Tuolla on koko retken kuvat ja Uuranhollista löytyy kuvat 92-99. Hyttysten keskellä ei aina kerjennyt ottamaan sekä kuvia, että videota.
Tuolla on koko retken kuvat ja Uuranhollista löytyy kuvat 92-99. Hyttysten keskellä ei aina kerjennyt ottamaan sekä kuvia, että videota.
Poikain kanssa Kopparnäsin kallioilla https://www.youtube.com/watch?v=ukLz_DwxxyM
@Juha Jokila käytätkö valjaita kuvatessasi?
Joo, pakko oli lomareissulla poiketa Kuopion liikkeissä etsimässä ja löysin Sonyn oman suhteettoman kalliin rintavaljashässäkän. Vähän rimpula kiinnitys, mutta vaikuttaa kuitenkin toimivalta, eikä se ehkä puhkaise rintalastaa nurinmenotilanteessa. Ongelmaksi jää se, että rinnassa on tilaa vain yhdelle laitteelle ja kuljetan myös ison kameran laukkua yleensä rintavaljaissa. Pitää siis valita kumpaa käytetään ja vaihtoon menee aikaa. Pitää olla harvinaisen hieno maisema, että viittii pysähtyä kaivamaan isoa kameraa repusta, jos saman voi kuvata huonommin actionkameralla.
Tiilikanjärven kansallispuistosta vähän perusteellisempi polku- ja maisemavideo. Sisältää pari klippiä myös Tiilikalta lähtevästä Virvatulenpolusta. Tiilikka on erittäin suositeltava kohde ja polkua riittää yhdelle päivälle mainiosti. Löytyy myös useita upeita leiri- ja taukopaikkoja.
Oltiin muutama päivä Alpeilla ajamassa:
Etäpohjalainen banaanijänis.
Kieltämättä juhalla homma halussa noitten videoitten suhteen!
Alussa lyhyt setti maisemaotoksia ja loput on pelkästään rintakamerakuvaa Hossan alueelta reitiltä luontokeskus-Julmaölkky-luontokeskus:
Ja sitten viimeinen video tältä reissulta, eli ajelin Karhunpolkua Kiutakönkäälätä Hautajärvelle ja sieltä itään kivaa metsätietä Keroharjun itsepalvelulossille ja Keroharjua takaisin lähtöpisteeseen. Reitti on raskas, mutta päivässä ajettavissa (11 h). Itse halusin yöpyä Kerojärven autiotuvalla, jossa muuten on siisti sauna. Seuraavaksi jatkoin Kiutakönkäältä etelään Jussin kämpän autiotuvalle yöksi ja aamulla palasin samaa reittiä. Videon maisemaotokset ovat tuolta pohjoispään kierrokselta ja loppuosa pelkästään rintakamerakuvaa väliltä Kiutaköngäs-Jussin kämppä.
Kyllähän karhunkierros on sen verran kovalla käytöllä immeisten keskuudessa...varmaan kaikki juurakot esillä, mitkä vaan sattuu osumaan polulle.
Pogostankierrokselta pientä filmiä. Ajoimme reitin kahdessa osassa. Tässä osa 1.
Eilisistä paikallismittelöistä sain vasemmalla kädellä tehtyä tälläsen: https://www.youtube.com/watch?v=q-A_P42s9EQ
Pogostankierroksen kakkososa
Molemmissa Pogostankierros-videoissa on aika paljon POV-kuvaa ajamisesta. Käytin ohjaustankokiinnikettä ja satulatloppakiinnikettä. Molemmilla tavoilla voimansiirron äänet kuuluu yllätävän voimakkaasti videolla. Jälkimmäiseen videoon pitikin laittaa musiikkia sen raksutuksen päälle.Livenä voimansiirto ei kuulosta mitenkään oudolta ja ketju menee aivan varmasti oikein takavaihtajan läpi. Fillarissa on Shimanon voimansiirto, joka ehkä raksuttaa hieman enemmän, kuin Sram. Se, että ääni kuuluu niin hyvin videolla, johtunee kameran kiinnikkeistä.
Miksen käyttänyt kypäräkiinnikettä tai valjaita? Uusi POC trabec saattaisi jopa toimia kameran kanssa, mutta aiemmat kypärät ovat vaatineet turhan tiukkaa kiristystä, jotta kamera pysyisi suunnattuna oikein. Koko päivän sessiossa se ei oikein nappaa. Valjaatkin pitää vetää aika kireälle, ettei kamera heiluisi. Lisäksi ensimmäisenä päivänä oli sateenuhka, joten takin pukeminen olisi ollut hankalaa. Selityksiä yhtä kaikki.
GoPro:hon voisi kytkeä ulkopuolisen mikin. Semmoinen minulla onkin, joskaan aukotettua koteloa ei ole. Metsään en viitsi ilman suojakoteloa lähteä. Pitänee hankkia skeleton-case. Tai sitten pitää erityttää ajaminen ja kuvaaminen.
Tämän vuoden laskut Levin Bikeparkissa:
Åre ylhäältä alas asti yhtä soittoa. Koitin ajamisen ohessa vähän selostaa reittejä ja paikkaa noin muutenkin. Noin 13 min kohdalla kalliomaisemat vaihtuvat metsikköön ja meno muuttuu vähän vauhdikkaamaksi jos ja kun koko videota ei jaksa katsoa![]()
vuohi muokkasi tätä : 12.08.2015 at 08.05
Ratareisi, 24 h pyöräilytapahtuma
Jälleen ensi vuonna
^herjaa että on yksityinen video...
No nyt pitäisi toimia
Ratareisi, 24 h pyöräilytapahtuma
Jälleen ensi vuonna
Ostin halavalla kiinankameran ja paskahan se on. Eli alla oleva pikemminkin dokumentti lähipolusta kuin mikään tekninen/taiteellinen reimuvoitto. Mukana kuitenkin nainen, poliisi ja kortsuautomaatti.
https://youtu.be/T6Svko5DRlk
Hyvä muzakki. Jarrutko ne siinä alussa parkaisee?
Pistin uudet letkut edellisenä iltana ja loppuun ajetut palat toisin päin eli nepä ne tai sitten lorahti öljyä levylle. Loppu tohon ekaan parahdukseen, kuten kameran äänentallentaminenkin, tais raukka säikähtää.
No hyvä että oli jarrut. Ehdin jo pelätä, että ajoit teeren tai jonkun muun yli.
Aurinko paistaa ja vanhan mieli lepää.
Tampereella on nykyään hieno BMX rata Iso-Vilusenharjun päällä. Ihan pari kierrosta ajamalla perusmaastopyöräilijästä ei BMX-kuskia tule. Hampaat on kuitenkin vielä suussa.
Finale Liguressa käytiin kauniimman puoliskon kanssa heinäkuussa, ohessa videota reissusta:
Tarkeni ajaa![]()
Hucape, hieno video, mukavasti muutakin kuin ajamista seassa. Tykkäsin leivänheitosta ja siitä talosta siellä tuulimyllyjen seassa, hienoja otoksia. Tuli oikein sellainen lomafiilis. Olisin antanut täydet 10 pistettä, jos musiikko olisi ollut Pharaoh Overlordilta.
Kirjanmerkit