänelle sähköposti-keskustelu, mikä käytiin asiakastuen kanssa. Toki jouduttiin odottelemaan siinä hetken aikaa kun kampanja ei ollut enää 20.8. aktiivinen ja joutuivat tästä syystä syöttämään hyvityksen järjestelmään uudella ostotilauksella.

    Sitten jotain ihan muuta...

    Huomasin samalla reissulla, että Hamax Zenith Relax(tuotenumero: HAM553053) lastenistuimella on voimassa oleva takaisinveto. Kyseessä on pieni erä(Suomessa myyty 79kpl), jota on myyty rajoitetusti toukokuusta lähtien.
    Still rides with 26er

  22. #1102
    Liittynyt
    10/2009
    Viestit
    2.053
    Jotenkin aina välillä tuntuu, että samoilla ihmisillä on ongelmia asiassa kuin asiassa. Tai he tekevät ongelman asiasta kuin asiasta. Tiedä sitten.

  23. #1103
    Liittynyt
    12/2009
    Paikkakunta
    Skatta
    Viestit
    1.096
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nana Katso viesti
    Toisekseen XXL ei pidä valikoimissaan esim pienikokoisten xs tai xxs pyöräilyvaatteita, niitä on lähes mahdoton sieltä löytää. Siinä suhteessa jo Intersportkin pesee XXLn. Heillä on jatkuvasti tarjolla kaikenkokoisia pyöräilyvaatteita ja olen itse saanut sieltä erittäin edulliseen hintaan.
    Aaarrggghhh! Kun siellä XXL:ssä ei ole sulle sopivia vaatteita eikä fillareita, niin mitä hemmettiä sä meet sinne?

  24. #1104
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Klaukkala
    Viestit
    185
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Leewi Katso viesti
    Aaarrggghhh! Kun siellä XXL:ssä ei ole sulle sopivia vaatteita eikä fillareita, niin mitä hemmettiä sä meet sinne?
    Aamen.

  25. #1105
    Liittynyt
    10/2014
    Viestit
    314
    no .iittu ei siel ole niitä 3-5 XXL kokojakaan

  26. #1106
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Täytyykö ymmärtää että XXL:stä saa vaatteensa vain 165 - 210 senttiset eikä muut? Paska liike!

    Edit: Siis aikuisten mitoutuksista, lasten kokoja varmaan kait löytyy. En tiedä, ei oo tarvetta. Olen yli 165 cm.

  27. #1107
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Pöh. Se, ettei ole sopivia kokoja on mielestäni ihan hyvää palautetta XXL:lle, kaipa sieltä joku työntekijä tätäkin foorumia selaa. Jotenkin voisin kuvitella, että tuon taustalla on se jotta XXL varmaan on katsonut, että laitetaan hyllyyn sitä tavaraa mikä menee varmasti kaupaksi. Yleensä nuo kaikkein pienimmät ja suurimmat koot löytyvät urheiluliikkeiden alennusrekeistä.

  28. #1108
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti VesaP Katso viesti
    Olen yli 165 cm.
    Standardimies

  29. #1109
    IncBuff Guest
    Eiköhän nopea varaston kierto ja isot volyymit ole iso osa sitä, mihin XXL:n edullisuus perustuu. Siihen malliin ei sovi vähän kysytyt tosi isot tai tosi pienet koot, joita ostetaan vähän ja jotka tuppaa makaamaan varastoissa.

  30. #1110
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    73
    Se on hyvä että palautetta annetaan. Palautteen voin sitten antaa kahdella tyylillä, ja voisin kuvitella että se fiksumpi malli toimii huomattavasti paremmin.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •