Canyon Lux valmiina kahdelle Tahkon kierrokselle.. Nyt on niin hyvä ettei saa enää tehdä mitään. Sisureita teippasin kaksi kpl satulatolppaan, satulapussissa työkalut ja CO2-panokset. Kiekko-osastolla laitoin läskit renkaat kevennyskiekoille, vaikka hiekat rohiseekin keramiikkalaakereissa. 10,15kg tällä kokoonpanolla.
![]()
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Huijaako kuvakulma vai onko kanjonissa riseri vääriteperin ja stemmi ylöspäin?
Heh, tämmöstä se on kun silmät näyttää ihan mitä sattuu![]()
Nojoo toi on aika kontroversaalin näköinen stonga, ei siinä![]()
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Lux näyttää edelleen hyvälle.
Meikäläisen kahden kierroksen Tahko-pyörä.
Aivan hyvä.
![]()
Cycling El Burro
Hitaasti mutta epävarmasti.
Simpelin hieno Apina Teemulla, tykkään.
Läskillä on kerrankin hauskaa 😍
Myin pois takajäykän KillerBeen rungon ja siirtelin palikat joustavampaan Bud:iin:
Eipä tossa oo muuta huomioitavaa kokeellinen kuvaustekniikka. Kuvan otin Nexus 5:sella ja käytin Sumennus-modea.
Yrittääpi Nexus sumentaa taustaa kuten paremmissa kamera-objektiivi -systeemeissä. (Aina halunnu semmosii fillari-kuvii...) ;-)
Välillä sumennus toimii ihan ok (henkilökuvaus), mutta tässä meni mönkään (pinnat, mitä kummaa näkyy satulan alla jne.?).
(Laitoin paremmin onnistuneen kuvan kahvista ja pullasta Valokuvaus-keskusteluun, jos kiinnostaa)
skott muokkasi tätä : 26.06.2014 at 16.06 Syy: Tarkennus käytettyyn modeen
Tuommosta
Lähetetty minun GT-I9300 laitteesta Tapatalkilla
Onpa setti Dr.J.:llä! Meilensteinii ja kaikkee. Huikeeta!
MC Kramppi
Suorastaan typerryttävä kokoelma Dr.J:llä! :thumbsup:
Mitä tkee noin monella maantie pyörällä..😉 Sen ymmärrän rt on maasto# maantie# cyklo# Fatbike# täyjousto..😊
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Höh, en näe Dr.J:llä yhtään ylimääräistä pyörää. Veret seisauttava setti! Hienosti kuvattuna voisivat olla myös bike porn ketjussa.
Uusi fillari ekan lenkin jälkeen kuvattuna: Santa Cruz Tallboy LTc Large-koossa ja Kashima upgradella. Osia mm. RS Pike SoloAir 150mm ja RS Reverb, Sram XX1, Hope Hoopsit Flow EX-vanteilla, Formulan T1 Racing -jarrut, yms. Pyörässä on myös englantilainen Works Componentsin 1,5 astetta ohjauskulmaa loiventava ohjainlaakeri. Vaikka ohjainkulman loivennus on iso, se ei tunnu mitenkään negatiivisesti ajettavuudessa ja samalla jyrkissä kohdissa lisäluottamus on paikallaan.
Ohjainkannattimena nyt väliaikainen Scottin 70mm stemmi, mutta tilalle pitäisi vaihtaa 50 tai 60mm Syntace Megaforce II.
Painona nyt n. 12,7kg polkimien kanssa punnittuna.
Hienosti kulkee!
![]()
Aikamoinen laitos, hieno!
"Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo
[QUOTE=janne kuivakangas;2229680]Mitä tkee noin monella maantie pyörällä.. Sen ymmärrän rt on maasto# maantie# cyklo# Fatbike# täyjousto..
Mitäkö tekee? No ajaa. Tarkennuksena: Storckilla ajetaan ns. all-out, Crisp on nautiskeluun pitkille lenkeille, ja Enigmat palvelevat märän kelin pyörinä sekä työmatkakulkineina, 60km/päivä vuoden ympäri. Tuo alempi enigma on oikeastaan gravel grinderi, tilaa 700x40 renkaille, nastarenkailla näkee maantietä myös talvella.
Syy pyörien kertymiseen on lyhykäisyydessään se, että uusien hankkimiseen on ollut mahdollisuus, enkä ole raskinnut luopua vanhoista. Hankkimistahti on ollut maltillinen 1 pyörä / 2 vuotta. Kaikki ovat aktiivisessa ajossa. Maastopyöräilystä en ole lainkaan kiinnostunut, sen vuoksi painotus maantiekalustoon. Toki talvista työmatkaa varten on jäykkäperämaasturi varalla.
Storck painaa nykykunnossaan 5,9kg (mekaaninen Super Record, avo-Meilensteinit). Viimeisimmät päivitykset ovat itse asiassa lisänneet painoa; THM M3 SRM ei suostunut toimimaan Storckin keskiön kanssa nitisemättä, joten siirsin sen toiseen Enigmaan ja laitoin tilalle Campa Overtorquen ja Garmin Vectorit. ~200g lisäpainoa, mutta nitinän poistuminen tuntuu sen arvoiselta. Crisp painaa melko tasan 6,8kg, Enigmat 7,3 ja 8,2kg
Oorat! 😊
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Vaikuttaisi olevan Black sin, hieno peli!
Radonin Black Sin 29 10.0 SL.
Ensimmäinen valmiina ostettu fillari varmaankin 10vuoteen. Tupet ja satula vaihtui mieleisiksi.
Ajokunnossa polkimineen, pullotelineineen ja mittareineen 9,2kg.
Hain fillaria hintaluokassa edullinen jota ei tarvitse ruveta päivittelemään ihan heti. Tuossa on mielestäni osaset aika kohdillaan.
Kokokin sattui oman mieltymyksen mukaiseksi. Stemmiäkään ei tarvitse vaihtaa.
^ Nätti on. Mikä satula?
Kirjanmerkit